1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Servodirectie - Caseta Directie la Audi Q5 - zgomote - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi Q5' creată de Cristian Bujac, 29 Mar 2017.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Intai verifica daca ai pierderi, cat de mici si fa un shimb de ulei obligatoriu cu lichid OE.

    Daca ai pierderi pe la vreun colier, degeaba schimbi pompa, tot va fluiera.

    In legatura cu intrebarea ta, vrei sa ghicim noi anul fabricatiei si codul motor al ambelor masini, sau ni le comunici tu ?
     
  2. Luca SEBASTIAN-ALIN 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2022
    Locație:
    Târgu Lăpuș
    Masina:
    Audi Q5 tdi, 2013, 177 cp
    Bună seara,
    Dețin un Audi Q5, model 2013 facelift, motor 2.0, 177 cp. Am aceeași problemă ca și câțiva dintre dumneavoastră. Direcția mi se îngreunează din când în când, după care își revine. Am dus mașina la service, iar pe tester mi-a dat o eroare "18689 - TERMINAL 30
    U140A 00 [008] - OPEN CIRCUIT
    Mi s-a făcut verificare la cablaj (cei de la service spun că este o problemă electrică) și toate sunt in regulă (nu este ceva contact imperfect sau calbu întrerupt) și mi-au spus că este o problemă cu caseta de direcție.
    Am anexat și rezultatul diagnozei. Am incercat și cu vaselină pe crucea cardanică și degeaba. Puteți să-mi dați un sfat, sau o îndrumare ? Mulțumesc mult.
     
  3. victor_vtt 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q5 8R, 2.0 TDI Quattro 190 HP CNHA, 2016; Audi A4 B7, 1.9 TDI BRB, 2007
    Va salut!

    De o saptamana sunt fericitul posesor al unui Q5 8R 2.0 TDI Quattro 190 HP CNHA din 2016.
    Am observat azi ca exista un usor joc in volan (1-2 mm) stanga-dreapta, chiar si cu motorul oprit, directia fiind electrica.
    Am verificat articulatia axului volanului de sub bord si este ok acolo.
    Inteleg din postarile de mai sus ca mai exista o cruce cardanica pe acest ax undeva la intrarea in caseta de directie.
    Am programare la service pentru Luni sa vedem daca capetele de bara/bieletele/articulatiile sunt ok, dar totusi tind sa cred ca jocul provine din aceasta cruce cardanica ce intra in caseta. Jocul se manifesta cumva inainte de caseta, dupa cum simt eu la mana...

    Intrebarea mea este daca se poate schimba doar acea cruce cardanica sau trebuie inlocuita intreaga coloana de directie, sa stiu la ce ma astept?

    Am gasit un link cu o astfel de articulatie (cruce). Ma ajutati sa imi spuneti daca asta este? https://www.epiesa.ro/articulatie-a...febest-as-1540/100061/100202/epsitem-3841624/

    Va multumesc!
     

Distribuie pagina asta