1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfat si consiliere achizitie Audi A4 B9 cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A4 B9 (2015 - prezent)' creată de Flo1980, 7 Ian 2017.

  1. Sandu124 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2020
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4
    Buna ziua,

    In ultimele 2 luni de zile tot ma uit dupa un Audi A4 Avant. Am cautat pe toate site-urile de masini, cat si cele de licitatii m-am uitat, atat in tara cat si in europa.

    Am gasit in aceste zile acest anunt: https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/...RngL8q-lG_0zJ59Bo9reFa7LOdgOW9c9b-QvkktoowlaI

    As dori daca se poate sa ma ajutati cu un sfat, parere, daca sunt probleme cu cutia de viteze S-tronic pentru ca am auzit foarte multe variante. Imi doresc sa iau aceasta masina pentru sotie si un copil care e pe drum si as vrea ceva pentru siguranta lor.

    Multumesc frumos.
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu stie nimeni asta. Cum iti este norocul.
     
  3. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Mama ce ieftina e - 12.000 euro e un pret foarte bun
    Normal ca iti iei cutie automata
     
  4. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Probleme poti vedea doar daca mergi si faci proba cu ea. Verifica istoricul in primul rand si vezi daca e ceva dubios. Din ce am vazut nu are senzori fata desi e mentionat in anunt, nu se vede nici daca are camera spate, din cate stiu ca sa ai camera spate standard trebuia sa ai si senzori fata, dar poate ma insel.
     
  5. adi_ro 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Dec 2020
    Locație:
    Bihor
    Masina:
    Fara
    Salut,
    Daca ma puteti ajuta si pe mine cu niste sfaturi sau chesti pe care nu le-am observat, as fi recunoscator

    - Prioritate 0 -> Android Auto, obligatoriu. Si daca trebuie retrofit, trebuie sa factorizez asta in pret
    - Senzori de parcare, pentru ca este inghesuiala mare in parcarea blocului
    - Faruri LED, nu neaparat matrix, doar faza lunga automata, pentru ca am spre socrii o portiune destul de lunga de drum prin padure/curbe
    - Clima duala, ca eu si nevasta suntem destul de diferiti la temp corpului
    - km nu fac chiar asa multi, dar la un pret accesibil nu gasesc 2.0 TFSI, si am auzit chestii proaste despre 1.4


    ieftina dar cu multi km
    https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?action=parkItem&id=305245725

    varianta de mijloc, nu prea are multe chesti
    https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?action=parkItem&id=309265413

    scumpa (oare merita?)
    https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?action=parkItem&id=304106707
     
  6. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Legat de faruri cu ce crezi ca te ajuta faza lunga automata la drumul virajat din padure? Daca iti doresti faruri adaptive (sa se miste stanga/dreapta in curbe) eu iti recomand sa te uiti la cele standard (xenon) sau la cele matrix care te vor ajuta cu adevarat noaptea in curbe cu trafic pe contrasens. Este un topic despre ce face fiecare tip de far in sectiunea A4 B9.

    La clima eu sincer nu am folosit niciodata stanga dreapta diferit, poate doar cine stie cand, si nici in probe nu mi s-a parut cine stie ce. In schimb in spate mi se pare util sa pot opri complet A/C cand sta copilul.

    Diferenta dintre cele 3 eu am vazut-o la an, ultima e din 2016, scaunele sunt sport la prima si ultima (sustinere laterala mai buna), cea din mijloc nu are versiunea MMI high, poti citi in brosuri ce au si cum arata diferitele versiuni de MMI.

    Nu stiu ce ai auzit de 1.4 benzina, dar daca nu faci multi km (sub 10k/an) si vrei neaparat manuala eu ti-o recomand.
     
  7. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Strict parerea mea personala

    1.4 benzina e destul de lesinata pentru caroserie de 1560 kg. Un 2.0 diesel sau 2.0 benzina e o alegere mult mai inspirata penntru aceasa masina

    Eu consider asa: imi iau masina SH, cu multe dotari, ca sa ma bucure - pentru ca stiu ca noua nu as putea sa mi-o permit. Decat un Audi chel, cu motor mic, entrylevel, mai bine te uiti la alta marca din grupul VAG (sunt multe masini excelente la un pret corect in grupul VAG, in afara de Audi, din punctul meu de vedere). Iti iei Audi A4 pentru motor puternic, Quattro, atmosfera si dotari premium - altfel nu e decat o troaca SH, veche si scumpa

    Intre cele 3 variante pe care le-ai listat - strict intre cele 3 - as merge pe prima varianta - 145.000 km nu e mult - abia la 210.000 km te gandesti la o revizie mai scumpa cu distributie, revizie motor si cutie, eventual un DPF de inlocuit sau niste ambreiaje din cutie - pana atunci nu ar trebui sa fie probleme foarte mari
    Poate vrei sa vii cu noi in secolul 21 si sa alegi o cutie automata :) - sa stii ca sunt foarte placute si utile - daca le faci mentanta la timp - nu ar trebui sa fie probleme. Farurile led sunt arhisuficiente

    Am incheiat parerea personala :)
     
    bobalex18 și AndreiF92 apreciază asta.
  8. Daniel Mitran 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Dec 2020
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    Audi A4 b9 2.0 2017
    Salutare,
    Doresc sa achizitionez si eu un audi A4 B9 2.0 diesel 190 cp, modelul care nu este Quattro. Am fost sa vad masina astazi si tipul a fost foarte transparent, mi-a spus direct ca masina a fost achizitionata de pe Adesa, ceea ce am gasit si eu ulterior verificand pe carvertical (am cam invatat pozele facute de ei).
    Mi-a aratat foile cu mentenantele care au fost facute, masina fiind din Olanda si totul la ea parea ok. Mai ramane sa merg zilele urmatoare pentru un test la reprezentanta. Vroiam sa va cer parerea in legatura cu acest anunt si ce imi puteti recomanda inainte de a o achizitiona. M-am uitat atent cu privire la eventuale uzuri ale scaunelor, pedalelor, ceva ce ar putea indica faptul ca nu ar avea km reali, dar nu am gasit nimic. Am facut si un test drive cu ea, pe locul pasagerului si totul s-a comportat normal, cutia functiona cum trebuie (parerea mea) si nu erau alte zgomote dubioase.

