1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Solutii lichide pentru degivrarea/dezghetarea rapida a geamurilor masinii iarna

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de stefy, 20 Dec 2008.

  1. Radu83B

    Radu83B 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 C6 2.0 TDI BRE
    Pentru a face apa sa faca film subtire pe parbriz adaugam anul trecut sonax pt dezaburire in lichidul de parbriz aprox 50 ml, acelasi efect il avea cand adaugam in apa cu sampon ceara. Apa face film subtire pe masina la ploaie si masina arata super. sunt interesat ce produs italienesc se folosea mai sus
     
  2. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Sincer,..l-am cautat,...dar pauza,..nimic.
    Cred ca a facut picioare cand am facut curat in garaj, ca sa incapa noul agregat.
    Altfel nu-mi explic. Am avut un var cu mine atunci,...am aruncat mai de toate. Se prea poate ca sa fi ajuns la gunoi si bidonul ala,..care arata mai mult ca fiind gol. L-a vazut asa si...l-o fi aruncat.
    Pana una alta,..ideea conteaza...
    Produse similare am mai avut...
    Efectul cam toate il fac...
    Doar ca ala tinea nesimtit de mult...:)
    Jur ca nu am uitat sa postez daca il gasesc,...dar pana acum,..nu am dat de el.
    Imi pare rau,...mie mai ales... :)
     
  3. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Soluti lichide pentru degivrarea rapida a geamurilor masinii

    Daca tot a venit iarna, ma gandeam sa va intreb, voi ce solutii (lichide) sub presiune sau nu, folositi pentru a indeparta gheata de pe parbriz si geamurile laterale ale masinii.
    Ce solutie ati incercat si dat cele mai bune roade ?

    Nu prea sunt adeptul indepartarii ghetii cu racleta si din acest punct de vedere va si intreb.

    Aseara am folosit o solutie de la Dr. Marcus achizitionata din Carrefour, partca... e intr-un recipient cu pompa manuala de pulverizare.
    Nu prea a avut efectul la care ma asteptam...

    Asadar, astept parearile voastre legate de cele mai eficiente astfel de solutii degivrante.

    Multumesc
     
    Ultima editare: 25 Ian 2014
  4. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Eu am de anul trecut ramas un spray care isi face traba destul de bine. Se gaseste in orice supermarket si are ambalajul albastru.

    Pe indicatii scrie ca se folosese doar pentru parbriz si se sterge destul de repede cu stergatoarele.
    Am dat si pe laterale dar mai rau faci ca ingheata siroaiele care curg si se dau foarte greu jos
     
  5. DeViAnS

    DeViAnS Gold Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4, CGLC, 2013 - Quattro
    Un spray .. ambalaj alb de la CarPlan foarte bun ! "ia cu mana" ;) Am mai folosit o buna perioada solutie de spalat parbrizul de iarna, dar era varianta concentrata de 1:10, insa eu am folosit-o asa.. nediluata pentru degivrat, dintr-un recipiet de spalat geamurile... foarte buna!!
     
  6. Pauloo

    Pauloo 6th Gear Member

    Înscris:
    22 Noi 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4B5/1,6(101hp)/ADP/1997 și A6C6/2.0TDI(170hp)/CAHA/2010
    Eu folosesc cu succes o combinatie din 3 litri lichid parbriz -20grade la care adaug un litru alcool tehnic si un litru antigel nediluat. Pana acum n-a dat gres....
     
  7. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Sursa: http://ro.stiri.yahoo.com/trucuri-p...etă--cu-soluţii-făcute-în-casă-110303799.html

    Există câteva trucuri prin care poţi scăpa de neplăcuta "misiune" de a ***ăţa geamurile de gheaţă în fiecare dimineaţă, cu nesuferita racletă.

    În primul rând, trebuie să ştiţi că puteţi cumpăra, de la un magazin auto, folii speciale pentru a preveni îngheţarea geamurilor. În lipsa acestora, puteţi folosi însă şi o pătură groasă, peste care puteţi lipi o folie (pentru ca umezeala să nu treacă prin pătură).

    În unele magazine de specialitate veţi găsi şi aşa-numitele huse de parbriz, care au aripioare ce pot fi prinse în portiere şi magneţi pentru a fixa husa pe capotă şi plafon. Atenţie! Aceste huse trebuie montate pe parbrizul uscat, iar, atunci când le daţi jos, trebuie scuturate foarte bine de zăpadă şi şterse cu o lavetă uscată.

    Dacă nu ai folosit însă astfel de folii sau huse şi ai geamurilor îngheţate, cea mai simplă şi la îndemână metodă este ştergerea geamurilor cu oţet şi apă (soluţie în care punem trei părţi de oţet şi o parte de apă). După ce veţi aplica soluţia (cu ajutorul unei sticle cu pulverizator), va mai rămâne doar o mică pojghiţă de gheaţă, pe care ştergătoarele sau racleta ar trebui să o îndepărteze cu uşurinţă.

    Dacă mirosul de oţet vă deranjează, puteţi folosi alcool tehnic. Cu acesta, dezgheţarea geamurilor este extrem de rapidă, iar cu doi litri de alcool tehnic (care costă circa 20 lei) puteţi trece fără probleme de o iarnă întreagă. Puteţi adaugă în pulverizatorul de alcool şi o picătură de detergent lichid de vase (nu puneţi mai mult pentru că va face multă spumă) pentru a preveni zgârierea geamurilor cu stergătoarele.

    În comerţ, există şi soluţii anti-îngheţ pentru geamuri, însă soluţiile de mai sus funcţionează excelent, aşa că puteţi să aveţi încredere în ele.
     
  8. george_gopo

    george_gopo Bronze Member

    Înscris:
    15 Mai 2011
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI (BLB) - 140 CP, 2006
    Confirm , solutia de la Dr. Marcus nu isi face treaba. Mai buna este cea la Prevent, inmoaie gheata mai repede. In schimb folia de aluminiu cu urechi de prins in usi e sfanta.
     

Distribuie pagina asta