1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfat si consiliere achizitie Audi A4 B9 cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A4 B9 (2015 - prezent)' creată de Flo1980, 7 Ian 2017.

  1. adi_ro 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Dec 2020
    Locație:
    Bihor
    Masina:
    Fara
    Cutie manuala nu e un must have, doar mi se pare ca e mai fiabila.

    Ma mai uit la inca doua masini, daca ati putea sa va dati cu parerea:
    1. https://m.mobile.de/fahrzeuge/details.html?action=parkItem&id=315928523
    Mai ieftin, la fel de bine dotata, dar fara scaune sport incalzite (destul de naspa pt mine, dar poate ar trebui sa nu mai fiu asa pretentios)
    2. https://m.mobile.de/fahrzeuge/details.html?action=parkItem&id=314666268 Mai scumpa, mai multi km, fara ACC, si reparata (de reprezentanta Audi) dar e matrix cu 190 cp si Quattro:hubbahubba:
     
  2. Sorin87

    Sorin87 Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    --
    Depinde ce inseamna lovita? Nu e cam scumpa pentru un A4, chiar si cu matrix?
    Prima e mai frumoasa(parerea mea). Nu te uita la cai ca aia ii faci din soft. Are si km mai putini. Daca o scoti in 18k(pe foametea asta) e parfum.
     
  3. tatimeu

    tatimeu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Sep 2020
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    Megane RS3 302 CP/2014; A4 B9 190 CP/2019 Quattro, Led si Virtual cockpit (DETA)
  4. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Wow - foarte misto, foarte dotata, an recent, km putini - pretul pe masura
    Nu mi se pare nimic dubios aici - probabil ca a fost mai mult de 60k la achizitie, acum 2 ani jumate
     
  5. tatimeu

    tatimeu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Sep 2020
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    Megane RS3 302 CP/2014; A4 B9 190 CP/2019 Quattro, Led si Virtual cockpit (DETA)
    Mie imi pare dubios, caci eu am luat masina din Germania de la dealer Audi, motorul de 150 manuala, singurul lucru care il aveam in plus fata de asta era camera video din grila , fara cutie automata, fara Bang & Olufsen, fara trapa si scaune piele. Eu am luat masina cu 21.000 Euro la 70.000 km si un an mai batrana.
    Sunt in dubii.
     
  6. Oudi

    Oudi Bronze Member

    Înscris:
    9 Oct 2015
    Locație:
    Bihor - Oradea
    Masina:
    Audi A4 B9 quattro 2.0 DETA
    Are ceva dotari si km putini, pretul mi se pare ok luand in considerare ca nu e quattro, nimic Sline, scaunele basic chiar daca e piele, pe ce sa ceara mai mult?
     
  7. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    A fost undeva la 60k noua pret de lista, minus ceva bonus-uri etc. Cam acolo e pretul, in doi ani valoarea scade la jumatate lejer. Ce e drept in Germania pretul se tine mai bine din cauza km putini, insa cine stie.. cel mai bine o vezi, mers la service si acolo devine clar daca sunt probleme sau nu.
     
  8. rdy2drive

    rdy2drive 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2020
    Locație:
    București
    Masina:
    A4b9 TFSI
    Si mie mi se pare micut pretul chiar daca scaunele sunt model basic si lipseste quattro... suspectez ceva daune avute anterior...
     
  9. tatimeu

    tatimeu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Sep 2020
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    Megane RS3 302 CP/2014; A4 B9 190 CP/2019 Quattro, Led si Virtual cockpit (DETA)
    Un banal accident cu airbaguri sarite si capota, faruri si bara, masca fata duc reparatia la 20.000 euro. Si eu cred ca a fost lovita masina. De noua cum a spus si colegul a fost 60-60.000 Euro si ceva.
    Multumesc
     
  10. vladi87

    vladi87 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.7 TDI, 2010, CANA & A6 3.0 TDI Quattro 272 hp 2016
    Salut!
    Sunt in proces de achizitie a unui A4 B9. Pot spune ca m-am oprit la 2 masini insa sunt destul de diferite si as avea nevoie de sugestia voastra.
    Optiunea 1
    A4 B9 2.0 150cp Ultra (produsa Sept 2016) - Km 87.000
    Virtual Cockpit
    S-tronic
    AC 2 zone
    Faruri Matrix
    Volan incalzit
    Scaune piele Milano full electrice
    Camere 360
    Bang&Olufsen
    Auto-hold
    Lumini ambientale
    Keyless entry/go
    Un singur rand de jante
    Achizitionata din Germania la 46.000 km in 2019
    Pret:20.500 euro
    Ce nu-mi place: Lipsa ACC si motorul cel basic

    Optiunea 2
    A4 B9 2.0 190cp Quatro (produsa Sept 2016) - Km 46.000
    Virtual Cockpit
    Tiptronic
    S-line exterior si interior
    AC 2 zone
    Xenon
    Incalzitor suplimentar
    Audio basic
    Senzori fata/spate
    ACC
    Lumini ambientale
    Keyless go
    Doua randuri de jante
    Achizitionata din Germania in 2018 la 7.000 km (schimbare flota management Lidl)
    Pret: 21.000 euro
    Ce nu-mi place: Dotarile optionale sunt destul de basic comparativ cu cea de 2.0 150

    Fiind destul de diferite ma intereseaza pareri pro/contra. Orice parere pertinenta conteaza. Va multumesc.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    @vladi87 nu mai insista cu denumirea de Distronic in loc de ACC. Invata ca la Audi NU exista dotarea Distronic. Aveti Audi si nu stiti cum se numesc dotarile de pe aceasta marca. Functia Distronic o are in dotare doar marca Mercedes si atat. Nu mai insistati cu niste denumiri aiurea scoase din dictionarele samsarilor prosti si cretini care nu stiu ce vand sau incearca sa prostesca niste fraieri care nu stiu ce cumpara.