    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a4-2-0-ID7GFsaz.html#888a8610d7
     
  9. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Mi se pare decent echipata, km putini, dacă ai buget disponibil, go for it
     
  10. Daniel Mitran 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Dec 2020
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    Audi A4 b9 2.0 2017
    Multumesc pentru raspuns. Considerati ca este un pret corect raportat la ce ofera ? In cazul dotarilor, nu cred ca am nevoie de mai mult, tot ce imi doream eu pe ea, are.
     
  11. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Pai... la întrebarea asta nu poate sa iti răspundă nimeni.
    Poți sa gândești așa: una noua similara, costa spre 60 k euro, una noua nu poți sa iei, ca de-aia o iei SH. Ai buget și esti mulțumit cu alegerea facuta. Ai vazut-o, faci test drive cu ea și gut feeling este ca e ceea ce trebuie

    Ce alta confirmare mai vrei?

    Eu am dat 22.000 Euro acum 1 an pe una similara. Pentru diferenta fata de ce iei tu, am luat Quattro si faruri cu sistem Matrix led.

    Eu cred ca asta e prețul corect pentru una in toate mințile
     
  12. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Poti sa ceri un raport de pe adesa cu starea masinii cand a cumparat-o el. Acolo vezi exact la cati km a fost cumparata si daca avea zgarieturi, lovituri, probleme etc. De asemenea acolo poti vedea daca avea doua seturi de jante/anvelope etc. In anunt scrie cutie 8 rapoarte, de fapt sunt 7, nu prea se numara si marche-arriere pentru ca au toate :)
     
  13. Daniel Mitran 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Dec 2020
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    Audi A4 b9 2.0 2017
    djxme200
    Am scris prima data ca am vazut si pozele de pe adesa prin carvertical, acestea fiind din luna 10 anul 2020, atunci avea 94.100 km, acum are 94.500, vanzatorul precizand inainte ca a fost adusa pe platforma. In privinta cutiei, am vazut ca multi spun 8 rapoarte deoarcere o adauga si pe cea de marche-arriere.
     
  14. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Platforma e ieftina, aproximativ 500 Euro si nu se merita sa mergi tu dupa masina. De la ei am cumparat si eu masina, doar ca la prima mana.

    Raportul la care ma refer da foarte multe detalii legat de imperfectiuni ale caroseriei, eventuale probleme mecanice, etc. Practic cine liciteaza pentru masina respectiva are toate detaliile, altfel poate intenta plangere daca informatiile erau eronate sau mincinoase. Incearca sa ii ceri vanzatorului acel raport in format PDF si atunci vei vedea exact cum se prezenta masina la vanzare. De obicei samsarii sau parcurile le mai cosmetizeaza inainte de vanzare.

    Masina arata bine si pretul e decent. Legat de rapoarte, daca spun "multi" nu inseamna ca asa e, vanzatorii trebuie sa umfle putin marfa, ar putea sa numere si functiile P si N ale cutiei si atunci sunt si mai multe.
     
  15. Daniel Mitran 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Dec 2020
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    Audi A4 b9 2.0 2017
    Am vorbit acum cu el si mi a trimis si raportul de pe Adesa, inca odata, totul e cum stiam ca este. Km erau cu 400 mai putin in pozele din Adesa, probabil ce a mers el prin tara dupa ce a adus-o. Credeti ca mai este nevoie sa merg cu ea la service inainte sau este ok ? Programarile sunt cam intarziate in perioada asta.
     
  16. dsorinn 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Aug 2020
    Locație:
    Arad
    Masina:
    6J FR / B9 quattro
    Avand in vedere ca are ceasuri digitale, km nu se pot da inapoi. Ca sa poti "programa" km in ceasurile digitale, ai nevoie de unele noi. Altfel, cele care au trecut peste aprox. 50 km, nu se mai pot reprograma. Cel putin deocamdata.

    Nu cred ca se pune cineva sa cumpere ceasuri noi pentru a da cateva zeci de mii km inapoi (nu cred ca merita financiar) decat daca este vorba de mult mai multi km.

    Aici nu cred ca este cazul.
     
  17. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    @Daniel Mitran nu se cumpără mașini cu rapoarte adesa sau carveritcal. Mereu inspecție la service.
     
  18. tatimeu

    tatimeu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Sep 2020
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    Megane RS3 302 CP/2014; A4 B9 190 CP/2019 Quattro, Led si Virtual cockpit (DETA)
    Dar de ce nu cautati voi masini de la partener audi ? Macar, daca veti cumpara de acolo, nu va mai puneti intrebari de felul acesta.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  19. adi_ro 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Dec 2020
    Locație:
    Bihor
    Masina:
    Fara
  20. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Nu am reusit sa înțeleg care e prețul. Mi se pare extrem de cheala, dar dacă tu ești ok cu asta...
    De fapt nu e cheala: are faruri led matrix si display in spatele volanului. Dar e motorul de 150 cp, fără Quattro, fără cutie automata, fără ACC,
    Scaunele si interiorul sunt cele de entry level. Nu ai nici măcar suport lombar.
    Dacă nu conteaza absolut nici un argument si tot ce vrei e sa ai un Audi chel, entry level, go for it
     

Distribuie pagina asta