1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Service la Reprezentanta Audi in Bucuresti - garantii - reparatii diverse

Discuție în 'Service' creată de jacobson, 8 Ian 2008.

  1. jacobson

    jacobson 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 3.0 quatro
    Referitor la service-ul PBN cu audiul asta nu am trecut pe la ei dar am avut un vw si am fost sa imi fac revizia la ei, desi nu era in garantie am zis hai sa ma duc sa imi faci si eu revizia la reprezentanta.
    Era vorba despre un vw transporter, am lasat masina in service si mi-au spus ca ma costa maxim 10 mil toata revizia, am zis ok sa ma sunati cand e gata, cand am venit seara sa iau masina si mi-a aratat factura era de 15 mil...
    si am intrebat pentru ce? Apoi m-am uitat pe facutra si era trecut printre cele obijnuite unei revizi normale

    1. Completare lichid spalare parbriz 50 RON
    2. Inlocuire suprot de numere spart 20 RON
    3. Faptul ca mi-au dat cu nustiu ce speri pe la usi 60 RON
    4. Nustiu ce solutie de spalat pe maini 30 RON

    si mai erau o gramada dar nu mai imi aduc aimte ce oricum cand am vazut ce scire pe facutra nu mai puteam de nervi si am zis sa cheme un superior...in momentul ala mi-a luat facura a mototolito a aruncat-o la gunoi is mi-a scos alta pe 10,5 mil in care nu mia era trecut nimic, si am spus ca vreau factura care a aruncat-o la gunoi si el CARE FACTURA?? zic cea pe care ai aruncat-o la gunoi el CARE FACURA? mama deci imi venea as il bat...

    si asta sa nu it imai zic ce am auzit de la un prieten care lucreaza la ei ce hotii se fac doamne fereste, si fac asta in general la firmele mai mari care stiu ca nu se pre auita la bani.....

    in fine PBN= HOTI
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Feb 2015
  2. IonutIT 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Iul 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2003 1.9 TDI/100CP
    jacobson, s-a mai discutat despre faptul ca PBN sunt hoti; eu personal nu am avut nici o tangenta cu ei (sper nici sa nu am) dar prea multa lume spune ca sunt hoti. Faptul ca o singura persoana spune altceva, nu ar trebui sa te ingrijoreze. Pe de alta parte, inainte sa fi dat crezare acelei persoane trebuia mai intai sa-i mai citesti din posturi, sa vezi daca in general acea persoana spune tampenii sau chestii adevarate. Probabil daca ai fi facut acest lucru nu te-ar mai fi ingrijorat acest post. :) Prietenii stiu de ce :) .
    Acest lucru oricum este universal valabil; eu intotdeauna inainte sa dau crezare a ceea ce spune cineva, mai vad si cum si-a dat cu parerea in alte probleme. Si daca mi se pare ca omul stie ce spune, atunci da, il cred. Daca nu, consider ca nici macar nu am citit acel post. :p
     
  3. jacobson

    jacobson 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 3.0 quatro
    Da ai dreptate dar inainte sa ma uit ce am mai scris pe aicea nu m-am putu abtine. De fiecare data cand aud de PBN am alergie, oricum acum de curand am fost sa imi codez o cheie mi-au facut programare de ieri pe astazi m-a costat 750 RON m-au lasat sa ma uit ce ii face la masina a durat putin.. ma rog paoate totusi se mai schimba treaba :( desi putine sanse.
     
    Ultima editare de un moderator: 15 Mar 2013
  4. keo75

    keo75 3rd Gear Member

    Înscris:
    6 Iul 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    audi a4b5 quattro 1.8 125cp ADR 1997
    salut

    sa-mi dau si eu cu parerea pe aici.astia de la pba sunt cei mai varza.mi-e au uitat sa-mi bage ulei in motor la revizie.si eu atat am asteptat...am plecat cu motorul fara ulei si l-am spart.asa m-am ales cu motor nou....bineinteles dupa multe amenintari cu opc-ul si cu interventii de pe la guvern(ce bine e sa lucrezi intr-un minister:))
     
  5. bigarel

    bigarel 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 cp S-line
    Porsche Romania - cel mai incompetent service

    va tot povesteam de un sunet care mi se parea ca se aude din bord,ei bine,azi l-am rezolvat,am fost la pbv2 si erau pe amortizoare puse distantierele kre vin pe masina cand este adusa pe rampa din germania,se pare ca celor de la porsche li s-au parut foarte importante incat le-au lasat pe masina si ele produceau zgomotul. am pus thread-ul asta ca poate isi mai cumpara cineva vreun audi si pateste la fel ca mine. distantierele arata ca un dop care imbraca partea de sus a arcului de la amortizor. eu am avut doar pe fata,dar cica vin si pe spate,asa ca,grija mare.
     