    In al doilea rand NU exista Webasto ci exista doar incalzire stationara fabricata de = marca Webasto - Eberspacher - Sirocou - Bpart - Autoterm.

    Nu exista Keyless Start exista doar Keyless Entry si/sau Keyless Go.

    Invata tot ce ti-am spus eu, pe de rost, pentru ca aici esti pe un forum al unor pasionati si "zgarie pe creier" cand folosesti termeni ale unor dotari care nu au existat niciodata pe marca Audi si/sau sunt inventate. In plus esti pe forumul asta de peste 6 ani si ar fi trebuit sa inveti deja si sa stii deja, tot ce ti-am spus.

    Invati si iar invatati pentru ca va prostesc samsarii si va "impacheteza" de nu stiti ce v-a lovit si din ce directie. :)

    De asta tot ti-am corectat mesajul scris anterior, in privinta dotarilor masinii.

    O zi buna.
     
  12. vladi87

    vladi87 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.7 TDI, 2010, CANA & A6 3.0 TDI Quattro 272 hp 2016
    Salut Cristi,

    Scuze de inconvenient. Iti inteleg frustrarea si imi asum greseala. Am un amic care isi ia un A4 si are de decis intre cele 2 si am zis ca poate intreba pe grup. Avand in vedere ca contul lui e nou si ca are nevoie de date cat mai repede pentru a lua o decizie, i-am sugerat sa scrie de pe contul meu insa nu am urmarit ce a scris.
    Legat de Keyless, ai dreptate, codul e: 4F2 Central locking system "Keyless Entry" (el gasise Audi advanced key - keyless start, stop and entry ce l-a facut sa fie confuz)

    Legat de exprimare, am intervenit pe mesajul anterior si am facut corectiile necesare. Amicul meu nu e familiar cu acesta pentru ca ar fi primul Audi pentru el. Scuze inca odata de inconvenient
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Asta nu este un grup ci este un FORUM. Terminati cu tampeniile/exprimarile de pe facebook. Nu mai aduceti in discutie cuvantul grup aici pe forum.
    NU suntem aici pe mizeria aia de facebook. Am alergie :) la facebook (nici nu am asa ceva si nu voi avea vreodata). :)

    Invatati pentu ca aici, pe forum, este gratis informatia si aveti la dispozitie tot ce va trebuie pentru a nu fi prostiti in fata. Bafta.
     
  14. moroenius

    moroenius 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2021
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B9 2TDI DEUA 2018
    eu as alege masina cu ACC.
    Motorul, in opinia mea nu conteaza asa mult. Pentru mine 150 cp sunt suficienti.
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    La revanzare o sa conteze foarte mult daca este 2.0TDI de 150 cai sau 2.0TDI Quattro de 190 cai.
    Mai ales ca cea din urma este S-Line interior/exterior.

    La ACC se poate face retrofit ulterior.
     
  16. tendor 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iul 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 Avant B9 2017, 2.0 TDI, 190 CP, S-Tronic, Quattro, motor DETA
    Eu as merge pe varianta fara ACC, fara incalzire suplimentara stationara, volan incalzit, si fara tractiune integrala quattro.
    As verifica in schimb ca masina sa detina optionalele din zona de driver assistance systems: Audi pre sense front / rear / city, Audi pre sense basic, Audi side assist. Pentru mine aceste sunt optionale indispensabile, care te pot scoate din situatii tragice.
    Dar asta e doar parerea mea.
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Exact, dar cand mergi cativa ani cu un VAG quattro, n-o sa mai vrei fara. :)
    Si asta nu doar pentru zapada (care in ultimii ani a devenit aproape inexistenta), ci pentru siguranta care ti-o ofera in diverse situatii.
     
  18. tendor 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iul 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 Avant B9 2017, 2.0 TDI, 190 CP, S-Tronic, Quattro, motor DETA
    Utilizez un A4 Avant Quattro de 190CP din 2016 de cca 1.5 ani, dar nu am observat efectele/avantajele tractiunii integrale.
    Inainte am condus o masina cu tractiune fata din afara grupului VAG iar trecerea la tractiunea integrala nu mi-a oferit mari avantaje in afara de cateva situatii in conditii de mers de iarna.
    Probabil ca nici stilul meu de mers nu este unul agresiv (curbe la viteze ridicate).
     
    Stancu Sorin apreciază asta.
  19. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    @vladi77 As lua 190 de cai. De ce? Km mai puțini, motor, quattro si are dotări decente (nu mi se par basic). Ok, lipsesc unele, dar în utilizare zilnica eu zic că mai mulțumit vei fi de motor + quattro decât de B&o + 360.
    Farurile? Doar daca conduci mult noaptea merita.
    Eu am "Matrix" pe tigaia soției dar masina aia a văzut doar de 2 ori mers in extraurbane după ora 22:00.
     
    Ultima editare: 18 Aug 2021
  20. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Dar motorul de 190cp mai are problema incapacitati de a mentine apa la 90 grade iarna?
     

Distribuie pagina asta