1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfat si consiliere achizitie Audi A4 B9 cu motor BENZINA

Discuție în 'Audi A4 B9 (2015 - prezent)' creată de vibeup, 15 Iul 2017.

  1. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    masini sua (ce zice cristi plus):
    - 99% sunt benzina
    - de regula foarte dotate
    - tva nedeductibil
    - la masina din link bara a fost inlocuita, altfel au niste `ochi de pisica`
    - pretul mai mic - mult sub piata (poti gasi mazda 6 la niste preturi de nimic)
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Marian, eu vad multe diferente :)
     
  3. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Las aici aceste informatii pentru toti care inca au impresia ca exista chilipiruri:

    Un coleg de birou se tot uita dupa A4 B9 benzina de ceva timp, ieri mi-a trimis acest link.
    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a4-b9-ID7GxcsH.html#b85d07d997
    I-am spus ca e posibil sa fie din categoria masinilor inundate din SUA. Sunt renumite. Asa ca a vb cu vanzatorul si a primit seria de sasiu.
    Surpriza.
    https://poctra.com/2017-AUDI-A4-ULTRA-PREMIUM/id-AnZGwfJmpA1cKSBE/KANSAS-CITY-KS/Photos

    Toate cele bune,
    Ionut
     
  4. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    @Ionut Stancu se găsesc b9 și sub 16k euro....și nu cred că problema e la km....
     
  5. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Benzina 2.0? La o simpla cautare pe autovit am vazut ca media pretului este de aprox 30k.

    Nu asta era ideea, ci faptul ca masina aia a fost lovita destul de rau, probabil ca vanzatorul nu a mai pus airbaguri.. si uite pe ce poti da aprox 20k euro, 2017, km putini, you get the idea.
     
  6. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Cam același lucru il spunea și eu. Daca la 22k euro găsești așa ceva...oare cum e cea din anuntul pus de mine...
     
  7. Guest 9896 Guest

  8. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Același lucru. Mașina SUA, dauna totala
     
    dreiutz și Guest 9896 apreciază asta.
  9. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
  10. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    Este DSG sau cum ii zice audi S-tronic. Depinde cum mergi cu ea si unde... eu am consum de 8,2L/100km varianta de 190CP. Nu merge batraneste dar 65% este oras.
     
  11. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Cum se simte benzina de 190 cp ?
     
  12. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    0 vibrati, cutia de viteze DSG se comporta exceptional, mult mai putin zgomot in cabina zici este masina electrica, este putin mai rapida si probabil ca nu rupe aderenta asa tare.
     
  13. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Asta e SUA 99% (scaunele). Are alta bară, deci sigur a fost avariată
     
  14. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Poti sa-l contactezi pentru a-i cere seria de sasiu dupa care poti verifica daca masina a avut sau nu accident si ce anume a fost avariat, asta daca este masina de SUA. Pozele asta spun.
     
  15. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Ok... il sun astazi
     
  16. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    In plus, daca te uiți la mașinile dealer-ului, foarte multe sunt motorizări specifice pietei SUA
     
  17. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Pfff - s-a dat si asta... mai cautam
     
  18. infoadrian 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Sep 2019
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4 B8 2015, 2.0 TDI Quattro 150 CP
    Va rog ajutor confirmare pentru motoarele pe benzina, Audi A4 B9, 1.4 dar mai ales 2.0 benzina daca mai au problemele consumului de ulei excesiv care erau pana la modele B8 inclusiv.
    Am tot cautat pe forum si alte articole si se pare ca au fost remediate din 2015, adica de la A4 B9 incoace nu mai sunt acele probleme la motoarele 2.0 benzina, vad ca 1.8 benzina nu mai e pe A4 B9.

    Am un A4 B8 TDI M6 si as vrea sa trec pe benzina A4 B9 automat, de preferat motorul 2.0 de 190 CP, sunt fan benzina si Audi implicit.

