1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Stergatoare parbriz si luneta/hayon - stropitori parbriz/luneta si faruri - A6 C5 - diverse probleme

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de cicinda, 23 Ian 2008.

  1. cicinda 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2008
    Locație:
    craiova
    Masina:
    A6 2.5 tdi quattro 2001 avant
    salutare
    am de putin timp un a6 2001 180hp tdi si am observat ca nu merg stergatoarele pe intermitent si nici cel de pe spate (e avant).
    in plus la bord imi indica ceva senzor la faruri (xenon) defect -in germana dynam. leuchtweitenregulierung defekt - e simbolul cu faza scurta.
    poate a mai intalnit cineva asa ceva si un sfat ar fi binevenit.
     
  2. SaLLa

    SaLLa 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 1998 1.9TDI
    chiar k nu am mai auzit asa ceva:| eu zic sa te duci la un mecanic bun sau un electrician alta solutie cre k nai :|
     
  3. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Senzorul de inclinare e defect. Trebuie sa te duci la un service sa ti-l schimbe. Nu cred ca are legatura cu stergatoarele dar nu e exclus. Parerea mea ca este mai degraba o siguranta arsa responsabila pentru nefunctionarea corecta a stergatoarelor. Dar daca tot te duci la service pentru senzorul de inclinare, or sa-ti rezolve si problema cu stergatoarele...
     
  4. cicinda 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2008
    Locație:
    craiova
    Masina:
    A6 2.5 tdi quattro 2001 avant
    salutare
    am facut rost de schema electrica
    am studiat un pic si toate comenzile stergatoarelor sunt date de un releu dublu (m-am interesat si ar fi 140 lei), din moment ce nu merge intermitenta ma gandesc ca ree un defect in el (bineinteles ca l-am desfacut si pe asta si nimic vizibil ars, n-am avut timp sa verific releele din el)
    pe de alta parte motorasul de la stergatorul din spate are o gramada de electronica in el (zilele astea o sa-l testez afara, are 4 pini: plus, minus semnal de la releu de mai sus si semnal de la stropitorul de luneta).
    cat despre senzorul de inclinatie sunt doi defapt (asa reiese din schema) unul pe bratul inferior fata stanga si celalalt spate stanga, semnalele sunt prelucrate de o unitate speciala ce comanda motoraselel din faruri:)
    o sa ma uit sa vad daca nu cumva e vreunul din senzori lipsa sau rupta parghia de actionare, daca nu altul sau altii noi (in cayul asta trebuie adaptare si chestii mai complicate:banghead:, ce ziceti merge cu vag com)
    toata stima
     
  5. neurok

    neurok 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    TT 8N, 1.8T 132 KW, 2001; A4 B7, 1.8T 120KW, 2005
    Salut,
    Verifica cu Vag Com intai sa vezi ce eroare este la reglarea xenoanelor.
    Nu stiu sigur, dar logic este sa verifici daca nu cumva este o siguranta care alimenteaza si stregatoarele si reglarea pozitiei, ori vreo cupla comuna in bord. Totusi trebuie sa existe o logica, daca s-au defectat impreuna!!
     
  6. cicinda 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2008
    Locație:
    craiova
    Masina:
    A6 2.5 tdi quattro 2001 avant
    salutare
    cu stergatorul de pe spate s-a rezolvat
    l-am desfacut (bineinteles ca era nefolosit si n-am putut decat sa rup tubul de plastic prin care trece lichidul de spalare - mi se pare o idee prosteasca din partea audi sa treci lichidul prin motor- drept urmare a intrat lichid la pinioane si rezultatul nu a intarziat sa apara-au ruginit:ohmy:) l-am curatat uns si merge ca nou altfel aia de la service imi luau cel putin 400 lei fara manopera.
    am testat releul raspunzator de stergatoare pe alta masina si e ok.
    la capitolul asta mai ramane intermitenta stergatoarelor
    cred ca nu mai comunica, cu releul zilele astea am sa testez cu un ohmetru conexiunile, dar mai intai sa dau de mufa comutatorului stergatoarelor.
    n-am ajuns inca la xenoane si oricum trebuie sa ma pun cu burta pe carte sa invat cum se lucreaza cu vag com-ul.
    multa bafta tuturor
     
    apetrei florin apreciază asta.
  7. razvan.demian 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mar 2009
    Locație:
    Deva
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0TDI 140CP
    problema stergatoare in comp cu xenon AF

