1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul de suspensie Pneumatic / Perne / Calibrare la Allroad A6 C7

Discuție în 'Audi A6 allroad quattro C7 (2012 - prezent)' creată de Cata_ADC, 14 Mar 2017.

  1. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Pentru calibrare sistem suspensie procedura este urmatoarea

    - modificarea se face pe propria raspundere, asa ca mare atentie

    0) Set your car to "Auto" mode (not dynamic, comfort, etc.). Make sure car is on level ground. Close doors. If any doors are opened during the procedure, it will be interrupted. Make sure your car is NOT in a towing or tire changing mode.
    1) Load up VCDS, go to Module 34 - Level Control
    2) Go to "10 - Adaptation", take note of 4 values titled as "Body height front left wheel house edge" - mine were set to around 384 from factory.
    3) Technically, if you want this procedure to be done properly, instead of taking existing values, you will measure all 4 wheels after completion of the step 7 . Suspension height values are measured from the center of the wheel to the edge of the fender.

    4) Go to Security Access, enter code provided on the following website, under VCDS section, item #3 (I'm not posting this directly to avoid spreading sensitive data, although it's been posted on other forums in past) stemei.de .VCDS Codierungen .Codierungsservice .Webdesign - Stefan Meier - Elektronische Tieferlegung des AAS - VCDS Codierungen, Webdesign

    5) You should get a message stating that security code has been accepted - if you don't, something failed, stop doing what you're doing

    6) Go to 04 - Basic Settings

    *** IMPORTANT: Whatever you do, DO NOT select "Reset All Adaptations" - this is not undoable, and will require a visit to a dealer. ***

    7) Select "Activate Level Control", hit "Go", wait for it to complete (should only take a second, until it says "not running").

    8) Select "Delete Level Control Calibration", hit "Go", wait for it to complete, your car will throw a fault code and you will see an error message stating Air Suspension Malfunction - this is normal.

    7) Select "Start Up to Reference Level", hit "Go". This step will take about a minute, and your car will go up/down during the process (you'll hear hissing noises). Wait for it to complete, until it says "not running".

    9) Select "Go Back", go to "10 - Adaptation" on the previous screen.

    10) Next you will need to enter new adaptation values for all 4 wheels. Select "Body height front left wheel house edge", then enter new adaptation value, and hit Test or Save, whichever is available, and repeat for the other 3 wheels. I did it in the order the menu was arranged (FL, RL, FR, RR) - not sure if the order matters, but just in case. Each time you enter a value, you should get a message stating that it has been accepted.

    11) After you're done entering adaptation for all 4 wheels, select "Go Back", and return to "04 - Basic Settings" again.

    12) In basic settings, select "Calibrate Level Control" and hit go, it will take a few seconds. Wait for it to say "not running". If you get an error during this step, you either missed a step, or something went horribly wrong.

    13) Select "Activate Level Control", hit "Go"

    14) You're done, now go to "02 - Fault Codes" and Reset codes.


    Pe site-ul oficial rosstech valorile de referinta pentru A6 C6 4F sunt 388 mm (fata) and 380 mm (spate)

    Aceste valori pe A6 C7 Allroad vor face ca masina sa stea destul de sus, nu le recomand fiind si instabila pe viraje in plus pot aparea probleme in timp la perne

    Sunt curios ce valori aveti voi, puteti sa le obtineti din pasul 2)
     
  2. alex_puiulet 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C6 4F 2.0TDI 170CP CAHA (ACAHAF1) Cutie Manuala - prima inmatric. 29.12.2010
    Salut Cata ADC,
    Am facut si eu procedura - de 3 ori.
    Cred ca ceva am gresit, pentru ca tot nu este masina orizontala.
    Dimensiunile masurate de mine in mm (de la axul rotii pana la Fender-arch ... aripa) :

    - in cursul procedurii-1 erau asa (aici imi amintesc perfect):
    L-Fata 390 mm
    R-Fata 395 mm
    L-Spate 396 mm
    R-Spate 404 mm
    Deci 14 mm diferenta in diagonala Lf-Rs

    - in cursul procedurii-2 erau (cam asa):
    L-Fata 384 mm
    R-Fata 390 mm
    L-Spate 392 mm
    R-Spate 400 mm

    Am masurat din dou acum. Dupa ce a stat masina4 ore:
    L-Fata 390 mm
    R-Fata 386 mm
    L-Spate 386 mm
    R-Spate 382 mm (acum este cel mai jos - era cel mai sus)

    Asta am avut ca model video


    Procedura a fost asa:

    34 - Level Control
    codul 31564
    Adaptation - 10
    Canalul 01 ... WAIT ... 90 sec ... se lasa, se ridica

