1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul de franare la A6 C6 - discuri/placute de frana - modificare sistem de franare

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de zeuss, 6 Iul 2008.

  1. farmec_ 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mai 2008
    Locație:
    tr.severin
    Masina:
    audi s6
    stiu...de aceea incerc sa strang cat mai multe date,am spus mai sus ,,nu ma pricep-deloc,,:(
     
  2. cristian7481

    cristian7481 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Mar 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A6, BLB, 2005
    un conector nou nu are voie sa fie mai scump de 50 ron . eu am schimbat . manopera hai pana la 30 ron maxim . daca e mai mult e japca .
     
  3. farmec_ 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mai 2008
    Locație:
    tr.severin
    Masina:
    audi s6
    am omis sa spun: frana de mana imi functioneaza, dar la bord indica ca este defecta:(
     
    Drive Set apreciază asta.
  4. cristian7481

    cristian7481 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Mar 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A6, BLB, 2005
    crezi tu ca functioneaza . o la o roata la conector a intrat apa si contactul nu este perfect . calculatorul vede si semnaleaza eroarea . :idea:
     
  5. farmec_ 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mai 2008
    Locație:
    tr.severin
    Masina:
    audi s6
    Am fost la reprezentanta (Midocar Buc) mi-au zis ca trebuie schimbat cablajele
    la ambele roti pe spate, pentru ca a intrat apa (cand am spalat masina) cost 770
    lei inclusiv manopera si 98 lei test van. Mi-ai zis ca masina este nedeplasabila in acest moment, fiind pericol sa ia foc la roata. Am lasat masina la ei pana luni, azi(vineri) neavand piesele astazi. Cred ca am gresit, imi spun prietenii, lasand masina la ei :(( dar m-am speriat auzind ca poate lua foc si mi-au dat si exemple...
     
  6. tucudean87

    tucudean87 Platinum Member

    Înscris:
    3 Mai 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6, C7 avant, 2012, 3.0 tdi quattro 245 cp+++ CDUC
    .

    Ti-o spus colegu ,,Scorpiono,, mai in spate cum poti sa iti rezolvi problema, si mai ales la un pret foarte redus. Vad ca ai ales sa dai o caruta de bani la reprezentanta pe 60 cm de cablu cu doua mufe. :(
     
  7. farmec_ 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mai 2008
    Locație:
    tr.severin
    Masina:
    audi s6
    Sincer...am ametit cand am auzit ca daca plec cu masina de la ei, in trafic mi se poate intampla sa ia foc :(( mai mult mi-au dat exemple de alte cazuri...
    Ajungand acasa am aflat de la prieteni si altele...(pot schimba piese,circula...etc) Am avut incredere si ca sunt de buna credinta (Midocar Buc)Mi-au luat masina la 10.00 dimineata si la ora 16.00 mi-au spus defectul si mai mult ca nu au aceste piese, de aceea a ramas pentru luni(maine sambata si duminica nu lucreaza) Ce mai pot face acum....:(((((
     
  8. tucudean87

    tucudean87 Platinum Member

    Înscris:
    3 Mai 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6, C7 avant, 2012, 3.0 tdi quattro 245 cp+++ CDUC
    .

    se scotea frumos mufele din pistonasele electrice de la roti, se izolau si nu mai avea ce sa faca scurt, pana la achizitionarea sau confectionarea cablurilor.
     
  9. lucka_liviu 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2009
    Locație:
    suceava
    Masina:
    audi a6 2008
    frana de mana audi a6 c6

    Nu stiu ce se intampla dar cand trag frana de mana,se aude un zgomot (scartait) la rotile din spate.Banuiesc ca e ceva pe la motorasele care inchid franele.A mai intalnit cineva problema asta? Daca da ,rog sa-mi dea un sfat.Multumesc!
     
  10. Scorpiono

    Scorpiono 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi Q7, 2008, S-Line
    lucka, la toate face asa, si S600 nou nout.

    Referitor la schimbat cablu, eu ma duc la porsche, va zic experienta pe sapt viitoare. Daca imi iau mai mult de 1mil pt niste cablu si o lipitura, e japca.
     
  11. cristian7481

    cristian7481 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Mar 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A6, BLB, 2005
    pretul e prea mare

    parerea mea e ca e teapa mare rau . e prea mult frate . eu am vazut in ce consta operatiunea . sunt niste nenorociti daca au asemenea preturi . :slapped:
     
  12. rac

    rac Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a4 b8
    fiecare service are pret manopera /ora. daca te tine vreo 2 ore sari usor de 200 lei. si cum la noi jumate din timp se plimba pe langa masina si cealalta jumate lucreaza la ea ,e de asteptat la asemenea preturi .
     
  13. IS55PRO

    IS55PRO 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 4F 2.0 TDI 175CP
    Am schimbat eu la un service in Iasi cablajul de pe stanga. pret 550 cablajul si 250 manopera...
    Care mai schimbati cablul, sa faceti comanda la cablajul pt modelul 2009, e schimbat acolo la mufa, sa nu se mai rupa.
    Mecanicul mi-a explicat ca daca faci comanda dupa cod, vine tot cablajul de tip vechi, care se poate rupe iar in cateva mii de km, si ca el l-a descoperit pe asta nou...
    Diferenta e intr-adevar, ca l-am vazut pe ala nou si pe ala vechi.
     
  14. Scorpiono

    Scorpiono 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi Q7, 2008, S-Line
    Cablajul este ~1,5mil la Porsche (cum 550?)
     
  15. bogdanmd 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2008
    Locație:
    CONSTANTA
    Masina:
    2008 AUDI A6 3.0TDI S LINE
    Upgrade Frane Brembo Gt Audi A6/2007 3,0 Tdi Sline

    Am tot cautat pe forum subiectul si nu l-am gasit.As vrea sa imi schimb franele masinii cu un kit brembo gt din acelea perforate.Se gasesc ptr audi a6 din 2007 3.o tdi sline?...si fata si spate...multumesc
     
  16. mariusel86 4th Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2008
    Locație:
    tg-jiu
    Masina:
    audi a6 2.0tdi 2005
    cateodata acum apare parking brake malfunction si p taiat...dar dupa ce apas 1-2 ori butonu de frana de mana dispare.... pe vag com spune ceva Intermitent force releasing ! e oare din contactu de la etrier? sau ?
     
  17. dan_dddxz 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2009
    Locație:
    Medias
    Masina:
    Audi A6, 2.7 tdi
    ai schimbat mufele de la etrier? Daca nu, atunci schimba-le si sunt sanse foarte mari sa nu mai ai probleme. La mine asa s-a intamplat
     
  18. MARRIUS24 Silver Member

    Înscris:
    3 Apr 2010
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi
    salut

    Pe fata te ajunge 2000 E si pe spate 1500 E
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Apr 2013
  19. bogdanmd 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2008
    Locație:
    CONSTANTA
    Masina:
    2008 AUDI A6 3.0TDI S LINE
    De unde stii, ai cumva de vanzare sau stii unde pot gasi, ca ma intereseaza ?
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Apr 2013
  20. Sabiutza 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2010
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi A6 3.0 quattro 2005
    si eu am aceeasi problema , chiar o sa incerc :P mersi
     

Distribuie pagina asta