1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul de franare la Audi Q5 - discuri/placute de frana - modificare sistem de franare

Discuție în 'Audi Q5' creată de alintorba, 14 Ian 2018.

  1. alintorba

    alintorba 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Feb 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q5 ; 2.0 TDI Quattro ; 163CP ; 2017 ;
    Salutare colegi.

    In urma cu cativa km am avut o problema cu "frana de mana" .
    Mesajul in poza.
    Nu sa manifestat in nici un fel. Doar ca la momentul la care deschideam usa , aparea mesajul.
    Am fost la porsche si au facut un update de soft. De atunci nu am mai avut mesajul.

    O zi buna,
     
  2. transon 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2017
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi Q5 FY
    Eu am următoarea problema: m-am împotmolit în zăpadă, si cand un prieten m-a tractat, am "uitat" frâna de mână trasă si am forțat-o un pic, până mi-am dat seama ca e trasă. Acum mi se dezactiveaza frâna de mână cand bag in viteza, se comporta ca si Autohold, deși nu am Autohold. Ati avut careva problema asta? Eventuale soluții?
    Multumesc anticipat.
     
  3. Anusca Petru

    Anusca Petru 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2017
    Locație:
    Reșița
    Masina:
    AUDI A3 8P AN 2004 . MOTOR BKD TDI 2L. 140 CP.
    Salut.
    Am maror in bord aprins si imi indica faptul ca trebuie schimbate placutele frana. Daca ma puteti ajuta; ce firma ati pus si daca trebuie presa de etrieri. Trebuie comandati senzorii de uzura separat sau sunt in cutia cu placute ? Va multumesc !!
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Putina documentare pe youtube si pe net ai facut si tu inainte sa intrebi ? Ca si marca ai destule detalii in topicurile dedicate sistemului de franare din celelalte arii.
     
  5. Anusca Petru

    Anusca Petru 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2017
    Locație:
    Reșița
    Masina:
    AUDI A3 8P AN 2004 . MOTOR BKD TDI 2L. 140 CP.
    Sigur . Am cautat doar ca de q5 nu am gasit, am gasit de q7 . de firma de la placute am intrebat mai mult din motive tehnice ( zgomot la franare). Va intreb deoarece achizitia e recenta si nu stiu mai nimic in acesta privinta. Va multumesc .
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Tocmai ca nu stii, nu cunosti si trebuie sa inveti singur. Citeste topicurile despre frane din celelalte arii de pe acest forum. Probabil te intrebi de ca nu iti raspund la concret ? pentru ca nu suport sa ma repet si eu odata ce am mentionat ceva pe forum nu ma mai repet. Exista raspuns pe forum dat de mine si de alti useri in legatura cu marca placutelor. De asta ti-am spus sa citesti.
     
    Mihain apreciază asta.
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ai senzor de uzura doar pe o parte, acesta este inclus la achizitia placutelor. Iti trebuie VCDS ca sa deschizi-inchizi etrierii pentru montarea placutelor.
    Nu iti trebuie neaparat presa, poti face parghie pe pistonas cu un prelungitor de 1/2 (dupa ce ai desfacut capacul lichidului de frana, ai grija sa nu dea pe langa).
     
  8. Anusca Petru

    Anusca Petru 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2017
    Locație:
    Reșița
    Masina:
    AUDI A3 8P AN 2004 . MOTOR BKD TDI 2L. 140 CP.
    OK. Multumesc !!
     
  9. MacMac

    MacMac Bronze Member

    Înscris:
    5 Ian 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    RS3 5xxHp, Q5 3.0 CCWA
    Eu mi-am luat etrierii brembo cu 4 pistonase si discuri 345mm de la modelul mai nou 13-14 ptr fata, abia astept sa ii montez si sa vad ce diferente de franare sunt fata de 1 singur pistonas cum am acum.
     
    paul14 și Bozonc Andrei apreciază asta.
  10. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Eu imi caut pentru B8 Allroad varianta de 320, pentru a nu mai schimba si spatele. Ai vreo sursa de unde sa cumperi la un pret decent?
    345 incap cu roti pe 17?
     
