1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul Isofix la Audi A4 B9 - montarea ulterioara

Discuție în 'Audi A4 B9 (2015 - prezent)' creată de lawrikboy1, 12 Apr 2020.

  1. lawrikboy1 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2019
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4 Avant 1.4 tsi 150cp 2017
    Va salut!
    As dori o parere avizata despre posibilitatea montarii unui sistem isofix in centrul banchetei din spate la A4 model 2017.
    Iau foarte in serios aceasta optiune, deoarece nu e deloc spatiu pt un adult intre 2 scaune de copil pe bancheta din spate. După compararea acestui spațiu, ideal ar fi ca dintre cei 3 pasageri spate adultul sa stea in lateral iar cele doua scaune de copii sa stea unul langa altul, ce-i drept, un pic forțate. Pentru o perioada, scaunul central spate va fi cu spatele la direcția de mers.
    Pe internet n-am gasit vreo contraindicatie legală in vreo tara europeana care sa interzică punerea unui scaun de copil pe locul din mijloc spate (indiferent ca e cu fata sau cu spatele la direcția de mers). Ma puteti contrazice daca este cazul.
    La demontarea anchetei spate a mașinii, am observat 2 găuri care ar putea servi fixarii unui mecanism isofix pe centru. A se observa din poza ca gaura din dreapta e mai înclinată.
    Va multumesc pentru atenția acordată și va astept cu sfaturi interesante! Eventual daca stiti cumva ca exista o astfel de piesa originala/aftermarket.

    Cu respect,
    Laurentiu

    20200412_120554.jpg
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai toate explicatiile in celelalte topicuri, despre montarea sistemului Isofix, existente in celelate arii. Trebuie sa cumperi (elementele originale daca ele exista de cumparat) doar ce iti trebuie: sinele Isofix, suruburile, piulitele, etc.
    Ideea este ca odata ce tu ai deja sistem Isofix montat din fabrica (asa cum se vede din poze) nu cred ca poti cumpara ceva original. Poti inventa un sistem (un bun tinichigiu face asta fara probleme) pentru ceea ce vrei tu, adica sa ai prindere pe mijloc pentru scaunul de copil. Bafta
     
  3. lawrikboy1 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2019
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4 Avant 1.4 tsi 150cp 2017
    Da, cu sudatul m-as abtine, prefer sa fiu eu "meseriasul" :)
    Ideea e ca spatiul care imi ramane intre cele doua sisteme isofix existente stanga -dreapta e de 33.5 cm deci ar putea încăpea un sistem cumparat (amazon, eBay exista ceva cu suruburi) care are 30 cm lățime. Insa aceste sisteme sunt destinate se pare doar locurilor din lateral pentru modelele mai vechi care nu le aveau din fabrica și nu pentru cel din mijloc.
    Dar ma intreb pentru ce or fi acele găuri acolo, daca nu pentru montarea unui isofix central ? Asta mă intrigă. Insa nicăieri nu se vorbește despre acest sistem median, doar pe lateral. Nici masini putin mai late ca de exemplu A6 nu il au. Nici macar Q5. Din gama Audi am vazut doar pe Q7.
    Iar la service Audi daca intreb, sigur or sa se uite pe un calculator, baga seria mea si o sa-mi zi ca " nu exista, nu se fabrica"
    O sa ii contactez dupa epidemie sa vedem ce zic si ei. Daca nu, o sa cumpăr pentru 30 euro ceva de pe net si vedem cum se nimereste.
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se face custom pe dimensiune. Nu sudezi nimic pe masina. Se creeaza sistem Isofix. Crede-ma ca am vazut cum se face asa ceva si iese ca din fabrica. Bafta.
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pentru cei care nu au si vor sa monteze sistemul Isofix se procedeaza in felul urmator: se taie bancheta in dreptul bridelor negre de metal si se ataseaza capacele din poza peste.

    Plasticele de pe bancheta au cod 8W0 887 233 B cu terminatia :
    CE3 - Atlas Beige
    KR2 - Cedar Brown
    LV8 - Rotor Grey
    MG6 - Rock Grey
    P70 - Red Magma
    4PK - Black
    5E0 - Brown

    Capacele plasticelor de pe bancheta au cod 8W0 887 187, se vor folosi terminatiile de mai sus.

    upload_2020-4-12_22-9-22.png

    Mai este nevoie si de un capac pe raftul de sub luneta, acesta are cod 8V5 887 301 cu terminatia :
    D2S - Granite Grey
    RW1 - Wapiti Brown
    4PK - Black

    upload_2020-4-12_22-24-44.png

    Aveti nevoie si de 2 bride pentru fixarea banchetei, acestea au cod 5G0 886 373

    upload_2020-4-12_22-30-19.png

    Si rezultatul final.
    upload_2020-4-12_22-14-4.png

    Ca sa va faceti o idee, urmariti videoclipul de mai jos.

    P.S.:

    Nu folositi codurile din descrierea video-ului.

     
  6. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Nu stiu daca eu nu am inteles bine, dar parca spune ca vrea sa monteze Isofix pe locul din mijloc de la bancheta, nu ca nu ar avea deloc.
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Am citit mesajul lui, am inteles ce ar vrea el dar fara o improvizatie acolo (cum a spus si Cristi), nu exista varianta OE.
    Postul meu era ca informatie generala, pentru cei ce nu au si vor sa isi monteze.
     
  8. lawrikboy1 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2019
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4 Avant 1.4 tsi 150cp 2017
    Multumesc tuturor celor ce mi-au dat soluții, sunt impresionat de cantitatea si calitatea detaliilor furnizate. Probabil ca ceva "custom made" ar fi cel mai ok.
    Ar mai fi o "chinezarie" (chiar vine de la Wuhan se pare :)), deci ar trebui sa fie rezistenta :), dar nu cred ca o sa se potriveasca 100% - atasez imagini

    Screenshot_20200413-172508_Samsung Internet.jpg Screenshot_20200413-172432_Samsung Internet.jpg
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Chiar daca nu se potriveste o poti taia si o sudezi la lungimea necesara. Merita cumparata. Bafta
     

Distribuie pagina asta