1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul de franare la A6 C6 - discuri/placute de frana - modificare sistem de franare

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de zeuss, 6 Iul 2008.

  1. hnonames

    hnonames 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2013
    Locație:
    Galați
    Masina:
    actuala-audi a4 b6 1.8t quattro, fosta-audi a4 2.5tdi 2003
    Ok merci. E greu sa găsesc pe cineva asa cum aștepți și cum aștept, eu sunt in Germania și singura varianta ar fi service Audi, cred ca acolo găsesc asa competenti. Am fost degaja la 2 service-uri și au dat din umeri. In vara când am fost in Romania și am întrebat la toate service-urile dacă îmi pot rezolva CC~ul au zis ca nu se bagă ca e greu ca e multă munca și sunt bani putini. Asta e, sper sa găsesc pana la urma pe cineva competent.
     
    Ultima editare: 4 Oct 2018
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Problema ta nu are legatura cu nici un switch. Si daca l-ai schimbat banuiesc ca ai cumparat obligatoriu original pentru ca asa trebuia indiferent cat costa, nu ceva AM
     
  3. hnonames

    hnonames 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2013
    Locație:
    Galați
    Masina:
    actuala-audi a4 b6 1.8t quattro, fosta-audi a4 2.5tdi 2003
    Da chiar am de vânzare 48 de euro bucata :))
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Auto-release-ul franei de mana se foloseste de centura de siguranta, switch-ul de la pedala de ambreiaj si de acceleratie.
    Nu are nici o legatura cu switch-ul pedalei de frana.
    Frana de picior nu are legatura cu frana de mana.

    Cine te-a pus sa inlocuiesti switch-ul pedalei de frana nu este mecanic.

    O scanare ai facut sa vezi eventualele erori stocate pe VCDS ? Sau toata lumea s-a bazat pe eroarea din bord ?
     
  5. hnonames

    hnonames 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2013
    Locație:
    Galați
    Masina:
    actuala-audi a4 b6 1.8t quattro, fosta-audi a4 2.5tdi 2003
    Pe tester a dat eroare pe switch frana asa a spus mecanicul, eu nubam vazut cu ochii mei.si cum se remediaza problema asta??
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se inlocuieste switch-ul frana cu unul nou si original. Dar nu inteleg asta odata ce tu ai zis ca l-ai inlocuit.
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pentru cei ce vor sa monteze furtune de frana metalice de la Goodridge, sa aveti in vedere ca exista 2 kit-uri.

    Phantom - capetele din otel inoxidabil
    High Performance - capetele placate cu zinc

    Va recomand varianta din otel inoxidabil (este mai scumpa cu 5€), zincul corodeaza in timp si arata inestetic.

    Cei de la HEL comercializeaza doar furtunele ce au capetele din otel inoxidabil.

    upload_2018-10-7_15-43-30.png
     
    Ultima editare: 7 Oct 2018
    Radu83B apreciază asta.
  8. sorinake

    sorinake 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2011
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    a6 2.0 2010 avant 136 cp
    Salut. Un coleg amabil sa imi spuna si mie ce placute de frana trebuie sa cumpar, si eventual o sugestie de firma. Multumesc anticipat.
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Citeste topicul asta integral. Cu seria de sasiu mergi la un magazin bun de piese auto si cumperi o firma consacrata. Ai toate informatiile in topicul asta si nu numai. Nu inteleg ce tot intrebati de coduri si ce sa cumparati cand totul este la un clik distanta.
     
  10. Borda Lucian 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Iun 2016
    Locație:
    Gherla
    Masina:
    Audi A6 C6 2.0 TDI 140 HP 2005
    Ma ajuta careva cu un sfat ? Pe grupul ABS am eroare - 00473 - control module for electric park/handbrake - 008 implausible signal iar pe grupul de parking brake am - 02443 - control head - 012 electrical fault in circuit
    Initial am pus alt modul de frana, am facut testele din VCDS pentru recunoastere dar tot in zadar, nu functioneaza. Cablurile le-am verificat par ok, din VCDS inchide-deschide bine dar apare in bord P taiat cu galben. Sa incerc cu un alt buton chiar daca nu am eroare pe el sau are cineva alt sfat ce sa incerc ?
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cum ai verificat cablurile ?
     
    Borda Lucian apreciază asta.
  12. Azlat 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2011
    Locație:
    Maramureș
    Masina:
    Audi SQ5 2014 3.0 BiTDI
    Salut, acum am pe masina 1KD (302mm) pe spate si 1LG (321mm) pe fata. As putea sa pun discurile de pe facelift care sunt mai mari, fara alte modificari?
     
  13. Borda Lucian 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Iun 2016
    Locație:
    Gherla
    Masina:
    Audi A6 C6 2.0 TDI 140 HP 2005
    @audi66 cu multimetru pe continuitate de la buton la mufa de la modul. Se poate sa fie din cabluri ? Cam greu de accesat cablu de la modul sa văd dacă este intrerupt fizic pe undeva .. înainte mai îmi făcea figuri butonul cupla după mai multe apăsări pana numai a cuplat deloc. De aia zic. Poate fi și butonul și sa fie confuza eroare de pe vcds ?
     
    Ultima editare: 14 Ian 2019
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @Azlat Nu.

    @Borda Lucian Posibil sa fie si din buton daca din VCDS inchid si deschid.
    Daca aveai probleme la unul din motorase, nu mai merge testul cu VCDS.
     
    Azlat apreciază asta.
  15. Borda Lucian 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Iun 2016
    Locație:
    Gherla
    Masina:
    Audi A6 C6 2.0 TDI 140 HP 2005
    Închid deschid din vcds. Scârțâie un pic unu dar merg. Verificate și fizic și cablurile la motorașe pe cât am putut. O sa încerc cu alt buton. Mersi @audi66
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Toate scartaie mai devreme sau mai tarziu.
    Eu am problema la cablaj/motoras de pe dreapta si am incercat sa fac testul cu VCDS, degeaba. Nu il deschide nici pe cel din stanga daca ai erori stocate.
    Trebuie sa dau jos motorasul sa il alimentez la 12V direct, daca merge, e clar ca problema e din cablaj. :)
     
  17. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
  18. Borda Lucian 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Iun 2016
    Locație:
    Gherla
    Masina:
    Audi A6 C6 2.0 TDI 140 HP 2005
    Am gasit problema. Firul albastru/alb ce vine de la buton la modul intrerupt pe traseu undeva. Am pus de forma alt cablu și cuplează frumos toate erorile au disparut. Acuma problema este cum trag eu alt fir pana in spate. Ar trebuii sa demontez bancheta mocheta multe. O schema dacă are cineva cu traseul de la buton la modul pe unde vin firele ?? Mulțumesc
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu exista schema cu traseul firelor.

    O iei babeste sau incerci sa cauti potentiale locuri unde ar fi ciupit. De exemplu, sub consola centrala, daca ai umblat de curand pe acolo e posibil ca la demontat/montat sa il fi "strivit".
     
  20. justklau 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2017
    Locație:
    Făgăraș
    Masina:
    A6,3.0,2010
    Bună ziua,
    Ma poate ajuta cineva cu niște dimensiuni pentru plăcuțele de frână față la un A6? serie:WAUZZZ4F1AN031811
     

Distribuie pagina asta