1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul de directie - suspensie - rulmenti sau tren de rulare la A6 C7

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de marianm, 28 Ian 2013.

  1. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    Aia sunt cei mai buni mecanici care schimba lucruri bune. Trebuia să iti spuna ca erau bune nu sa le schimbe să-ți ia banii. Sau trebuia sa faci constatare prima data, asta în cazul în care le-ai cumparat deja.
     
  2. Audi_MST

    Audi_MST 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2013
    Locație:
    Târgu-Mureș
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0 TDI Multitronic, 2012
    Ba m-a ars, bucsele alea is de dimensiuni considerabile si nu , nu se duc la a6 niciodata. Manopera a constat in a demonta toata puntea spate , vreo 6-7 ore de lucru ... am fost sfatuit intentionat gresit asa ca unii sa aiba ce se amuza. Si nu mai zic ce s-au amizat mecanicii care incercau sa ma convinga ca e lucru degeaba. Constatare am facut de mai multe ori si la mai multi mecanici bineinteles , de acea am intrebat aici poate e o problema comuna ...Idea e ca acest forum exista tocami de a ne usura rezolvarea anumitor probleme cu ajutorul experientei altor useri , nu de a da rezolvari vadit rau intentionate. M-a costat totul 950 lei si masina face fix la fel !!
     
  3. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Eu cred ca e de plans ce povestesti tu aici.. de plans ca poti gandi astfel.
    Adica cineva ti-a dat un sfat.. te duci la constatare si oamenii de acolo iti spun ca sunt bune si nu trebuie schimbate si tu insisti ca asa ai citit pe forum? Forumul e pentru pareri, pentru sfaturi, pentru a povesti fiecare ce a patit si cum a rezolvat, dar nu este o rezolvare 100% garantata.. cum nici manualul nu prezinta rezolvari ci te indrum la un service autorizat.

    Mi se pare urat sa spui aici pe forum ca te-au ars colegii care ti-au spus care cred ei ca este problema..
     
    AlexALX, Cipi1982, cris2017 și încă o persoană apreciază asta.
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    De asta spun si repet faptul ca un forum nu rezolva problemele ci pe un forum se fac doar indrumari si nu trebuie sa mergi la un bun mecanic pe care il inveti tu meserie pe baza a ceea ce se spune pe forum. Ionut a sintetizat perfect rolul unui forum.

    Si eu repet, dar vad ca degeaba, asta:

    Un forum functioneaza in felul urmator: dupa ce ai facut tot ce era de facut (diagnoza, reparatii, demontare, inlocuire piese defecte cu alte noi si originale, curatare senzori si asa mai departe) si ai epuizat toate solutiile, citesti si intrebi pe forum. Tu ai procedat exact invers.

    Ulterior trebuie sa scrii si sa spui cum ai rezolvat o problema pentru ca un forum asa se construieste, nu pe intrebari ci pe cum am rezolvat o problema.
     
  5. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Problemă rezolvată în sfârșit. Hiba a fost capul de planetară (așa cum bănuiam inițial). Ținând cont că nu am găsit cap planetară GKN, SKF, LOBRO, ci doar GSP (China) și OE, am cumpărat panetara OE cu totul (mersi Nucu pentru codul de piesă) și trăiască ebay.
     
  6. lillejhon

    lillejhon 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2016
    Locație:
    Hamburg
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0 TDI CGLC 6+1 manuala
    Salutare,
    Ieri am mers cu masina ca si pasager in spate si de la roata stanga spate se auze ca un scartait de plastic. Am reusit sa-l reproduc daca ma balanses usor spatele masinii. Ceva idei de la ce ar putea fi?
     
    liviu01kgb apreciază asta.
  7. George31

    George31 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2016
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi a6 , 3000, 2009
    Cat te-a costat planetara ?

    Eu am cumparat doar cap de planetara OE de la Autotal cu 2.200 lei acum sase luni. Ai luat-o de pe ebay ?
     
