1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfat achizitie Allroad A6 C5

Discuție în 'Audi A6 allroad quattro C5 (1999 - 2005)' creată de hai-hui, 15 Apr 2008.

  1. raulp 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2010
    Locație:
    Codlea
    Masina:
    VW Golf 1998, VW Touareg R5 TDI 2005
    Allroad

    Are cineva idee ccam cat costa axele cu came cu manopera? Poate este cineva care a avut problema asta si stie exact. Sunt si eu interesat sa cumpar un Audi Allroad 2.5 TDI dar vreau neaparat cutie manuala.
     
  2. l.u.v

    l.u.v Bronze Member

    Înscris:
    19 Oct 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI Quattro
    In Germania, pe Ebay.de, gasesti setul complet de axe, culbutori, de pe la 750 euro pina pe la 950 euro.
    Eu mi-am luat si sunt foarte multumit, am facut deja 20.000 km cu ele.
     
  3. raulp 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2010
    Locație:
    Codlea
    Masina:
    VW Golf 1998, VW Touareg R5 TDI 2005
    Allroad

    Ok. Mersi.
     
  4. catalincocos 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    bmw, 2,5, 2001
    multumesc. Are cam 140.000 rulati in nemtia, si restul in romania
     
  5. catalincocos 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    bmw, 2,5, 2001
    in seria de sasiu apare undeva un B6, asta ar trebui sa-mi spuna ceva?Am citit si eu aproape toate posturile de pe aici s se spunea ceva de acest model, ma puteti ajuta cu cateva informatii mai exacte, ce ar trebui sa caut, la ce ar trebui sa ma uit mai bine? Multumesc pentru ajutor.
     
  6. katalinu

    katalinu 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    ABT
    Salut, te ajut cu tot ce trebuie, 0724204552.
     
  7. mr.nick 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2011
    Locație:
    curtea de arges
    Masina:
    dacia logan
    salut
    vreau sa cumpar si eu un audi allroad 2500tdi cutie manuala 6 trepte, la
    100000km, din 2002,vreau un sfat merita sau nu
     
  8. raulp 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2010
    Locație:
    Codlea
    Masina:
    VW Golf 1998, VW Touareg R5 TDI 2005
    Greu de crezut ca are doar 100000. Fa-i o verificare calumea inainte de a da banii.
     
  9. mr.nick 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2011
    Locație:
    curtea de arges
    Masina:
    dacia logan
    salut raulp
    sunt reali km.
    dar ce am citit aici pe forum m-a cam speriat, la ce repede cad piesele( pernele de aer, cutia, compresorul...... )
     
  10. mr.nick 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2011
    Locație:
    curtea de arges
    Masina:
    dacia logan
    vad ca si tu cauti sa-ti cumperi un audi, la ce concluzie ai ajuns?
     
  11. iCsq

    iCsq 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi a6 allroad 2.5 TDI (BAU) 04' / Audi A3 (8l) 1.6 97'
    perne nu mi se par extrem de scumpe daca faci comanda afara: http://www.arnottindustries.com/
    Compresul cade primul , inaintea pernelor... Dar depinde cum il utilizezi.
    Pe masina mea pernele sunt originale de cand e masina respectiv 2004 ( Romania , PBN ) 170K Km numai in Ro , si am o singura perna dea dreptul ciuruita pe fata dreapta.

    O info utila: Nu-ti lua Allroad sub 2003 Ai grija sa fie Motorul BAU ( cu axele bune ) si cutia de viteze sa fie Modelul cu S(Sport , unele au rapoarte 2 3 4 - am inteles ca nu's stralucite deloc ) Bafta , sa gasesti o masina buna!
     
  12. mr.nick 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2011
    Locație:
    curtea de arges
    Masina:
    dacia logan
    ms mult de sfat, iCsq :beerchug:
     
  13. raulp 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2010
    Locație:
    Codlea
    Masina:
    VW Golf 1998, VW Touareg R5 TDI 2005
    Eu caut de un an si ceva dar inca nu am gasit unul sa imi placa. Tot ce am vazut erau forjate sau f scumpe (pt bugetul meu).
    Are o cunostinta una de 4 ani si nu a avut nici o problema cu ea, cei drept e mai in varsta si merge frumos cu ea:). Eu tot incerc sa il conving sa o vanda dar deocamdata....tre sa mai astept.
     
