1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfat /- Consiliere achizitie Audi Q7 motor DIESEL

Discuție în 'Audi Q7' creată de ultra19, 23 Apr 2009.

  1. silviunik 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Mar 2018
    Locație:
    resita
    Masina:
    audi a4,2000cmc,2013
    Absolut nimic....foarte multumit.....o mașină comodă.....

    Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk
     
  2. mir_A4

    mir_A4 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI Q7 2016 272cp CRTC
    Masina din imagini este 2014, 50.000 km, achititie din Romania cu istoric, pret 29.5000 euro tva inclus. Ce parere aveti, merita banii, ma puteti ajuta va rog cu un sfat ?
     
  3. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Inafara de kilometrajul scazut si S-line exterior, masina este slab dotata. Mai bine ceva km in plus si dotari... decat asta. Este doar parerea mea!
     
  4. mir_A4

    mir_A4 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI Q7 2016 272cp CRTC
    Ideea e ca as vrea o masina cu km putin ca sa o tin 3-4 ani, si am gasit aceasta oferta pentru Q7 si as dori una mai in mintile ei, tehnic vorbind
     
  5. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Q7 in general este foarte fiabil si rezistent. Este spatioasa si intra aproape peste tot, mai ales daca are suspensia pneumatica. Daca nu urmaresti o masina dotata si te multumeste doar dotarile baza si putini kilometri, atunci poti lua in considerare si aceasta.
     
  6. mir_A4

    mir_A4 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI Q7 2016 272cp CRTC
    Am inteles. Voi mai urmari anunturile din tara si Germania. Cam in martie intentionez sa fac achizitia, in caz ca nu pica ceva interesant pana atunci. Multumesc pentrut informatii.
     
  7. Pauoloo

    Pauoloo 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Ex: Audi A6, 2.0 TDI, 2010
    Salutare lume. A venit timpul sa schimb si eu peisajul. Vreau sa va intreb ce parere aveti despre aceasta masina? Pretul nu este cam mic? M am tot uitat pe mobile si nu prea gasesti asa ceva, extra mega top cu 40k. Ok, are aproape 180k km si e din 2016 dar...

    https://www.autovit.ro/anunt/audi-q7-ID7GvpeA.html#745ac5ad72
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Samsar. La banii pe care vrei sa-i dai pe masina mergi in Germania direct si fara sa privesti in urma :) la toate petardele de prin Romania indiferent de cum arata.
     
  9. Pauoloo

    Pauoloo 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Ex: Audi A6, 2.0 TDI, 2010
    Da, clar asta voi face. Toate masinile pe care le am avut, le am luat direct din Germania deci nu voi face exceptie nici acum. Multumesc pentru raspuns!
     
  10. silviunik 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Mar 2018
    Locație:
    resita
    Masina:
    audi a4,2000cmc,2013
    Si în țară sunt masini bune si curate, cu pret mai mic decat daca o aduci din străinătate.
     
  11. Pauoloo

    Pauoloo 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Ex: Audi A6, 2.0 TDI, 2010
    Nu am afirmat ca nu ar fi, dar cum le gasesc din marea de tepe? Masina inmatriculata si rulata in Romania nu vreau, iar cele aduse spre vanzare cum tot s a mai zis, loterie. Iar firmele mai serioase care se ocupa cu asa ceva, nu au pretul nici macar mic, nu cel mai mic. Si nici nu caut pretul cel mai mic. Prefer situatia din anuntul ala, dotari foarte multe chiar daca are si ceva mai multi km. Voi reveni cu linkuri de pe mobile, postul de mai sus a fost ca idee. Placerea este a mea sa merg in Germania sa o aduc personal.
     
  12. silviunik 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Mar 2018
    Locație:
    resita
    Masina:
    audi a4,2000cmc,2013
  13. Cristi Simion 1 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2019
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Q7,3.0 TDI,2016
    revizie la 20 mii,1750 lei,nici o problema pana acuma
     
  14. Marius Martocsan 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2019
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    A6, 3.0, 2012
    Salut, văd că în 10 ani s-a discutat puțin pe aici.

    M-am tot uitat după mașini de familie și în final am ajuns la un Q7.

    În primii doi ani valoarea scade foarte mult chiar și până la 40%, așa că am decis să iau o mașină din 2016, am înțeles că atunci au fost și ceva schimbări și îmbunătățiri la Q7. Așadar am zis să mă orientez spre una din 2016.

    Problema este că oferte sunt foarte foarte variate atât în țară cât și străinătate.

    Parcurgem cam 25-30.000 Km pe an cu ea, deci am zis că ar fi mai ok un Diesel, mai ales că am rămas suprins de consumul mic pe care îl au. Motor de 3 și parcă 272 CP. Am văzut că este și varianta de 333 CP. Acum am un A6 cu 242 CP, mă întreb doar dacă cei 272 CP își fac treaba pe ditamai mașina.

    Ce sfaturi aveți pentru achiziție?
     
  15. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Gandeste-te ca prima serie avea o greutate de la 2300 kg si 232 CP... si pot spune ca erau foarte suficienti. Minusul era cutia cu doar 6 rapoarte care se vedea la consum.
    Daca iti permiti intretinerea, capitolul putere cred ca este ultima ta grija.
     
  16. Marius Martocsan 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2019
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    A6, 3.0, 2012
    Am înțeles ideea. În rest la ce anume să fiu atent? Există diverse tipuri de motoare, sunt unele care au fost mai problematice?
    Luăm din RO sau din Germania?
     
  17. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Motorul este unul singur. Mai sunt unele cu probleme la distributie si axele cu came, dar pe Q7 nu sunt asa frecvente.
    De cumparat o cumperi unde o gasesti mai ieftin, dar de preferat este sa o aduci de afara... cu istoric si controalele de rigoare.
     
    Marius Martocsan apreciază asta.
  18. Cristi Simion 1 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2019
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Q7,3.0 TDI,2016
    Salut,
    Eu am un Q7 din 2016, sunt super mulțumit de ea. Motorul face fata in orice condiție, bine, nu te gândi ca faci curse cu ea ,dar nici nu te faci de ras

    In confort cutia e cam leneșă și se mai încurca câteodată, dar pe sport schimba foarte bine.
    Super confort și foarte bine antifonata pana in 140 km/h nici nu simți cu ce viteza mergi

    Succes
     
    silviunik apreciază asta.
  19. Steelman 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4,1.9 TDI AVB,2002
    Salutare,as dori sa achizitionez un Audi Q7 3.0 TDI model 2007-2008 cel de 233 HP.Cine deține o astfel de mașină poate să-mi spună cam care ar fi consumul real al acestei mașini? pe siturile de specificații auto este dat un consum mediu de 10,5 l/100 km însă mi se pare cam mic la cilindreea și greutatea sa.A doua întrebare este care ar fi defecțiunile frecvente ale acestei mașini și ce ar trebui verificat la cumparare? Multumesc anticipat.
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pe acest forum nu intrebam cat consuma o masina pentru ca asta denota faptul ca tu nu iti permiti detinerea si intretinerea ei. Consuma cat vrea ea. Nu ne cumparam Audi pentru ca sa intrebam cat consuma.
    Ca si intretinere este suficient sa citesti tot ce este scris pe forum despre motoarele 3.0 TDI in mai multe topicuri si sa citesti aria asta integral cu toate topicurile din ea.
     
    Adi24 și DSF apreciază asta.

Distribuie pagina asta