1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfat si consiliere achizitie Audi A4 B9 cu motor BENZINA

Discuție în 'Audi A4 B9 (2015 - prezent)' creată de vibeup, 15 Iul 2017.

  1. infoadrian 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Sep 2019
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4 B8 2015, 2.0 TDI Quattro 150 CP
    marcelush
    multumesc foarte mult pentru raspuns, este o analiza si comparatie foarte bine detaliata.

    Cristi
    Ok, inteleg, am cautat pe forum inainte si nu am gasit detalii pentru versiunile noi de motorizare de la A4 B9, imi pare rau daca sunt deja si nu le-am gasit, poate nu am cautat corect.
    Multumesc pentru raspuns, criteriul cu consumul de ulei este foarte important mai ales la generatia B9 unde ma orientez. Din pacate daca nu s-a remediat nu voi mai opta pentru aceasta versiune.
     
  2. Andrei Simion 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mai 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 1.8 TFSI 2014
    Referitor la alegeri in privinta achizitiei unui A4 B9. Personal, as zice ca 2.0-ul TDI de 190 de cai este motorizarea ideala pentru gabaritul masinii.

    Consumul de ulei la motoarele cu benzina 2.0 TFSI e cu dus si intors. Consuma mai mult decat un 1.4 TSI, dar in general n-ar trebui sa fie neaparat o problema (cel putin nu una ca la generatia B8). Puteti cauta pe google problemele de ulei pentru generatia de motoare EA888 generatia 3 (care este pe modelele mai noi) versus EA888 generatia 2, (ce era pe B8-urile initiale) pentru a va face o idee.

    P.S.:

    Pe audi-urile de la A4 in sus numele cutiilor S-tronic incep cu initialele DL, nu cu DQ.
     
  3. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    Eu am 2.0 TFSI 190Cp si intre schimburi de ulei 15-22.000 km nivelul abia ajunge la jumatate pe indicatorul din bord. Consumul la pompa pe un an este de 8.173 Litri condus putin agresiv si 65% oras. Daca pe teava de esapament masina are funingine atunci consuma ulei. :) La mine sunt curate tevile si am 46.000 km. Nu stiu ce zgomote a auzit colegul dar mie imi pare ca conduc o masina electrica.
     
    jax, Andrei Simion și bobalex18 apreciază asta.
  4. geors7

    geors7 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    2017 A4 B9 sedan 2.0 TDI 190 cp (DETA)
    Salutare, sunt in cautare de un A4 B9, si am dat peste acest anunt: https://suchen.mobile.de/auto-inser...uattro-sottrum/281737308.html?action=parkItem
    Si rezultatul unei simple cautari pe google a VIN-ului : https://en.bidfax.info/audi/a4/1146257-audi-a4-2017-black-20l-vin-wauenaf45hn005567.html
    Am o nedumerire, stiam ca la modelele US motoarele pe benzina sunt "inscriptionate" 1.8T 2.0T 3.0T, iar la cele europene 2.0 TFSI 3.0 TFSI. Este aceasta o regula, sau nu are relevanta?
    Mai sunt si alte particularitati ale modelelor US, in afara de cele enumerate de @bobalex18 ?
     
    bobalex18 apreciază asta.
  5. MDU

    MDU Gold Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 quattro, 2.0 TDI CGLC, 2014
    Daca te referi la modelul descris de tine, pai din SUA este; Manchester-ul acela nu e cel din Europa, este din New Hampshire, SUA.
    Daca te referi in general, asa este masinile din State au inscriptii de genul 2.0t, 3.0t, etc. Dar am observat ca exista, foarte rar, si masini din Europa cu aceste inscriptii. Cred ca se poate configura la achizitie.
     
  6. Denis1982 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mai 2020
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi a 4
    A4 B9 automata 2018, 1.4 TFSI 22.000 de km la prețul de 22.000 euro. Se merita ? E normal sa fie trecuta in acte B8 masina fiind din 2018 ? Din ce am citit consuma destul de mult. Este adevărat ?
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca dai 22.000 euro pe o masina cu motor de 1.4 si te preocupa consumul, mai bine ai investi banii aia in altceva.
    Cat de mult poate sa consume un 1.4 incat sa te ingrijoreze asta ?

