1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Solutii / Reparatii si Curatare tapiteria textila / piele - deteriorata - procedee si ce folosim

Discuție în 'Detailing' creată de jony, 6 Apr 2008.

  1. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Hai ca m-ai dat gata :p
    Am sa incer si eu. Pacat ca sunt maniac cand vine vorba de curatenie si scaunele sunt in permanenta curate bec. Lunar le curat cu multa migala.
    Pana la urma mai invatam si noi de la altii ;)
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Apr 2012
  2. Alexandru Patriche

    Alexandru Patriche 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2008
    Locație:
    Bacau-Bucuresti
    Masina:
    Audi A4
    e bine cu servetele ca te misti repede si rezultatul e bun tare mai ales ca astea de la nivea contin si un pic de crema...eu astazi mi-am curatat scaunul din dreapta si volanul la un semafor din plictiseala :rolleyes::)
     
  3. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    Cata foloseste la inceput o perie moale sterge scaunele dupa care foloseste aceste servetele(eu folosesc CIEN-BABY WIPES) dupa care lasa sa se usuce 10-15 minute NUMAI PT ALCANTRA(piele intoarsa SUEDE) cea neagra este nappa.
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Apr 2012
  4. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Multam tatuatu pentru lamuriri. Eu am nappa :( si chiar ma gandeam cum sa dau cu peria pe ea ca ramaneam fara :p
    Totusi sunt multimit de acel Turtle de care vorbeai si tu cred ca am sa raman tot la el ;)
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Apr 2012
  5. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    a incercat cineva sa dea jos tapiseria de pe scaune pt. a o spala? se poate face treaba asta? la Golf stiu ca se poate.
    Dar cotiera? Se poate demonta cumva acel capac?
    Daca folosim tot felul de solutii si spune, ce se intampla cu mizeria? Unde se duce? Oare nu cumva si mai jos? Chestia cu aspiratorul cu apa/spuna parca mai merge, dar aplicarea unei spume dupa care se sterge... nu prea vad cum ar indeparta mizeria...
     
  6. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    la dat tapiteria jos ma gandeam si eu...la mine capacul la cotiera e rupt deci nu am probleme:p
    din ce am vazut eu tapiteria e prinsa in niste cleme de sarma...voi studia problema...am luat si eu o spuma ca s-a patat bancheta din spate la spalatorie(un geam lasat deschis un pic) si nu a avut nici un efect
     
  7. andreipit

    andreipit 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2008
    Locație:
    PITESTI
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI, 140 CP, 2005
    Tapiterie material textil de culoare bej

    Am tapiterie de culoare bej, din material textil, arata super cand a fost noua, insa am facut o mare greseala pentru ca nu i-am pus huse:yes:
    Acum s-a murdarit un pic mai mult si as vrea sa stiu care este cea mai buna metoda de curatat, daca exista vre-un spray sau o solutie ceva,cu care sa o pot curata! Am fost cu ea la mai multe spalatorii si imi cereau de 3 ori pretul afisat, pt ca "se scoate greu" culoarea asta. Nu prea am chef sa le dau astora 500 Ron pt curatatul ei.
    As dori pe langa solutiile de curatat(ma intereseaza in mod special,acele solutii care se aplica, se lasa cateva secunde, se face spuma, dupa care se indeparteaza cu o carpa) sa imi spuneti daca stiti si cat costa un set de huse noi originale.
    Multumesc!
     
  8. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
    stiu pe cineva care spala interioare, eu mi-am facut interiorul la el si am fost f multumit. Pretul este de 100RON.
     
