1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Servodirectie - Caseta Directie la Audi Q5 - zgomote - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi Q5' creată de Cristian Bujac, 29 Mar 2017.

  1. paul1975

    paul1975 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2019
    Locație:
    Italia / Iasi - Romania
    Masina:
    Audi Q5,Sline,2.0tdi,8r, an 2011,cod motor CGL
    Sa inteleg ca nu face contact o mufa ? Trebuie sa demontez ceva ca sa ajung la mufa respectiva ? Merci
     
  2. madalin_m2001 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Dec 2016
    Locație:
    Marea Britanie
    Masina:
    Audi Q5 2.0 S-Tronic cod motor CGLB
    Salutare, de vreo 2 luni am un zgomot la virajul pe loc maxim ,in special dimineata, e un zgomot asemănător ce cel de planetară dusa, doar ca la mine face odată un "poc" si gata , nu continuu si asta mai mult pe loc decat in mers . A mai întâmpinat cineva asa ceva ?
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Posibil vreun pivot de la vreun brat, care are joc. Nu ii dai de cap din fata PC-ului, du-te la un service si fa o constatare.
     
  4. madalin_m2001 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Dec 2016
    Locație:
    Marea Britanie
    Masina:
    Audi Q5 2.0 S-Tronic cod motor CGLB
    Abia am venit de la service, mi au spus că probabil 90% sa fie caseta .Ma întrebam dacă a mai avut careva aceeași problemă ca sa pot compara
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Dar capetele de bara si bieletele de directie le-au verificat inainte sa se arunce la caseta ?
     
  6. madalin_m2001 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Dec 2016
    Locație:
    Marea Britanie
    Masina:
    Audi Q5 2.0 S-Tronic cod motor CGLB
    Da .îl cunosc oarecum pe mecanic si am stat cu el la elevator , a verificat bucse, pivoti capete de bara, bilete ,etc inclusiv am iesit cu ea afara si am facut viraje,exact cum imi face acel zgomot, si tot nimic . :(
     
  7. leonktp 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2018
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi Q5 2.0 TDI 177cp quattro
    Va salut.Am un Q5 quattro de 177 cp,cutie manuala,data fabricatiei iulie 2013.In mers cand iau stanga sau dreapta de volan se simte foarte greoi,practic parca nu as avea servo deloc.In bord nu am nici o eroare si nici pe testerul celor de la Audi nu-mi apare absolut nimic,nu este nici un zgomot suspect.Cum preciza cineva anterior nici in mers volanul nu revine in pozitia lui decat daca trag de el..Mi s-a explicat ca este o atentionare interna la ei legata de casetele din perioada iunie-noiembrie 2013 care ar avea ceva probleme.Mi s-a sugerat sa faca un update de soft,dar nu-mi garanteaza reusita,in acest caz trebuind caseta schimbata cu totul,si e scumpa ca naiba.Ce sfaturi imi puteti oferi?Problema e destul de deranjanta si se manifesta de vreo 2 spatamani,masina o am de un de zile si are 180 000 km acum.
     
  8. BRT

    BRT 6th Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2008
    Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    Audi Q5 2.0 2012
    Da frumos cu un spay cu ulei sau cu vaselina pe crucea cardanica de la coloana volanului si se rezolva. Ai acces si fara sa dai scutul jos. In timp ce faci operatiunea, sa se vireze stanga dreapta de volan. La mine s-a rezolvat astfel...in service iti da verdictul rapid...e dusă pompa.
     
    Mihain apreciază asta.
  9. leonktp 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2018
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi Q5 2.0 TDI 177cp quattro
    Se pare că la mine era de la anvelopele proaste de iarnă cum am trecut la cele de vară a dispărut problema. Oricum o să-ți urmez sfatul @BRT mulțumesc mult.
     
  10. Dasauto 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iun 2019
    Locație:
    Fagaras
    Masina:
    Q5 2014 motor 2.0 CGLC
    Salutare,
    Am un Q5 din 2013 și am o problemă la directie: merge pe loc un pic sacadat dar nu tot timpul. Nu se aude nici un zgomot. Mă poate ajuta cineva cu un sfat ?
    Mentionez că directia este electrică
     
  11. madalin_m2001 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Dec 2016
    Locație:
    Marea Britanie
    Masina:
    Audi Q5 2.0 S-Tronic cod motor CGLB
    Dasauto
    Uita-te la cureaua auxiliara, verifica bratele inferioare sa nu fie "scursa" vreo bucsa
     
