1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Stropitori parbriz - brate stergatoare in fata si la hayon - vas lichid stropitori - A6 C6

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de vartan, 7 Dec 2008.

  1. Dorin 1981 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2017
    Locație:
    Genova
    Masina:
    Audi A6 Quattro, 3.0, 2006
    Mulțumesc. Sper sa reușesc sa-l opresc cumva.
     
  2. Sabau-Rosic Jiri 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iun 2016
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6, 2.0TDi, 2005
    Buna,

    La masina mea nu se stinge martorul galben din ecranul central din bord care ma atentioneaza ca nu am lichid de parbriz, am desfacut carenajul insa vasul meu de lichid pt sprituitoare nu are decat doaua motorase: cel pt parbriz si cel pt faruri, nu sunt nici alte fire acolo, asa ca am comandat degeaba senzorul.

    Am incercat sa il verific cu vcds: nici o eroare, dar la codare Instruments: am software coding: 0260103 (helper-ul imi zice ca la ultima cifra trebuie sa pun + 5 ca atentionarea sa fie activa, dar cum naiba e activa cu 3 acolo - normal ar trebuie sa fie 8)

    Exista oare A6 care sa nu aiba senzor de nivel pe vasul de lichid parbriz? cum as putea intra in posesia unei schite/scheme ca sa vad unde altundeva ar putea avea senzor.

    Si mai e faza naspa ca atunci cand incerc sa-l umplu plin curge afara apa din el, deci banuiesc ca nu inchide gatul acela, vasul era azi plin pana la gatul de umplere cand am desfacut carenajul..

    Va multumesc anticipat
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Senzorul este reperul #26 din schema atasata.

    Daca ai lichid in vas, dar cand torni sa umpli gatul curge, probabil a cedat gatul din cauza frigului.
     
  4. Sabau-Rosic Jiri 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iun 2016
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6, 2.0TDi, 2005
    Multumesc

    Rog codul pt senzor si pt gatul acela - dimineata as vrea sa le comand - am comandat un senzor dar nu stiu daca e cel bun 7M0 919 376

    Nu inteleg unde ar putea fii acel senzor pe rezervor - sa dau jos rezervorul de tot - azi la o inspectie vizuala nu l-am gasit, ce poze am gasit pe net ar trebui sa fie undeva intre cele doua motorase - e un locas acolo dar la vasul meu nu e gaurit si nici nu am gasit alte fire inafara de cele care merg la motorase.

    Multumesc

    Ar mai fii o chestie de care am uitat: capacul de la sprituitorul stanga nu se trage complet la loc dupa sprituirea farurilor - trebuie sa-l ajut cu mana aproximatic 3-4 mm, ce sa-i fac eventul rog si codul pt sprituitor sa vad cat costa.
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    7M0 919 376 - senzor nivel
    Codul gatului ti-l alegi din poza atasata in functie de limitarea la seria de sasiu.

    Sprituitorul il scoti usor (prin ridicare) cu o scula de plastic (eventual invelita intr-o carpa sa nu zgarii vopaseaua), il scoti cu atentie din clemele lui si cureti locul foarte bine. Poate s-a strans mizerie acolo si nu ii mai permite sa revina complet.

    In caz ca e sprituitorul defect, il comanzi dupa codul 4F0 955 101 presupunand ca ai bara normala pe masina.

    Senzorul de nivel este pe partea opusa pompelor, vezi poza atasata.
     
    Ultima editare: 7 Feb 2017
    KidBlondu apreciază asta.
  6. Sabau-Rosic Jiri 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iun 2016
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6, 2.0TDi, 2005
    Multumesc foarte mult de ajutor. Acum montez senzorul pe bidon si incerc sa trag cablajul - sper sa iasa ok, ca doar am reusit sa montez singur si altele citind forumul. Multumesc mult de sprijin
     
  7. bordea .ciprian

    bordea .ciprian 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2016
    Locație:
    PIATRA NEAMT
    Masina:
    audi a6 2.0 blb 2004
    Salut grup,
    Ma poate ajuta cineva cu o schema electrica as vrea sa montez spalatoare faruri. Am toata instalatia cu bara fata, spalatoare faruri, furtune, cuple intre furtunuri pentru pompele spalatoare, alta pompa din vas, etc.
    Vreau sa stiu unde se adauga firele de la pomba. La releul de lumini si releul de la maneta stergatoarelor care sunt pinii. Multumesc.
     
