1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Stropitori parbriz - brate stergatoare in fata si la hayon - vas lichid stropitori - B3 si B4 (80 90

Discuție în 'Modele clasice' creată de damutz20, 2 Mar 2008.

  1. damutz20

    damutz20 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Noi 2007
    Locație:
    Branesti , IF
    Masina:
    Audi 80 b4 Limited edition 2.0i
    Stergatoare si brate la B4 - demontare - inlocuire - probleme si rezolvari

    Salut..M-am trezit cu problema la stergatoare: pasul cu cadenta variabila merge in continuu si cand vreau sa-l opresc se opreste in momentul cand ii este data comanda (nu pana isi termina cursa cum era normal). Are ocineva idee ce poate fi de vina?
    celelalte viteze si moduri merg dar cu intreruperi de cursa. Daca aveti idee nu ezitati va rog.
    Va multumesc anticipat.
     
  2. ManiAcuV6 Banned

    Înscris:
    31 Aug 2007
    Locație:
    IASI sau BOTOSANI
    Masina:
    Audi A4 B6 2001 AWX
    Din ceea ce explicit tu eu as crede ca e contactul situat in motorasul de stergator .Cel care opreste stergatoarele in pozitia corecta ;)
     
    Ultima editare: 3 Mar 2008
  3. marian c4

    marian c4 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Ian 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a6.quattro 2.6
    incearca cu un alt releu.
     
  4. DarkWater

    DarkWater 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2009
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi 80 B4, 1.9TDI 1Z
    Stergatoare care se comporta ciudat (B4)

    am o mica pb-ma se opresc brusc stergatoarele(nuisi termina tura) cand opresc de la maneta(cred ca asa i zice)
    Am inteles ca sunt ceva relee sau nush.. ce ar trebui schimbat?
     
  5. Romeo_79

    Romeo_79 Gold Member

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    A4 Allroad 2.0 TDI 177 CP CGLC 2013
    Poate fi de la releu,dar si de la maneta de actionare a stergatoarelor (f rar).
    Daca e de la releu,probabil ca s-a sudat contactul,sau are un contact imperfect pe undeva.
    Trebuie desfacut,si inspectat vizual cablajul.Eventual,se pot reface toate legaturile de pe cablaj,cu pistolul de lipit.
    E un releu mai inalt decat celelalte.
    Arata cam in genul asta...

    Intermittent wipers relay.jpg
     
  6. DarkWater

    DarkWater 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2009
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi 80 B4, 1.9TDI 1Z
    Asta e sigur? ca il inlocuiesc atunci cu totul
     
  7. alex_hobeanu

    alex_hobeanu Bronze Member

    Înscris:
    10 Ian 2008
    Locație:
    California, USA
    Masina:
    A4 1.8T (AMB) quattro 2004 / A4 2.0T (CPMB) quattro 2014 / Q5 3.2 (CALB) 2012
    Este releul nr. 9 ( langa sigurantele 8,9 ) dar nu cred ca este defect. Parerea mea este ca problema se afla la comutatorul de capat de cursa de pe motorul de la stergatoare.

    Oricum este mai simplu de schimbat releul, si mult mai la indemana avand o masina pentru piese de schimb. :)
    Codul releului ar trebui sa fie 321.955.531 sau 431.955.531 (A).
     
  8. DarkWater

    DarkWater 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2009
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi 80 B4, 1.9TDI 1Z
    cam e mai simplu, cum ajung pe langa aia veche o sa il schimb si o sa iti zic ce am rezolvat. Orcum o sa incerc sa mai vand din aia veche ca nu o sa raman 4 ever cu asta. Urmeaza una cabrio :D
     
  9. Romeo_79

    Romeo_79 Gold Member

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    A4 Allroad 2.0 TDI 177 CP CGLC 2013
    Am avut aceeasi problema cu stergatoarele,si am rezolvat refacand o legatura de pe cablajul releului.
     
  10. DarkWater

    DarkWater 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2009
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi 80 B4, 1.9TDI 1Z
    O sa schimb releul ca as avea de unde
     
  11. gizmo 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Pucioasa
    Masina:
    Audi 80 Avant B4 1Z
    Salutare,

    am si eu o problema similara la un 80 Avant.
    respectiv la stergatorul spate cand il opresc el continua sa dea ture dar la intervale de cateva sescunde (aprox5).
    S-a oprit abea dupa ce am oprit motorul. Poate fi de la frig?


