1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Service si Mecanic auto - Vopsitorie - Electrician auto si Diagnoza in Brasov

Discuție în 'Service' creată de Armin, 22 Noi 2008.

  1. DjMarinik

    DjMarinik 5th Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2010
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    a4 1.9 tdi 131 cp, fabr 2004
    Si eu am schimbat la ei distributia si cureaua de accesorii impreuna cu lichidul de servodirectie si antigelul si am emotii ca aceste lucruri nu au fost schimbate deoarece am dus masina si in maxim 4 ore a fost gata iar cureaua de la alternator a inceput sa scartaie dupa 14000 km ceea ce nu mi se pare normal (piesele au fost aduse tot de ei, pompa apa 2 role antigel curea accesorii lichid servo pret 800 ron, manopera 400 roni deci nu recomand pt ca nu mi se pare normal ca aceea curea sa scartaie dupa atatia km in plus s-au laudat ca au pus piese bune).Eu am fost la service-ul de pe Bunea Augustin in spate la reprezentanta Subaru.
     
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu sunt prosti baietii. Voi sunteti ca tolerati un asemenea service.
    Ma scuzati ca vi-o spun asa direct insa dupa ce au incasat atatia bani, nici nu au rezolvat problema. Personal mi-as fi dedicat o ora in fiecare zi ca sa fac reclama si reclamatii acestui service. O fi el patron dar nu cred ca are relatii peste tot... eu unul as fi incercat. Si una peste alta mergeam peste el si cu un avocat.
     
  3. monicamo 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3
  4. alyvo Bronze Member

    Înscris:
    3 Dec 2007
    Locație:
    Ro
    Masina:
    Audi
    Dar cate service-uri bune sunt in brasov, chiar la kritters va-ti dus? Nu sunt eu implicat, ci un bun amic cu un clio 1.5 care a dat 4600 de lei pentru 'rezolvarea' injectie in care eu au pus 4 supape de retur reconditionate si au curatit (sper) rezervorul si conductele; de pompa nici macar nu s-au atins. Dupa 2 drumuri nehoiu-brasov (max 400km) bineinteles ca a picat iar injectia si cei de la kritters au dat vina pe motorina.... nu mai comentez.
    Nu am auzit de cei de la TESS dar ar fi bine daca se stie concret ceva sa se posteze !
    De exemplu am fost la Delcar (skoda), nu vreau sa fac reclama, cu diversi prieteni care le aveau in garantie si musai trebuia mers cu ele in reprezentane , vreau sa spun ca se lucreaza foarte bine si curat.
    Cuvinte de lauda in schimb nu am pentru cei de la Elcargid (buzau); personal cand am sunat ca sa fac revizia de un an caci nu facusem 15k km cu fabia (asta se intampla in 2009), mi-au spus ca nu au timp in urmatoarele 3-4 zile si de abia la o saptamana imi pot face programare; buuun cand am intrebat cat costa revizia si in ce consta, era sa cad de pe scaun: 650 lei ce includea : 3l de ulei mobil M (made in turkey), filtrul si suflarea celui de aer :sign_omg: adica cum sa platesc 650 lei pe un filtru si 3 l de ulei turcesc :mad: Nu mai zic ca nu acceptau sa ma duc cu uleiul meu. Bineinteles ca dupa umplerea frigiderelor am sunat si la Delcar unde au vorbit frumos, au fost amabili, au acceptat uleiul meu si filtrul, bineinteles ca filtrul de aer nu am vrut eu sa-l schimb (masina avea pe atunci 7300km), mi-au spus ca masina trebuie sa 'suporte' gratuit o resoftare de ECU si manopera a fost undeva la 100 si ceva de lei...gata cu oful meu :P

    Ar fi bine, cum am scris si mai sus, cine cunoaste service-uri 'deocheate' sa scrie fara frica ! Eu am vazut live cum un posesor de touareg a fost 'japcuit' pe fata cu 1200 lei pentru contactul de la pedala de frana care mai mult de 150 nu costa (made by Elcargid).

    Toate cele bune,
     
  5. DjMarinik

    DjMarinik 5th Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2010
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    a4 1.9 tdi 131 cp, fabr 2004
    Service bun in Brasov!

