1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Service sau Mecanic auto bun - Electrician Auto - Tinichigerie sau Vopsitorie in Timisoara

Discuție în 'Service' creată de orgonaskaroly, 29 Oct 2007.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Bogdan, incalzeste motorul (90 grade) si apuca-te de desfacut bujiile cat e cald. Daca e sa ai probleme, o sa iti dai seama in primele secunde de pericolul de a se rupe vreuna in chiulasa. Cum lucrezi tu la masina ta, cu atentia pe care o oferi tu, nu o sa lucreze nici Adi care a lucrat la 2 reprezentante si nici mecanicul de la Btp sau alt service, pentru ca oamenii astia nu au timp sa stea, ei trebuie sa produca. Partea negativa este ca probabil tu nu ai sculele pe care le au ei.
    Roby, cati mecanici mai are Luci care au lucrat acolo si in 2015? Stii tu la ce ma refer, nu e nevoie sa imi raspunzi.
     
    Ultima editare: 10 Ian 2017
  2. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Plus ca service-ul este autorizat RAR, cel putin din ultimele informatii.
    Se respecta proceduri, eu am fost multumit de fiecare data. Doar ca e aglomerat si am inceput sa fac singur ce nu presupune obligatoriu elevator/groapa si scule complicate.

    Cum spune si Ovidiu, nimeni nu lucreaza cu atentie mai mare decat tine.
     
  3. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Am rezolvat problema bujiilor,neavând garaj sau un loc unde sa lucrez la caldura,pe vremea asta nu este tocmai de stat și lucrat in fata blocului :) am ales sa o fac in service.Asa am descoperit un service care mi-a facut o impresie buna,AutoXpert,str.Paul Constantinescu nr.12.Nu pot sa spun cât sunt de buni sau mai puțin buni atâta timp cât am făcut doar o chestie minora la ei :) dar arată ca un service care se respecta(Recepția e la nivel occidental...alte service-uri mult mai cunoscute in oraș gen promotor,autoovarom..etc nu au o asa Recepție,in atelier lafel curat și ordonat,comunicare foarte buna...ești tratat cu respect chiar și pt o lucrare "ieftină"),prin service am văzut ca umbla mașini destul de scumpe.
    Tot acolo am dat și de un vopsitor care se "lauda" a fii unul dintre cei mai buni din TM ..cel puțin el spune ca garantează lucrarea ..cred ca am sa încerc sa revopseasc spoilerele la el ca m-am saturat de astia care vopsesc in 2 nuanțe.
    Prețurile nu sunt tocmai mici dar nici nesimțite.
    Salut
     
  4. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    da. sunt foarte ok. si tot la gily vopsitoru de la autoexpert imi fac si eu masina :)
     
  5. sel

    sel Silver Member

    Înscris:
    17 Iun 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI (2O12) CDUC
    Si eu mi-am revopsit in vara la Gili, ambele spoilere si o aripa fata si una spate si a ieșit perfect. Recomand ;)
     
  6. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    sel
    Am inteles eu bine,ai vopsit doar câte o aripa?intreb deoarece și mie mi-a spus ca odata cu vopsirea spoilerelor trebuie sa îmi vopsească și aripile fata-spate,lucru care nu prea ma încânta(se adaugă încă 4 elemente revopsite pe masina + ca trebuie scos bani din buzunar și pt asta...chiar dacă ele nu au nevoie de vopsea).
    Eu înțeleg ca spoilerul este cant in cant cu aripa și ochiul uman observa diferența de nuanță ...dar nici sa vopsesc jumate de masina nu îmi convine :).Probabil asta este procedura la fiecare vopsitor,nu ma pricep...
     
  7. laaav

    laaav 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI Quattro 143 CP 2010
    De fox paint stiti ceva? A vopsit careva la ei? Pe pagina lor se observa ca fac lucrari bune, nu stiu in realitate...
     
  8. aldimit

    aldimit 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 1.8 , 110 kW AVJ 2003 , A3 Sportback,2,0 LTDI C.R. CBAB 2009 ,A4 1.9 TDI Quattro 2004
    :no: laaav Am vazut o masina vopsita de ei. Din punctul meu de vedere arata groaznic.
     
  9. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Eu mi-am vopsit masina in totalitate vara trecuta, cu schimbare de nuanta (vopsea Mipa, LZ9Z). Prepararea a fost facuta de Viciu din Giarmata, iar vopsitul de Viciu de la Suzuki.
    Nu stiu ce a avut, dar sunt mii de defecte in lac, ca si cum ar fi sarit mizerie din spray. Nu sunt vizibile de la distanta mica, dar totusi la o inspectie se vede. Banuiesc ca omul nu este obisnuit sa foloseasca vopsea cu cristale asa multe si a folosit un cap nepotrivit. Nu prea are coaja de portocala, adica e neglijabil pe unde s-a format.
    Prepararea a fost ok, mici greseli la montaj, dar il recomand pe om.
    Dar la 1300 euro (preparat+vopsit) ma asteptam la mai mult pe partea de vopsit. Ce ma enerveaza cel mai mult, e ca e foarte subtire lacul, la portiere daca m-au atins sare imediat..... Asa ca daca ajungeti la Suzuki, verificati cu o lanterna vopseaua sau in soare puternic.

