1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Servicii diagnoză auto din gama VAG, Retrofituri si Instalări/Montaje componente OE compatibile

Discuție în 'Servicii din domeniul auto' creată de cata181, 8 Apr 2013.

  1. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Odată cu venirea primăverii a sosit timpul ca după peste doi ani de ”underground” să ies și eu la rampă cu un thread dedicat serviciilor în domeniul auto. Fac asta și la îndemnul colegilor care au beneficiat de sfaturi sau ajutor dea lungul timpului; se știu ei care :) Prin urmare, după cum spune și titlul, în cele ce urmează, o să enumer câteva din serviciile pe care le ofer contra cost membrilor forumului și nu numai:
    - Servicii de diagnoză pentru auto din gama VAG (AUDI, VW, SEAT SKODA), instalări/montaje de componente OEM compatibile, remediere defecțiuni, diferite reparații la instalații electrice, lucrări de mecanică, reparații/recondiționări clapete de admisie la motoarele 2.7 și 3.0, reparare/înlocuire switch-uri portiere, înlocuire cleme macarale electrice, montaje Cruise control, volane multifuncționale, codări, activări funcții suplimentare are modulelor din mașină și multe altele
    - Revizie completa la auto din gama VAG cu sau fara consumabile(ulei și filtre).
    - Diagnoză VAG-COM ultima versiune(acum 15.3) pentru pe orice model de auto din gama VAG (AUDI, VW, SEAT SKODA) resetare/stingere martori bord, ștergere avertizare service, reprogramare interval service, diagnosticare și explicare pentru fiecare cod de eroare în parte;
    - Înaintea achiziționării unui autoturism second hand, pentru a fi siguri că acel autoturism nu are defecte sau alte probleme intenționat ascunse de către vânzător și că în bord sunt afișați km reali, este necesară o testare completă;
    - RETROFIT la componente OEM compatibile, pentru Audi și nu numai:
    o Navigație;
    o Cameră de mers înapoi;
    o IC;
    o Retrofit caseta servodirectie 1N3 la Audi A4 B8;
    o Upgrade la Sistem audio B&O pentru Audi A4 si A5;
    o Upgrade la Sistem audio BOSE pentru Audi A6;
    o Alarmă OEM;
    o Climatronic;
    o AMI(Audi Media Interface);
    o Tv;
    o MMI 2G la 3G sau 3G plus;
    o XENOX OEM (montajul calculatorului de xenon, senzori auto-leveling);
    o Senzori de parcare față sau spate, cu afișare pe display-ul MMI;
    o Modul Bluetooth;
    o Oglinzi electrocrom, cu rabatare electrică;
    o Senzori lumină sau ploaie;
    o Cârlig de remorcare;
    o SDS(Speech Dialog Sistem);
    o Lumini interioare uși, scaune, picioare;
    o Etc.
    - Codari pentru activarea unor functii suplimentare ale modulelor de pe masina, functii care nu au fost activate de producator.
    - Verificare și reparații instalații electrice auto, înlocuiri senzori defecți, înlocuire mufe electrice defecte;
    - Interogare ECU existente pe mașină, interpretare coduri eroare, ștergere coduri eroare;
    - Înlocuire cleme sau macarale de geam rupte;
    - Înlocuire filtre, consumabile, debitmetre, senzori, etc.
    - Înlocuire elemente optice - faruri, lămpi, oglinzi;
    - Înlocuire switch-uri defecte din portiere, înlocuire cleme rupte macara geamuri electrice;
    - Montaj volan multifuncțional, schimbare calculator coloană de volan dacă e cazul;
    - Montaj Tire Pressure Monitor Sistem;
    - Montaj Xenon OEM;
    - Montaj și activare senzor lichid spălat parbriz;
    - Montaj și reparare încălzire în scaune OEM și After Market;
    - Semnale sonore la armarea alarmei;
    - Montaj lumini la picioare față și/sau spate;
    - Montaj boxe față/spate și HU;
    - Montaj lumini în uși față și/sau spate;
    - Montaj și reparare Cruise control cu/fără confecționarea cablajului;
    - Înlocuire și codare baterie la autovehiculele cu Power management module;
    - Log-uri în mers la turbo, injectoare, EGR, etc.;
    - Citire diverse valori în timp real ale motorului, turbinei, injectoarelor, debitmetrului, senzorului MAF, EGR-ului, bobinelor de inducție, senzorilor de climă, de temperatură, de turație, pompa de servodirecție, presiunea freonului din instalația de climatizare;
    - Reglarea turației motor la ralanti pentru motoarele diesel din grupul VAG.
    - Consultanță pentru achiziționare piese, înlocuire componente defecte Audi,VW, Skoda, Seat;
    - Confecționarea cablajului aferent tuturor lucrărilor electrice efectuate de mine, se realizează aproape similar cu OEM, cu cabluri la culoare, mufe, pini, etc.

