1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Service la Reprezentanta Audi in Bucuresti - garantii - reparatii diverse

Discuție în 'Service' creată de jacobson, 8 Ian 2008.

  1. vexx Guest

    Mersi mult pentru sfat, deocamdata Nurvil ramane singura optiune "valabila" care o am pentru un service.
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Feb 2015
  2. wug

    wug Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C6 Avant 2.0 Tdi BRE 2007
    Oups, numai cuvinte de lauda pe aici. Ce facem in cazul asta, ne luam logane? Nu sunt surprins, dar ma bate gandul sa-i fac service-ul in Austria. Mai ma plimb putin, dar macar stau linistit. Daca asta e sacrificiul suprem pentru a putea avea o masina cat de cat sigura si fiabila o sa trec si peste asta. Mai bine decat sa o nenorocesc cu mana mea. Nu am eu vreo mare masina, dar e a mea si banii au fost munciti.
     
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Sau in Ungaria...
     
  4. wug

    wug Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C6 Avant 2.0 Tdi BRE 2007
    Am service facut acum 12k km, in Germania. Eu in Romania, cu ulei si filtre din DE nu il tin mai mult de 10k km. Merg 95% urban.
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Feb 2015
  5. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Mai oameni buni,
    Inca de la inceput, tin sa va spun ca nu am afiliatie cu nici o persoana de la Porsche Bucuresti Nord, dar cred ca o data cu trecerea timpului si probabil cu pierderea de clienti, baietii au inceput sa se mai cizeleze si sa-si respecte cuvantul dat.
    Pe scurt, am avut de lucru ceva la masina si, spre surprinderea mea, care am citit pe forum toate neplacerile pe care vi le-au provocat, ei s-au purtat exemplar. Masina a fost gata la termen, cafea si apa de fiecare data, voucher de taxi la plecarea de la service fara auto(si au fost vreo 3) si nu in ultimul rand atitudinea consilierului de service care s-a straduit cat a putut sa-mi satisfaca toate dorintele.
    Nu mai vorbesc de reducerea de 10% la piese, si un voucher de 600 roni la plecare...
    Deci din partea mea aveti o bila alba PBN in frunte cu Ionel Sandu, un om plin de solicitudine.
    Sper sa nu fi fost eu doar norocos pentru ca am intalnit o persoana OK, dar pana una alta, sa le tina Domnul obiceiul bun si mai departe!
     
    Ultima editare: 2 Aug 2011
  6. chinezu Guest

    Salut,

    Din cate am inteles unul din cele mai bune service-uri audi ar fi cel de la Valcea, Nurvil.
     
  7. CristianM

    CristianM 4th Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8, 3.0 TDI S-Line, 2008
    Gresit.

    Unul din cele mai bune service-uri de reprezentanta! :)

    E importanta diferenta.
     
  8. chinezu Guest

    corect de reprezentanta... dar cand ma gandesc cat am muncit pt fiecare leut sa cumpar masina parca nu m-as risca cu un alt service... cel putin nu acum :)
     
  9. CristianM

    CristianM 4th Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8, 3.0 TDI S-Line, 2008
    Si eu sunt la fel ca tine. Insa la anumite probleme nu gasesti rezolvari in reprezentante.
     
  10. wug

    wug Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C6 Avant 2.0 Tdi BRE 2007
    Ce preturi au de ex la schimb ulei motor + toate filtrele la masina mea? Aprox. Mersi
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Feb 2015
  11. aurelgales 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2008
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C5 1.8T/2001
    Eu am facut schimbul de ulei si filtre (toate) la reprezentanta Audi din Oradea. Pretul total 530 lei, timp de lucru circa o ora si jumatate,calitatea lucrarii excelenta, am asistat la toata lucrarea (este "fixul' meu!), personalul FOARTE AMABIL! Este o placere sa ai parte de asa servicii!!! Eu sunt multumit, motiv pentru care voi mai apela la serviciile acestora.:applaus::hi:
     
  12. CristianM

    CristianM 4th Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8, 3.0 TDI S-Line, 2008
    In general, reprezentantele din orasele mai mici sunt MULT mai intelegatoare, si mai amabile si mai prietenoase decat in Bucuresti.