  6. RadOne

    RadOne Banned

    Înscris:
    6 Iul 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    vezi avatar
    Foarte bine

    Bine ai facut ca ne-ai impartasit si noua aceasta experienta neplacuta....cat de incompetentzi pot fi cei de la Porsche este o tema care ar merita deschis un intreg thread...:)
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Feb 2015
  7. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Probabil va referiti la Porsche Nord Bucuresti.
    Nu cred ca firm Porsche are de-a face cu incompetentii de la pregatiri vanzari dile PBN
     
  8. mhoria

    mhoria 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B8 2.0 TDI
    nu imi vine sa cred...ce aud....chestiile alea se pun pe tija de amortizor ca sa nu balanseze in timpul transportului.asa am avut si eu...cand am luat masina la moscova,am ridicat-o direct din vama, descarcata de pe tir, iar ulterior am fost cu ea la dealer. cu distantierele acelea arata chiar hidos...era asa inaltata de spate...simteam fiecare denivelare...iar pe fata ...chiar scartaia.parca m-am urcat in alta masina cand le-au dat jos.oricum bila neagra pt PR...
     
  9. bigarel

    bigarel 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 cp S-line
    In ultimul timp cam ploua cu bile negre la PBN,si eu am avut aceeasi senzatie,am mers cu ele 7000 de km daca poti sa-ti inchipui,si culmea culmilor a facut sa le si vad pe tija aia de amortizor,dar nu stiam ce sunt si am zis ca o-r avea vreun rost...asta e,beleaua mea. si ca sa faca ei haz de necaz,auziti gluma la ei :'' ai avut noroc,acum vreo doua saptamani a venit un R8 cu amortizoarele rupte din cauza ca uitasera sa-i dea jos distantierele astea''. cica avea deja 18.000 de km facuti cu ele pe masina. in cazul asta,chiar ma consider norocos
     
  10. Gibi Bronze Member

    Înscris:
    2 Apr 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 2006 1,9 TDI
    bigarel Intrebarea mea este cum de nu ai observat ca masina este mai inaltata fata de altele? Nu ai facut o comparatie? Masina nu era mai dura la suspensii? Totusi ai parcurs aproape 7000km dupa cum ai spus!
    Iar faza cu cel cu telescoapele rupte, chiar ca este de toata jena pt cei de la pregatire vanzari Porsche-Buc!
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Feb 2015
  11. bigarel

    bigarel 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 cp S-line
    masina nu era mai inaltata,si nici nu era mai dura suspensia,doar ca nu facea toata cursa arcul amotrizorului atat. nu o inalta nici macar cu 1 cm fata de alt a4. de toata jena este putin spus.daca imi permiteam R8 si se facea asemenea gafa le ceream inca 2 pe langa cel pe care-l cumparasem de la ei :)
     
  12. RadOne

    RadOne Banned

    Înscris:
    6 Iul 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    vezi avatar
    Revizie A4 la Midocar Audi str. Odai

    Am fost si eu ieri si mi-am facut revizia la Midocar Audi ! spre norocul meu s-au purtat foarte frumos cu masina si cu mine si nu ma pot plange ca am avut vreo problema....:) sunt constient ca este mult mai scump la ei dar prefer sa dau un ban in plus si sa fiu eu multumit decat sa dau mai putin si apoi sa patesc ca alte cunostinte de-ale mele....;) In total m-a costat 14 milioane din care 4 au fost manopera si restul piesele....tin sa precizez ca mi-au verificat toata masina si este totul ok...nu am probleme la absolut nimic...mi-au luat 1.8 mil si pe treaba asta dar macar sunt multumit ca pot sa dorm linistit...banii, asta este vin si pleaca.... :p o sa merg iar acolo pe la sf lunii septembrie sa-mi fac distributia si schimbul de ulei la cutie....vroiam sa specific neaparat ca din partea mea cei de la Midocar au o bila alba....auzisem tot felul de discutii despre ei si chiar ma speriasem....s-au dovedit a fi false cel putin in ceea ce ma priveste !!!
     
