1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul de franare la A6 C8 (4K) - discuri - placute frana - modificare sistem franare

Discuție în 'Audi A6 C8 (2018 - prezent)' creată de tim s, 19 Sep 2021.

  1. tim s

    tim s 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Apr 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A6 C8 45 TFSI SPORT S TRONIC 2019 EU6 dTEMP NAVI LED ACC 245CP
    Salut,
    La masina mea, Audi A6 C8 45 TFSi cu 245 Cp trebuie sa inlocuiesc discurile spate.

    Rog cunoscatorii si profesionistii de aici sa imi spune ce discuri si ce placute imi recomanda, masina mea are PR:1KF
    Va multumesc
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    8W0 615 601 E - disc spate
    4N0 698 451 - placute frana spate
    Pentru placute ai 4N0 698 451 J ultima revizie, dar nu o sa gasesti nimic AM, decat OE, deoarece au introdus codul acum 2 luni.

    Daca ai nevoie si de senzor, codul acestuia este 80A 615 121, ai doar pe dreapta spate.

    Ca si brand-uri pentru discuri, nu ai multe variante demne de luat in considerare, ATE, Brembo, Textar sau Zimmermann.
    La placute, ai aceleasi brand-uri plus Ferodo.

    Eu am avut discuri Zimmermann si cu placute ATE Ceramic, n-am avut nici o problema gen scartaieturi sau alte sunete ciudate la franare.
     
  3. tim s

    tim s 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Apr 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A6 C8 45 TFSI SPORT S TRONIC 2019 EU6 dTEMP NAVI LED ACC 245CP
    Promt ca de obicei!Multumesc Audi 66!
    Poti sa imi spui, te rog, ce reprezinta ultima litera din codul discului de frana? Am vazut ca exista mai multe litere.
    La ultima masina am pus si discuri si placute ATE,si acuma fluiera!
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    De obicei se schimba ultima litera a unui cod OE cand iese o noua revizie a reperului respectiv.

    La fel cum poate face diferenta dintre un reper compatibil si unul incompatibil cu masina ta.
     
  5. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    Salve,
    La Audi A6 C8 cati km iti mai spune computerul ca mai poti face cu placutele de frana din momentul in care uzura ajunge la senzor ?
    Am 49.400 km cu masina din profil un Audi A6 C8 si curios, nici macar pe fata uzura pare ca nu a ajuns la senzor. Imi pare ca totusi discurile fata au capatat o uzura anormala, o buza adanca pe circumferinta de la momentul schimbul de roti din luna martie cand m-am uitat cu atentie la discuri si erau impecabile iar placutele pareau uzate spre totalitate si am facut 4.600 km de atunci.
    Mi-e ca rahatul de senzor nu a fost pozitionat bine inca din fabrica si eu merg acum cu placute cu uzura prea mare.
    O sa merg la un service pentru roti sa demontez rotile fata si sa ma uit cu atentie la placute.
     
  6. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Nu-ti spune, ajunge la senzor le schimbi cat mai repede. Cel mai probabil la tine a prins vreo pietricica si a facut uzura aia, se intampla ca na... Romania... pietre in frane si in geamuri... Mergi la un service sa le vada cum trebuie si iti vor spune ce si cum, dar sa stii ca este foarte posibil ca placutele din fabrica sa te mai tina ceva vreme.
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Scrie in manual cati km mai poti conduce cu martorul placute aprins in bord (daca ai, pentru ca sunt masini care NU mai au martori uzura placute frana fata sau spate). Dar, la marca Audi, in bord pe IC (Instrument Cluster) nu iti va apare o asemenea informatie privitor la numarul de km pe care ii mai poti parcurge de la aparitia in IC a martorului = avertizarii pentru inlocuire placute frana. In manual, dupa cat tine bine minte, scrie ca mai poti parcurge 1.000-1.500 km, de la aparitia avertizarii in bord, pana cand situatia devine critica pentru disc in special, adica franele actioneaza fier (placuta) pe fier (disc).
     
  8. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    Am fost si am urcat-o pe un elevator. Inca par in regula placutele, atasez poze cu cele exterioare de la ambele roti fata.
    Grosimea suprafetei de uzura ramasa este aproximativ cat grosimea partii metalice a placutei pe care sta suprafata de uzura.

    Mai am oricum 8.700 km pana la inspectia/revizia generala a masinii care se face la maxim fiecare 30.000 km si le schimb atunci chiar daca uzura nu ajunge la senzor.