    - Lucrări mecanice
    o Schimb plăcuțe față - spate;
    o Schimb plăcuțe spate la auto cu parcare electronică;
    o Schimb discuri frână;

    o Curațare EGR motoare 2.7-3.0TDI;
    o Spargerea nării de la clapeta de accelerație motoare 2.7-3.0TDI;
    o Curațare clapetă accelerație motoare 2.7-3.0TDI;

    o Curațare admisie motoare 2.0 TDI(include Cu rățare tubulatură, EGR, clapetă accelerație, actuator admisie);
    o Recondiționare clapete de admisie pentru motoarele de 2.7 și 3.0(include demontare-montare, Curațare EGR, clapetă accelerație, spargere nări clapetă accelerație);
    o Înlocuire întinzătoare distribuție Audi - motoare de 2.7 și 3.0;

    o Înlocuire întinzător hidraulic distribuție Audi - motor 1.8 si 2.0;

    o Înlocuire întinzător hidraulic distribuție Audi - motor 1.8 si 2.0 TFSI;
    o Inlocuire axa cu came Audi 1.8, 2.0 TFSI;
    o Demontare turbină 2.7, 3.0.


    Piesele necesare retrofiturilor sau lucrărilor mecanice(intinzătoare, discuri, placuțe etc.) se pot aduce sau le pot procura eu.
    Lucrările se efectuează la mine în atelier(în incinta IOR 2, vezi harta atașată).


    Câteva prețuri:

    Diagnoză = 50 lei sunt incluse interpretarea erorilor și indicarea, pe cât posibil, a metodei de rezolvare;
    RETROFIT navigație Audi A6(include montaj, codare, probă) = 400 lei;
    RETROFIT cârlig remorcare Audi A6 = 650 lei;
    RETROFIT caseta servodirectie 1N3 la Audi A4 B8 = 350 lei;
    RETROFIT Sistem audio B&O pentru Audi A4 si A5 = 1.100 lei;
    RETROFIT Sistem audio BOSE pentru Audi A6= 1.100 lei;
    RETROFIT oglinzi electrice cu rabatare si electrocrom = 150 lei/usa;
    Cruise control = 80-150 lei;
    Resetare avertizare de revizie (Service Interval Reset) = 20 lei;
    Reprogramare interval service = 20 lei;
    Schimb plăcuțe fata = 60 lei;
    Schimb plăcuțe spate = 60 lei;
    Schimb plăcuțe față - spate = 100 lei;
    Schimb plăcuțe fata spate = 120 lei (la auto cu parcare electronică);
    Schimb discuri = 50lei/roată;
    Schimbat o-ringuri injectoare 1.9 TDI sau 2.0 TDI = 150 lei;
    Curațare EGR motoare 2.7-3.0TDI = 100 lei;
    Spargerea nării de la clapeta de accelerație motoare 2.7-3.0TDI=100 lei;
    Curațare clapetă accelerație motoare 2.7-3.0TDI = 100 lei;

    Curațare admisie motoare 2.0 TDI(include cu rățare tubulatură, EGR, clapetă accelerație, actuator admisie) = 350 lei;
    Recondiționare clapete de admisie pentru motoarele de 2.7 și 3.0(include demontare-montare, Curațare EGR, clapetă accelerație, spargere nări clapetă accelerație) = 1.900 lei - cu clapete și motorase la schimb;
    Înlocuire întinzătoare distribuție Audi - motoare de 2.7 și 3.0 = 550 lei;

    Înlocuire întinzător hidraulic distribuție Audi - motor 1.8 si 2.0= 400 lei;

    Înlocuire întinzător hidraulic distribuție Audi - motor 1.8 si 2.0 TFSI = 350 lei;
    Inlocuire axa cu came Audi 1.8, 2.0 TFSI = 550 lei;
    Demontare turbină 2.7, 3.0 = 300 lei.


    Pentru mai multe detalii și pentru a face o programare mă puteți contacta la numărul de telefon 0722729297 (Cătălin).
    Sunt din București - Sector 3, Bulevardul Theodor Pallady 287, in incinta IOR2.
     
    MARRIUS24 apreciază asta.
  2. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Recomand cu placere, am beneficiat de ajutor in mai multe probleme. Mai exact: montare oglinda dreapta+activare mirror down, retrofit navigatie si diagnoza bineinteles. Toate operatiunile facute cu simt de raspundere si seriozitate.
     
  3. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Servicii valabile în continuare!
     
  4. diesselxxl16 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Mai 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI quattro, 2004
    Ieri am apelat si eu la colegul nostru Catalin, si desi poate nu aratam foarte entuziasmat la sfarsitul zilei ( ora doua dimineata :)) ), trebuie sa recunosc faptul ca sunt super multumit ca am parasit grupul celor ce cred ca sistemul de iluminat la A6 este slab. Am plecat de la inlocuirea senzorului de auto-leveling pe fata si a motorasului din farul stang si am ajuns la reparatia urechilor farului stang cu kit original Hella (da, exista si pentru farurile de A6 model 2005 kit de reparat), schimbat grila fata cu model facelift negru-lucios si toate modificarile ce au trebuit facute, reparat mufa proiector ceata, log in mers. Timpul a fost scurt si voi reveni pentru reglajul farurilor si remediat un bec ars saptamana care vine. Trebuie precizata calitatea lucrului facut de Catalin, atentia la orice detaliu ce nu era la locul lui, cunostintele lui si modul analitic si metodic de a gasi rezolvare la orice problema se ivea. Nu in ultimul rand preturile foarte avantajoase. Recomand cu incredere.
     