  11. MacMac

    MacMac Bronze Member

    Înscris:
    5 Ian 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    RS3 5xxHp, Q5 3.0 CCWA
    Am reusit sa montez ieri franele ca sa le dau azi jos din nou. Din pacate aerisitoarele de pe etrieri sunt penibile, se rup foarte usor.
    Am pus unele mai bune, am aerisit si am facut 500km azi. Super multumit de upgrade la etrieri brembo cu 4 pistonase.

    Doar sudand un surub pe aerisitor am reusit in final sa il desfac, torxul s-a rupt in aerisitor si nu am reusit sa il desfac. Conul special marca Unior pentru desfacut astfel de suruburi nu a reusit sa il scoata nici el.

    etr.jpg

    Am luat discuri noi si placute brembo ptr. spate, zilele astea le pun.
     
  12. Zoltan Laszlo

    Zoltan Laszlo 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2017
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    Audi Q5, CAH, 2012
    Salut,
    La sfarsitul lui februarie anul acesta, am adus pentru uz personal Q5-ul din profil. Are 188.000 de km la bord. Omul meu din service a zis ca nu trebuiesc schimbate placutele de frana, dar la franare puternica se aude din spate un scartait de la frane. Am luat un spray de curatat discuri/placute, dar nu a rezolvat scartaitul. Am verificat si eu vizual placutele si discurile spate si par ok. Ceva sfaturi ?
     
  13. skiper

    skiper 5th Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Allroad, 3.0 TFSi , 2016
    Salut,
    Legat de placutele de frana, unele pur si simplu scartaie. Am avut si eu o problema similara si rezolvarea a fost sa le schimb ( desi erau aproape noi) cu unele alt brand .
     
  14. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Salut Laszlo,
    Pentru scârțâit exista o pastă. Dacă nici cu pasta a aceea nu merge, trebuie căutată problemă. Dacă nu ai vibrații în volan la franari, atunci nu este motiv de ingrijorare.
     
    Zoltan Laszlo apreciază asta.
  15. Zoltan Laszlo

    Zoltan Laszlo 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2017
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    Audi Q5, CAH, 2012
    Multumesc de sfat Bogdan. Despre ce pasta e vorba ? Cum se numeste ? Nu am vibratii in volan la franari.
    Multumesc
     
  16. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Am auzit ca este foarte buna vaselina Liqui Moly 3074 tub de 100 g. Incearca

    [​IMG]


    [​IMG]

    Sau asta de la ATE

    [​IMG]
     
  17. idmess2011

    idmess2011 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Q5, 2.0d 177cp Quattro, 2013
    Buna ziua, tocmai ce am inlocuit la reprezentanta, printre altele si placutele de frana spate. Ajuns casa, observ ca placutele sunt “ Ferodo “ desi am platit pentru unele pe original, iar acelea din ce stiu trebuiau sa fie “ TRW”. Ce parere aveti, sunt originale sau aftermarket ? Atasez poza cu codurile. Multumesc !
     
  18. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Da, sunt originale. Dupa cod sunt de A6/A7. :)
     
    idmess2011 apreciază asta.
  19. DSF

    DSF Silver Member

    Înscris:
    10 Aug 2018
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi Q5 2.0TDI 190CP CNHA 2015
    Salut
    Sunt in cautarea unor discuri de frana pe fata dar spre rusinea mea nu stiu ce marime au 320 sau 345. Daca ma poate ajuta cineva dupa vin WAUZZZ8RXFA014833 la masina din profil Audi Q5 an 2015 motor CNHA 140 Kw - 190 Cp.
    A auzit cineva de firma MTEC Brakes ?
     
  20. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    @DSF stai potolit cu gaurile. Vezi la colegul Peto cate seturi a schimbat.
    Tu ai discuri de 320mm ca ai sistemul brembo cu 4 pistoane.
     

Distribuie pagina asta