    Dupa multe service-uri vizitate prin Brasov in cautare raspunsului de ce imi fuge spatele la denivelari am dat de "Autoservice Razvan" situat pe Strada Ghimbaselului Nr 29 (Zona Bartolomeu).
    Baietii au fost foarte interesati de problema mea si s-au dus la fix dupa ce le-am povestit simptomele reglandu-mi geometria la roti dupa care problema mea a luat sfarsit.
    Pe unde am mai fost se vorbea ba din auzite ba de punte spate, ba telescoape ....etc. Dupa aproximativ 50 minute de lucrat la masina pretul a fost 50 lei. Eu am dat de acest service la recomandarile mai multor prieteni care le-au trecut pragul la randul lor.
    Pentru cine doreste: Razvan- 0722 437 848, acesta este patronul service-ului care a fost sef service la Tess sau Delcar , sef care nu se sfieste sa se murdareasca pe maini cu "rablele noastre". :p
     
  6. BV19MAX Guest

    Eu am 3 persoane care-si baga "nasul" in masinile mele inafara de mine.

    Electronica - Cristi (are sediu pe memo, intre caminele 4 si 5).
    Mecanica - Nea` Gica (Sediu in Codlea) - posesor de Audi A3.
    Unghi de fuga/directie/vulcanizare - Nea` Loti (service-ul il are undeva in spate la real, langa fan courier).

    Pentru mai multe detalii, eventual numere de telefon, puteti sa-mi cereti pe PM.
     
  7. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Service Brasov-Zarnesti.

    Saptamana trecuta, m-am decis sa plec si eu cateva zile in concediu. M-am decis sa plec cateva zile la munte cu sotia, pentru ca la mare este si un mare jeg si foarte scump.
    La iesire din Bucuresti, pentru prima data in 50.000 de km, in trei ani, motorul a inceput sa aiba intreruperi, sa moara la relanti. Am dat cateva telefoane, si de proba conform sfaturilor primite am scos mufa la debitmetrul de aer si am mers asa cu ea.
    Am ajuns la Brasov si am mers, tot recomandarilor primite, in Zarnesti la Bosh-Car Service AD CIEL pentru verificari.
    M-a impresionat deschiderea celor de acolo de a afla care este problema. Desi a aratat pe tester debimetrul de aer si sonda Lambda, mecanicul mi-a spus ca eroarea de sonda Lambda este din cauza debitmetrului si ca nu are rost sa o schimbam sa dam banii degeaba.
    Un super service, suuper oameni, mai ales Catalin patronul, care a stat cu mine pana am plecat de acolo, desi programul lor se terminase de mult. Desi nu au avut debitmetru pe stoc, in schimb am facut probe cu masina, mi-au verificat toate sistemele. Am ramas uimit cat de mare e service-ul ala, cata aparatura si ce investitie. Felicitari. Recomand.
     
    Ultima editare de un moderator: 30 Iul 2012
    Dan74, Flo brasov 82 și Cata_ADC apreciază asta.
  8. Dănuț

    Dănuț 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2009
    Locație:
    Calvi-(F) BV-(RO)
    Masina:
    A6,2.5 TDI,Avant,quattro/Golf MK1 cabrio
    Si eu recomand serviceul ADICEL din Zarnesti sunt profesionisti si corecti,am fost tratat foarte bine.
    Si anul acesta am sa merg la ei cu noua masina pentru verificari si eventuale interventii.
     
    Dan74 și Flo brasov 82 apreciază asta.
  9. BogdanAp 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2012
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A4 B5, 1.8, 1995
    Ma poate ajuta cineva cu un mecanic care sa faca treaba si sa nu ia pielea dupa om? Numai specii si specii de mecanici am intalnit in ultimele 2 saptamani.
    Locatia Brasov.
    Multumesc
     
  10. Roger25

    Roger25 Gold Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6, BPJ, 2.0 TFSI, 2011
    Sa mai "reinviem" putin acest topic.
    Stie cineva un service bun in Brasov, in zilele noastre? Nu de alta dar sa stiu sa apelez la cineva care lucreaza ok/cu rabdare/pret bun, in caz ca am vreo problemuta.

    Mersi!
     
  11. norver

    norver 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Aug 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant,1.9TDI,1997
    Si eu as fi interesat in aflarea unui service bun in Brasov.
     
  12. Roger25

    Roger25 Gold Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6, BPJ, 2.0 TFSI, 2011
    Din cate am inteles si de la altii, inca mai exista service-ul lui Razvan, ii zice Autoservice Razvan si e pe Ghimbaselului nr.29... acolo lucreaza inca vreo 3 fosti mecanici de la TESS. Doar atat ca nu se ocupa deloc de cutii automate, in rest de orice. Daca a fost cineva, asteptam pareri, impresii..

