1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Stergatoare si brate - stropitori parbriz si faruri - montare duze cu Incalzire la Audi A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de audi A4, 6 Ian 2008.

  1. gutza25

    gutza25 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2012
    Locație:
    Fetești - Ialomița
    Masina:
    A4 B9, an 2017, 2.0 tdi DETA, 190 cp, cod cutie RYQ
    Ca sa te convingi ca este asa cum ti.am zis eu, baga niste wd40 intr.o seringa, da drumul la stergatoare si in acelasi timp pune wd 40 din seringa chiar la imbinare, acolo unde se rasucesc stergatoarele. Ai sa vezi ca incep sa mearga mai bine. Succes
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai iti spune clar in eroare ca problema este la motoras.
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Motorul de la stergatoare este de vina.
     
  4. solidus snake

    solidus snake 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2016
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi a4 b6 131 cp AVF 2004
    Si ar trebui sa il schimb!? As putea sa verific cumva daca este ars!? Trebuie dat jos impreuna cu tot ansamblul sau se poate separat!?
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sunt tutoriale pe net si/sau Youtube despre tot ce intrebi. Mergi la un bun electrician auto. Cu colegul EEXCALADE (Catalin) langa tine eu nu stiu cum nu reusesti tu sa-ti rezolvi problemele care le tot ai la masina. Mergi la el si ii spui ca te-am trimis eu.
     
    lucaflo26 apreciază asta.
  6. solidus snake

    solidus snake 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2016
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi a4 b6 131 cp AVF 2004
    Salutare. Am desfacut ansamblul central de la stergătoare si surpriza.....axul de la bratul stang de la stergatoare este pur si simplu inghilat. Cel din dreapta este perfect functional si se misca chiar foarte usor. Am tot incercat sa il curat, sau sa il decompresez ca sa il pot curata, dar pur si simplu vrea sa iasa.......Asta e....va trebui schimbat ansamblul si totul o sa revina la normal. :-) macar ma pot folosi de cele 2 brate intermediare din ansamblu care sunt ok functionale si unse. Toata afacerea 121 lei (produsul), manoera gratis (eu).
     
  7. gutza25

    gutza25 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2012
    Locație:
    Fetești - Ialomița
    Masina:
    A4 B9, an 2017, 2.0 tdi DETA, 190 cp, cod cutie RYQ
    Ti.am zis de la inceput care este problema ta. Insista cu wd40 si o sa se desfaca pana la urma. In timp ce dai cu wd 40, incearca sa.l misti stanga-dreapta.
     
  8. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Un mecanism blocat se desface prin rotirea fiecarui brat, nu prin bataie.Se prinde in menghina si se roteste pana ce se poate scoate afara din cilindrul lui (dupa ce se scot sigurantele de prindere).Mecanismul se gripeaza pentru ca rugineste in interior.Se poate curata cu peria de sarma si apoi se monteaza la loc cu vaselina.
    Daca alegem mecanism Sh este bine sa ii facem o intretinere si lui prin aceeasi metoda.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
    gutza25 apreciază asta.
  9. solidus snake

    solidus snake 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2016
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi a4 b6 131 cp AVF 2004
    Saluate baieti. Am rezolvat problema cu mecanismul stergatoarelor prin inlocuire a mecanismului. Nu am avut norocul ca acel ax sa se degripeze si nici macar menghina si tot felul de spray-uri degripante nu au reusit sa il desfaca. Nici macar 10 grade nu se rotea si am renuntat la idee fiind presat si putin de timp (imi trebuie sa plec cu masina la un drum lung si aveam nevoie de stergatoare functionale). Oricum....multumesc pe aceasta cale baietilor pentru sfaturi si toate cele bune. :-) :-) :-)
     
  10. Adri 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Iul 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6 motor 2.0 ALT benzina AN 2002
    Sal îmi poți spune și mie de unde leai cumpărat pt ca și mie mi sa rupt o clema
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    De la cofetarie le cumperi. Pe bune acum, este chiar asa de greu sa mergi cu acel cod la orice magazin de piese auto sau chiar la reprezentanta, mai ales ca vad ca stai in Bucuresti ? Daca nici aici in capitala nu gasesti de cumparat ce sa mai zi de cineva care sta intr-o comuna izolata de prin tara asta. Puneti niste intrebari cateodata de raman fara cuvinte. Nu te obosi sa-mi dai nici o replica la acest mesaj.
     
    KidBlondu apreciază asta.
  12. KidBlondu

    KidBlondu 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4 b6 2.0i 2001
    La un magazin de piese auto de cartier . Sa i spui codurile ca altfel nu i apare in program ca piesa pt. B6
     
  13. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nimic din ce mentionezi tu nu se regaseste in link. De ce nu cumperi originale SH ?
     
  15. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Nu lua brate aftermarket. Atunci banii pe fereastra. Am luat eu vaico si topran si le-am aruncat. Am cumpărat apoi originale SH.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  16. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Răzvan,
    Problema este ca se cojesc sau ce probleme ai întâmpinat cu ele?
    Am găsit ceva SH la pret decent dar sunt puțin confunz legat de cod,știu ca trebuie sa aibă codul 8E1 955 407/8 C iar ce am găsit eu au 8E2 955 407/8 C,e același produs sau cele din urma sunt pt alt model ?:)

    Mersi
     
  17. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Erau rebuturi. Nu apasau deloc ștergătoarele pe parbriz si arcul era ca o piftie. A trebuit sa. Polizez prinderea ca sa pun pune ștergătoarele.
    Vezi ca alea cu 8E2 sa nu fie de Anglia.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  18. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    8E2 sunt de uk, n-ai ce face cu ele.
     
  19. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Am inteles băieți,oricum eu nu sunt nici pe departe adeptul pieselor AFM doar ca lucrând in domeniul automotive și producând și produse AFM(care la noi sunt 99% identice cu cele OEM) m-am gândit ca poate se aplica regula și aici(pana la urma sunt 2 bucăți de metal...nu cine știe ce inginerie).
    Clar alegerea o sa fie OEM noi.

    Mersi de info.
     
  20. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA

Distribuie pagina asta