  5. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Mulțumesc de aprecieri Ionuț și te aștept marți pentru restul.
     
  6. kokoloi

    kokoloi 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Aug 2012
    Locație:
    Berlin
    Masina:
    A8 3.0 TDI 2004
    Recomand cu placere. Un tip foarte serios !
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Apr 2013
  7. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Inca o vizita la Catalin, pentru montare/demontare ornament bord+grila centrala si demontare/montare bara pentru repozitionare senzor temperatura. Totul in regula, o sa apelez la el in continuare (la nevoie). :)
     
  8. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Dupa multe vizite la Cata181 pot spune ca m-am lamurit 100% in ceea ce il priveste si il recomand cu placere tuturor. La masina personala mi-a rezolvat tot felul de maruntisuri care imi stateau pe creier de cand am cumparat-o, a lucrat la masina si la 12noaptea, prin urmare...nota 10 de la mine!:thumbs-up:
     
    Ony ony apreciază asta.
  9. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Multumesc, Razvan! Oricând cu plăcere. Servicii valabile în continuare.
     
  10. Maxy

    Maxy 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Skoda Octavia 2 Laurin & Klement
    Si eu il recomand pe Catalin cu toata increderea. Pot spune ca datorita pasiunii auto m-am plimbat prin multe service-uri si am vazut multi mecanici insa un om atat de pasionat si atat de profesionist in ceea ce face eu nu am mai intalnit si vorbesc cat de se poate de serios.
    La un Audi A6 3.0 TDI problema cu clapetele s-a rezolvat foarte elegant si foarte frumos si operatiunea este facuta exact cum este descrisa in primul post, se vede clar ca aceste clapete vor fi for life.
    In al doilea rand la ora 1 noaptea l-a rezolvat si pe un prieten de al meu cu un bec de airbag aprins la un Polo, rapid si super ok tinand cont ca operatiunea nu a fost deloc una usoara. Deci dragi colegi apelati cu incredere la Catalin deoarece dezamagiti nu veti fi in niciun caz.
    Una peste alta... iti multumesc Cataline, vom mai colabora si pe viitor, de asta poti fi sigur.
    PS: De asmenea un multumesc si colegului Ionut deoarece si el a lucrat la masina si a facut o treaba excelenta!
     
  11. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Avand in vedere ca intre 07-27 iunie nu sunt in tara, problemele se vor rezolva dupa data de 28 iunie.
     
  12. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Am revenit. Anuntul este valabil.
     
  13. mariusrizea

    mariusrizea 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2008
    Locație:
    RO, BUCHAREST
    Masina:
    A4,2003,1.9TDI,131cp
    Salutare,

    Am observat ca cele 2 boxe mari din usile din spate si boxa de la luneta nu functioneaza deloc, in schimb se aud acele 2 boxe mici de pe usile din spate.
    Masina are o navigatie mare, Navigation Plus, parca ii zice.
    Ai posibilitatea sa ma ajuti cu o verificare si apoi o reparatie ?

    Cam la ce costuri orientative se ridica toata treaba ?
     
  14. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Ne putem auzi la un telefon.
    0722729297
    Catalin.
     
  15. R3dM4n 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    A6 3.0 TDI Quattro 2008 233cp
    Rezolvat problema cu clapetele la cata181... Desi in prima instanta am crezut ca e cam scump ...solutia aleasea de el este foarte sanatoasa si clar nu o sa mai fie probleme in viitor. Recomand cu caldura reconditionarea in locul schimbarii cu clapete noi, la care sigur o sa pice iar acele tije din plastic. Pe langa reconditionare mi-a curatat admisia, egr, clapeta acceleratie + tester inainte si dupa test drive.
    In concluzie, recomand !!
     
  16. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Servicii valabile.
     
  17. jemiol 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3, 1.9 Diesel, 2006
    Salut. Ma poti ajuta cu inlocuirea sistemului audio concert si trecerea la Audi Navigation Plus?
     
  18. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Cu siguranta. Eu tocmai acum 2 saptamani am montat un sistem BOSE pe masina mea. Ai piesele necesare?
     
  19. jemiol 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3, 1.9 Diesel, 2006
    Nu. Sunt in cautare. Am gasit ceva pe ebay insa nu m-am hotarat ce Navigatie sa pun. Am inteles ca sunt doua variante: una pentru masina facelift si una pentru cele de pana in 2009. Adica ce Navitation Plus.
     
    Ultima editare: 2 Sep 2013
  20. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Anuntul este valabil in continuare.
     

Distribuie pagina asta