1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfat /- Consiliere achizitie Audi Q7 motor BENZINA

Discuție în 'Audi Q7' creată de creatorul, 30 Iun 2009.

  1. creatorul

    creatorul 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2009
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4 B8, 2.0 TDI, 2011
    Salut,
    Aas dori sa achizitionez un Q7 3,6 I 280CP cu 40.000 km din 2007.
    Ce as putea sa verific la ea ?
    Ar trebui sa verific si nr de km daca sunt reali la reprezentanta audi ?
    Presupun ca testarea se poate face doar la service audi.
    Este normal sa se aprinda doua stopuri in partea stanga si doar unu in dreapta sau are probleme cu sistemul electric (poza atasata)?

    Multumesc
     
  2. adrian.M

    adrian.M 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2009
    Locație:
    -
    Masina:
    -
    E ars becul cel mai probabil :) Atata bai sa fie :)
     
  3. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Daca nu ma insel cele din lateral sunt pozitiile ... iar al 2 lea din partea stanga este frana ... si in dreapta probabil este becul ars ...

    asta sa fie problema ...
     
  4. creatorul

    creatorul 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2009
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4 B8, 2.0 TDI, 2011
    Merci pt raspunsuri. Nu ar fi mare problema daca ar fi doar un bec ars doar sa nu aiba alte probleme la sistemul electric care ar fi scump de reparat presupun.
    Oricum o sa incerc sa testez masina la o reprezentanta audi.
    Presupun ca se pot verifica si nr de km din baza lor de date tot acolo :-?
     
    FlorinMatt apreciază asta.
  5. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    O sa ai lista cu absolut toate interventiile efectuate (revizii, reparatii etc).
    In functie de asta oarecum iti poti da seama daca km sunt reali sau nu.
     
  6. adrian.M

    adrian.M 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2009
    Locație:
    -
    Masina:
    -
    Da, numarul de kilometrii pot fi verificati cu ajutorul seriei sasiului. Bafta!
     
  7. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Mergi la reprezetanta cu ea si vezi ce zic meseriasii de acolo ...Si sa i faci si un test cu vagcom .

    Succes
     
  8. creatorul

    creatorul 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2009
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4 B8, 2.0 TDI, 2011
    O sa ii fac si testul cu vagcom pe langa un test al sis electric si motor.

    Merci mult pt sfaturi
     
  9. casioclay

    casioclay 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2008
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi Q7, 3.0 TDI,2011 facelift
    creatorul salut,
    Am vazut masina la vanzare pe un site de specialitate. sa fii atent ca in una din poze se vede capacul lipsa de la rezervor. pe baza seriei de sasiu verifica daca e 2007 sau 2006 dupa jumatatea anului(implicit model 2007) daca e 2006 fabricatie, nr de km mi se par par cam trasi de par(sa nu cumva sa fie mile ca atunci inseamna 64.000 KM)... spor la achizitie...
     
  10. creatorul

    creatorul 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2009
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4 B8, 2.0 TDI, 2011
    Salut,

    Merci pt sfaturi. Am evitat masina din imagine datorita unor informatii lipsa din partea proprietarului care era de altfel intermediar :) .
    Din experienta altora am invatat ca nu e bine sa discuti niciodata cu intermediari si masina nu e bine sa fi avut mai mult de un proprietar.

    Am gasit alta masina si am sunat la service sa fac programare pt niste teste.
    Din ce mi-a zis dl cu care am vb nu se poate face test la nr de km. Testerul arata km care apar si in bord. Intrebarea care am uitat sa i-o pun.. care este rolul testerului atunci ?
    Istoricul masinii nu se poate afla decat de la reprezentanta unde au fost facute verificarile. Baza de date centralizata exista doar in cateva tari ca Germania.. Deci daca iei masina din Romania nu ai cum sa ii aflii istoricul decat daca mergi la o repezentanta anume.
     
  11. masimo

    masimo Silver Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI with REVO Stage 3 DPF Bypass Software,VW Touareg 3.0 TDI,2011
    Oricare service autorizat Audi,dupa seria sasiu,in cateve minute poate sa-ti spuna tot istoricul masinii,daca reparatiile si reviziile sau facut in reteaua lor din toata Europa! Inclusiv nr. de km. la care sau facut actiunile.
     
  12. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009

    ca sa vezi anul de fabricatie te poti uita pe geamuri unde are inscris PILKINGTON pe ultimul rand ai sa vezi ...07 daca e 2007 si asa mai departe. Verifica mai multe geamuri ca unele pot fi schimbate din accidente sau alte cauze.
     
  13. creatorul

    creatorul 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2009
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4 B8, 2.0 TDI, 2011
    Salut,

    Multumesc pentru raspunsuri. Am mai intrebat la o reprezentanta si tot la fel mi-au spus ca nu se poate scoate istoricul. A trebuit sa apelez la cineva din functia de conducere sa fac acest lucru posibil. Se pare ca ori le e lene sa`l scoata ori n-au voie.
    Se poate ca nu toate interventiile sa fie trecute in istoric (ma refer doar la cele facute la reprezentanta, presupun ca daca a fost la un service obisnuit nu e nici o sansa sa aflu ceva)? Din ce am vazut ieri erau trecute reviziile in istoric.