  13. RadOne

    RadOne Banned

    Înscris:
    6 Iul 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    vezi avatar
    mda

    Se pare ca m-am pripit in concluzii :( tocmai ce am realizat ca ori nu s-a strans bine filtrul de motorina in suruburi ori nu stiu ce dar se pare ca imi scapa motorina pe la filtru...cateva miligrame in timp dar scapa.....aceste picaturi cad pe galeria incinsa si ca atare miroase a motorina in masina....maine sunt la Midocar sa aflu ce s-a intamplat..nu de alta dar inainte sa merg la ei nu aveam nici o problema !!!:motz:
     
  14. laci_blondu

    laci_blondu 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Ian 2009
    Locație:
    romania
    Masina:
    audi a5
    service

    Buna.Nuvreau sa mai repet cat de nervos sunt si eu din cauza service-lui Audi avand in vedere ca-mi sta masina noua de 70000eur de 1 luna acolo fara nici un rezultat.Vreau doar sa intreb daca nu cumva avem sanse sa ajungem cumva direct la producatorul Audi?
     
  15. aurelgales 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2008
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C5 1.8T/2001
    laci_blondu Inteleg ca masina Dvs. este noua, deci cred ca ati avea sanse sa-l preocupe pe producator calitatea garantiei pe care o ofera si seriozitatea "prestatorilor" autohtoni de garantie. Eu nu as fi lasat masina noua atata timp in "service"!!!
    Pentru noi cei cu masini mai vechi, desi este cunoscuta preocuparea producatorului german pentru continua imbunatatire a masinilor sale, nu cred ca s-ar putea implica in cresterea seriozitatii si raspunderii "meseriasilor" nostri. In primavara intentionez sa merg la vecinii unguri, am inteles ca acolo gasesti seriozitate si raspundere. DUREROASA CONSTATARE!!!!
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Feb 2015
  16. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Se intampla chestii de genul asta mai peste tot,nu doar la reprezentanta.De exemplu eu fac service-ul la masina mea la niste baieti toti plecati de la porche.Stiu baietii treaba,au preturi pe masura(mai jos oricum decat reprezentanta),dar tot cu romanisme umbla(de genul schimbam tot pana scapam de problema).In schimb stai langa masina(oricum n-ai unde in alta parte sa stai:)),pui intrebari,nu dai bani pe diagnoza,nu-ti completeaza ei de capul lor solutia de parbriz(am o factura bomba de la reprezentanta unde era trecut clar completat 25L solutie de parbriz),sau alte chestii de genul asta care se petrec la reprezentanta fara ca tu sa sti.Mi-au povestit si de furaciunile de acolo(poate chiar asta a fost un motiv pentru care au plecat de acolo,cine stie),cum vine omu cu masina buna si pleca cu ea "nebuna".De cum schimbau ei uleiul fara sa atinga masina,sau uitau sa schimbe filtrele desi clientul platea pentru ele si tot asa.Service-ul este dotat si poti face la ei aproape orice lucrare ce tine de mecanica si electrica,dar nu numai(se ocupa si de clima,reincarcari cu freon,desinfectari si altele).Dar mai mereu stau cu orele pe acolo pana baga masina pe rampa pentru ca este full,desi ma cheama la o ora stabilita in prealabil,sau daca ajung dimineata la prima ora baga masina pe rampa si se misca in viteza super slow.Au pe stock doar consumabile,dar astea uzuale de genul filtre,ulei,placute de frana,brate de articulatie si cam atat,deci pentru un senzor astepti cateva zile daca nu sti ca ala este defect si te duci cu el in punga.Platesc intotdeauna cat mi-se cere,nu dau un leu in plus pentru ca nu sunt adeptul spagii,dar nu pare sa-i deranjeze.M-au dezamagit in schimb cand mi-au schimbat termostatul si senzorul de temperatura pentru a-mi rezolva problema cu incalzirea insuficienta a motorului si dupa nu si-au dat seama de la ce era(evident ca nu am platit pentru senzor,care era schimbat tot la ei in urma cu cateva luni si nici pentru termostat pentru ca nu mi-au demonstrat ca el era vinovatul),dar asta e.M-am mai dus la ei cu discuri si placute ate(discuri ate power disc)in vederea schimbarii si m-au luat ca sunt tiganii de discuri,desi eu stiam ca sunt de calitate,dar asta a fost pentru ca am refuzat discurile lor perforate Made in China la 1000 ron setul si am ales sa platesc aceeasi suma pentru un produs bun inclusiv manopera lor de 150 ron pentru 10 minute de munca.In viitor voi incerca service-ul de la wolksparts pentru schimb de ulei si consumabile si o problema cu un zgomot la plecarea de pe loc si la frane bruste(pocneste ceva uneori),problema pe care primii nu au fost capabili sa o rezolve.Pe langa acest service am mai fost si in altele,unde nu au reusit sa-mi schimbe un brat pe dreapta pentru ca nu iesea surubul si nu au gasit metoda potrivita sa-l scoata(desi chiar eu le-am dat 2 sugestii foarte bune),reusind in schimb cei la care fac service-ul acum in 5 minute sa le schimbe pe amandoua(cele superioare),folosind o metoda pe care le-o propusesem celorlalti(fara sa stiu daca se poate face asa,sau nu).Asta este,la noi ca la nimeni.Am bara fata pusa stramb dupa schimbul distributiei,scutul prins cu suruburi de rigips pentru ca mi-au pierdut clemele lui si tot asa.Caseta de directie mi-au nenorocit-o in service cand mi-au schimbat o bieleta de directie.Acum pierde lichid desi inainte nu pierdea gram,dar nu mi-am dat seama decat dupa mult timp.Am inlocuit clemele de la fetele de usi pentru ca in service le-au rupt pe toate si aveam o herghelie de greieri in masina,am reparat singur instalatia de spalat faruri pentru ca in service mi-au spus ca am rezervorul spart si ca trebuie data bara jos pentru schimbare(desi eu am ajuns la el demontand doar protectia de plastic de la roata si am mufat un furtun),am reparat singur butoanele de la geamurile electrice pentru ca in service mi-au dat singura varianta inlocuirea.Cam atat,revin cu impresii dupa revizie.
     