    E o regula in orice practica comerciala de fapt.
     
  13. alex4ever

    alex4ever Silver Member

    Înscris:
    15 Sep 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    BMW 530xD (231cp) 2006 AUDI A4 2.0tdi quattro (170cp) S-line 2010 Bmw 330xD (245cp 520Nm) 2011.
    La PBN am inteles ca te-ar mai lasa sa te uiti cum iti umbla la masina (nu stiu daca de langa el sau de la intrare). Intrebati cand faceti programarea sau vorbiti cu baiatul caruia i-o lasati.

    Off topic:
    Oricum treaba nu este asa complicata cu service-urile pentru cei care nu sunt 100% dependenti de masina respectiva. Eu de fiecare data cand o duc, trec pe procesul verbal absolut tot ce este in masina (ex carlig de remorcare, detector radar, compresor aer, etc) si ii atrag atentia efectiv individului caruia i-o predau asupra atitudinii mele. O conversatie pe care am avut-o in primavara cu Cardinal Ploiesti a fost in genul:

    el:Buna ziua. Haideti sa facem procesul verbal de primire......[..] Aceasta este masina [...]
    eu: Buna ziua. Va rog sa mentionati in foaia de receptie urmatoarele:enumar eu ce am prin masina. Domnul meu, mai spuneti-mi o data cum va numiti ca sa va retin numele exact. Va rog sa aveti mare grija pentru ca daca gasesc si cea mai mica zgarietura, sau cel mai mic surub lipsa, eu nu ridic masina si va trimit direct citatia. Sa stiti ca eu nu sunt genul sa stau sa ma cert sau sa ma tiganesc cu voi la usa. (avand martor langa mine).

    Am patit acelasi lucru la bavaria cu cealalta masina dar am avut o problema, in sensul ca mi-am gasit capota zgariata. I-am spus individului, nu a vrut sa inteleaga, l-a chemat pe seful lui, care a venit cu gura mare, moment in care i-am spus: " Refuz sa ridic masina. Ne intalnim la judecatorie", i am intors spatele si am plecat si l-am lasat cu ochii in soare. Nu au trecut nici 2 ore si m-a sunat spunandu-mi ca mi se va vopsi capota si sa revin dupa masina in 4 zile. Concluzia este foarte simpla pentru cei care au mai multe masini: nu ii mai lasati sa va calce in picioare. Costa 10 milioane un avocat si pe baza foii de receptie care trebuie sa fie corect completata (Mare atentie), se poate intenta proces extrem de sigur in care, bine-nteles cereti reparatia prejudiciului si plata cheltuielilor de judecata...
     
  14. wug

    wug Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C6 Avant 2.0 Tdi BRE 2007
    Ok, in cazul meu, n-am ce cauta la Audi in Bucuresti. Poate Nurvil de la Valcea, dar si pe acolo apar comenturi naspa.

    Mda, e si asta o cale de a discuta. Dar 99% dintre noi stam intr-o masina. Asa ca faza cu procesul si avocatul 1000 ron nu stiu cat e de agreata printre forumisti. Sa nu mai zic de timpul pierdut din cauza altora care e partea cea mai sensibila pentru multi.
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Feb 2015
  15. Opuca 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi allroad ,2,5 tdi ,2001 Audi A2 ,1,4 ,2001
    Salut fratilor,

    A mea a stat sase luni la Bv la reprezentanta unde nu i-au facut nimic (era o problema de garantie internationala pe care Porse nu o respecta) doar i-au ars modulul de suspensii.....nu inteleg cum?, ca doar a stat la ei (nu le-am inchiriat-o.Cand mi-au dat-o au zis ca se stinge becul ,ca arde martorul in bord pentru ca sta de mult .Am plecat acasa cu ea in TM ,martorul ardea in continuare. M-am dus aici la reprezentanta.....o sa va spun maine costurile.
    Deci sfatul meu e ...ocoliti Tess Bv
     