  14. Szilard 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iun 2011
    Locație:
    Medias
    Masina:
    2004
    Buna

    Buna,
    In primul rand as vrea salut toti utilizatorii acestei marci.
    Deocamdata nu sunt unul dintre ei insa as vrea sa intru si eu in randul lor, mai bine zis in randul vostru:).Doresc sa achizitionez un A6 Allroad, 2,5 TDI, an de fabricatie dupa 2003 cu mai putin de 200000 km(reali).
    As fi recunoscator daca mi-ati da informatii despre eventuali vanzatori.

    Va multumesc anticipat,
    Drumuri bune!
     
  15. Szilard 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iun 2011
    Locație:
    Medias
    Masina:
    2004
    buna,
    In primul rand salutari tuturor utilizatorilor acestui brand.
    As dori si eu sa intru in randul vostru prin a-mi cumpara un a6 allroad,dupa 2003 insa nu prea sunt de gasit, ceea ce este este e camp praf si asftel am ales sa ma adresez voua.
    As fi tare recunoscator daca cineva mi-ar da info despre eventuali vanzatori.
    Va multumesc anticipat si va doresc drumuri bune:)
     
  16. b0n3s

    b0n3s 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi Allroad, 2.5 TDI, 2001
    Salut, ia legatura cu colegu katalinu, e din 2004. Vezi ca are nr. de tel mai sus.
     
  17. ggixx 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2011
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    vw polo 1.4 16v 2001
    Salut sunt nou in forum si am vre-o doua intrebari pt cunoscatori si in special pt "lxl", am gasit un allroad din 2005 cu motor de 2,5 si ma incata tare acea masina ce ar trebui sa caut la ea ce bube ar putea avea sau ar putea apare ,se poate ca si la modelul asta sa fie probleme cu motorul(axele cu came , etc) ? LXL allroadul tau din ce an e? au fost ceva probleme? multumesc mult!
     
  18. audia3 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2009
    Locație:
    calarasi
    Masina:
    audi allroad
    Salut,audi allroad este o masina foarte reusita si foarte silentioasa la drum mai ales daca nimeresti si una cu o cutie automata.

    Dar atentie la cateva probleme care apar sau le poate avea deja fara sa iti dai seama si anume: pernele de aer poate fi vreuna sau chiar doua care sa piarda aer si atunci masina o gasesti dupa cateva ore sau 1 zi doua pe burta si atunci trebuie neaparat schimbata perna respectiva deoarece se duce si compresorul mai repede pentru ca baga aer aproape continuu (perna de aer fata costa 1000-1200 lei si cea de spate 600-800 lei iar compresorul parca 2000-2500 lei)

    O alta problema care eu am mai avut-o la allroad (asa am cumparat-o) ar fi un uruit la grupul de pe spate care se auzea foarte tare in momentul cand intorceam masina sau luam o curba mai stransa (deci nu era rulment si nu se auzea cand masina rula normal pe sosea deci atentie cum trebuie probata ).

    Si vechea problema cu axele cu came. Daca aceste probleme nu iti dau bataie de cap alroad-ul este o masina care te incanta din ce in ce mai mult cand mergi cu ea mai ales pe zapada sau pe drumuri de munte. Atentie la cutia automata iti pot da si acolo sfaturi cum sa o probezi si ce probleme poti avea la ea (am masini cu cutie automata de vreo 10 ani).

    Deci ai grija ca sunt multi killer-i de masini sa nu cumva sa cumperi de la vreun specimen din asta. Oricum succes in alegerea ta si sa ai noroc de masina.
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Aug 2011
  19. marius555 Silver Member

    Înscris:
    11 Mar 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Subaru forester 2004;Audi Urs6 AAN new project ! Skoda Octavia2 vRS tfsi; Mitsu L200 DC-HP
    Salutare tuturor . Am ocazia sa cumpar un A6 allroad din 2001 cu app. 200.000 kilometrii . Am citit cu atentie postul , dar nu am inteles exact problema cu axele cu came ... As avea urmatoarele intrebari :

    - care este motorul bun pentru acest model ?
    - cum se verifica pernele ?


    Stima .
     
  20. Vlad04NOZ

    Vlad04NOZ Gold Member

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi B3 1.8S & Audi A4 B5 Avant
    Am o intrebare, am vazut de curand o poza cu un Allroad, si avea un buton rosu pe schimbatorul de viteza(era cutie manuala)...intrebarea mea este la ce foloseste acel buton? Mai am o intrebare, Allroad-urile au diferential blocabil, daca da toate sau doar unele modele?
     

Distribuie pagina asta