1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Stropitori parbriz - brate stergatoare in fata si la hayon - vas lichid stropitori - B3 si B4 (80 90

Discuție în 'Modele clasice' creată de damutz20, 2 Mar 2008.

  1. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    pompa sprit spalare parbriz

    Salut
    Pe scurt , am masina audi B4 an 93 2,0 ABT 90CP sedan si de cand am aceasta masina nu i-a functionat stropitoarea de apa pe parbriz.
    Am constatat ca rezervorul de spalator este spart deoarece am bagat lichid de spalare in el si in secunda 2 mi-a curs pe asfalt tot :keule:
    Ca sa-l dau jos nu stiu cum sa fac ca e intre aripa interioara si cea exterioara si nu stiu pe unde sa-mi fac acces. Inainte sa fac o borcaneala va intreb : accesul e pe la aparatoarea de noroi ? aia trebuie data jos ?
    Daca as fi putut scoate macar mufa cu firele de curent i-as instala o alta pompa cu alt rezervor prins undeva in zona motorului ca loc este berechet
    Mi-a verificat un electrician partea electrica din bord si mi-a zis ca e buna .
    Are cineva idee cum sa incep, cu ce sa incep sa demontez sa am acces la nenorocirea asta ? :asskicking:
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Ian 2013
  2. alex_hobeanu

    alex_hobeanu Bronze Member

    Înscris:
    10 Ian 2008
    Locație:
    California, USA
    Masina:
    A4 1.8T (AMB) quattro 2004 / A4 2.0T (CPMB) quattro 2014 / Q5 3.2 (CALB) 2012
    Nu este spart rezervorul, a cedat garnitura dintre pompa si rezevor pe care trebuie sa o inlocuiesti. Au fost 2 modele 443955465 care s-a pus si pe B3 si 431955465A care are un umar si se fixeaza ceva mai bine. Ca sa o inlocuiesti trebuie sa demontezi farul stanga (are 4 suruburi, doua sus si doua jos). Pompa este in spatele lui. Pentru a demonta rezervorul ai mai mult de munca, din ce imi aduc aminte trebuie sa demontezi rezervorul de lichid de servo si parca si farul, nu mai stiu exact, are unul sau 2 suruburi in partea de sus. Oricum garnitura o poti schimba fara sa demontezi rezervorul de pe masina.
     
  3. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    la mine in spatele farului nu este nimic , adica vad fara sa l dau jos , in schimb am dat jos doar semnalizatorul si pot vedea rezervorul doar ca nu acolo este pompa :banghead: acolo este doar un suport in care e prins rezervorul de apa de caroserie . :(
     
  4. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    Am rezolvat : am dat jos roata stanga fata si am demontat aparatoarea de noroi , am descoperit pompa de sprit apa pt parbriz - e exact in spatele aparatorii de noroi . Era defecta , am comandat una noua 53lei + 18 curierat , am montat o si functioneaza perfect :arco: , rezervorul avea o gaura mica ca de surub , am folosit pistolul cu batoane de plastic , l am lipit si am montat totul la loc , nici n a fost asa complicat cum credeam ca ar fi :)
     

Distribuie pagina asta