  8. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    În jur de 300 Euro a costat. Știu, și eu găsisem capul OE la 1850 lei, dar am găsit planetara pe ebay și am zis că e mai ok așa.

    Mecanicul mi-a zis că trebuia să fi luat GSP, că el a montat multe pe VAG pe o perioadă mai lungă de timp și nu a întâmpinat nimeni probleme cu ele.
     
  9. Avr.

    Avr. 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B7 2006
    Salutare, ai remediat până la urmă zgomotul care provenea din puntea spate? Recent am înlocuit ambele amortizoare cu flanse oe de 2 ori și nu am rezolvat nimic. O parte din zgomot s-a redus după ce am prins din nou spătarul banchetei din spate.
     
  10. Audi_MST

    Audi_MST 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2013
    Locație:
    Târgu-Mureș
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0 TDI Multitronic, 2012
    Nu , n-am rezolvat nimic. Dupa ce am schimbat atatea piese m-am dat batut. Cred ca in curand vand masina


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  11. Avr.

    Avr. 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B7 2006
    Super. Am observat că nu se mai aude absolut nici un zgomot dacă demontez amortizorul spate dreapta. Cu el montat, troncăne mărunt de îmi vine sa o arunc pe geam. Și am încercat cu 2 amortizoare și 2 flanse OE. Pe lângă asta, am demontat fiecare Brat in parte pentru inspecție, carenaj, plastice, bancheta, spatar, scos tot din portbagaj, și nu am găsit nimic in neregulă. Mai sunt și mecanic iar până la cazanul ăsta, nu am lăsat nimic nerezolvat. Cred că mașina asta este posedată, satana, cel viclean și necuratul stau in portbagaj să îmi întindă nervii
     
  12. Audi_MST

    Audi_MST 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2013
    Locație:
    Târgu-Mureș
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0 TDI Multitronic, 2012
    Eu am inlocuit amortizoarele si face mult mai putin in primele zile , apoi isi da drumul. Am pus inapoi cele originale si bineinteles ca zgomotele sunt tot acolo , mai ales acum ca s-a mai racit afara. Sper sa ij dai de cap tu fiind si mecanic. Eu m-am saturat sincer


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  13. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Cu tămâie ai încercat? :)
     
    vladtyny apreciază asta.
  14. Avr.

    Avr. 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B7 2006
    După aproape o lună de troncanit enervant, am remediat problema. Puteam să jur că se aude de la roata dreapta spate, cel puțin de pe scaunul șoferului, de acolo se aude. Am înlocuit amortizorul spate stânga plus flansă( pe care le-am mai înlocuit acum o lună!!)iar acum sunt fericit [emoji23][emoji23]


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  15. Daser

    Daser 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    e.u.
    Masina:
    Audi A6
    Salut.

    Aveti idee daca se poate schimba pivotul de la bratul mare ?

    Am gasit piesa separat, si m-a pus pe gand ca se poate schimba, nu tot bratul.

    Multumesc
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Orice e posibil, intrebarea este, cine are sculele necesare pentru a inlocui pivotul fara a il deteriora pe acesta sau bratul ?
    Nici reprezentanta nu inlocuieste acei pivoti.

    Asadar, pune mana si cumpara bratul integral.
     
    TeoDan78 și AlexALX apreciază asta.
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pivotul ala nu poate fi scos fara sa deteriorezi bratul care este din aluminiu. Risti sa-l spargi si/sau sa-l deformezi.
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu stiu cum a gasit el acel pivot si cum stie cu certitudine ca este ce trebuie atata timp cat piesa respectiva nu apare ca reper separat in ETKA, deci nu are cod OE.
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Multe nu apar ca repere separate in ETKA dar Mama Chinezilor este mereu gravida :)
     
  20. Daser

    Daser 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    e.u.
    Masina:
    Audi A6
    Poftim, codul oem 8K0407689E / F.

    Dar cam așa e, aluminiu ăla se poate deforma
     

Distribuie pagina asta