    Canalul 01 ... 0-verde (in loc de 402) ... scriu masuratoarea L-Fata ... Test - Save - Yes

    Canalul 02 ... 0-verde (in loc de 402) ... scriu masuratoarea R-Fata ... Test - Save - Yes

    Canalul 03 ... 0-verde (in loc de 402) ... scriu masuratoarea L-Spate ... Test - Save - Yes

    Canalul 04 ... 0-verde (in loc de 402) ... scriu masuratoarea R-Spate ... Test - Save - Yes

    Canalul 04 ... 1 ... 1 ... Test - Save - Yes

    Done, Go Back

    Fault Codes 02 --- sterg tot
    Done, Go Back

    Se face o tura, se verifica iar
    Fault Codes 02 --- sterg tot
    Done, Go Back

    Multumesc pentru sfat!
     
  3. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Alex sa sti ca este foarte important sa o masori pe sol intr-o pozitie pe cat se poate de dreapta “flat level ground”
    Altfel iti va da mereu diferente.
    Eu cel mai bun loc l-am gasit pe rampa de la directie si eu am facut calibrarea de cateva ori bune parca tot asa 4 au fost la numar pana sa o aduc cat mai aproape de egalizare.
    Practic se poate pierde o zi intreaga am sa reverific procedura cand montez jantele de iarna sa vad cum se prezinta :)

    Citeam mult niste forumuri externe si baietii din US cat si din alte locuri folosesc modulul Cete
    ACTIVE SUSPENSION CONTROL - AUDI A6 S6 RS6 4G AIR SUSPENSION
    https://www.active-sound.eu/en/audi...control-wifi-audi-a6-s6-rs6-4g-air-suspension


    Ca si avantaje

    Most important details
    • Easy opportunity for lowering your car with air suspension
    • Fast and easy installation
    • Plug&Play*
    • Controlling via Audi Drive Select & Smartphone
    • Individual suspension according to your wishes
    Iar de pe aplicatie

    With the free smartphone app further functions are available:
    • Total control
      You are still able to control your air suspension via the Audi MMI.
    • Audi Drive Select
      You are free to adjust every Drive Select Mode by different values.
    • Switch Off Speed
      With the help of our app you are able to set a speed limit. Exceeding this speed will put your vehicle to the original height.
    • Show Mode
      You are on a tuning meeting and want the car to have a particularly depth? Just check out the Show Mode and your vehicle goes downwards as desired.
    • Exact adjustment
      Did you notice that your air suspension is slightly misaligned? Often you can’t realize this until it’s lowered a lot. If this is the case your car wasn’t calibrated perfectly. In order to fix this we developed a function within the app. It can be evened up.
    An option for people who like it the extreme way: You can choose to use an extension kit for venting the air suspension completely while it’s in Show Mode.

    Ma gandesc serios sa il iau :)
     
  4. Calin Visoianu 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2017
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi A6 Allroad 3.0 , Twin Turbo 2014
    Salutare tuturor membrilor!
    Am achizitionat de curand de la Audi Zentrum Leipzig un Audi A6 Allroad 3.0 TwinTurbo (313CP) din 2014. Multi ani am fost utilizator BMW si spre rusinea mea nu cunosc foarte bine acest model de Audi, cu toate ca mi l-am dorit de multa vreme.

    Rog respectuos daca poate cineva sa-mi explice in cadrul acestui topic cum functioneaza sistemul de susupensie pneumatica. Doresc sa stiu cum si cand, functie de conditiile de drum, isi schimba masina garda la sol daca eu am accesat optiunea AUTO din sectiunea CAR.
    Ex:
    - Daca parasesc un drum acoperit cu asfalt bun si intru pe o portiune de drum accidentat masina va trece singura la o garda mai mare sau trebuie sa setez manual?
    - Daca functia se activeaza automat, in ce interval de timp se va petrece modificarea?
    - Cum se petrec variatiile de dimensiune a garzii la sol functie de viteza de rulare?
    - Ce setari trebuie sa fac daca urmeaza sa urc masina pe un elevator?
    Va multumesc.
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Manualul de utilizare si functionare de ce nu il citesti ?
     
  6. Calin Visoianu 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2017
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi A6 Allroad 3.0 , Twin Turbo 2014
    Din pacate, privind domeniul limbilor straine nu cunosc decat limba engleza, nu si limba germana.
    Multumesc.
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Il descarci, dupa ce iti faci cont gratuit, de aici: myaudi.com in ce limba vrei.
     
  8. Calin Visoianu 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2017
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi A6 Allroad 3.0 , Twin Turbo 2014
    Multumesc!
     