  8. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    bordea .ciprian, ti-am atasat niste scheme cu legaturile pompei. Trebuie sa alimentezi pompa printr-un releu comandat de J519 onboard supply (pin C12). Apoi urmeaza codarea.
     
  9. bordea .ciprian

    bordea .ciprian 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2016
    Locație:
    PIATRA NEAMT
    Masina:
    audi a6 2.0 blb 2004
    Multumesc. O zi faina
     
  10. Mxf 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2010
    Locație:
    Huși
    Masina:
    A6 2,0 TFSI
    Buna ziua.

    Am incercat ieri sa sa schimb stergatoarele si spre surprinderea mea sistemul de prindere pare diferit de cel de pe stergatoarele comandate pentru modelul meu. (Bosch Aerotwin model pentru A6 4F2 C6)

    Masina este un A6 4F2C6 2007 cod motor BPJ, al doilea proprietar. Este posibil sa fi fost schimbate bratele.

    Aveti cumva idee ce sistem de stergatoare s-ar potrivi ?

    Multumesc
     
  11. dayday

    dayday 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Oct 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    VW Eos MK5 2.0 TDI CBAB 2009 6M
    Eu am inlocuit duzele la A6 C6 2006 (duze+adaptor) Va las mai jos un clip. Daca aveti nelamuriri scrieti si va raspund cat de repede pot.

     
    ForTeen apreciază asta.
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Multumim dar informatia s-a mai mentionat / scris pe forum de multe ori pana acum. Sunt cele de A6 C7 (4G) si alte modele mai noi de Audi.
     
    Bitza-Bitza apreciază asta.
  13. vall

    vall 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Apr 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A6, 2.0TDI, 2005
    Salutare,
    Nu imi mai functioneaza stergatoarele, am eroarea cod eroare 00908. Mentionez ca siguranta este buna, motorasul verificat pe alta masina si este ok, maneta stergatoare este ok, blocul de lumini care este responsabil si de stergatoare inlocuit cu altul si nici un rezultat. Nu mai stiu ce sa fac, poate ma ajuta cineva. Multumesc! Masina audi A6 C6 (4F) an 2005
     
  14. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Ai verificat daca motorasul primeste ceva tensiune sau ai ceva pe mufa?
     
  15. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    vall, mecanismul stergatoarelor se misca usor fara motor?
     
  16. vall

    vall 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Apr 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A6, 2.0TDI, 2005
    da, are tensiune, mecanismul functioneaza usor, am verificat tot ce am scris mai sus, in afara de calculatorul de la volan, maneta imi arata pe vag ca imi da comenzile
     
  17. opinion 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Iun 2016
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A6 C6, 2.0 170cp (CAHA), 2010
    salutare
    Am si eu o problema de cand am luat masina, pierd lichidul de spalat parbrizul. Astazi am schimbat rotile si cu ocazia asta am demontat aripa interioara sau cum se numeste, ca sa vad daca reusesc sa imi dau seama de unde curge.
    Am facut o poza si poate reusiti voi sa ma ajutati cu codul piesei care imi trebuie. Pare a fi un fel de T-u acolo la care a mai fost lucrat in trecut (pus plastic cu pistolul). Piese este in continuarea furtunului de alimentare cu lichid si inainte de stergatorul de far.
    04.jpg
    Alta intrebare pe care o am este cum dumnezeu ajung acolo? Trebuie sa dau bara fata jos?
    In poza de mai jos am pus un marcaj pe ca sa incerc sa va arat unde s-ar afla acea piesa.
    05.jpg
    Multam mult
     
  18. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Daca e asta din poza , asta este codul 8D0 955 873
     
  19. opinion 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Iun 2016
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A6 C6, 2.0 170cp (CAHA), 2010
    Multumesc mult Aurel, ramane intrebarea: cum ajung la ea? Trebuie sa dau bara fata jos, sau exista si alta modalitate? Poate stie cineva.
     
  20. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    MI se pare ca nu scapi de a da bara jos, in plus vei avea si destul spatiu pentru a schimba piesa.
     

Distribuie pagina asta