    Nu stiu cum naiba au tinut asa mult placutele. E drept, nu am abuzat masina si merg foarte mult anticipand la maxim si ma mai si folosesc de frana de motor.
    Pai cu placutele alea spate, la cum arata acum, ma duc la 70.000 km sigur
     
  9. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Sunt deja la limita, asteapta-te sa se aprinda de la o zi la alta. Pe spate la Audi se consuma la fel sau chiar mai repede decat pe fata.
     
  10. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    Da, da.
    Ma astept sa se aprinda senzorul oricand.
    Doar ziceam ca in situatia putin probabila in care placutele ma tin pana la inspectia generala care vine, atunci le schimb orice-ar fi.

    Pe spate, placutele chiar au 2-3 mm in plus, deci ma duc cu ele pana spre 70.000km.
    La seria 5 se uzau primele pe spate, mereu cu 5000km inaintea celor fata si mereu m-au tinut mult mai putin si cele fata si cele spate prin comparatie cu A6.
     
  11. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    Am schimbat ieri placutele fata la Audi A6 C8 an 2021. Nu ajunsese uzura la senzor, insa incepuse sa apara zgomote. 55.500 km am facut cu placutele originale.
    Forjez masina destul de tare, insa si anticipez mult, oricat de tare as merge, ca sa nu fiu nevoit sa trantesc inutil piciorul pe frana. Fosesc mult si frana de motor.
    Placutele pe spate ma vor duce sigur pana la 65.000.
    Totusi, costul inlocuirii la Porsche Romania mi s-a parut aberant, 2.420 lei inclusiv manopera pentru niste placute fata. Prin comparatie, la masina anterioara din aceeasi clasa, pe care am vandut-o fratelui, placute spate schimbate tot la reprezentanta au fost 1.350 lei in martie, deci se poate estima un 1.500 lei pentru cele fata.
    Luand in calcul si alte aspecte ale intretinerii cu costurile aferente, la reprezentanta cu banii cheltuiti pentru a intretine un Audi, intretii fix 2 masini din aceeasi clasa ale altei marci. Nu inteleg de ce sunt astia atat de lacomi.
    La service-urile particulare probabil situatia se echilibreaza.
     
    Ultima editare: 7 Oct 2023
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Astea sunt preturile la reprezentanta pentru marca Audi. Daca ti se par mari te poti indrepta cu achizitia viitoare pentru alta marca mai ieftina din grupul VAG pentru ca au preturi de mententanta la reprezentanta mai la indemana tuturor.
     
  13. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    E la indemana mea sa intretin 2 Ferrari in acelasi timp la reprezentanta.
    Insa nu e la indemana creierului meu de ce Audi cere dublul sumei fata de BMW, ca despre marca asta asta era observatia mea anterioara.
     
    DDB1989 apreciază asta.
  14. Alecsutzu 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2024
    Locație:
    Canada
    Masina:
    2019 Audi A6 50 diesel/mild hybrid
    Buna ziua,
    Am nevoie de un sfat privind achizitia AM de discuri si placute fata/spate pentru un A6 50 an 2019 diesel/mild hybrid.
    Sunt plecat de peste 20 de ani din Romania si nu am nici o idee despre ce branduri de frane ar fi mai bune pentru acest Audi si nici nu sunt familiarizat cu brandurile din Europa. Evident ca am auzit si eu de Brembo, Ferodo, EBC, etc. Dar am vazut online branduri de care eu aici nu am auzit si care pot fi bune
    Masina a fost dusa pentru service regulat de cand am cumparat-o la Porsche Pipera si la ultimul service mi-au dat o cota pentru inlocuire completa de discuri/placute fata/spate, si stiam ca de anul trecut ca le urmeaza randul la schimbat.
    Cota pe care am primit-o a fost in jur de 10.000 lei - adica peste 2000 Euro ceea ce mi s-a parut wow
    Am sunat la un service multi marca si surpriza, mi-au dat o cota de 11.000 de lei
    Banuiesc ca la 2000 de Euro as putea sa imi achizitionez niste discuri perforate, canelate, din tungsten aurit - glumesc
    Daca ati putea sa imi spuneti spre ce branduri sa ma orientez mi-ar fi de mare ajutor.
    E ok sa dau 2000 de Euro, dar discurile de la Audi par normale, aerisite doar pe interior, adica la banii astia nu primesc nimic performant. Orice indicatie imi este de folos si va multumesc.
     
  15. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    Atat costa piesele originale Audi.
    Eu am platit 2.400 lei doar pentru placute fata, manopera si TVA inclus.
    Ca si fapt divers, astea sunt preturile franelor peste tot.
    In 2019, deci inainte de inflatiile colosale, am platit 7.000 lei pentru discuri si placute fata spate inclusiv manopera la o masina echivalenta de la o alta marca.
     

Distribuie pagina asta