  9. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Ok sa le luam pe rand
    Doar setarea AUTO va face spre exemplu trecerea de la dinamic când rulezi pe strada la viteze de peste 120 km/h pe un drum accidentat comuta de astfel confort, insa nu se va trece pe Allroad mode ridicand-o la maxim
    Ca și interval de timp, nu te aștepta să fie din scurt trebuie sa treacă câteva secunde bune
    Dacă urci masina pe elevator ai in car și setup funcția de blocare a penelor, practic este OBLIGATORIE blocarea înainte de a o suspenda
    Cu placere

    Sent from my SM-N950F using Tapatalk
     
    ulise72 și kunacs apreciază asta.
  10. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    @gicu tu ce valori ai nominale pe Auto ?
    Sunt curios pentru ca am gasit niste diferente de inaltime pe AUTO la niste Allroad-uri
    Cand ai timp poate imi spui facand abstractie de modulul de lowering ce stie a ta :beerchug: procedura e mai sus !

    Spor :icon_thumright:
     
  11. Twinsfather 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C7 Allroad - 3.0 - 2016
    Salutare,

    Am nevoie de un sfat (sau mai multe de la voi) - am vazut ca ambele amortizoare pe spate sunt putin scurse - nu stiu exact care poate fi problema, dar ma gandesc ca poate inainte de a incepe sa caut amortizoare, poate ar trebuie sa fac un test. Puteti sa imi recomandati unde sa fac asa ceva in Bucuresti - test amortizoare pentru un Allroad C7 2016?

    Apoi - daca o fi sa fie - am vazut pe forum ca la C6 unii colegi au ales sa reconditioneze amortizoarele (pretul unui amortizor nou fiind undeva la +2500 RON iar reconditionarea undeva la 800 RON) - ce ma sfatuiti sa fac.

    Masina nu pot spune ca are vreo problema, eroare sau ca nu sta bine pe sosea - dar poate ca a stat parcata foarte mult si ....nu stiu.

    Please advise.

    Multumesc si toate cele bune.
     
  12. tpy

    tpy 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi 80 competition 1.8T
    Salut,
    A întâlnit cineva aceasta eroare la Allroad A6 C7 ?
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si de ce nu spui tot ce ai facut pentru a remedia ? Ai verificat cablajul senzorului conform schemei ELSA ? Ai inlocuit senzorul cu unul nou si original ?
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Intai trebuie sa vada care din ei da probleme, sunt 4.
    Cu toate ca la "Mechanical Failure" are sanse foarte mici sa remedieze fara a inlocui senzorul respectiv.

    Left Front Level Control System Sensor -G78-
    Right Front Level Control System Sensor -G289-
    Right Rear Level Control System Sensor -G77-
    Left Rear Level Control System Sensor -G76-
     
    tpy apreciază asta.
  15. tpy

    tpy 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi 80 competition 1.8T
    Am rezolvat problema prin calibrarea suspensiei!
     
    Dumitru Ionut Madalin apreciază asta.
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu ai rezolvat-o. O sa vezi pe parcurs.
     
  17. Dumitru Ionut Madalin

    Dumitru Ionut Madalin 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A7 2013-3.0tdi cdu
    Tot eroarea asta o am si eu @tpy din ce am citit este unul din senzorii de nivel, i-am verificat pe toti si cel din stanga fata se misca foarte greu, l-am facut sa mearga usor si o perioada a fost totul ok, dar a inceput iar sa dea eroare. O sa incerc si eu o calibrare ca am diferente intre nivele. La astea trebuie scos fiecare senzor in parte pentru a afla care este bulit dupa codul de eroare.
     
  18. tpy

    tpy 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi 80 competition 1.8T
    sa speram ca nu. De când am calibrat suspensia am făcut în jur de 2000 de km exterior și fara defect pe suspensie
     
  19. Shabazxz 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2022
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    A6 Allroad
    Salutare,
    Am un Allroad A6 C7 din 2013 si am o problema la sistemul de suspensie pe spate. Am cumparat masina dupa ce a stat pe dreapta cateva luni. La cateva zile dupa ce am cumparat-o am fost pe un drum accidentat, unde am inaltat-o la maxim. A doua zi am gasit masina cu partea spate lasata. De atunci gasesc masina lasata. Sunt momente in care o gasesc lasata dupa 10 minute (de 2 ori pe luna) sau dupa cateva ore.
    Am blocat suspensia din meniu si tot se lasa. Ieri am schimbat blocul de supape si azi era lasata. Aveti vreo idee de la ce poate fi ? Multumesc.
     
  20. Bogdan123

    Bogdan123 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Mar 2014
    Locație:
    Mioveni - Argeș - ROMÂNIA
    Masina:
    Audi A4 B9, cod motor DETA, an 2018
    La perna sparta te-ai gindit ??
     

Distribuie pagina asta