    Dasauto apreciază asta.
  12. bogdan_x 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Iun 2019
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi Q5 3.0 TDI 2011
    Am avut o problema similara care în timp a degenerat în direcție blocată complet. La mine cauza era și că vechiul proprietar nu i-a completat cu lichid de directie și eu când am luat-o am rugat la service revizie completa și cred că ah uitat și băieții. Oricum, am fost cu ea la Service wob in Cluj si se pare că e o pb uzuala ptr Q5 arborele de direcție, d fapt articulația de sub volan care e prinsa de acel arbore și trebuie schimbat cu totul . 2050 lei m-a costat distractia

    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
     
  13. idmess2011

    idmess2011 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Q5, 2.0d 177cp Quattro, 2013
    Buna seara ! Astazi, pentru a 2-a oara mi s-a blocat volanul - in mers ( prima data blocandu-se pcand ieseam din parcare ) si nu mai puteam vira doar in partea stanga, in partea dreapta fiind imobilizat. Nu s-a aprins niciun martor, nu se aud niciun fel de sunete. Am fost la un service de langa “ Plaza “ - TBG Automotive, mi-au pus testerul dar nu au gasit nicio eroare in acest sens, doar una de la capacul de la rezervor, care se deschide numai cand vrea el. Am iesit cu mecanicul, am dat ture, a luat viraje la maxim dar nu s-a mai blocat. Maine vreau sa ma programez la reprezentanta dar pana ajung acolo, m-am gandit sa intreb si aici. A mai patit cineva ceva similar ? Am citit toate postarile de pe acest forum dar nu am gasit nimic care sa coincida cu problema mea. Multumesc !
     
    Ultima editare: 28 Noi 2019
  14. idmess2011

    idmess2011 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Q5, 2.0d 177cp Quattro, 2013
    Later edit: In cazul in care ajuta pe cineva, problema este de la crucea cardanica, am inteles ca este o problema des intalnita la Q5. Mi s-a recomandat sa o curat si gresez in prima faza, daca nu, schimbata.
     
  15. Corbu Mihai 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2019
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi Q5,163cp,2015
    Salutare! Sunt posesor de Q5 (2.0 Tdi 163 cp 2015
    De doua zile am direcția foarte greoaie...
    Am fost la un service pt diagnoza dar nu apare nimic anormal pe tester..
    S a mai confruntat cineva cu problema asta?
    Menționez ca pe toate modurile de condus se comporta asa, anvelopele sun noi, crucea cardanica din ce spun ei este curata..
     
  16. R Z F

    R Z F 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    8R 2.0 tdi 2012
    in ultimile doua postari gasesti raspunsuri
     
  17. Dasauto 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iun 2019
    Locație:
    Fagaras
    Masina:
    Q5 2014 motor 2.0 CGLC
    Am avut aceeasi problemă. Este crucea cardanică. Da cu spray degripant.

    Ai acces fără să demontezi scutul, doar o ridici pe un elevator, virezi stânga dreapta si dai cu spray.
     
  18. ionradan

    ionradan 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A8 D3 2008 3.0 TDI 171 kw motor tip ASB
    Salut! Confirm problema la Q5 3.0TDI 2010 la virare, sacadat, cand intampini rezistenta in volan si el nu mai revine dupa ce iesi din curba. Am rezolvat cu spray degripant dat pe crucea cardanica dintre axul volanului si caseta de directie, la care se pare ca lagarele erau uscate si rezistenta se manifesta la punctul maxim vertical, cand urma sa coboare apoi, in rotatie. Eu am folosit ca degripant WD40, sa imi spuna cineva daca e ok acest degripant, sa nu fac vreo boacana. Directia merge acum ca noua, chiar daca am jante de 20 cu anvelope 255 latime banda rulare., nu se mai simte nimic! Multumesc pe aceasta cale colegilor de forum si moderatorilor, care ne fac viata mai usoara!
     
  19. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Salut,
    Rog sa ma ajutați cu o echivalenta la aceasta caseta de direcție (prima poza).
    Precizez ca mașina este cu volan pe dreapta și urmează a fi făcută conversia volanului si nu știu ce cod sa caut ca să fie compatibila cu cea din prima poza. Am găsit aceasta caseta (a 2-a poza), un coleg îmi poate spune dacă este compatibila ? Este vorba de Audi Q5 2013
    Mulțumesc.
     
  20. mateiraull

    mateiraull 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 ,2.0TDI, 2010
    Salut,
    La masina mea un Audi Q5 pompa de servo cand e rece afara, pana se incalzeste putin motorul, face un zgomot. Am gasit o pompa servo de pe un A4 B8. Se potriveste pompa servo de pe A4 B8 pe Q5 ?
     

Distribuie pagina asta