1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul Quattro si sistemul de transfer (Diferential) la A4 B7 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de mishu_, 28 Apr 2014.

  1. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    la audi a4 avant 2.0 tdi 170 cp quattro brd, cutie manuala, la cati km se schimba uleiul la diferential, sistemul este unul torsen, in carte scrie ca nu se schimba, acelasi raspuns l-am primit si de la service-ul audi.
    multumesc!
     
  2. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Ei zic ca nu se schimba niciodata in viata unei masini avand in vedere o durata medie de viata a unei masini in VEST de aprox 10 ani si 200.000 de km. Daca vrei sa intretii masina, recomand, asa cum am facut eu, la 200.000 de km schimbul de ulei in cutie si grupul pe spate . ATENTIE !!!!! uleiul trebuie OBLIGAOTRIU sa fie original. S-a discutat pe tema asta de ce, si nu mai intru in detalii. Uleiul din grupul pe spate difera de cel din cutie.
     
  3. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    ok, multumesc! presupun ca la fel este si cu cel de servo directie?
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu, nu este la fel ca cel de servodirectie, in nici un caz, uleiul de la grup.
     
    Ultima editare: 13 Noi 2015
  5. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    nu ma refeream ca si el trebuie schimbat, chiar daca cei de la audi zic la fel ca nu se schimba niciodata
     
  6. lucian190

    lucian190 Silver Member

    Înscris:
    26 Oct 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A8 - 4H / D4 / 3.0 QUATTRO 250 cp. TDI 2012 cod motor CDTA
    da

    dragii mei colegi. nu va scumpiti la tarite ca nu este cazul. eu va recomand in cunostinta de cauza (vedeti foto postate de catre mine cu uleiul vechi si cu uleiul nou la schimb ulei diferential spate) si cine are ochii sa vada diferenta bine cine nu, sa merga mai departe pina la urma nu este treaba mea. eu am schimbat de 3 (trei) ori acest ulei in 6 ani de cand detin aceasta masina deoarece consider ca nu este un capat de tara sa cumperi 2 litri de ulei (mai precis mi-au intrat exact 1,850 litri de fiecare data + / - 0,050 litri, vorbim de o masina Audi A6 3.0 TDI). il poate schimba orice persoana care are cunostinte minime de mecanica asa ca, mergeti la orice reprezentanta oficiala Audi si cereti in baza seriei de sasiu din talonul vostru uleiul original si corespunzator fiecarei masini in speta diferential spate/grup/etc. si schimbati acest ulei fara frica sau teama. se schimba usor fara nicio codare sau altceva costisitor sau complicat in plus. cine vorbeste din nou ca acest ulei NU trebuie schimbat consider ca viseaza. cand o sa avem uleiuri de la NASA atunci poate ma gindesc ca are dreptate acel cineva.........nu stiu cine. pina atunci faceti-va treaba si nu mai stati pe ginduri. eu in continuare voi schimba ori de cate ori va fi nevoie uleiul la diferentialul spate si de la cutia de viteze tiptronic. sigur ca fiecare dintre noi face asa cum crede si gindeste despre masina lui. numai bine domnilor si sa auzim numai de bine. succes. :hi::respekt::undwech:
     
  7. audibv Bronze Member

    Înscris:
    31 Mai 2013
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4 B7 2.0 Tfsi Quattro BPG & A3 8V 1.6 Tdi CRKB
    Coduri ulei

    Daca poate un coleg sa ma ajute cu codurile si cantitatile pentru uleiul de la diferentialul spate. Multumesc anticipat.
    Atasez pdf si txt cu decodarea optiunilor de pe masina
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Noi 2015
  8. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    Buna seara!

    M-am hotarat intr-un final sa schimb uleiul la grupul 4x4, as vrea sa stiu ce cantitati de ulei sa cumpar. Am citit ca in diferentialul spate intra 1,5 L. As vrea sa-mi spuna cineva concret, care a facut acest schimb de fluide, ce cantitati intra sa stiu cat ar trebui sa cumpar si ce norma ar trebui sa cumpar, care este codul pe original pentru uleiul necesar schimbului daca stie cineva, sa stiu ce sa cer la magazin.
    Ar mai trebui sa schimb ceva la diferentialul spate/grup ? La B7 se gaseste si filtru sau busonul trebuie schimbat sau ceva garnituri sa nu am probleme la service, sa iau toate piesele necesare?

    Multumesc!
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Noi 2015
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Mishu ca sa nu amestecam problemele mesajul tau aici se va rezuma doar la grupul diferential spate si atat si mesajul a fost editat in consecinta.
    Despre cutia de viteze manuala care este comuna cu alte modele de A4 B7 exista topic separat. Multumesc pentru intelegere
     
  10. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    ok, am inteles, dar tot nu am primit raspuns la intrebarea mea, pentru grupul diferential spate ce ulei ar trebui sa cumpar, daca stie cineva codul pe original, si daca intr-adevar intra 1,5L sau mai putin? si daca mai este nevoie si de altceva cand ma duc sa fac acest schimb?
    multumesc!
     
  11. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ce cod ai la cutie ?
     
  12. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    Codul cred ca este GYH

    ---------- Post added at 17:52 ---------- Previous post was at 17:38 ----------

    sunt putin confuz, la a4 b7 quattro, in afara de grupul sau diferentialul spate mai exista si un alt grup/diferential? fata sau central in care ar trebui sa schimb uleiul?
     
  13. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Da, ai doua diferentiale. Ar trebui sa faci schimbul de ulei la cutie in trei locuri. Iti atasez un pdf sa vezi cum e. La diferentialul spate trebuie vazut de care e, sunt trei variante, 01R, 0AR si 08V, fiecare avand o alta cantitate de ulei inauntru. Nu mai am timp acum, dar revin cu info.
     
  14. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    ok, multumesc frumos!
     
  15. audibv Bronze Member

    Înscris:
    31 Mai 2013
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4 B7 2.0 Tfsi Quattro BPG & A3 8V 1.6 Tdi CRKB
    Eu stiam ca uleiul din diferentialul central Torsen este comun cu uleiul din cutia de viteze si ca se schimba prin aceeasi gura de scurgere, respectiv umplare.
    Este adevarat sau nu?
     
  16. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    E foarte posibil sa ai dreptate.
    Atasez cateva pdf-uri pentru cutia quatro.(GYH si altele)
     
  17. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    ok, multumim pentru informatii, dar tot nu am inteles unde trebuie sa schimb uleiul....
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    La grupul din spate. Ce ti-a adaugat Nucu, ca si informatii, sunt si alea bune dar acolo se umbla numai cand se desfac acele componente din alte motive. Bafta.
     
  19. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    ok, multumesc pentru informatii, cand o sa schimb la cutie o sa schimb si la grupul spate, se foloseste acelasi tip de ulei, nu?
     
  20. audibv Bronze Member

    Înscris:
    31 Mai 2013
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4 B7 2.0 Tfsi Quattro BPG & A3 8V 1.6 Tdi CRKB
    Nu. Uleiurile sunt diferite.
     

Distribuie pagina asta