1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul de franare la A3 8P - inlocuire placute si discuri - avertizare in bord BRAKE - modificare

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de OvMov, 13 Sep 2013.

  1. OvMov

    OvMov 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Dec 2012
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 8PA Sportback, 1.6 75kw BSE - 2007
    Salut

    Am cautat pe toate cele 5 pagini dar nu am gasit subiect legat de sistemul de franare.
    Trebuie sa schimb discurile de frana de pe A3-ul meu (1.6 Sportback 2007 WAUZZZ8P07A130087) si cum nu ma pricep in domeniu nu prea stiu cum e cu dimensiunile. Am gasit aceste 2 modele cu dimensiuni diferite, care se potriveste? BG3832 si BG3833
    Eu in princiupiu trebuie sa le schimb pe cele de pe spate, sa le schimb sa fie toate aceeasi marca?

    De asemenea este recomandat sa schimb si placutele de frana cand schimb discurile?

    Multumesc
    Ovidiu
     
  2. netsonic Silver Member

    Înscris:
    12 Apr 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8PA (Sportback), 2.0 FSI 110KW (BVY), 2006
    Poti sa ne spui si ce dimensiune au jantele de pe masina ? Ai dimensiuni diferite intre cele de vara si cele de iarna ? Masina este Diesel sau Benzina ?
    Diferenta intre ele este de dimensiune si de grosime. Asta o stiai deja. Eu te intreb pentru ca pe site la Delphi este un formular in care bagi aceste date (incl codul motor) si iti spune ce se potriveste pe masina.

    Daca imi permiti as vrea sa te intreb si de ce trebuie sa le schimbi? Ti-a zis mecanicul sau se vede uzura pe ele ?
     
  3. OvMov

    OvMov 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Dec 2012
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 8PA Sportback, 1.6 75kw BSE - 2007
    Pe jantele de aliaj scrie:

    6,5 J x 16H2 cu ET50

    Iar cele de tabla sunt tot pe 16"

    Nici nu mi-a dat prin cap sa intru pe site-urile producatorilor, am sa verific.
    Se vede uzura pe discurile spate si scot un huruit ciudat la primele 5-10 franari (doar pe spate se aude huruitul)

    LE:Am dat o cautare pe site-ul indicat de tine si pentru partea din fata mi-a dat rezultat codul BG3832 si BG3834 pentru spate, unul dintre modelele gasite si de mine (in primul post)
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Sep 2013
  4. Oxygen

    Oxygen 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2012
    Locație:
    Cluj-Napoca / Baia Mare
    Masina:
    EX A3, 1.6, 2002
    da huruitul acela nu vine de la uzura, vine de la faptul ca frana din spate prinde intro proportie de 30% deci necesita mai mult timp pt a se incalzi si a se curata de oxidarea de peste noapte. Si a mea face la fel si nu are urme de uzura.
     
  5. eim_mada

    eim_mada 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2013
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Peugeot 508 GT 2020, 1.6 225cp, 8AT / Honda Civic Sport+ 2020, 1.5 182cp, MT
    Salut,

    Stie cineva sa-mi spuna daca fisurile din poza sunt periculoase si din ce cauza au aparut ?

    Care este marimea standard a discurilor pe A3 8P ? Am observat ca pentru fata sunt si 280 si 288, se potrivesc ambel ?
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Oct 2013
  6. drogas Gold Member

    Înscris:
    31 Ian 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B6 1.8T AVJ 2002
    sunt foarte periculoase fisurile, schimba urgent discurile.

    Au aparut de la frane multe, discuri incinse, subtiri de uzura si racite brusc prin balti de apa= fisura
     
  7. eim_mada

    eim_mada 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2013
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Peugeot 508 GT 2020, 1.6 225cp, 8AT / Honda Civic Sport+ 2020, 1.5 182cp, MT
    Salut,

    Imi puteti spune ce dimensiuni trebuie sa aiba placutele de frana, pentru masina din semnatura, cu etrierele originale si disc cu urmatoarele specificatii:

    î: 288 mm
    Grosime disc frana: 25,0 mm
    Grosime minima [mm]: 22 mm
    Înaltime: 49,9 mm
    Diametru centrare: 65 mm
    Diametru interior: 144 mm
    Diametru asezare gauri-Ř: 112 mm
    Alezaj-Ř: 15,3 mm
    pt. numar PR: 1ZE;1ZP
    Parte montare: punte fata

    Acestea se vor potrivi?

    Latime: 146 mm
    Înaltime: 54,7 mm
    Grosime: 19,6 mm
    inclusiv contact avertizare uzura
    Lungime contact avertizare: 145 mm
    Sistem franare: Volkswagen
    Aprobare: E1 90R-01323/171
    pt. numar PR: 1ZF,1ZM
    Parte montare: punte fata
     
  8. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    In mod normal trebuie placute dupa acelasi cod PR ca si discurile. Nu stiu daca la tine codul PR al discurilor este ala care l-ai scris, uita-te mai bine pe stickerul din cartea service sau din portbagaj, acolo gasesti in mod sigur codurile PR pentru sistemul de franare care este pe masina ta, dupa care poti comanda placutele la un magazin specializat. Sint diferite codurile PR in functie de ce sistem ai, Teves sau Girling.
    In cazul in care ai sistemul Teves cu codurile PR 1ZE, 1ZP, ai mai jos codurile placutelor pe original, sa fii atent la limitarile de la codul 1ZP.
     