    In teorie, din 06.2015 ar trebui sa fie B9, in practica si in acte, tot B8 este.
     
  8. rdy2drive

    rdy2drive 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2020
    Locație:
    București
    Masina:
    A4b9 TFSI
    Eu am motorul asta pe b9 si consuma vreo11% in oras... plus/minus in functie de cum mergi cu masina... passatul b8 cu 2.0 tdi avea aceeasi putere dar alt cuplu si consuma 10%.
    L.E.: Referitor la acte si la mine tot b8 apare...
     
  9. Alex.F 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Iul 2020
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Megahe
  10. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Cea din Romania are suspect de putini km, a fost luata din Polonia si e suspect de ieftina la ce dotari si nr de km are.

    Cea din Lituania a fost din state si atunci e clar fosta dauna sau inundata, m-am uitat scurt si am vazut ca ar fi quattro, in schimb pe grila din fata nu scrie nimic, ceea ce sugereaza ca ar fi fost schimbata grila.

    Daca esti hotarat la una din ele, cere seria de sasiu si fa investigatii suplimentare. Fiind vorba de benzinar, as merge pe ceva cu istoric service in germania.
     
  11. Alex.F 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Iul 2020
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Megahe
    Wow, merci mult @djxme200
    Nu stiam ca trebuie neaparat sa fie pe bara faza cu Quattro, pai o sa mai caut niste anunturi de prin Germania atunci.
    Credeti ca am vreo sansa sa gasesc un model cu: matrix led, virtual cockpit, automata, camera spate, pilot automat, scaune piele sau mix, iluminare abientala pe la 22.500 ?
     
  12. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Uita-te pe audi-boerse.de si fa-ti o idee despre preturile unor masini cu dotarile pe care le vrei tu, an si kilometri.
     
  13. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    S-a mai discutat despre masinile din USA. Nu am o problemă cu daunele lor, dar te sfătuiesc să o aduci tu și să îți asumi reparația. Întradevăr, poți lua ceva foarte dotat și să ieși la 18.000 Euro (sau chiar sub suma aia) dar daca ai ghinion poți găsi sacul fara fund.

    Motorizarea este superbă, acum depinde de tine cat de buna este mașină.
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    A gasit cele mai proaste tari pentru achizitia unei masini, Polonia si Lituania.
    Bulgarii raman copii pe langa ei.
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Alex iti spun doar atat: tu esti "sufletul petrecerii" date de samsari. Vai de capul tau cand o sa intrii pe mana unor "profesionisti" care aduc masini daune totale si tu o sa faci achizitia perfecta. Citeste forumul asta si mai ales topicul (existent aici pe forum: https://www.clubaudi.ro/threads/tep...eapa-la-achizitia-masinii-atentie-mare.10413/) despre tepe date de diversi comercianti "cinstiti"

    Nu mai intreba ce se poate face si ce se poate pune ulterior la Audi, doar citeste si invata dar invata repede. Orice se poate monta ulterior in grupul VAG dar costurile sunt foarte mari uneori. Nu mai intreba ce se poate face la un Audi pentru ca asta da dovada ca nu vrei sa te informezi si sa citesti.
     
  16. Alex.F 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Iul 2020
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Megahe
  17. Oudi

    Oudi Bronze Member

    Înscris:
    9 Oct 2015
    Locație:
    Bihor - Oradea
    Masina:
    Audi A4 B9 quattro 2.0 DETA
    Astea sunt mai cinstite decat ce ai pus prima data. As zice +1 pentru prima, alba, are si virtual cockpit. Ar fi de preferat motorul de 252 dar in bugetul tau slabe sanse sa gasesti acest motor si dotarile mai sus mentionate!
     
  18. Alex.F 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Iul 2020
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Megahe
  19. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
  20. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Si eu i-am spus intr-un post anterior de audi-boerse.de ca sa isi faca o idee despre pret/dotari/an/km... plus ca ar fi bine sa citeasca topicurile de achizitie de pe aici, nu doar de pe B9. Ar invata multe despre Audi, momentan vad ca nu e sigur de ceea ce vrea..
     

Distribuie pagina asta