1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Side Assist la Audi Q5

Discuție în 'Audi Q5' creată de AdrianCa, 30 Dec 2019.

  1. AdrianCa

    AdrianCa 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Apr 2018
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi Q5, 2011, 2.0 TDI , Quattro, WAUZZZ8R0CA008941
    Salutare,

    Unde se afla siguranta de la side assist la Audi Q5 ? Am gasi pe net ceva specificatii ca ar fi pe panoul din portbagaj in partea dreapta pe coloana C pozitia 10 dar la mine nu e. Pe coloana C am doar 4 sigurante. Problema mea e ca nu functioneaza aceasta optiune, cand apas pe butonul de activare nu se intampla nimic si nu se aprinde acel led portocaliu. Daca incerc sa schimb intensitatea ledurilor din meniu se aprind. Dupa diagnoza nu apare nicio eroare apare ca totul e ok doar ca optiunea e dezactivata fizic (asa am primit raspuns de la mecanicul care a facut diagnoza). Inainte sa ma apuc sa desfac fata la portiera as vrea sa verific sigurantele mai intai. :) Multumesc.
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In primul rand diagnoza o face un electrician NU un mecanic. Mecanicul repara masina nu face diagnoza.
    In al doilea rand, conform optionalelor de pe masina ta, sigur ai functia Side Assist ?
    In al treilea rand nu repari tu ce este defect ci mergi la un bun electrician auto. In traducere: la electrician auto profesionist, nu un agarici, ai fost ? Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.
    Am mai spus, o diagnoza competenta nu inseamna doar citirea codurilor de eroare. Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema.
     
  3. AdrianCa

    AdrianCa 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Apr 2018
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi Q5, 2011, 2.0 TDI , Quattro, WAUZZZ8R0CA008941
    Diagnoza a fost facuta la reprezentanta Audi in Iasi. M-am dus la ei cu o verificare de rutina cand am luat masina anul trecut si am intrebat si de Side Assist ca nu imi functiona. Initial au spus ca e totul ok si ca trebuie sa functioneze. Am dat o tura cu persoana care se ocupa de receptia in service si a constatat si el acelas lucru, masina a intrat inapoi pe diagnoza si la fel acelasi raspuns.
    Nu am mai insistat atunci sa o repar masina merge foarte bine dar as vrea sa beneficiez de aceasta optiune daca tot o are. :)
    In ELSA m-am uitat si eu nu am gasit nimic legat de aceasta situatie si nici pe net nu am gasit pe altcineva care se confrunta cu aceasta problema, iar ETKA din cate stiu e doar pentru piese (ce e drept eu am ambele variante de la prieteni nostri rusi - nu stiu cat sunt de complete, :) :)
    Banuiesc ca e ceva fizic si de asta vroiam sa verific mai intai sigurantele inainte sa ajung din nou intr-un service si sa platesc cat nu face (am experiente negative norocul meu e ca stiu multe chestii legate de masini si mecanica). Faza ciudata e ca simbolul de be buton e iluminat cand se aprind farurile.

    Am zis ca totusi sa intreb poate mai e cineva care a avut sau a auzit de o astfel de problema.
    Multumesc mult si un an nou cat mai bun si multi km fara incidente. :) :)

    20191231_095731.jpg
    20191231_095712.jpg
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In cazul asta nu ai vreun priceput cu diagnoza VCDS de preferat originala sau VAS PC / ODIS prin preajma ?
    In Elsa conform an fabricatie si serie motor apare locul unde sunt sigurantele pozitionate conform cu ce ai intrebat si apare si in ETKA pozitionarea sigurantelor. Mai ales ca ai mentionat ca o le ai instalate. Bafta.
     
  5. AdrianCa

    AdrianCa 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Apr 2018
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi Q5, 2011, 2.0 TDI , Quattro, WAUZZZ8R0CA008941
    Din pacate nu cunosc pe nimeni cu diagnoza, astept urmatoarea iesire al colegilor de la Club Audi Iasi :) :)
    Asta e ce am gasit eu:

    Fuse panel C – red
    No. Equipment Amps
    1 Rear center console outlet 15
    2 Center console front outlet/ climatized cupholder 15
    3 Luggage compartment outlet 15
    4 Cigarette lighter 15
    7 Parking system 7.5
    8 Rear wiper 15
    9 Electromechanical parking brake switch 5
    10 Audi side assist 5
    12 Terminal 15 control modules 5

    Doar ca nu stiu daca au vreo legatura culorile sunt diferite la modulul de la panoul de sigurante. Nu cred totusi ca are vreo legatura. Ma gandesc ca poate fi un model pe America deoarece la mine rosu e modulul D. Totusi am pus o siguranta de 5 amperi pe pozitia 10 dar nimic. O sa incerc sa verific si daca am tensiune pe acea pozitie cu aparatul de masura. Eu am verificat ieri in parcare nu aveam toate sculele la mine :):) cand ma apuca ma apuca. :) :)

    20191230_153926.jpg
     
  6. AdrianCa

    AdrianCa 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Apr 2018
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi Q5, 2011, 2.0 TDI , Quattro, WAUZZZ8R0CA008941
    Salut,
    Revin cu o rugaminte pentru cine ma poate ajuta cu o informatie.
    Nu am reusit sa rezolv problema de mai sus, am fost de curand cu masina la un service cunoscut in Iasi (cred ca cel mai bun pe VAG) am facut o diagnoza (nu apare nici o eroare) am verificat butonul si este bun (verificat cu aparatul de masura). Concluzia a fost ca trebuie sa functioneze si a ramas sa merg din nou cu masina in service sa demontam spoilerul si sa verificam cablajul.

    Ieri am pus din nou diagnoza pe masina sa activez cate ceva si asa am activat hidden green menu unde am dat de cateva optiuni care cred ca ar rezolva si problema mea dar nu sunt sigur si as vrea o parere. :)
    ------------------------------------------------------------
    Info de pe autoscan:

    Address 3C: Lane Change Labels: Redir Fail!
    Part No SW: 8R0 907 566 HW: 4L0 907 566 A
    Component: J0769_SWA_MasterH11 0060
    Revision: 00H11000 Serial number: 6PZ 009 014-04
    Coding: 0010109
    Shop #: WSC 40507 002 1048576
    VCID: 7BF542EB3AE5695E5E-802E
    Subsystem 1 - Part No: 8R0 907 568
    Component: J0770_SWA_Slave_H09 0060
    Subsystem 2 - Serial number: 6PZ 009 014-24
    Subsystem 3 - Serial number: 5F02.06.1100H090003CL11185ÿ
    Subsystem 4 - Serial number: L11185ÿ
    No fault code found.

    -------------------------------------

    Hidden green menu:

    - main/car/cardevicelist:
    Side view
    Lane departure warning

    Atasez si cateva poze.

    Eventual poate un coleg de pe forum care are side assist si green menu activat sa se uite daca sunt bifate optiunile acestea (banuiesc ca side view ar fi).

    Multumesc.
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Iti spun doar atat: nu te mai juca tu cu VCDS-ul si nu mai umbla in meniul ascuns. Mergi la un profesionist care umbla cu VCDS-ul de zeci de ani, are VCDS original si sau VAS-PC / ODIS.
     

Distribuie pagina asta