  9. eim_mada

    eim_mada 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2013
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Peugeot 508 GT 2020, 1.6 225cp, 8AT / Honda Civic Sport+ 2020, 1.5 182cp, MT
    Pe sticker am 1ZE trecut.

    Doresc sa-mi comand discuri si placute ATE deoarece le-am gasit la un pret bun pe internet. Cele de pe masina arata ca in poza atasata si nu crede ca sunt nici ele OEM.

    Dincolo de codul PR, mai trebuie urmarit altceva? La dimensiuni, de exemplu? 1ZE pot fi si pe 280 si pe 288?
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    1ZE sunt doar 288.
     
  11. OvMov

    OvMov 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Dec 2012
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 8PA Sportback, 1.6 75kw BSE - 2007
    Imi puteti spune daca urmatoarele simptome se pot datora discurilor/placutelor de frane: la o viteza mai mare 70-80km/h in timpul unei franari mai bruste trepideaza destul de urat pedala, volanul nu tremura. Nu este interventia ABS-ului. Nu am nici cea mai mica problema la franarile lente/normale.
     
  12. wolfenstein 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Aug 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    BMW F11 525xd 2013
    trepidat de gen ABS? se simte la orice franare cat de mica, sau doar la franari mai puternice, pe suprafete cu aderenta mai redusa?

    vibratia de la placute/discuri se simte si in volan; parerea mea e sa verifici sistemul de franare intr-un service, to be on the safe side.
     
  13. OvMov

    OvMov 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Dec 2012
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 8PA Sportback, 1.6 75kw BSE - 2007
    E ca un trepidat de ABS dar mult mai dur, sunet de metal. Se manifesta doar la franari cu pedala foarte apasata, la viteze ceva mai mari. In volan se simte foarte foarte usor.

    LA service e clar ca ma duc, insa eram curios de la ce face asa.
     
  14. wolfenstein 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Aug 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    BMW F11 525xd 2013
    Posibil sa ai placutele de franare duse. Se verifica destul de usor vizual, mai ales daca ai jante de aliaj.

    L.E.:

    O alta posibila sursa - am avut in trecut un zgomot la franare la un A4 B7, dar parca nu asa intens, si nici la pedala nu se simtea tare - de la placutele de frana se formeaza o zgura destul de dura pe ghearele care tin placutele de frana. Atunci cand schimbi placutele, roaga-l pe mecanic sa curete si ghearele (scuzati limbajul netehnic - parca etrieri le zice).
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Ian 2014
  15. OvMov

    OvMov 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Dec 2012
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 8PA Sportback, 1.6 75kw BSE - 2007
    Dupa o analiza scurta se pare ca trebuie schimbate discurile fata-spate si placutele fata.
    Am hotarat sa le schimb toate. Pe ce firma ar trebui sa ma axez? Nu vreau sa iau cele mai ieftine, vreau ceva bun spre foarte bun (asta nu inseamna ca vreau pachete sport, nu le vad utilitatea pe masina mea). Multi imi spun de ATE si Brembo.
     
  16. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Prima optiune poate sa ramana totusi ATE, dar poti lua in calcul si TRW. Raportul pret/calitate este foarte bun.
     
  17. eim_mada

    eim_mada 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2013
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Peugeot 508 GT 2020, 1.6 225cp, 8AT / Honda Civic Sport+ 2020, 1.5 182cp, MT
    Salut,

    Eu am trecut pe Discuri ATE Power si placute ATE ceramic si pot spune ca sunt extrem de multumit, nu le-am auzit niciodata sa scoata sunete, nu afuma jantele, iar la puterea de franare nu am ce sa le reprosez. Estimez ca tot kitul, fata - spate, cu furtune de frana ATE si lichid de frana Motul RBF 660 m-a ajuns undeva la 1500 de lei, in conditiile in care doar lichidul face in jur de 260 de lei in magazine. (Am primit oferta speciala de la un user de pe forum pentru ca am comandat mai multe piese, pentru info ne putem auzi pe PM)
     
  18. OvMov

    OvMov 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Dec 2012
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 8PA Sportback, 1.6 75kw BSE - 2007
    Am ramas si eu la ATE Power si placute ceramice tot de la ATE.
    Multumesc eim_mada!
     
  19. Naitsirc

    Naitsirc 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Dec 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2.0TDI / Passat 1.8TSI
    Va salut.
    Curand trebuie sa schimb placutele si discurile de frana fata si spate pe un Audi A3 2.0 TDI BKD 16v 2005.
    Din informatiile gasite o sa merg si eu tot pe ATE Power si placute ceramice ATE.
    In legatura cu aparatorile discurilo frana fata si spate (in cazul meu prezinta urme de coroziune şi rugină superficială, as vrea sa le curat si sa le revopsesc cu ocazia asta) se pot demonta usor la schimbarea discurilor sau sunt prinse cu rulmentul rotii?
    Multumesc.
     
  20. OvMov

    OvMov 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Dec 2012
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 8PA Sportback, 1.6 75kw BSE - 2007
    Am schimbat placute+discuri, au disparut trepidatiile si franeaza mult mai frumos.
     

Distribuie pagina asta