  16. coco2k8

    coco2k8 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iun 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi A6; 2,7 ; 2007
    Jepcariiiiii de la Porsche

    Am fost sa schimb un bec la reprezentanta la Porsche Nord. Dupa 3 ore de asteptat mi-au dat masina si nota de plata: 100 lei. Becul costa doar 2 lei. Dupa ce am iesit de la ei am mers 3 minute si s-a ars. Deci nu mergeti la idioti. :noway:
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Dec 2011
  17. monicamo 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3
    bigarel da, stiu ce spuneti. Si eu am patit-o la o "reprezentanta" audi, doar ca nu la astia..
    Daca va pot fi de folos, va rog http://avocatmonicamoise.blogspot.com/2012/01/stiati-ca-reparatiile-din-service-auto.html


    gaby-audi NUUUUUU, numai NURVIL nu! sunt niste aberanti care habar nu au ce fac.. am iesit cu masina varza de acolo, dupa o simpla revizie de rutina.


    alex4ever subscriu si pardon daca par ca profit de mesajul atat de detaliat, dar nu le lasati banii! EU sunt avocat si ii halesc, mi-au facut varza masina la o "reprezentanta" Audi- niste aberanti carora le-am cerut anularea licentei.
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Feb 2015
  18. Oana M. 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Feb 2012
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Q5, 2.0 TDI, 2010
    Buna ziua,
    Am si eu o povestioara pentru cei care vor sa o citeasca poate nu o sa mai treca prin ceea ce ma obliga cei de la Porsche sa trec de 2 ani de cand mi-am cumparat masina. Cum ziceam acum 2 ani mi-am luat un Q5 in leasing iar dupa putin timp un senzor de la parcare s-a stricat. Ok, am fost cu ea la service, am rezolvat problema; dupa care apare alta, cureaua de la distributie rupta, fisurata, ma rog ce avea pt ca daca vrei oameni incompetenti la un service in Constanta ii poti gasi simplu la Cardinal Motors. Deci, s-a stricat si asta in conditiile in care aveam parcursi 15.000 km. Am fost de 3 ori cu masina sa le zic ca se aude un zgomot ciudat si nu e tocmai ok. Comanda pt aceasta curea a durat 6 saptamani, timp in care nu au dat un telefon sa imi spuna ca mai dureaza. M-am deplasat la service iar dupa un scandal s-au sinchisit sa dea comanda in sfarsit, deci repet dupa 6 saptamani. Acum cateva luni mai precis in septembrie masina imi arata o pierdere de ulei, m-am dus la Cardinal Motors si mi-au zis ca nu are nimic, ba mai mult mecanicul nu a citit bine in carte si ca trebuia mai mult ulei pus decat credea el, bineinteles tot pe cheltuiala mea. In fine acum 2 saptamani iesea un fum alb si surpriza din nou nu mai avea ulei. M-am dus iar la repezentanta si ce sa vezi...trubina era fisurata. Acum au comandat piesa de o saptamana timp in care nu mi-au oferit nicio alta masina cu care sa pot circula, rata leasing-ului trebuie platita, si cand am sunat sa vad ce se intampla cu piesa m-au intrebat daca am comandat si covorase...deci unii isi pun covorase la masina pe garantia mea sau nu stiu care a fost ideea. Momentan astept sa vad daca imi vor face favoarea sa imi treca aceasta piesa pe garantie pt ca au zis ca e o suma prea mare. Deci, domnilor ce trebuie sa fac...ma pricep destul de putin la masini, cat sa explic cu lux de amanunte problemele, pt ca de acolo nici macar o hartie nu imi dau cu ce se schimba la aceasta masina; nu ma pricep la masini cum zicea dar imi dau seama cand niste idioti isi bat joc de mine si inclusiv de banii mei.
     
