1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul de franare la A6 C7 (4G) - discuri - placute frana - modificare sistem franare

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de razvans, 3 Apr 2013.

  1. Mustafa Ionut 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Feb 2016
    Locație:
    Braila/Tuttlingen
    Masina:
    Audi A6,3.0 TDI,2012
    Scuze ca nu m.am exprimat corect . Am observat ca sunt mai multe dimensiuni numai pentru fata sau numai spate
     
  2. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ai cerut dimensiuni discuri pt masina ta, da? Ai primit. Vad ca nu esti membru chiar "de ieri", ar trebui sa cunosti unele aspecte legate de masina ta.
    Nu stiu ce tot intrebi de alte dimensiuni cand eu ti-am dat exact ce potriveste pe masina ta, dupa seria de caroserie.
    De aici incolo, citeste, invata ce piese sunt compatibile pentru masina ta. Internetul e nemarginit.
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @Mustafa Ionut Dimensiunile discurilor pe o masina sunt in functie de motorizare, tractiune, an de fabricatie, etc.
    Cu cat o masina are un motor mai potent, trebuie sa si franeze pe masura, nu ?

    Cumpara discuri dupa codul dat de Nucu si gata.
     
  4. Ionut Stoian

    Ionut Stoian 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi Avant A6,C7,3.0 TDI 6V,2013, 4G cu 245 HP,CDUD
    Buna seara.
    Pentru masina din semnatura sunt bune (compatibile) placutele de le ATE :
    13.0460-2769.2 - spate si,
    13.0460-2765.2 -fata ? Trebuie sa le inlocuiesc si as dori sa le comand. Ma puteti ajuta, va rog ?
    Multumesc anticipat pentru raspuns.
    Serie caroserie ,daca trebuie: WAUZZZ4G6DN139208
     
  5. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Comanzi dupa codul original din imaginile atasate. Pe fata ai PR 1LJ.
     
    Ionut Stoian apreciază asta.
  6. Ionut Stoian

    Ionut Stoian 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi Avant A6,C7,3.0 TDI 6V,2013, 4G cu 245 HP,CDUD
    Multumesc mult. Seară faină.
     
  7. boditza

    boditza 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A6 C7 FL BiTdi
    Salutare tuturor,
    Am si eu un vuiet puternic de la roti dupa ce merg peste 100km cu masina si o incing bine la frane intre 2 si 70km/h. Face doar cand tin volanul drept si cand nu franez, daca trag 1 grad de volan dispare subit, la fel si la franare.
    Ca sa scap trebuie doar sa o spal bine la roata stanga fata si nu mai face. Zilele trecute am curatat etrierii si suportii lor pe fata, gresat cu vaselina OE pt asa ceva insa sunetul este prezent.

    Am si inregistrat aici cum face: https://photos.app.goo.gl/wj8zyBzfXREZsbRL6

    Recunoaste cineva de la ce ar putea fi?
     
    Ionut Stancu apreciază asta.
  8. CLASS

    CLASS 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2007
    Locație:
    Luduș
    Masina:
    A6 C7 4G LCGLCF1 2014
    Posibil sa-ti fie ovalizat discul...
     
  9. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Salut!

    Fix la fel face si la mine. Tot dupa ce merg peste 100km sau poate mai mult, am pus-o pe seama incalzirii, nu stiu ce sa spun.
    Am fost la mecanic, am gresat, am verificat, a smirgheluit placutele, sunetul n-a mai aparut mai bine de o saptamana. El a zis verdict: placutele oem sunt cu probleme, material eco, nu stie exact, dar placutele.
    Am dat si eu cu apa, acelasi efect ca la tine, la fel ma gandesc, are legatura cu incalzirea.

    Nu cred ca poate sa fie de la disc, acestea au fost schimbate oem de catre reprezentanta Audi Germania inainte sa iau masina, adica acum cateva mii de km.

    Reprezentanta din RO mi-a zis la fel ca si mecanicul meu, placutele oem sunt eco si pot face astfel de sunete de la materialul ramas intre placuta si disc, insa sunetul este deranjant rau de tot.
    Tu ai tot placute OEM? Daca da, atunci probabil asta e cauza. Ma gandesc sa mai stau putin si sa le schimb cu ATE.

    Sper sa rezolvam, pana acum credeam ca sunt singurul cu aceasta problema, se pare ca nu...
    Bafta!

    LE: La mine face doar roata stanga, dreapta n-are probleme. La tine tot stanga?
     
    boditza apreciază asta.
  10. boditza

    boditza 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A6 C7 FL BiTdi
    Pe partea stanga fate pare sa se auda si la mine iar discurile si placutele fata sunt schimbate in reprezentanta acum 5000km de mine:
    upload_2019-10-21_15-24-11.png
    De ATE imi e frica, ultimele doua experiente au fost negative ca bateau discurile dar nici nu ma prea incanta sa le schimb ca doar ce am dat 6000ron pe ele. De ovalizat nu cred sa fie ca nu am absolut nici o vibratie la franare indiferent de viteza.
    E bine ca nu sunt singurul, poate poate este cineva care a rezolvat deja si ne poate spune rezultatul. O sa ma tot duc la reprezentatnta sa vedem ce solutii imi mai dau si ei.
     
