1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul de directie - suspensie - planetare - rulmenti sau tren de rulare la A4 B8 Allroad

Discuție în 'Audi A4 allroad quattro' creată de DDD. SB, 14 Aug 2018.

  1. DDD. SB 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2018
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4 2.0 2010
    Salut.
    Duminică ne întorceam dintr-o mini vacanta și am ajuns pe un drum îngust unde nu aveau loc 2 mașini. Am fost nevoit sa dau cu spatele înapoi în panta. După 20 metri dat înapoi se aude un trosnet puternic la puntea spate. Am oprit crezând ca am lovit ceva dar nu a fost nimic,după care am continuat mersul înapoi fără sa mai apară vreun zgomot. Este normal acel zgomot la allroad, mai are diferențialul vreun cuplaj ?
     
  2. Djuju 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Dec 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 allroad 2013
    Salut,
    Ar trebui sa schimb un cap de planetara si am cautat la diverse magazine online. Dupa ce am introdus datele de identificare primare ( model, sn, motorizare, etc) am primit mai multe rezultate dar pe diverse site-uri codul OEM rezultat este diferit. In cazul meu am primit 8R0498099 sau mai des 8K0498099 ( uneori si cu un D la final).
    Stie cineva care sunt diferentele intre cele 2 coduri? Pot cumpara oricare din coduri?
     
  3. biju2000

    biju2000 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Noi 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 8.5 Allroad, S-Tronic, 2.0 TDI 177CP, CGLC, 2014
    8K0 este pentru motoarele pana in 2011, caha, caga, etc. Cea cu D este pentru 3,0l ccwa iar tie cred ca-ti trebuie 8R0 daca-i 2.0l din 2013.
    Nu stiu care-s diferentele dar nici nu conteaza.
     

Distribuie pagina asta