1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Stabilitate dificila pe sosea Audi TT Mk1 8N - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi TT Mk1 (8N) (1998 - 2006)' creată de snoopinelro, 7 Sep 2011.

  1. snoopinelro

    snoopinelro 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi tt 1.8 t 2002
    Salut, am si eu o problema (de vreo 2 ani), am un audi tt 1.8t 224 hp, 2002.

    Problema apare atunci cand este ud pe jos, isi pierde stabilitatea (da din fund), asta se intampla la viteza constanta, nu cand accelerez, chiar si la 60 km/h viteza de oras. Am asteptat pana acum pentru ca mecanicul meu nu a gasit nici o defectiune, si eu am sperat sa se agraveze destul de mult incat sa fie descoperita problema.

    Multi au zis ca este de la rotile prea late (225/40/18), acum am cauciucuri noi dar degeaba. Cred totusi ca este ceva mecanic, nu ma pricep deloc la masini, asa ca mi-ar fi mai de folos ceva indrumari spre un service foarte bun, un mecanic pasionat de ceea ce face. Daca a mai avut cineva aceeasi problema sau banuie cam ce ar putea fi, astept sugestii.
    Va multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Sep 2011
  2. Songoku17

    Songoku17 3rd Gear Member

    Înscris:
    6 Iul 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A 6,2500 TDI-163 hp,2004
    Salutare,

    Primul lucru fa un test la suspensie/telescoape;bara stabilizatoare+bucse pe puntea spate,la TT-ul meu asa am rezolvat-o ,prin inlocuirea telescoapelor spate :friends:
     
  3. snoopinelro

    snoopinelro 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi tt 1.8 t 2002
    Salut
    am facut ceva testari azi si sunt atasate la mesaj. Ce parere aveti de rezultate (care va pricepeti la cifre)?
     
  4. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    salut,
    din fisa pusa la dispozitie rezulta ca nu esti deloc conform specificatiilor, acum nu stiu in ce masura acele specificatii sunt corecte...

    anvelopele sunt toate la fel si de aceiasi dimensiune?
     
  5. snoopinelro

    snoopinelro 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi tt 1.8 t 2002
    Salut, da, asa am zis si eu. Ca nu are nici o legatura cu specificatiile alea, dar respectivul a spus ca acum este ok, fata de cum era.Anvelopele sunt toate la fel si de aceeasi dimensiune, si luate in acelasi timp
     
  6. Predator

    Predator 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi TT
    Ai facut o dignoza sa vezi daca are vreo eroare? e posibil sa ai o problema la haldex , si sa nu poata gestiona sistemul quattro in parametri ideali
     
  7. snoopinelro

    snoopinelro 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi tt 1.8 t 2002
    Am fost azi la service, s-au uitat la masina, au zis sa schimb ceva bielete, bucsi, iar asta o sa se intample pe la sfarsitul saptamanii viitoare. Mai vedem dupa ce se mai intampla.Testul suprem o sa fie pe ploaie...
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Sep 2011
  8. Predator

    Predator 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi TT
    Ok , succes ... sa ne dai detalii daca afli ceva
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Sep 2011
  9. snoopinelro

    snoopinelro 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi tt 1.8 t 2002
    cred ca am rezolvat problema. am schimbat bielete bara stabilizatoare spate, bucsi bara stabilizatoare spate, flanse amortizor cu rulment fata, bucsi bara stabilizatoare fata, capete bara si amortizoarele pe spate. am mers doua zile pe ploaie si nu a mai facut asa.cred ca am scapat de problema. multumesc celor care m-au ajutat...
     
  10. TiTina

    TiTina 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2008
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    audi TT, 1.8, 224cp, 6+1, 4wd
    Multumesc pentru feedback :) ma bucur ca ti-am putut "lipi" masina de asfalt.
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Iun 2012
  11. Predator

    Predator 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi TT
    ma bucur ca ai scapat de probleme
     

Distribuie pagina asta