1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfaturi - Consiliere achizitie Audi A5 / S5

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de sammuray, 18 Iul 2007.

  1. BenDover66 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Sep 2019
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi A5 2.0 TDI 2015
    mersi chiar nu observasem. asta sa fie singura problema :)
     
  2. SebaTM 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Sep 2019
    Locație:
    Gataia jud Timis
    Masina:
    -
  3. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    18 000 euro pe o masina destul de grea cu 150 cai si cutie manuala, mie unul imi da cu virgula!
     
  4. MDU

    MDU Gold Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 quattro, 2.0 TDI CGLC, 2014
    E 18.000 euro pt ca e euro 6, are putini km si destul de multe dotari. Cutia manuala daca nu te deranjeaza prea tare poate reprezenta un plus ca fiabilitate/intretinere.
    E o varianta mai “safe” pentru o “prima masina mai noua”.
    Ce nu-mi place mie la ea sunt jantele alea, mi se par oribile (parere personala). In rest e ok.
     
  5. neghy

    neghy 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Iun 2019
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    A5,2.0 TDI 2014
    Mai cauta ca sigur la banii astia gasesti ceva mult mai bun si automata, asa ziceam si eu de manuala dar dupa ce am dat de automata nu m-as intoarce la o manuala nici batut :) ... poate nu acelasi an dar cu siguranta mai dotata din toate punctele de vedere.
    Nu te panica cu euro 6. Ce atata fas pentru niste motoare care inca se produc, sa scoata intai tractoarele si alte rable. Dupa 20 ani cred ca-i vine randul si unei masini euro 5 ... sau poti sa te orientezi spre benzina si scapi de probleme.
     
  6. astoicaandrei

    astoicaandrei 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 2.0 Tdi
    Eu zic ca e masina ok cu ceva dotari si km putin.Cum spunea si MDU jantele alea sunt oribile nu as merge cu ele nici macar ca cele de iarna :) .In ceea ce priveste cei 150 de cai daca crezi ca masina nu trage cum vrei ii poti face usor o resoftare si o poti duce lejer la 185-190 de cai din cate stiu. Bafta!
     
  7. SAdrian04

    SAdrian04 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2019
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 b5,2.4 quattro
    Buna seara.
    De o saptamana m-am hotarat sa renunt la batranul meu E46 si sa il inlocuiesc cu un A5 Sportback.
    Doresc sa fie neaparat 2.0Tdi(+consum,taxe..)+quattro,insa nu stiu pe care dintre ele sa le aleg.Cel de 177cp euro5 sau 190cp euro6.Care dintre ele sunt mai fiabile,ce probleme pot sa intampin la ele.Am gasit cateva,astept parerea voastra.
    Multumesc
    https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=285795642&utm_source=sharedAd&utm_medium=android

    https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=285006778&utm_source=sharedAd&utm_medium=android

    https://www.autoscout24.ro/oferte/a...59-88ce-39b86ae746d9?utm_source=android-share
     
  8. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Cel cu quattro si cutie automata e excelent!
     
  9. SAdrian04

    SAdrian04 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2019
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 b5,2.4 quattro
    Am mai gasit una frumoasa.Ce nu imi prea place este ca a fost masina de firma.Pretul este de 22300.Dati-va o parere va rog. Atasez cateva imagini.
     
    Ultima editare: 8 Oct 2019
  10. astoicaandrei

    astoicaandrei 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 2.0 Tdi
    Parerea mea primul anunt ca dotari,culoare a masinii si motorizare sau ultimul tinand cont de km mai putini.Dar daca ar fi sa aleg, as alege prima varianta mai ales ca eu de exemplu nu fac multi km intr-un an. Optiunile pe care la are nu le vezi pe majoritatea masinilor. Cea rosie ma abtin pentru ca nu imi place culoarea si nu as fi impartial :)
     
    SAdrian04 apreciază asta.
  11. SAdrian04

    SAdrian04 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2019
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 b5,2.4 quattro
    Cea rosie parca ma atrage mai mult, doar ca mi se pare un pic suspect numarul de km (prea mic) pentru o masina de firma. Dotari are si cea rosie: incalzire stationara, interior RS, atentionare unghi mort, etc., etc..
     
    astoicaandrei apreciază asta.
  12. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Ce inseamna pentru tine masina de firma? Chiar daca a fost de firma, ce crezi ca a mers oricine cu ea? Am masina de servici un Passat b8, merg doar eu cu ea, sta in garaj. La maxim 100k km dam toate masinile inapoi si sunt in stare impecabila .
     
    bobalex18 apreciază asta.
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da, e posibil sa fi mers oricine cu ea.
    Stiu eu firme unde orice angajat ia din parcare orice masina disponibila in acel moment.
    Nu te gandi ca regulile si managementul sunt la fel in orice firma.
     
    SAdrian04 apreciază asta.
  14. SAdrian04

    SAdrian04 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2019
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 b5,2.4 quattro
    Da,te cred,dar am vazut multe masini care in 3-4 ani au peste 300000km,nu stiu cum.dar au.Nemtii fac multi km,poate ca nu a facut cum zici si tu..O sa merg maine sa o vad.
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Numai in Romania o persoana are munca/serviciul la 5 min. de casa.
    Pe afara sunt cazuri unde merg si 200-250 km dus/intors pana la servici. Cazuri si cazuri ...
     
  16. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Merg cu masinile personale, daca ai leasing operational nu mergi tu 300 000 km cu ea, eventual ii dai si km inapoi inainte de revizie, la cum ganditi.
    @audi66 , si tu crezi ca o masina de 50 000 euro este asa la picioarele oricarui agarici dintr-o firma, cand are el chef in loc sa ia duba ia a5-ul
     
    bobalex18 apreciază asta.
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sunt cumparate flote de masini chele si cum am zis, sunt cazuri si cazuri. Nu generalizez.
    Si da, in cazul cu oscut de mine, sunt la indemana oricarei persoane de la birouri.
    Firma fiind o societate foarte cunoscuta de asigurari RCA in Italia facand zilnic intre 200 si 300 km (pe romaneste, sunt masinile ce le conduc inspectorii de dauna). Nu exista alte dube, camioane, biciclete, etc.
    Nu, nu sunt din gama VAG, dar asta nu are importanta.
     
  18. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    @SAdrian04 as merge pe prima varianta, masina gri, sau pe cea rosie, sunt dotate si ambele sunt foarte frumoase. Mergi pe Euro6 daca poti.
     
    astoicaandrei și SAdrian04 apreciază asta.
  19. astoicaandrei

    astoicaandrei 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 2.0 Tdi
    @SAdrian04 mergi pe ce iti place tie cel mai mult si care crezi ca te-ar sadisface cel mai mult, ca pana la urma tu o sa te bucuri de ea. In ceea ce priveste numarul de km de obicei la o firma revizile sunt facute numai la reprezentanta si cu siguranta daca verifici istoricul o sa iti confirmi asta.Cel putin unde lucrez eu si avem cumparate masini asa se procedeaza, masinile au revizile la zi si numai la reprezentata plus casco si tot tacamul. Dar cum spune si @audi66 sunt cazuri si cazuri si cel mai bine ii verifici istoricul. Bafta!
     
    smurff, stefan550 și SAdrian04 apreciază asta.
  20. Xwave 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Apr 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    BMW, 330xd, 2011

Distribuie pagina asta