1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Shimbare permis de conducere Obligatoriu in Italia - proceduri - cum rezolvam

Discuție în 'Contraventii' creată de manu_bv, 27 Mar 2011.

  1. manu_bv

    manu_bv 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi a6,2500tdi,2002
    salut tuturor,am si eu o problema.ma aflu in italia unde am si rezidenta de mai mult de un an.in cazul asta legea de aici te obliga sa schimbi carnetu romanesc cu unu italian.nu am facut acest lucru dar intre timp am facut un mic accident cu spritu-n freza.mi-au suspendat carnetu romanesc iar cand trebea sa-l ridic m-au obligat sa fac actele pt a il schimba si mi-au dat italian.tot legea aici spune ca daca te prinde baut sau faci accident baut sau cu alte substante trebuie facute analize precum ca nu ai mai consumat alcool sau alte substante.aceste analize trebuiesc facute la 6 luni la 1 an la 2 ani la 5 si 10 ani,in functie de acest certificat iti da carnetu adica la cel de 6 luni iti da carnet valabil 6 luni la cel de 1 an pe un an si tot asa pana la 10 ani.eu lam facut doar pe cel de 6 luni si la urmatorul de un an am renuntat deoarece costa prea mult si chiar am degand sa ma retrag in romania definitiv.ce pot face in cazul meu???pot scoate altul romanesc valabil 10 ani,si cum???sper sa ma ajute cineva cu niste sfaturi.va multumesc.
     
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Adresa ta este pe Ro sau pe Italia? Cand ai adresa de Ro (dovedita cu CI de RO) atunci iti depui dosar pentru permis de Ro. Nu cred ca ai alta solutie.
     
  3. manu_bv

    manu_bv 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi a6,2500tdi,2002
    am inca buletin valabil facut in romania cu adresa dar am si aici buletin italian cu adresa si de asta mi-au dat carnet italian.
     
  4. manu_bv

    manu_bv 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi a6,2500tdi,2002
    eu am facut analize precum ei au vazut ca nu am mai consumat bauturi alcoolice si miau dat pe sase luni valabil carnetu.acuma imi dadeau pe un an.dar costa aproximativ 400 de euro si pentru un an???!!!!!si plus de asta cred ca la august sa vin detot in romania dar nush ce pot face cu carnetu
     
  5. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Hmmm... pai nu stiu cum poti avea 2 adrese in acelasi timp. In fine, poate te lamureste altcineva, eu chiar nu stiu...
     
  6. manu_bv

    manu_bv 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi a6,2500tdi,2002
    cineva de aici mia spus ca eu nu mai am rezidentza in romania doar domiciliu.pai abea imi facusem actele si acasa cu putin timp inainte sa le fac si aici in italia.si deasta am si acasa si aici adrese.nu stiu sa ma fi sters de acasa cand mi-am facut actele aici.mersi oricum.astept poate cineva mai poate sa-mi dea niste sfaturi

    ovi odata ce eu am facut conversiunea asta cu carnetu reiese in romania??stii cumva?
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Mar 2011
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Teoretic, permisul tau nu e revocat, e doar schimbat datorita trecerii la domiciliul in alta tara. Stii doar, si in Ro adresa din buletin trebuie sa coincida cu cea din permis.

    Acum, nu stiu ce date au cei de la evidenta permiselor din Ro... stiu la ce te gandesti insa, repet, nu stiu daca romanii au fost anuntati de aceasta preschimbare de catre italieni.
     
  8. manu_bv

    manu_bv 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi a6,2500tdi,2002
    exact ovi ma gandeam la ceva vad ca stii ca te-ai prins.chiar nu stiu ce sa fac.dar aici oricum nu-l mai fac pt ca o sa vin in romania definitiv.mersi foarte mult ovi.sper sa ma mai poata ajuta cineva.
     
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
  10. Niwi

    Niwi 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2008
    Locație:
    SUA (satele unite ale Almăjului )
    Masina:
    pe jos
    Sunt in aceasi situatie( cea cu permisul nu cu shpritul) si am fost deja la politie. Trebuie sa dovedesti ca ai reziliat rezidenta din Italia (la comune iti da o astfel de hartie cind te scoti de la impozit) si sa predai permeso de sogiorno sau carta di identita politiei romane impreuna cu permisul italian. Ai nevoie de rezidenta permanenta in Romania si ti se va elibera la schimb permis romanesc.
     
  11. manu_bv

    manu_bv 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi a6,2500tdi,2002
    carnetu e expirat deoarece a fost numa pe 6 luni valabil.stii cumva conteaza sau trebuie sa mai refac analizele???
     
  12. Niwi

    Niwi 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2008
    Locație:
    SUA (satele unite ale Almăjului )
    Masina:
    pe jos
    Asta nu stiu dar analizele trebuie oricum sa le faci la orice preschimbare de permis vechi.Probabil ca si cel romanesc (din baza de date) este expirat.Nu-ti fa griji , le faci repede analizele la noi.....
     
  13. manu_bv

    manu_bv 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi a6,2500tdi,2002
    da dar la noi le faci odata si gata iti da pe 10 ani.dar aici trebuiesc refacute la 1 an la 2 la 5 si la 10.si plus de asta dureaza si mult cu programarile lor si o gramada de bani cheltuiti.mai astept poate stie cineva sa-mi zica daca trebuie sa fie valabil permisu italian cand il predai politiei romane.
     
  14. Niwi

    Niwi 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2008
    Locație:
    SUA (satele unite ale Almăjului )
    Masina:
    pe jos
    Oricum eu iti recomand sa trimiti pe cineva la politie sa intrebe sau ia de pe net numarul si suna tu la permise sa fi sigur. Bafta!
     
  15. manu_bv

    manu_bv 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi a6,2500tdi,2002
    iti multumesc foarte mult niwi.este exact cea ce vroiam sa aflu.
     

Distribuie pagina asta