    Multumesc
     
  14. akbar Cont inchis la cerere

    Înscris:
    12 Oct 2008
    Locație:
    dr.tr.severin
    Masina:
    audi A6, 2,5 QUATTRO,132kw
    Nu are nimeni nici un interes sa faca reviziile la un service de cartier.Gandeste-te ca s-a platit pe masina aia cateva zeci de mii de euro.Nu cred ca se mai zgarcea la cateva sute sa faca reviziile intr-un service de reprezentanta.Are si ea garantie,pe care o pierde daca umbla nea Costica de la colt la masina.Cand se duce la revizie la reprezentanta se duce cu cartea de service,acolo ii scrie cati km are masina la aceea data si ce interventie s-a facut la ea.Asta e pentru proprietar.Pentru ei,au un program unde trec la fel,data,nr.de km si ce s-a facut la masina.In acest sistem au acces toate service-urile autorizate de ei din toata Europa si daca nu ma insel din lume. Daca te duci la service ei iti acceseaza din acest program toate interventiile care s-au facut la aceea masina,data la care s-au facut si nr.de km pe care ii avea masina la aceea data.Dupa asta poti sa-ti dai seama de km daca sunt reali sau nu si daca s-a facut vreo interventie majora la masina.
     
  15. Razvy2k 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Sep 2012
    Locație:
    Zalau
    Masina:
    A4 1.9TDI 2001
    3.0 TFSI 333cp vs 272cp

    Este primul meu post si thread in acelasi timp si acest vine cu doua intrebari la care ma chinui de ceva timp sa gasesc raspunsul pe internet dar fara rezultat asa ca poate stiti voi raspunsul la intrebarile mele.

    Am vazut ca pe ultima versiunea de Q7(nu numai, si pe alte modele de la Audi), cea fabricata dupa 2010 inclusiv vine cu un motor 3.0 TFSI dar in doua variante de putere, 333cp si 272cp. As vrea sa stiu care este diferenta dintre cele doua, diferenta de putere. Ce are in plus versiunea de 333cp fata de cea de 272cp, este doar din soft sau are ceva in plus, o turbina sau doua turbine mai mari fata de versiunea de 272cp?

    A doua intrebare ar fi legata de cutia de viteza si transmisia de la motorizarile amintite mai sus, mai precis ce cuplu maxim suporta?

    Daca am postat in sectiunea gresita rog un moderator sa mute thread-ul unde trebuie.

    Multumesc mult!!!:)
     
  16. Tony M

    Tony M 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2014
    Locație:
    Russia
    Masina:
    Audi Q7 4,2l FSI Benzina 350 cai

    Normal ca nu-I normal :) cel mai probabil e becu ars,asa ca nu iti face problem,schimbi becul si o sa se ap[rinda si al 2-lea,la mine se aprind amandoua :) audi q7 4,2 fsi

    Eu as vrea sa-mi cumpar un Q7 second hand 2008 cu motor de 4,2L. Cam ce consum are 4,2FSI urban ?
    Nu sunt un profesionist si as dori sa stiu cand cumpar masina unde s-o caut, adica ce probleme poate avea. :) Daca cineva se deranjeaza sa ma ajute va multumesc. yahoo id : alin200926
    skype id : tonytania3
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Mar 2018
  17. AndreiCiubotaru 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Ford Focus 1.6TDCI, 2008
    Salutare! Sunt nou pe forumul vostru si as dori sa va cer ajutorul. Am cautat cu atentie (sper) prin sectiunile forumului un loc in care sa se vorbeasca despre modelul Q7 3.0T pe benzina dar nu am gasit (o fi, dar nu am gasit eu, asa ca scuze in avans daca sunt chior).

    M-ar interesa daca exista membri cu un astfel de model care sa imi dea cateva sfaturi de achizitie sau sa imi spuna cam care ar fi bubele sau minusurile caracteristice modelului. Am cautat pe net astfel de informatii dar toate sunt de la oameni din afara, deci cumva se aplica si nu prea...drumurile si serviciile de la noi sunt cum sunt, cu bune si cu rele.

    Doresc sa fac un (foarte mare) upgrade de la Focusul pe care il am acum. Motivele sunt unele personale si nu as vrea sa incep acum si aici o dezbatere care sa duca in directii diverse, sper sa ma intelegeti si sa nu credeti ca am fost prea abrupt. Deci ma intereseaza sa fac un research destul de aprofundat inainte sa dau 15-20 de mii de europeste vreo ...sunt totusi o suma de bani considerabila pe care nu vreau sa o investesc in ceva de care nu m-am interesat mai intai.

    Va multumesc in avans si astept mesajele voastre!
     

Distribuie pagina asta