    La FoxPaint mi-au cerut 3700ron pe aceasi lucrare cu parbriz nou inclus in pret. Dar nu m-am riscat.

    Mergeti la Viciu daca vreti preparare buna.
     
    Ultima editare: 14 Ian 2017
  10. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Nici eu nu am auzit lucruri bune de fox paint,chiar colegul Ovidiu a spus in cateva rânduri ca nu fac treaba buna,nu am vopsit la ei..recunosc ca aveam de gand,Dau bine în poze..stiu sa se vândă dar nu fac si treaba buna.Am fost si la Viciu...am vb cu el,aceeasi procedura cu preparatul acasa si vopsitul la Suzuky mi-a spus si mie,nu am ales sa merg cu el mai departe(am avut o oferta mai buna din partea unui coleg)pt.ca mie nu mi-a inspirat incredere,asta nu inseamna ca omul nu este bun,doar ca asa am simțit eu..oricum colegul mi-a scos alta nuanță :)) tot cu vopsea Mipa deci trebuie revopsit.
    Daca ar fii sa aleg ceva acuma,as merge pe mana lui Gili cu toate ca prețul este destul de mare.
    Pe scurt:vopsitori sunt multi..acuma depinde si de tine cate de pretentios esti si cati bani vrei sa investești.
    Bafta in alegere
     
  11. laaav

    laaav 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI Quattro 143 CP 2010
    Mersi de sfaturi :)

    Trimis de pe al meu HUAWEI GRA-L09 folosind Tapatalk
     
  12. Thehunter86 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi a5 sportback, 2.0tdi, 2013
    Bună seara. Știe cineva pe cineva în Timișoara care vopsește cu plastidip? Ca as vrea sa îmi fac elementele cromate, negre. Mulțumesc
     
  13. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    iti recomand sa mergi la baietii cu infolieriauto.ro din Plopi. plastidip nu va tine.
    Stiu multe masini cu elementele cromate infoliate de ei si rezultatul e foarte bun si de durata.
     
  14. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Sa nu iti pui folie pe faruri de la ei, in rest probabil e ok.
     
  15. Siegfriedbrunnen

    Siegfriedbrunnen 5th Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2015
    Locație:
    Mannheim - Germania
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 116CP cod motor BRB 2007-Golf 5 2007 1.6 benzina 102cp
    Buna ziua domnilor
    La masina din semnatura am schimbat maneta BC si normal ca trebuie codata sau ceva de genul..cum tocmai am revenit in tara, in Timisoara va rog dati-mi un azimut sa ma indrept catre cineva dispus sa o faca sa si functioneze daca este posibil respectiv sa-mi arate consumul instant daca tot am montat-o.
    Cu multumiri anticipate!
     
  16. Denya

    Denya 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Mai 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.6 ALZ 102 hp, 2004
    Va salut.
    Am si eu un consum excesiv de ulei pe motor 1.6 ALZ ( audi a4 b6 2005) de jumatate de an de cand am masina.
    Acum a inceput sa scape ulei si pe la garnitura capac.

    Poate ma puteti ajuta cu o indrumare la un mechanic bun in Timisoara, care sa ma ajute cu o verificare si remediere problema?
    Va multumesc!
     
  17. stormhold 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Aug 2014
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI BLB, 2005
    Salutari! Ati putea sa imi recomandati un service unde ati facut si ati fost multumiti de rezultate, operatiunea de igienizare A/C? Eu am facut in acelasi loc in ultimii 2 ani, insa de fiecare data mirosul a revenit destul de repede (prima data dupa o luna, a doua oara dupa 2 saptamani).
    Am gasit astfel de servicii la SIS Car, Autoglobus si Auto Ovarom. Ceva recomandari? Mersi!
     
  18. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    @stormhold

    Tu ai alta problema, la o masina din 2005 nu trebuie sa puta in masina. Eu as elimina problema prima data. Ramane apa pe undeva... (vezi compartiment baterie, etc).
    Dar au aparut aparatele astea de ozon, habar nu am ce fac..costa cam 100 ron treaba. Cred ca era un tip in TM, Denis Detailing, cauta pe facebook.. Dar nu garantez nimic, doar am studiat putin ca un aparat costa 2000ron si ei taxeaza 100......
     
  19. stormhold 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Aug 2014
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI BLB, 2005
    Mersi de raspuns, Hilfiger! Nu cred insa ca ceea ce spui tu e corect. Eu nu m-as astepta sa apara problema asta la o masina de 4-5 ani, insa la una de 10+ ani vechime nu are cum sa nu apara. Iti dai seama ca se formeaza tot felul de bacterii in atatia ani. Mai am un prieten cu un Opel din 2007 care are aceeasi problema.
    As fi vrut sa stiu daca au mai fost si altii sa faca operatiunea si au fost multumiti de rezultate.
     
  20. Cristi Popovici 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Ian 2016
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI, 2012
    Salut - si-a vopsit cineva elemente zgariate la Porsche timisoara? Cum a iesit? Ce preturi au?

    Merci.
     

Distribuie pagina asta