1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul de directie - suspensie - rulmenti sau tren de rulare la A6 C7

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de marianm, 28 Ian 2013.

  1. marianm 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 C7, 2.0 TDI, 2012
    Salut

    A6 2012 cu 5800 km la bord - roata dreapta fata scoate un zgomot foarte urat la cele mai mici denivelari (zgomot de fier pr fier) si mai nou si atunci cand franez. Oamenii de la Porsche spun ca nu stiu ce are si ca mai sunt vreo 7 A6 cu aceiasi problema (toate au mai putin de 8000 km).

    Astept de 3 saptamani sa imi spuna ceva si raspunsul este acelasi "nu stim ce are!!!" Ma puteti ajuta cu un sfat , cu cine as putea lua legatura sa rezolv problema.

    Multumesc,
    M
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    De ce nu demontezi roata fata si sa faci o investigatie mai amanuntita la un mecanic bun asupra zgomotului respectiv ?
     
  3. marianm 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 C7, 2.0 TDI, 2012
    Masina este in garantie (are 4 luni) - Au demontat roata in service si "totul este bine".

    Oricum daca imi poti recomnda un mecanic bun as fi recunoscator - dupa prima vizita in service m-au "convins".
     
  4. catluck75 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Feb 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI quattro
    Salut, Am si eu un Audi A6 C7 3.0 tdi quattro cu aceeasi problema, ma numar printre cei 7. Am semnalat problema din August, am avut 3 intrari in service la PBN si nu s-a gasit rezolvare. Mai nou am ajuns la Midocar de unde am refuzat sa ma iau masina pana nu o repara. Mi-au dat un Passat masina de schimb si astept de 2 saptamani. E greu sa descriu frustrarea.....
     
  5. catluck75 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Feb 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI quattro
    Sper sa fie de bine: M-au sunat de la Midocar sa imi spuna ca au gasit de unde vine zgomotul :). Comanda piesele si ma anunta cand sa ma duc sa le schimbe. Va tin la curent daca se rezolva problema.
     
  6. catluck75 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Feb 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI quattro
    Pentru zgomotul de la puntea fata la Audi A6 C7 3.0 TDI Quattro mi-au fost comandate la recomandarea fabricii: bratele stanga-dreapta inferior/posterior. Sper sa se rezolve. Va tin la cuurent. Apreciez faptul ca cei de la Midocar au fost singurii dintre dealeri care au luptat sa gaseasca o rezolvare.

    Tot la masina mea imi schimba preventiv, cred ca e vorba de o actiune, palierele de amortizor spate.
     
  7. catluck75 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Feb 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI quattro
    Am fost la Midocar si mi-au fost schimbate bratele inferior/posterior stanga si dreapta si palierele de la amortizoarele spate. Am scapat de troncaneli:) Cei de la Midocar si-au dat interesul si m-au scapat de cosmar dupa 6 luni!
     
  8. adaniel 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 2.0 TDI 2011
    Acceasi problema

    Exact acelasi trocanit l-am avut si eu...doar ca eu am deja 33.000 Km
    Am fost de 3-4 ori la ei ca deja ma calca pe nervi....si mi-au spus ca inca studiaza problema...ca mai au inca 6-7 masini cu aceeasi problema.
    Mi-au schimbat cele 2 brate mari stanga-dreapta pe garantie si acum nu mai troncane.
    Cum ai zis si tu ....la unele gropi sau denivelari nu mari se auzea un troncanit fier pe fier.
     
  9. razvan udh 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    a6, c7, 2.0tdi manuala, 177cp
    Buna seara, am o problema legata de plecarea de pe loc masina se infraneaza, mentionez ca este un 2.0 tdi manuala. Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat..
     
  10. Driller

    Driller 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 4G 2012 2.0 tdi S-line/lipsa Audi A6 C6 V6 tdi ABT
    Salut dacă mai are cineva eroarea level control 00000010* 403200 -function shut-off active c10c8 00 [008] * Pe suspensia pneumatica ,este un amarat de releu situat în dreapta spate în portbagaj și care costa fix 80 de lei,nu va lăsați atrași în reparații costisitoare .
     
  11. Cristian Tincu 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2016
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6, moror 2000cmc, 2013
    Buna ziua,
    Sunt mai nou pe acest forum. Am un audi A6 C7 (4G) sedan, an 2013. Ce ma deranjeaza cel mai tare este ca aud un zgomot pe dreapta spate la denivelarile mici, cand trec de exemplu peste asfalt deformat. La service mi s-a zic ca de la rotile mari, dar eu am doar 18 inch iar suspensia este normala nu pe perne. Stie cineva de unde ar putea fi ?
     