    Mark
     
  12. misujei 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2008
    Locație:
    sibiu
    Masina:
    AUDI 80; motor 3A;1991
    salutare,
    De cele mai multe ori daca stergatoarele se opresc la "mijlocul" parbrizului cand le opresti din maneta, este sigur sistemul de palpatoare atasate motorului electric.
    In toamna am refacut palpatoarele ca erau uzate (functioneaza prin frictiune), si aveam aceleasi probleme ca tine. O mana fina si niste lamele de releu electric RM 12,se poate rezolva.
     
  13. johngotty

    johngotty 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Ian 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    alfa romeo 166,2.0 ts,155 cp
    instalatie lichid parbriz

    sal.anul trecut am patit ceva urat la motor(a facut scurt + baterie cu ,capota)si au ars si cablurile care duc la "stropitoarele" pentru parbriz.din ce am inteles firele duceau la un fel de incalzitor pt stropitoare sa nu inghete iarna.ati umblat la partea asta vreodata?aveti schema?as vrea sa le repar,dar imi trebuie o schema.....:think:
     
  14. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    pe acest site ai tot ce iti trebe , doar ca trebuie sa iti faci cont :p . http://www.vagcat.com/ . dupa site-ul asta poti demontezi toata masina :p .
     
  15. ManiAcuV6 Banned

    Înscris:
    31 Aug 2007
    Locație:
    IASI sau BOTOSANI
    Masina:
    Audi A4 B6 2001 AWX
    Alea se schimba. Nu prea cred ca ai tu cum sa le faci. Locul unde se afla rezistenta aia e foarte mic.
    Eu le am luate de pe un B4 si asteapta sa le montez. Practic incalzesc apa inainte sa iasa pe diuze pentru ca aceasta sa nu inghete pana ajunge pe parbriz.
     
  16. adrian25

    adrian25 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    bucuresti / piatra neamt
    Masina:
    80
    toate b4 au acea rezistenta de incalzire a apei? ca la mine nu mi-a inghetat niciodata apa, e solutie de parbriz de iarna, dar sunt curios daca se si inclzesta, ca nu am observat sa fie aburi pe parbriz cand stropesc.......
     
  17. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Nu incalzesc apa, incalzesc duzele de stropit ca sa nu se formeze dop de gheata in ele. Asa se si cheama optiunea "duze incalzite" si vine de obicei cu pachetele de iarna. Daca s-au topit doar cablurile, alea se inlocuiesc...la fel si duzele, doar sa comanzi din cele incalzite.
     
  18. covesanu 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    audi A4 b5 ,1997
    Problema este la un audi 80 b4 din 1992, diesel. Am avut probleme cu stergatorul spate, am rezolvat problema.Dar nu merge spritiera. Am probat separat direct de la baterie motorasul de la spritiera si merge motorasul.Am masurat curentul care vine la motoras si vin 12v la actionarea manete de sprit, dar nu merge motorasul. Am probat firul de masa si vine masa. Apoi am luat plus de la stop si am dat direct plus pe motoras si asa merge. Nu inteleg ce este din moment ce vine curent pe fire si motorasul este bun.
    Si inca ceva, daca bag mufa la motoras si probez asa nu merge nici stergatorul spate. Daca scot mufa la motoras merge stergatorul .
     
  19. crymy 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    audi 80 , 2.0, 1992
    duze tip perdea audi 80

    Am circulat de curand cu o masina care avea duze tip perdea pentru curatarea parbrizului. Am ramas placut impersionat de puterea de curatare si drept urmare as dorii sa aflu daca imi pot monta si eu asa ceva pe 80-ul meu B4. Daca a mai montat cineva as dorii sa imi spuneti si mie de la ce model auto se potrivesc, ce modificari trebuie facute si un pret informativ ?
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Apr 2012
  20. covesanu 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    audi A4 b5 ,1997
    Ma ajuta cineva cu schema electrica de la stergatoare la audi 80 b4 din 1992 .
     

Distribuie pagina asta