    Pentru cutii automate e unul in Sanpetru, pe str. constructorilor nr.18 -
    0745753655 - Barbu
     
  13. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Nu vreau sa fac nici un fel de reclama lui BARBU dar poti sa scri in agenda DOCTOR cutii de viteze. A reparat o cutie automata de a4 2.0 tdi lucru care altii recomandau schimbat cutie si prostii.Si preturile mai mult decat rezonabile pentru manopera.
     
  14. Vlad0609

    Vlad0609 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 3.0tdi 2004
    Stie cineva un electrician bun pentru audi in brasov? As vrea sa montez niste faruri cu bixenon in loc de halogene si cred ca trebuie trase ceva trasee electrice...
     
  15. HoratiuC 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B6 1,8T 2003 Cabrio
    Va salut!Am o intrebare pentru colegii din Brasov.Cunoasteti vreo locatie in judet gen service / montare / demontare navigatie / sisteme de sonorizare??? In momentul de fata masina mea este dotata cu un sistem cu ecrane in tetiere etc care face figuri...si as vrea sa stiu unde as putea merge pentru o diagnoza in BV.Multumesc frumos
     
  16. Florin M

    Florin M 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Brasov, Sfintu Gheorghe
    Masina:
    AUDI A4 Avant, 2001, 116 CP, PD, AJM
    Cine ma poate ajuta cu un service care repara bara de plastic? Am o gaura in ea in urma unui accident.

    Asa ceva caut,

     
  17. Silviu Simionescu 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2012
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi Q 7 , 3l , 2008
    In niciun caz TESS BRASOV . Sunt pe punctul de a le face o reclamatie la ANPC , dar astept raspunsul celor de la PORSCHE ROMANIA ...Si voi vedea . Am inteles ca sunt incompetenti ( voit sau nu ) , dar nu accept nesimtirea si furtul sau minciuna . Am un Q 7 , cumparat nou , din Germania , si care in present are in jur de 100.000 km. Probleme la cutie de cand avea cca 60.000 km , dar care nu s-au rezolvat. Acum sunt luat la misto de consilierul de la Audi Brasov , si surpriza dupa 4 zile de stat in service ( inclusiv sambata /duminica) constat ca masina mai are carburant ptr 10 km !!!!! dupa ce am lasat-o in service cu aprox 1/2 din rezervor ( adica vreo 50 litri). Solicit celor de la service sa imi explice situatia , sunt luat in ras ca , cu asa masina ( Q7 , fab 2007 , si cu absolut toate reviziile facute la ei , si la timp !!! ) deci cu asa masina NIMENI nu s-ar risca sa plece cu ea , caci NU SE STIE daca mai ajunge inapoi....ce sa zic ?! Din masina clasa superioara /lux ...a ajuns o epava....asta rezulta din afirmatia celui de la AUDI - Tess Brasov . Dupa ce , foarte repede am achitat fact in val de aprox 5000 ron - iar masina reprezinta un risc. DAAAAA !!! unul pentru mine ca si client , ca mi-au dat-o cu rezervor aproape gol , fara gram de Freon ( cand am lasat masina in service NU aveam aceasta problema - ptr ca as fi solicitat remedierea ei URGENT - fiind vorba ca ne aflam in iulie 2015 )....deci , DA !!!! este un risc daca ajungi la TESS Brasov si nu ai pile , probabil , sau daca ajungi la ei si nu stii sa iti ceri drepturile. Apropo , dl-or de la TESS Brasov ,sau celor care citesc postarea aceasta si cunoasteti , care este protocolul care trebuie urmat la primirea unui vehicol in unitatea dvs de service ? Stim care e directia , in care se vrea merge , dar de ce nu se poate legal , correct si de calitate ....daca tot aveti renume ?
     
  18. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Probabil trebuia sa iei legatura cu superiorul consilierului si sa incerci rezolvarea problemei acolo pe loc :hi:
     
  19. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    Ultima data cand am calcat pe acolo, desi nu prea imi sta in fire, masina se prelua de catre consilier in baza unei fise in care era detaliata inclusiv cantitatea de combustibil din rezervor.
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Silviu, ia-ti un avocat (care e si mediator) si incearca o mediere. Nu te rogi de nimeni si nu astepti raspunsuri. Daca nu esti multumit de rezolvarea de dupa mediere te consulti cu avocatul si vezi ce sanse ai in intanta. S-ar putea sa iti convina situatia ce va urma.
     

Distribuie pagina asta