  19. alex4ever

    alex4ever Silver Member

    Înscris:
    15 Sep 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    BMW 530xD (231cp) 2006 AUDI A4 2.0tdi quattro (170cp) S-line 2010 Bmw 330xD (245cp 520Nm) 2011.
    Problema cu Cardinalul este foarte cunoscuta. Si eu in 2010 de la Cardinal Ploiesti am luat masinile, nu ca ar fi avut vreo importanta ca tot Porsche-ul le aduce. Dar service-ul, pe langa faptul ca este execrabil, conducerea nici macar nu vrea sa isi asume greselile "plevei". Eu i-am dat in judecata cand mi-au gazat parbrizul, si inainte de primul termen de judecata m-a sunat un anumit domn si mi-a transmis sa vin sa mi se schimbe parbrizul pe cheltuiala lor. Replica mea a fost... deci se poate pana la urma?

    Din pacate draga Oana, nu ai ce face cu reprezentantele din Romania. Imi pare rau ca am mai si luat ca optiuni 3 ani de extragarantie... Daca ai drumuri pe la Bucuresti, incearca la Porsche Bucuresti Nord (am facut 2 revizii acolo si se misca destul de repede si lucreaza curat). Dar intotdeauna cand predai o masina in service, trebuie sa iti faci o lista cu lucrurile ce se afla in masina (compresoare, trusa scule, becuri de rezerva, presuri, lanterne, cric si nu stiu ce mai ai tu la Q5-ul tau) si le faci o copie xerox si le-o lasi pe bord cu mentiunea celui caruia ii predai masina ca e o lista pe bord cu tot ce e in masina si ca sa nu cumva sa dispara cate ceva. De asemenea, trebuie INTOTDEAUNA sa le ceri tot ce schimba la masina (inclusiv piesa veche!) Eu le cer si sticlele goale de ulei, filtre, tot. Le gasesc mereu frumos aranjate in portbagaj. Trebuie sa fii dura si sa vorbesti clar si raspicat de la inceput cu ei, altfel... te mananca vulturii...
     
  20. lucian190

    lucian190 Silver Member

    Înscris:
    26 Oct 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A8 - 4H / D4 / 3.0 QUATTRO 250 cp. TDI 2012 cod motor CDTA
    da

    buna Oana. dupa ce am citit cele relatate de tine parerea mea este ca daca masina mai este inca in garantie si tu ai facut toate reviziile la acest service de care pomenesti nu trebuie sa te lasi asa pe ureche. chiar daca masina nu mai este in garantie dar ai tot ce inseamna service facut la ei da peste ei si nu te lasa sub nicio forma intimidata, mingiiata, lamurita, prostita, mituita cu piese sau etc. colegul ''alex4ever''' considera ca nu ai ce sa faci !!! ba da ai ce sa faci pune mina pe hirtie si pe pix si scrie tot. daca nu scri vei fi lasata sa vorbesti singura posibil ca pina acum. te duci si iti iei numar de inregistrare si daca nu se intimpla nimic mergi mai sus cu hirtiile si tot asa. eu consider ca daca te vei lasa calcata in picioare de acesti samsari de piese si masini (sunt convins ca unii dintre colegi nu sunt de acord cu mine) asa vei fi luata mereu si nu vei rezolva nimic niciodata. eu am vrut sa incep un razboi cu acesti ''mari mecanici si marile noastre service-uri'' dar nu am avut cu cine pentru ca romanii sunt lasi, fricosi si delasatori sau nesimtiti (stiu ei cine ar trebui sa se simta asa). in fine nu mai repet ce si cum. asa ca parerea mea da peste ei cu tot ce poti (evident legal) si cred ca in final vei zimbi fericita. eu iti doresc succes daca vrei sa incepi atacul si te felicit daca vrei sa faci asta. daca pot sa te ajut cu ceva te rog sa nu eziti a ma intreba. :respekt::hi:
     
    Ultima editare: 8 Mar 2012

Distribuie pagina asta