1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Speed Warning la A6 C6 - activare si dezactivare

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de catalinione, 20 Apr 2009.

  1. catalinione

    catalinione 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2009
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (140 PS)
    Am setat o speed warning la 50 km/h din MMI > Car > Instrument Cluster.

    Atentionarea acustica apare cand bordul (vitezometrul) arata cam 53 km/h. Nu am viteza afisata digital (pe bord).

    De ce discrepanta asta: 50 km/h versus 53 km/h? A mai observat cineva chestia asta? Cumva vitezometrul arata cumva un pic mai mult decat viteza reala?

    Stiu ca unele sisteme de navigatie afiseaza si viteza. E posibil si la navigatia din MMI 2G?
     
  2. cipri@n

    cipri@n Bronze Member

    Înscris:
    4 Iul 2008
    Locație:
    Iași / Catania
    Masina:
    A4 Avant 2002, 1.9 TDI, 131 CP, AVF
    din ce am citit pe forumuri si am obsevat si eu cu ochii mei exista discrepanta intre viteza indicata in bordul masinii si cea indicata de navigator. sunt multi care ziceau ca viteza indicata in bord e putin mai mare decat in realitate, iar cea reala ar fi indicata de navigator, dar eu tind sa cred ca viteza reala nu e cea indicata de navigator. lucru probat cu navigator nuvi 765 T, care eu eram oprit si el inca mai arata ca merg cu 4 ,5 km timp de ceva secunde dupa care isi revenea. deci asa trebuie sa fie si cu MMI. cel mai bine de aflat viteza reala e pe dinotest.
     
  3. audia6tdi Guest

    Înscris:
    21 Mar 2008
    Locație:
    bd
    Masina:
    momentan in cautare,fara graba
    exact cum a spus si colegul mai sus este vorba despre eroarea vitezometrului.orice masina,nu conteaza marca are o abatere a vitezometrului mai mare sau mai mica.
     
  4. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    In cele mai multe cazuri indica in plus cativa km
     
  5. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Si daca mai ai si ceva modificati aduse la jenti si gume ... sau doar la gume ... e clara treaba ...:p
     
  6. exxon 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2009
    Locație:
    Tg Mures
    Masina:
    Audi A6 4G 2016 Avant 2.0 Tdi 190 CP Ultra
    Sunetul acela care te atentioneaza cand treci peste viteza setata se poate schimba ? Ma deranjeaza enorm la A6. :wacko:
     
  7. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Da, se poate.
    In meniurile MMI-ului ai posibilitatea sa setezi limita sau chiar sa opresti atentionarea pt cele 2 "praguri".
     
  8. catalinione

    catalinione 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2009
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (140 PS)
    un singur "prag"

    Am scris chiar in primul meu mesaj ca se poate seta din MMI > Car > Instrument Cluster.

    Am citit in foarte multe locuri ca exista cele 2 "praguri", dar eu am posibilitatea sa setez un singur "prag" in MMI :(

    De ce am numai o limita si nu doua? :( De fapt, cand ating viteza respectiva, pe bord apare acel cerculet cu numarul 2, ca si cum ar fi a doua limita de viteza. Logic ar insemna ca mai exista o "limita" ... Cum as putea sa o setez? Cu butonul check in timpul mersului? Mai este la cineva asa?
     
  9. exxon 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2009
    Locație:
    Tg Mures
    Masina:
    Audi A6 4G 2016 Avant 2.0 Tdi 190 CP Ultra
    Referitor la praguri de limita de viteza am si eu doar una ( cel putzin asta am gasit ) si la sunet m-am referit daca poti pune alt sunet? de ex ca la VW passat,touran,golf. Daca il opresc nu am rezolvat mare lucru nu ?:sorry:
     
  10. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    Hm, cred ca toata lumea are 2 avertizari de fapt.

    Poate paginile din manual atasate pot fi de folos. Daca nu, am sa ma uit maine la masina.

    Alt tip de sunet nu ai cum sa pui
     
  11. exxon 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2009
    Locație:
    Tg Mures
    Masina:
    Audi A6 4G 2016 Avant 2.0 Tdi 190 CP Ultra
    Am gasit si la mine pragul 1 prin apasarea butonului Check. Problema in continuare este ca tot suna si tot asa urat si la primul prag si la al doilea :banghead:
     
  12. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Din pacate nu ajung in garaj unde am allroad-ul in care am MMI 2G decat luni dar din cate-mi amintesc starea acestor 2 praguri se face din CAR - SETTINGS - instrument cluster.
    Refuz sa cred ca nu aveti "putintica" rabdare in a gasi prin meniuri ;)
     
  13. catalinione

    catalinione 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2009
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (140 PS)
    primul prag prin butonul check

    Am gasit si eu, ca si exxon, primul "prag", prin apasarea butonului check in timpul mersului. Multumiri lui teg ptr paginile din manual.

    Am mai vazut MMI screenshot-uri care arata setarea celor 2 praguri. La masina mea (si se pare si a lui exxon), setarea celor 2 praguri e diferita ;)
     
  14. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    catalinione si exxon, ce versiune de soft aveti la MMI?

    Ati facut cumva update de soft dar nu ati repus Instrument Cluster cu ajutorul vag com?
     
  15. catalinione

    catalinione 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2009
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (140 PS)
    versiunea 5150

    teg Da, am facut update la versiunea 5150, apoi am activat hidden menu cu vag com-ul si apoi din hidden menu am activat instrument cluster. In versiunea 5140 pe care o aveam anterior, instrument cluster nu era activat.

    E posibil ca setarea ambelor praguri din MMI sa fie posibila numai incepand cu versiunea 5170?
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Aug 2011
  16. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Nu.
    La mine chiar si in versunea de baza (mult sub 5150) setarea era posibila pt ambele praguri.
     
  17. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    Da, posibilitatea exista si la versiunile vechi - ma intrebam doar daca nu gasiti setarea din MMI pentru simplul motiv ca a disparut Instrument Cluster dupa update.
     
  18. catalinione

    catalinione 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2009
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (140 PS)
    paginile din manual

    teg, display-ul pe MMI la mine arata exact cum e in Fig. 20 a primei pagini de manual scanate de tine, dar fara "Bordkomputer1" si "Bordkomputer2".

    Totusi, daca ne luam strict dupa paginile scanate de teg, primul prag se seteaza cu butonul check, iar pragul 2 din MMI. Exact asa cum e si la mine. Nu neg ca la alte masini e altfel!
     
  19. exxon 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2009
    Locație:
    Tg Mures
    Masina:
    Audi A6 4G 2016 Avant 2.0 Tdi 190 CP Ultra
    teg La mine softul e SW 12.0.0 daca imi iau curaj ii fac si un update mai incolo. In schimb pragul 2 merge setat din MMI si pragul 1 de la butonul check. Problema dupa cum am zis e sunetul asurzitor de avertizare pe care mai bine nu-l folosesc ca pur si simplu e inacceptabil pt mine.:nunu:
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Aug 2011
  20. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Si sunetul de la avertizare se poate seta din Volume Settings
     

Distribuie pagina asta