    Salutare,de curand am montat xenon AF pe faza scurta iar la plecarea din service am constatat ca nu mai merg stergatoarele,am revenit cu masina in service iar dupa o diagnoza sa gasit urmatoarea eroare :"motor stergator pe partea stanga -fara semnal" .Ma poate ajuta cineva???Ce legatura este intre faruri si stergatoare?Sa putut arde motorasul oare?Ms frumos!KEEP IN TOUCH
     
  8. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Stergatoare - brate stergatoare la A6 C5 (demontare - reparatie - etc.) - probleme si rezolvari

    Cum se demonteaza stergatoarele de pe A6 C5? Am incercat 15 min fara succes, am tras, am impins, am apasat in toate partile... nimic. Stupid sistem de prindere au.
     
    Ultima editare: 3 Dec 2009
  9. Cservice000

    Cservice000 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2009
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi 2.7 2006
    Sunt nou proprietar de audi A6, din ce am vazut eu umbland prin meniuri exista o optiune Wipers service sau ceva de genu.Daca o activezi stergatoarele se vor deplasa cam 20% de jos in sus fata de miscrea totala de rotatie.O sa postez mai tarziu in ce meniu trebuie sa intrii exact.
     
  10. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Vad ca tu ai A6 mai nou, ma refer la modelul precedent, C5 (al meu e din 2002).
     
    FlorinCioca apreciază asta.
  11. Cservice000

    Cservice000 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2009
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi 2.7 2006
    Cam asta scrie in cartea service


    In conditii de gheata verifica stergatoarele sa nu fie inghetate.
    Apasa pe butonul [CAR].
    Selecteaza Systems* din meniul CAR
    Selecteaza Windscreen wipers. Meniul stergatoarelor va aparea
    Selecteaza ON ca sa le aduci in pozitia de service si OFF in pozitia normala
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Oct 2011
    apetrei florin apreciază asta.
  12. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Banuiesc ca te referi la meniul din MMI, eu nu am asa ceva...
     
  13. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    Vezi ca e cel mai usor sistem de prindere din cate ai vazut vreodata. Trage spre tine de acel varf negru din mijlocul stergatorului si gata ai sa vezi ca stergatorul cade singur o sa pun o poza imediat.
     
  14. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Mersi, tocmai am reusit :) Problema era ca era foaaaaaaaaaarte intepenit sistemul alacu sina ce trebuie sa alunece, dar cu o surubelnita si cu "brute force" a mers. Poti pune poza sa vada si altii, mersi.
     
  15. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    Postez pozele mai jos asa cum am promis.
    Vezi in prima poza bucata incercuita cu rosu trebuie trasa in directia sageti si gata. Iar la montat trebuie sa se potrivesca perfect bucata incercuita de mine nr. 1 cu nr.2
     
  16. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Exact asa e. O sa ung putin sinele inainte sa le montez la loc. Thx!:icon_thumright:

    LE: Le-am demontat cu scopul de a inlocui doar lamela, dar se pare ca la modelul asta nu se poate, sau nu vad eu cum. Deci hai cu stergatoarele de 2 milioane (chiar n-am crezut ca o sa dau atata pe 2 bucati de cauciuc).
    Sau daca aveti voi alte alternative, please share.
     
    Ultima editare: 3 Dec 2009
  17. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Un mic tutorial pt aceasta problema :)
    Multumiri lui @Cristi
     
  18. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Stiti cumva cum sa dezactivez avertizarea pentru nivel scazut in vasul pentru stropi parbrizul ? Din VAG-COM se face ?
     
  19. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Doar pentru b7 se poate anula cu VCDS. Pentru B6 poti instala senzorul ca in tutorialul de aici sau poti pune pinul 1 din mufa de la ceasuri la masa si iti dispare alerta.
     
  20. john7

    john7 Bronze Member

    Înscris:
    8 Ian 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9TDI BKE
    Daca este vorba despre masina din profilul tau, respectiv A6 C5 an 2002 cod motor AWX, se pare ca din VAG COM nu poti inlatura avertizarea.
    Ramane valabila varianta 2 si anume: legarea la masa a pinului nr. 15 din conectorul de culoare gri cu 32 de pini al IC (instrumentele de bord), responsabil cu aceasta. In pinul respectiv vei gasi foarte probabil un fir rosu cu maro, care este precablajul pentru aceasta avertizare.
     
    wolfy996 și Drăghinescu Beniamin apreciază asta.

Distribuie pagina asta