1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Spionat: Audi RS5

Discuție în 'Stiri Audi' creată de cristi231077, 22 Aug 2008.

  1. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Cand Audi a prezentat RS4, nimeni nu s-a asteptat ca acesta sa-i puna prea multe probleme lui BMW M3 Coupe.
    Totusi, cu un V8 puternic si rafinat, ajutat de eficienta tractiune integrala quattro, RS4 a devenit, incet-incet, un obiect de cult care, in curand, va preda stafeta lui RS5, programat sa apara la inceputul anului viitor.

    Germanii continua politica lor ciudata, si anume atata vreme cat va exista RS5 nu va mai exista un RS4, la fel cum RS6 n-a fost produs pe vremea lui RS4.

    In fine, nu asta ar fi cea mai mare problema a fanilor, ci concurenta deosebit de puternica, mai ales ca rivalii de moarte au modele noi, foarte bine primite, iar Lexus IS-F vine si el puternic din spate.

    Unele voci sustin ca motorul lui RS5 va fi o evolutie a V8-ului de 4,2 litri, impins de aceasta data spre 450 de cai. Altele favorizeaza V10-le de pe RS6, care, intre noi fie vorba, daca ajunge sub capota coupe-ului din Ingolstadt... nu-i loc in stirile Pro TV de la ora cinci ca sa fie descris prapadul pe care-l poate crea in randul concurentei.

    Lumea, in schimb, pare sa cada de acord cand vine vorba de transmisii: pe langa cea manuala, ambele surse o amintesc si pe cea dublu ambreiaj, care, de acum, este capabila sa transfere un cuplu maxim de 550 Nm si sa suporte 9.000 de rotatii!

    De aici obtinem un indiciu important: daca RS5 va primi motorul V10, acesta va trebui detunat o idee, caci cuplul sau de 650 Nm ar distruge cutia.


    Pozele, au fost surprinse in Death Valley si ne arata kit-ul optic deosebit de agresiv, ce va diferentia clar RS5 de restul gamei.
     
    Ultima editare: 22 Aug 2008
  2. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    sincer nu mi se pare foarte agresiv acest kit optic .. dar e frumos oricum:p
     
  3. FloRio

    FloRio Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 110hp~AFN 1998
    Bine ce e drept,faptul ca nu este echipat complet,adica orice masina in probe nu arata foarte bine,sunt sigur ca atunci cand maisna va aparea pe piata va arata mult mai bine,si cu siguranta nu se va vedea prin grila radiatorul:D,in orice caz va fi nevoie de un motor f tare ca sa bata rivalii de clasa,ca sa poate sa se impuna,pana nu dezvalui cei de la audi motorizarea lumea vorbeste....s-ar putea sa fie echipat cu noul V6 ce va echipa viitorul RS4,desi ma cam indoiesc,cat despre V10-le de pe RS6...no coment,totusi eu cred ca ar trebui un motor complet nou ,nu ca si cel de pe S5 care e identic cu motorul lui S4 care a cam dezamagit
     
  4. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    V10-le de pe rs6 nu va ajunge nicodata sub capota lui RS5 pt ca daca va ajunge, RS5-ul chiar si cu 500 cp va fi mai slab ca M3 coupe. va fi bun doar la liniute si va sta in curbe ca un logan.

    de ce ? pt ca V10 este prea greu pt RS5 si va atarna pe puntea fata ca un bloc de plumb iar comportamentul dinamic va fi distrus.

    de ce credeti ca se va renunta la 4.2 FSI in cazul lui S5 si se va pune motorul de 3.0 chiar si cu mai putini cp? pt ca din cauza greutatii motorului ce atarna pe rotile din fata, S5 nu prea poate face fata lui 335i chiar daca are aproape 50 cp in plus fata de bmw.
    4.2 va fi cel mai probabil motorul pt RS5 si noul RS4 . nu mica mi-ar fi mirarea ca audi sa incerce un gest kamikaze: 3.0tfsi si aprox 400 cp pt RS-uri
     
  5. DOOM

    DOOM Moderator Staff Member

    Înscris:
    13 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 35TDI MY2022 / Audi A1 1.6TDI MY2012
    my kind of motors :) turbo power :)
    Oricum sa nu uitam ca multa vreme RS4 a fost turbo deci n-ar fi chiar o premiera.
    Cat despre RS5 in afara de partea frontala arata ca un S5 normal.
     