  12. slick007

    slick007 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Sep 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A7 C7.5 BiTDI Competition 2015 / Q7 4M 2017
    sunt "flansele" de la amortizoare .. parca asa le spune.
    costa aprox 65 - 70 ron bucata. Eu le schimb maine iar in 30k km de mers prin romania.
    Bafta !
     
    flavius89 apreciază asta.
  13. Cristian Tincu 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2016
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6, moror 2000cmc, 2013
    slick007 Merci mult.
     
  14. adybad23 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2016
    Locație:
    Costinesti
    Masina:
    A6, 3000cm, 2012
    Salut,
    La masina mea, din profil, in mers la directie (cand viram usor in mers 100-120 km/h) se simte in volan un blocaj, dupa care scapa un pic cam brusc. Mentionez am pus tester si nu apare nici o eroare. Daca a mai avut cineva aceasta problema poate ma lamureste si pe mine. Merci.
     
  15. Audi_MST

    Audi_MST 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2013
    Locație:
    Târgu-Mureș
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0 TDI Multitronic, 2012
    Salut. Am si eu o problema la masina mea , de cand a venit frigul am un scârțâit ca de cauciuc puternic la puntea fata drepta. Am dat jos toate bratele si tot ce tine de partea dreapta inclusiv telescop si flansa , le-am verificat , nu au jocuri sau bucșe/rotule degradate. Am montat tot mai putin bara stabilizatoare si am iesit in probe. La fel , acelasi zgomot. Am observat ca zgomotul respectiv dispare cand se incalzeste masina si dispare complet. Ma sâcăie intr-una scârțâitul asta. M-a terminat nervos deja. Ati avut problema asta ? Banuiti/stiti ce ar putea fi? Precizez apare la viteze mici doar pe denivelari si gropi !
     
  16. radu.

    radu. 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2016
    Locație:
    Augsburg
    Masina:
    A6 C7 3.0tdi/204cp
    Salutare baieti,
    La masina mea cand ruleaza in marche-arriere si franez, se aude o bubuitura destul de deranjanta la roata din fata (presupun). Mi se pare curios ca nu se aude intotdeauna. Vreau sa precizez ca masina are cutie automata. Aveti cumva idee ce ar putea sa fie ? O seara buna
     
  17. alindrs

    alindrs 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a6 c7 2.0
    Salut.Sunt si eu unul din cei 7 norocosi cu zgomot suspect pe fata (cel fier pe fier la anumite denivelari mici) si zgomotul ceva mai infundat pe spate.Dupa doua reprezentante si doua serviceuri mai mici acelasi raspuns"totul este nou nu ai nici un joc in articulatii".Pe propria raspundere am luat hotararea sa schimb flansele telescoape spate(citind si parerile de mai sus:))dar nici o rezolvare ,zgomotul e acelasi
     
  18. Sergiu Catrici 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2016
    Locație:
    Neufahrn bei Freising, Germania
    Masina:
    A6 C7 2.0TDI 2012 177cp
    Buna, de vreo 3-4 zile, de când am schimbat rotile, simt ca si cum ar tine ceva volanul (se întărește si își da drumu) așa ceva cum a descris adybad23 mai sus. Dar mie îmi face si la viteze mai mici.
    Rotile sunt centrate.
    Poate ma puteți ajuta cu un răspuns.
    Mersi.
     
  19. Audi_MST

    Audi_MST 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2013
    Locație:
    Târgu-Mureș
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0 TDI Multitronic, 2012
    Intre timp am gasit problema , era un tampon hidraulic al motorului !
     
    Meugen apreciază asta.
  20. Clau11

    Clau11 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2016
    Locație:
    Lugoj
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 BiTdi 2013
    Buna. As avea si eu o întrebare. ..poate si o rezolvare. La rulare am un huruit care cu creșterea vitezei de rulare se aude tot mai tare. Precizez ca in timpul rulării ( de exemplu cu 100km/h. ) daca pun schimbătorul de viteza pe punctul mort sunetul persista la același nivel cu toate ca turațiile motorului scad sau cresc. Acest lucru ma face sa ma gândesc ca este o problema la calea de rulare nu la motor. Rulmenții roata i am încercat si nu prezintă cauza. Am un Audi A6C7 3.0 4x4.
    Mulțumesc.
     

Distribuie pagina asta