  17. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    De multe ori se aplica principiul "Ce poti face cu mana ta, e bine facut."
     
  18. BOMBANITORUL 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI 143 hp
    Am fost la PBN in toamna anului trecut si trebuie sa recunosc ca au terminat cam in doua ore fara un sfert(revizia!). Masina avea 28.200 km si era prima deci eram caun copil, nu mai fusesem la ei niciodata si chiar am ramas perplex cand am vazut ca o ridica pe rampa si scot filtrul de motorina(cu mine de fata) si toate filtrele etc...Eram deja clientul lor cand au terminat - in prealabil am inteles ca era defect VAS-ul ori VAG-ul nu retinsi chiar nu sunt dumirit ce e - au plecat dupa revizie sa reseteze intervalul de service(initial am crezut ca e o gluma). Dupa o ora de incercari(eu vedeam doar prin geam patru oameni cam dezamagiti) mi-au spus ca nu reusesc sa reseteze "service interval", le-am spus ca e posibil sa fiu la camera ascunsa pentru ca am vazut cu ochii mei in meniul de la MMI aceasta optiune, dupa alte douazeci de minute le-am zis ca revin alta data(oricum nu aratam prea bine ca lipseam de la servici) si am fost norocos ca au gasit "meniul" dar nu de la MMI. Secretul era ca nu eram decat a sasea(ori n-am retinut bine) masina B8 la care trebuiau sa o treaca de pe Long Life pe Normal.....In tot acest timp am baut Cola, am facut programare la Aktion ca au ajuns la concluzia ca masina se incadreaza si la asta(update si inlocuire de recuperator gaze) si am tot auzit ce masina buna am..... mi-au zis ca e defecta caseta de directie...ulterior am vazut cu ochii mei la alte doua masini ca mergea exact la fel(un pic mai greu). Dupa aceasta poveste de dragoste cu bani, timp si multi nervi nu am mai fost nici la Action(baietii astia creeaza reflexe sanatoase, gen Pavlov). In Octombrie acest an voi merge din nou la revizie(pentru ultima oara). voi risca cat ma vor duce nervii si banii, dar pentru ultima oara!:slapped::slapped::sadlike:
     
  19. georgebnd

    georgebnd 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Iul 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A5 2.7 Tdi Multitronic
    Service PBN

    Salut,am un audi A5 si din cauza unor probleme(la peste 150kmh era mult zgomot in masina,vajaia pe la chedere si stalpul din tapiterie stg spate scarzaia violent,am doar 9800km efectuatzi) am ajuns cu masina in service la PBN.Masina mea este in garantie deci nu ar fi trebuit sa platesc nimik dar eu mi am montat geamuri fumurii la expert detailing renumiti ca monteaza folie auto fara a demonta nimik nici fete de usi nici geamuri nimik,nimik.Dupa cateva ore primesc un telefon ca ma costa 1500 ron :wtf: ,evident am zis ca am garantie si mi sa raspuns ca nu mai am garantie la masina din cauza ca am montat folie pe geamuri....am ramas masca...le am explicat..ne am certat si nimik tot ca ei a ramas! ce ar trebui sa fac,ce sfaturi imi datzi? chiar asa de nenorocitzi sa fie asta de la pbn..
     
  20. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    Apeleaza la Protectia Consumatorului.
    Nu cred ca poti pierde garantia pentru ca ti-ai pus folii la o firma autorizata.
    Cazurile de pierdere a garantiei ar trebui sa fie prevazute specific in contractul tau de cumparare.
     

Distribuie pagina asta