  11. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Salut,
    Deci tu ai schimbat discuri si placute in reprezentanta RO, eu in DE. Ideea este ca amandoi avem discuri si placute OEM. Sunt sanse mari ca reprezentanta sa iti spuna ce mi-a zis si mie: "nici o problema, zgomot normal de la placutele eco, obisnuiti-va cu acesta" ceea ce mi se pare absurd, nu este un zgomot usor, e deranjant in mers pt toti cei din masina.
    Eu ma refeream sa incerc placutele ATE, nu discuri. Presupunand ca ar putea fi de la placute...

    Acum astept venirea frigului. Daca nu se manifesta zgomotul, inseamna ca are legatura cu incalzirea si dilatarea discului in contact cu materialul ramas in urma frecarii placutei pe disc.

    Mai poti face un experiment, cand mergi pe serpetine si franezi mai puternic vei observa ca pentru cateva minute sunetul dispare pt ca tu "cureti" materialul ramas, dar acesta apare ulterior din nou :(

    Eu am zis ca voi merge la @cata181 sa verificam si sa ungem culisantele (sper ca am zis bine) si apoi mai vedem.
     
  12. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Nu am C7 dar oricum, pana in primavara aceasta am avut si eu pe fata ATE OE, discuri+placute. Partea pe dreapta facea un zgomot enorm de enervant, mai ales la virare stinga / dreapta prin parcari, am schimbat culisante noi cu tot cu cauciucurile lor, am schimbat kit-ul de reparatie al pistonului, am folosit 3 tipuri de vazelina , unul care este numai pentru culisant, altul pentru piston care o bagi sub burduf, si alta in locasul placutei, si NIMIC, dupa vreo 50km aparea din nou. Am achimbat discurile si placutele tot ATE dar nu originale audi , si - GATA, a disparut totul, chiar si culisantii care erau ai ei originali i-am pus la loc , este liniste acum. Bafta.
     
    boditza apreciază asta.
  13. boditza

    boditza 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A6 C7 FL BiTdi
    @Ionut Stancu cum am zis eu deja am dat cu pasta G052560A2 si nu a rezolvat. Astazi am fost din nou la ei si pusa pe standul de ITP roata stanga fata are o rezistenta la inaintare mai mare decat cea de pe dreapta.
    Singura solutie a fost sa schimbam etrierul pe care l-am si comandat, daca ajunge pana vineri il voi si monta. Vedem dupa ce o sa se intample si daca va mai face asa.
    @Aurel G multumesc de pont insa cum am scris mai sus imi cam pare rau sa le schimb dupa un rulaj atat de mic
     
    Ultima editare: 22 Oct 2019
  14. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Eu tot aveam facut doar citeva mii.
     
    boditza apreciază asta.
  15. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    @boditza astept cu nerabdare feedback dupa ce schimbi etrierul. Eventual dupa o perioada mai mare de timp.. asa cum am zis si la mine a disparut pt cateva zile sunetul dupa ce am uns si am smirgheluit placutele.. dar dupa cateva sute de km a revenit.
    De curiozitate, cat este etrierul? Nu ar fi fost mai ieftin sa incerci intai cu un set nou de placute de frana non-OEM?
     
  16. boditza

    boditza 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A6 C7 FL BiTdi
    Etrierul cu montaj si schimb de lichid frana plus test de frane costa 2200ron dar da era mai ieftin sa schimb cu placute non-OEM insa nu stiu daca rezolva. Am zis sa merg pe mana lor daca nu e de acolo macar le dau in cap cu el :P
    Sambata am un drum de Brasov si pe Rucar ar trebui sa incing franele in asa fel incat sa reapara zgomotul. Asta daca ajunge piesa pana vineri.
    Oricum va tin la curent cu rezultatul.
     
  17. boditza

    boditza 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A6 C7 FL BiTdi
    Update: mers vineri sa schimb etrierul, pusa din nou pe standul de ITP insa de data asta nu mai face, nu mai are nici rezistenta la inaintare.
    Oamenii au zis ca nu are rost sa dau 2200ron pe etrier deocamdata si sa mai merg cu ea asa. Chiar am facut 600km in weekend in care am tras destul de rau de masina pe partea de franare si nu mai face :)

    Mai astept sa apara sunetul si merg iar la reprezentanta
     
  18. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    La drumuri virajate pentru ca solicit frana destul de mult nici la mine nu face.
    Cel mai enervant este la drumurile lungi, DN-uri in general, la mine acolo apare. O sa fac weekendul ce vine un drum lung... vremea se raceste.. sa vedem daca a disparut si la mine. Eu tot presupun placutele de frana OE vinovate.
     
  19. boditza

    boditza 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A6 C7 FL BiTdi
    Mi-a facut iar si l-am inlocuit vineri, nu am mai stat pe ganduri. De atunci am facut 300km si nu a mai facut dar a fost si umed afara.
    Mai astept si revin cu rezultate
     
  20. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Eu am fost in acest weekend plecat si am mers aprox. 600 km si mi-a facut atat la dus cat si la intors, dar dupa ce am mers aprox 100-150km. A inceput sa creasca viteza la care acesta inca este sesizabil.. inainte la peste 70-80km/h nu se mai auzea, acum il aud si pe la 100km/h, mai slab, insa il aud.
    Daca zici ca se rezolva de la schimbarea etrierului, atunci asta e pasul pe care trebuie sa il fac si eu..
    Multumim pentru toate informatiile oferite si sper sa ajute si pe altii. Mie astia de la PBV1 mi-au spus ca e normal zgomotul..
     

Distribuie pagina asta