1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfaturi - Consiliere achizitie Audi A5 / S5

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de sammuray, 18 Iul 2007.

  1. George Moga 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Iun 2020
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    Audi A5 2016
    Iti dai seama ca nici eu nu imi doresc asta Cristi. Avand in vedere ca daca chiar e sa ramana masina, voi trece de la un motor care nu prea cunoaste termenul de probleme, 1.9.
     
  2. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Interesante dotari:import recent Germania si adusa pe roti :))...trecand peste asta ar fi fost mai simplu sa postezi direct anuntul.
    Adusa recent, cand?....ca daca este adusa in ianuarie nu mai este recent (sta cu ea la vanzare de ceva timp..posibil inauarie) deci pica faza cu " are nevoie de bani ", pozele sunt de acuma 6 luni...etc
    Masina are ceva dotari, culoare frumoasa, interior frumos, pret ok...mai mult analizezi tu la fata locului.Ai grija la drive test, nu te entuziasma prea tare pt ca trecerea de la masina anterioara la asta o sa te faca sa zici ca este "avion/impecabila", de preferat ar fii sa iei pe cineva cu tine care a mai condus/are masini premium.
    Dpdv al defectelor aparute ulterior nu ai de unde sa stii...aici mai este si de noroc.

    Sustin si eu faza cu: o iei tu direct din DE sau inmatriculata in RO dar proprietar pe bune!

    Bafta
     
  3. George Moga 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Iun 2020
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    Audi A5 2016
    @K3nT Ma gandeam sa nu fie problema cu postatul anuntului aici pe forum. Practic am sunat la numar, a raspuns "samsarul", acesta a zis ca e defapt la varul lui (este inmatriculata pe el din ianuarie, am poza la talon) si el doreste sa o vanda pe motivul descris mai sus. A spus proprietarul actual (varul "samsarului") ca este de acord si cu test la reprezentanta.
    Mi-a mai spus cineva sa merg direct in DE dupa ea, doar ca dupa ce trece perioada asta cu pandemia deoarece nu mai poti merge tu ca si persoana fizica sa iti scoti numere provizorii ci trebuie sa le scoti printr-o firma care si aceasta percepe comisioane.

    Multumesc de sfaturi !
     
  4. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
    Daca e samsar de masini nici nu ar mai trebui vazuta masina ( din punctul meu de vedere).
     
    lowlife apreciază asta.
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sunt mai multe tipuri de samsari, depinde de la care cumperi.
     
  6. George Moga 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Iun 2020
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    Audi A5 2016
    azi am trimis seria sasiu si astept raspuns sa vad cum e cu kilometrii la masina. Is foarte putini kilometri avand in vedere pretul si dotarile masinii..
     
  7. tudorxy 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Aug 2020
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    golf
    Salutari,
    Urmeaza achizitia unui A5 posibil acest model - https://www.olx.ro/oferta/audi-a5-3-0-tdi-quattro-IDdHGin.html#4edf0a2971
    Ce parere aveti despre anunt ? Ca idee sunt interesat de un model facelift 3.0 tdi Quattro cu urmatoarele optiuni S-line, Bang-Olufsen,trapa.Eventual piele si ventilatie (masaj) dar nu cruciale. Bugetul este de 15-16.000 Euro. Sunt realist sau bat campii ? Pentru ochiul format pe samsareala cum arata anuntul ? Am uitat sa mentionez ca sunt nou pe forum si imi cer scuze pentru anumite anomalii in postarea mea. Multumesc.
     
  8. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Salut, esti realist. Dar, evita acea masina. Tulcea e un orasel ca dupa bombardament, deci sigur masina respectiva a trecut prin multe, pare ca apartine unui pustan/cocosel, asta insemnand liniute, mers haotic, revizii mai deloc sau pe unde apuca.
     
    CM 5, smurff, tudorxy și încă o persoană apreciază asta.
  9. tudorxy 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Aug 2020
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    golf
    Multumesc pentru raspuns. Am uitat sa mentionez faptul ca versiunea coupe ma incanta si nu este considerat un detriment. Anuntul este urmatorul - https://www.olx.ro/oferta/audi-a5-sline-3-0tdi-quattro-300cp-IDdscKg.html#80ae325fd3
    Dotarile sunt pe gustul meu cat si motorizarea. Cum arata anuntul si ce parere aveti despre optiuni,pret,kilometraj etc? Am urmarit si eu piata,parerea mea esta ca masina face bani insa nu sunt cel mai indicat individ pentru a evalua autotorismul. Seara frumoasa
     
  10. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Anuntul este unul strict si la obiect, masina are dotari bune, arata bine in poze....pare un anunt corect dar mai multe nu poti spune decat dupa ce suni vanzatorul si aflii mai multe.
    Poti cere o decodare VIN direct aici pe forum(in aria dedicata) pt. a vedea toate dotarile , eu unul as suna sa aflu mai multe.

    Bafta
     
    tudorxy apreciază asta.
  11. Ionut1999 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Sep 2020
    Locație:
    Nasaud
    Masina:
    Audi a5
  12. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Din pozele urcate pe site nu vezi mare lucru dpdv estetic ... este un A5 clasic, faruri halogen, dotari minime iar singura dotare mai stralucita este navi cu toate ca omul bate campii aiurea cu afirmatia "navi de pe A7/A8"....
    Nu pare anunt de samsar, pretul raportat la dotari si nr. de km mi se pare oarecum realistic. Daca se merita sa o cumperi sau nu, tu decizi nu noi, fiecare are gusturile si asteptarile lui de la o masina.
     
  13. ALN***

    ALN*** 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2015
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi,2.0,2009
    Un sfat pentru achizitionarea acestei masini 190 cp quattro an 2015 ?
     
  14. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Da, poti sa o cumperi.
     
  15. AndreiF92

    AndreiF92 Silver Member

    Înscris:
    14 Dec 2015
    Locație:
    Arad - București
    Masina:
    A4 B8 2009 2.0 TFSI 270 HP CDNC
    E țiplă! La km aia si la pretul ala, nici nu mai sta pe ganduri.
     
    audi66 apreciază asta.
  16. Florin 1992 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2019
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Seat Leon 1.6 16v
    Salut, si eu urmaresc masina aceea de 4luni si vad ca nu a fost vanduta .Vezi ca a pus seria de caroserie si am verificat-o la RAR si avea daune.
     
  17. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    In niciun caz. Pretul este exagerat. Cu toate imbunatatirile adus, tot un A5 din 2008 este.
    Plus ca este 2.7, aproximativ aceleasi taxe ca la un 3.0 quattro, dar nici nu se compara ca si tinuta de drum si performante.
     
    snipe apreciază asta.
  19. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    In primul rând, este f greu de utilizat de zi cu zi. In al doilea rând, prețul mi se pare mare.
     
    snipe apreciază asta.
  20. brotherzoom 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2021
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Skoda Octavia 3

Distribuie pagina asta