    De asemeni ce cutii automate sunt fiabile la A4 B9? Cele cu ambreiaj umed inteleg, ce cod au sau reper sa le identific?

    Multumesc mult anticipat pentru sfaturi!
     
  19. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Salut
    Nu pot sa ma pronunt cu privire la cat de fiabile sunt motoarele – habar nu am
    Dar pot sa iti spun experienta mea cu benzina cand am facut test drive. Am fost in aceeasi dilemma in urma cu 3 luni cand imi cautam masina. Am fost la dealerul Audi si am testat un 2.0 benzina de 190 cp.

    2.0 benzina de 190 cp pare foarte supla si agila, mai ales la viteze de oras. Eu am facut test drive de 1 ora si consumul a fost HORIFIC!!! Am plecat de la Porsche din Pipera, catre centura, am intrat pe centura, m-am dus pana la Mogosoaia, inapoi pe centura, am intrat pe DN, pe la Casa Presei Libere, Arc de Triumf, inapoi in Pipera. Am avut ocazia sa vad ca pe masura ce prinzi viteza, incepe sa isi piarda suflu, iar la viteza de autostrada deja e zgomotoasa, nu prea mai are resurse, sau are dar totul pare asa fortat

    Si eu vin ca si tine de pe un Audi A4, B8, diesel de 143 cp cu cutie automata – si am zis clar urmatoarea masina va fi pe benzina – dar dupa ce am facut test drive am ajuns la urmatoarele concluzii:

    · Varianta pe benzina e foarte silentioasa in oras, la viteze de oras, dupa aia e zgomotoasa

    · Consumul versiunii pe benzina e ridicol de mare, pe mine m-a socat (in test cu benzina am avut un varf de 17 dupa care s-a linistit la 15)

    · Benzina provoaca zambet tamp pe fata cand iti taie injectia la 6500 ture

    · Variantele pe benzina la SH sunt mai scumpe decat varianta pe motorina, mult mai scumpe, cateva mii de euro. In acelasi timp au mai putini km

    Sa nu faci greseala sa te arunci cu capul inainte - testeaza temeinic inainte sa arunci 20.000 Euro pe o masina.
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Adrian nu s-a remediat nimic cu prvire la consumul de ulei la nici un motor pe benzina 2.0 TFSI.
    Cu privire la cutiile automate la motorul de pana in 150 cp este mizeria aia de DSG cu 7 trepte ambreiaje uscate fara posibilitatea de revizie (schimb de ulei le cutie). Cea mai mare prostie de cutie automata inventata si montata pe Audi.
    Pe motoare de la 2 litri in sus ai cutie automata mai fiabila, cu ambreiaje umede si cu revizie dar care tot o mizerie este (ca orice cutie automata dealtfel).
    In rest, cand ne inscriem pe un forum nu incepem cu intrebarile ci, incepem sa citim forumul fara sa punem intrebari. Despre tot ce ai intrebat exista raspuns pe forum in diferite topicuri si trebuia deja sa te informezi fara sa intrebi nimic.
    Inca ceva: pentru tine si pentru restul colegilor care se tot incapataneaza sa faca comparatii prostesti si privite dintr-o perpectiva personala absolut lipsita de sens:
    Precum vezi pe acest forum nu exista arie Versus si/sau topicuri Versus si in consecinta pe acest forum sunt interzise cu desavarsire comparatiile / versus si implicit discutiile de tip Versus / Comparative intre marca Audi si alte marci Auto sau chiar intre aceleasi modele de Audi sau modele diferite de Audi dar cu motorizari diferite si/sau motoare Benzina versus motoare Diesel montate pe Audi. Aceste topicuri si discutii sunt interzise din mai multe motive iar mesajele sunt sterse / editate direct si fara explicatii asa cum s-a si intamplat dealtfel.
     
    calo adrian și infoadrian apreciază asta.

Distribuie pagina asta