  6. influxsg 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2008
    Locație:
    Bucuresti / Buzau
    Masina:
    Audi A3 2.0TDi 170cp DSG, S-Line SportPaket Plus
    RS4 va avea un 3.0TFSI care o sa dezvolte 450cp ;).
     
  7. FloRio

    FloRio Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 110hp~AFN 1998
    De unde stii?
     
  8. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    Ma indoiesc ca va avea ca motorizare oricare din cele enumerate mai sus, mai putin 3.0 care merita luata in considerare.... Cel mai sigur, si am citit fff mult pe tema, se pare ca audi lucreaza la un nou 4.0 care sa produca intre 450-480 cai. Mi se pare si foarte logic mai ales ca au decis sa intre in categorii nromale de motoare si sa fac 3.0 in loc de 3.2 , spr la fel sa faca si cu 4.2 in 4.0.... In plus, 120 de cai nu este deloc mult pt audi, care pe langa TTS, este deja capabil sa scoata chiar si mai bine, in jur e 150 cai/litru la motoarele turbo.
    Varianta mea preferata, dar nu cred ca va fi, ar fi sa puna un 3.0 TFSI de 450 de cai...motorul este mai usor, si ar fi excelent, plus incadra:superman:t in alte norme de impozitare si taxare... Sper sa fie cel ales pt RS4/RS5.
    Deasemenea, cred k pt prima data, Audi va face o exceptie si va produce simultan 2 RS-uri, avand in vedere ca RS5 este varianta coupe a lui RS4...sper sa fie asa! Bafta!
     
  9. nadir

    nadir Gold Member

    Înscris:
    11 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audis S3 8P
    hello
    din cate am auzit motoru de pe rs5 va fi un motor biturbo!
    un lucru care mi-ar surade sa zic asa
    4,2 bi T cam la fel ca vechiul rs6
     
  10. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Sa vedem care din ele, deocamdata suntem la stadiul de presupuneri.
     
  11. nadir

    nadir Gold Member

    Înscris:
    11 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audis S3 8P
    cu siguranta va fi turbo!

    din luna a 7a 2009 si pe s5 se va pune noul motor care va fi lansat pe s4 3000 tfsi

    s5 kompresor rs5 turboooooo
     
  12. FloRio

    FloRio Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 110hp~AFN 1998
    imi place cum suna,wow
     
  13. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    eu zic ca daca va avea V10, va fi inca un model audi care nu va putea concura cu un bmw mai vechi cu 3 ani.
    ar fi cea mai mare prostie.
    cu V10 -le distributia greutatii va fi din nou ca acum 10 ani: 65% pe puntea fata si 35% pe cea spate.
    M3-ul are maxim 55% pe puntea fata.

    S5-ul nu se poate tine pe circuit de 335i, RS4 actual nu poate, RS6 nu poate sa se tina de M5 chiar si cu cei 73 cp in plus. de ce ? din cauza plumbului de sub capota.
     
  14. sere

    sere 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Bucuresti & Constanta
    Masina:
    A3 Sportback 2.0FSI
    am inteles ca a fost lansat RS5 pentru ca l-am observat pe coperta unei reviste de pe la noi, era o comparatie intre el si un M3 o sa cumpar revista pentru mai multe detalii :)
     
  15. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    Nu e RS5...

    Nu e adevaratul RS5...se vrea a fi, si probabil arata 75% ca urmatorul, dar nu e cel original...:drag:
     
  16. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
    ...adevaratul RS5..:)
     

Distribuie pagina asta