  9. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Ultima editare de un moderator: 18 Apr 2012
  10. jony

    jony Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2007
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a4 2004, 1.9TDI, 131 cp, 6 trepte
    salut...io am cumparat solutia aceea de la sonax, am facut rost si de aspirato cu spalare dar inca nu am avut timp sa curat tapiteria....cand o sa fac treaba o sa va anunt...daca gasesti cum sa dai tapiteria jos sa ne zici....si in legatura cu acel capac se scoate usor....tre sa tragi de cracii aia doi spre interior
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Apr 2012
  11. andreipit

    andreipit 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2008
    Locație:
    PITESTI
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI, 140 CP, 2005
    deocamdata Intrebare: De unde pot cumpara acest produs?exista magazin online sau????
    Multumesc pentru raspuns!
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Apr 2012
  12. andreipit

    andreipit 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2008
    Locație:
    PITESTI
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI, 140 CP, 2005
    Recomandare :D

    A sosit produsul SONAX :icon_thumright::yes:pentru tapiterie si rezultatul este......FOARTE BUN! Il recomand cu mare incredere.dupa ce o sa dati comanda, o sa va vorbiti cu o persoana care va v-a indruma in alegerea produsului potrivit.
    am comandat de asemenea si un produs pentru curatarea bordului si plasticului , de care sunt la fel FOARTE MULTUMIT.
    Tin sa precizez ca tapiteria este de culoare "cream", la fel si plasticul,bordul etc.:yes:
     
    HasH apreciază asta.
  13. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Si eu am interiorul din stofa gri deschis(cea mai nenorocita culoare)o picatura de lichid(apa sau transpiratie)si s-a patat.am incercat toate solutiile de curatat de tipul spray cu spuma si nimic.pur si simplu se pateaza mai rau pentru ca murdaria ramane in mare parte in material.cel mai bun efect l-am obtinut la o spalatorie unde mi-au facut baietii interiorul ca nou.Din pacate acum e iar patat.Il mai spal odata si dupa nu ma urc in ea pana nu ii pun huse.Defapt problema nu sunt eu(scaunul meu e cel mai curat)ci pasagerii.in spate am bancheta patata fix in unde vine posteriorul pasagerilor(sa le recomand pampers?:))).cautati o spalatorie buna si iese garantat
     
  14. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    de fapt problema e praful care intra in tapiserie. din cauza asta orice picatura de lichid lasa o pata pe tapiserie. si eu am aceeasi problema. inca n-am avut timp, dar cand o sa am, vreau sa incerc sa dau jos tapiseria si sa o spal. pana atunci, daca are cineva informatii despre cum se poate da jos, astept cu interes.

    scaunul soferului se pateaza mai greu pt. ca pe el se pune cel mai putin praf, deoarece e cel mai acoperit loc din masina, nu? :icon_thumright:
     
  15. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    Cele mai bune produse pt piele pe care le-am folosit pana acum sunt cele de la Ma Fra. Cele 3 produse(detergent spuma,crema nutritiva si lapte hidratant) pot fi cumparate separat sau toate intr-un set care mai contine si o laveta din microfibra si un burete-manusa pt curatat. Cred ca produsele de la aceasta firma au cea mai buna calitate de pe piata.:yes:
     
  16. audia6tdi Guest

    Înscris:
    21 Mar 2008
    Locație:
    bd
    Masina:
    momentan in cautare,fara graba
    sunt spalatorii care au aspiratoare speciale care trag murdaria si nu se mai pateaza daca se uda dupa.au un buton pe care apasa si iese spuma si dupa aia aspira tot si iese aproape uscat.mai intrebati pe la spalatorii care au asemenea aspiratoare
     
  17. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    A se face distinctia intre Alcantara (care e material textil) si piele intoarsa (Suede sau Nubuk).
     
  18. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Sigur voi vorbiti despre Alcantara ?
    Nu raman pete de la servetele ????? (avand in vedere ca ele contin anumite creme pt a nu irita pielea bebelusilor)
     
  19. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    Eu unul iti garantez ca aceste servetele nu lasa nici un fel de pete pe scaune,ci din contra dupa curatare sunt impecabile(asteapta citeva minute sa se usuce circa 10 min.).eu folosesc 5-6 servetele pt un singur scaun.

    V8TDI da scuze rectific ALCANTRA este un material textil de foarte buna calitate care imita pielea intoarsa,iar SUEDE este piele intoarsa originala:footy:
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Apr 2012
  20. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Solutie intretinere piele

    La noi, cele mai competente mi se par cele pe care le vinde MOBEXPERT, la magazinul de accesorii din Pipera (la intrarea pe str. Fabrica de glucoza). Au acolo mai multe solutii pentru diferite culori si genuri de piele.
     

Distribuie pagina asta