1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul Quattro si sistemul de transfer (Diferential) la A6 C5 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de Darius21, 8 Iul 2015.

  1. Darius21

    Darius21 5th Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2015
    Locație:
    Germania - Sibiu / Romania
    Masina:
    Audi a6(c7) 3.0 BiTDI Avant,competition,an fabricatie 09.2017
    Salutari.
    Cat costa uleiul pentru grupul spate si ce cantitate intra mai exact ? Precizez ca masina este fabricatie 1997 cod motor AFB 2.5 150 cp. Banuiesc ca este transmisia Quattro Torsen. Merci de ajutor
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Iul 2015
  2. lucian190

    lucian190 Silver Member

    Înscris:
    26 Oct 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A8 - 4H / D4 / 3.0 QUATTRO 250 cp. TDI 2012 cod motor CDTA
    da

    Darius cam in jur de 120 - 150 lei / litru. oricum trebuie sa iei 2 litri ca nu stiu cat poate intra la tine la motor de 2.5 dupa cum vad ca ai masina ? si daca poti pune si niste poze inainte si dupa ca mine sa mai vada si colegii nostri care cred ca toate uleiurile sunt pe viata ar fi minunat :readit: hmmmmm :no: si te sfatuiesc cel mai bine avind in vedere ca nu este o avere sa-l iei direct de la reprezentanta ca sa nu fie dubii sa pui altceva si cu ocazia asta afli si cit ulei trebuie schimbat. fiecare masina are felul ei de a fi ca si noi oamnenii de altfel. succes. :salute:
     
  3. Darius21

    Darius21 5th Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2015
    Locație:
    Germania - Sibiu / Romania
    Masina:
    Audi a6(c7) 3.0 BiTDI Avant,competition,an fabricatie 09.2017
    Mai mult ca sigur o so duc la mecanic.cand o sa i schimb si uleiul in cutia de viteza.o sa va tin la curent.oricum si pe original mi se pare scump...150 litru....parca cumperi aur....

    EDIT: alta intrebare.trebuie schimbat si pentru diferentialul de pe fata????(are pe fata diferential?!)sunt cam in plop cu sistemul quattro......
     
    Ultima editare: 9 Iul 2015
  4. Darius21

    Darius21 5th Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2015
    Locație:
    Germania - Sibiu / Romania
    Masina:
    Audi a6(c7) 3.0 BiTDI Avant,competition,an fabricatie 09.2017
    Salutari.pentru cei ce i intereseaza ieri am schimbat uleiul in motor si am intrebat uleiul de la diferential.el a verificat nivelul si consistenta lui.a spus ca e in regula si ca nu trebuie schimbat si nici adaugat.
     
  5. neotrim

    neotrim 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iun 2013
    Locație:
    Focsani
    Masina:
    A4 B5 1.8T AEB 1996
    Cum a verificat vascozitatea?
    Cum a verificat cata pilitura este suspendata in el?
    Punandu-l intre degete si zicand ca e gros doar pentru a nu il mai schimba?

    Sa nu iti iei teapa, daca nu il schimbi la km macar la ani sa te gandesti sa il schimbi, si o norma veche decand automobilul zice la 4 ani, cu toate ca vezi doamne acum sunt tehnologii noi de fabricatie, pentru 3 litri de ulei eu zic ca se merita sa tinem cont de astea...

    Em am doar pe fata diferential, nu am quattro, am pus 0,8 l si acum dorm linistit, si ulei 75W90 am dat 40 lei pe litru...
     
  6. decomarius

    decomarius 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Aug 2015
    Locație:
    Focsani
    Masina:
    A6 C5 , 2,5 tdi 4x4, tiptronic, AFB
    Pe autodata am gasit ca pe spate intra 1,5 litri si pe fata 0,8 litri 75W90 . Ce firma ar trebui sa cumpar? Ok am inteles :) Daca nu ma insel asta este uleiul care imi trebuie G 052 145 S2 .
     
    Ultima editare: 16 Mar 2016
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ulei original si atat.
     
  9. Piton 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2020
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi a6 c5 avant 1.8t awt quattro 2003
    Salutare,
    Sunt posesor al unui audi A6 C5 Avant, an fabricatie 2003, motor 1.8 T cod AWT Quattro si recent am facut schimbul ulei diferential spate. Doresc doar sa precizez ce cod ulei vw oe trebuie deoarece m-am cam chinuit pana am aflat. Deci, reprezentanta Audi a specificat urmatorul cod pentru ulei VW OE. Diferential spate - vw oe G052145S2 (75w90) si au intrat cam 1.5 litri. Sper sa fie si altora de folos.
     
  10. gheorghelucian 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2009
    Locație:
    Târgu neamt
    Masina:
    A6 C5 quattro 1.8T awt
    Știe cineva daca uleiul din diferențial față sau cutie de transfer sau cutie de viteze este unul și același? Și dacă are interval de schimbare?
     
  11. Piton 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2020
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi a6 c5 avant 1.8t awt quattro 2003
    Ce cutie de viteze ai ? Eu am manuala, in 5 trepte, cod ENP si recent am schimbat uleiul, cam 2.8 litri au intrat. Din cite stiu eu atat diferentialul fata cat si cutie de transfer sa afla in interiorul cutiei de viteze si uleiul este acelasi pentru toate, adica cei 2.8 litri. Cand l-am schimbat nu am gasit si alte busoane de golire. Codul OE este G052911A2

    La reprezentanta audi programul lor nu da service-are pentru ulei cutie, adica ei spun ca uleiul nu trebuie schimbat deloc atata timp ca e la nivel, nu ai simeringuri care curg, etc., adica daca cutia merge in parametri. Eu am schimbat uleiul in cutie si in diferentialul spate la 210.000 km si nu regret investitia. Cutia schimba mai ok
     

Distribuie pagina asta