1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Stropitori parbriz si faruri - stergatoare si brate - vas lichid parbriz la Audi A4 B7

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de RALLYMAN, 16 Noi 2009.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cata09 este documentata patania ta in numeroase topicuri pe forum. Citeste acest topic integral si topicul din aria A4 B6 (masina este aproape identica). Acolo ai tutoriale cum sa rezolvi problema. Intotdeauna citim forumul inainte sa intrebam. Asa cum am mai repetat (dar observ ca degeaba) este foarte probabil ca subiectul sa fi fost discutat anterior si s-ar putea sa gasiti raspunsul în alta discutie, cu subiect aparent diferit de ceea ce cautati si care nu apare la cautarea initiala dar se pare ca lenea este mai pregnanta si de ce sa nu punem/scriem noi pagini aiurea si inutil pe forum daca se poate. Bafta.
     
  2. Cata09 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Oct 2017
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    Audi A4, 2000 TDI, 2005
    Cristi crede-ma ca am cautat ieri 6 ore si azi. Ce-i drept la b6 nu am cautat si spun si de ce , mecanismul de la b6 este diferit la b7. Multumesc oricum de sfat. O sa caut si la b6
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Principiul este acelasi. Ca si concluzie iti spun eu ca iti trebuie alt mecanism si motoras nou pentru ca cel de pe masina ta este deja terminat de rugina. O sa vezi dupa ce desfaci.
     
  4. Cata09 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Oct 2017
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    Audi A4, 2000 TDI, 2005
    Din cate am vazut la b6 este angrenajul acela cu pârghii/ tije iar eu sistemul acela compact cu stropitoarea in boltul/șurubul de prindere al stergatorului. Un cod OM stie careva la acel ansamblu ?
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cata parca esti in alt film. :) Aici: http://www.clubaudi.ro/threads/port...a-la-a4-b6-probleme-si-rezolvari.31693/page-2 ai citit mesajul #39 ?
    Ce angrenaj cu parghii ai vazut tu la hayonul de B6 ? Ai citit degeaba 6 ore. Invata sa citesti cum trebuie forumul adica
     
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Poti incerca si sa dai jos stergatorul si ansamblul cu motorasul, poate ai sanse sa-l "resuscitezi".
     
  7. Cata09 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Oct 2017
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    Audi A4, 2000 TDI, 2005
    Multumesc Nucu!
     
  8. Horatiu Rus 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iun 2017
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BPW ) 140 CP
    Salutare,
    De cand am masina, am observat ca nu imi functioneaza stropitorul de la hayon. Urmatoarele au fost verificate:
    - pompa - pompeaza, se aude cand se actioneaza maneta + pe fata nu e nici o problema;
    - cat jos capitonaj usa portbagaj, scos furtun din motor si verificat si asa - nimic nu curge;

    As avea nevoie de alte sfaturi ce sa mai verific + o schema din ETKA si o explicatie a traseului furtunului de la bazin pana la hayon.
    Am mai citit pe un forum extern ca as putea sa tin mai mult apasata maneta, pentru ca e posibil ca nu ajunga apa pana acolo, traseul fiind unul mai lung decat la parbriz. Nu as vrea sa incerc asta pentru faptul ca posibil sa fie fisurat furtunul si nu prea vreau sa-mi umplu masina de lichid de parbriz.

    Multumesc
     
  9. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Poate te ajuta.
     
  10. Horatiu Rus 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iun 2017
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BPW ) 140 CP
    Multumesc, dar din pacate nu prea ma ajuta. Am mai vazut schema asta pe una din paginile anterioare.
    Poate stii sa imi zici traseul, adica pe unde intra in habitaclu, pe care stalp urca, etc etc.
    Citeam pe un forum de englezi, cum ca traseul ar fi pe undeva pe deasupra amplificatorului, dar nici vorba de asa ceva.
    Oricum, nu e graba, pana la primavara e timp destul, acum nu prea vreau sa puste toate plasticele de la frig :)
     
  11. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Am 2 probleme.
    1) cum dau jos stergatoarele de pe fata ca sa le inlocuiesc ? Le am cumparate si sunt nerabdator sa le pun acuma, nu am timp sa merg la service.
    M-am uitat la tutorialul asta dar nu functioneaza...:

    Am mai schimbat stergatoare insa aveau alta prindere.

    2) Pe spate stergatorul e model vechi si e bagat fortat (cel putin asa vad eu) in bratul de plastic (o sa revin cu poze), voi cum l-ati schimbat acolo ? Am cumparat si pe spate stergator tip "aero" de 37cm parca.

    Rog un raspuns cat mai rapid, multumesc. :)
     
    Ultima editare: 6 Mar 2018
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pentru fata, lama de pe brat se indeparteaza si se monteaza exact ca la inceputul clipului de la secunda 0.25 pana la secunda 0.34. Se trage de capac inspre fata si se ridica de lama. La fel se si monteaza. Se introduce nuca in locul dedicat de pe brat si se trage de capac. Unele capace de pe lama nu functioneaza cum trebuie si trebuie putin "ajutate" = fortate dar cu limita.
    Daca tu ai montat altceva pe masina insemna ca s-a facut o impovizatie = s-a montat ceva neconform.
    Inca ceva: nu mai conditiona vreodata/niciodata, pe acest forum, primirea unui raspuns. Il primesti cand il primesti, cand avem timp si mai ales cand stim sa raspundem corect nu sa ne bagam in seama pe forum deci nu cand vreti voi. Bafta.
     
    Scorpyon apreciază asta.
  13. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Am incercat la fel ca in clip si nu merge.

    Pe spate ziceam ca nu mi se par ok prinse, parca au fost fortate sa stea fixe, insa am gasit si pe internet poze si arata tot la fel. Ma intreb daca pot pune un stergator "nou".

    [​IMG]
    [​IMG]

    Pe spate e model din acesta:
    [​IMG]

    si am cumparat:
    [​IMG]
     
  14. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Degeaba ai cumparat lamela de un fel daca prinderea pe brat e diferita.
    Daca vrei lamela aero ai nevoie si de brat pt aero, cu prinderea potrivita.
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Tu ai cumparat stergator Aero pentru sistem de prindere standard. Ca sa il mondezi va trebui sa faci conversia standard => Aero ce implica inlocuirea bratului respectiv.
     
  16. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    salut!

    am o problema destul de ciudata zic eu, si anume:

    de ceva timp am tot avut probleme cu spalatorul de la far pe partea stanga, adica, at cand iesea si stropea nu mai intra de tot in bara, trebuia sa-l imping cu mana de fiecare data,
    dupa un timp iesea doar jumatate si stropea, pana m-am hotarat sa-l inlocuiesc...
    am comandat pe producator, l-am montat, dar doar iesea din bara fara sa stropeasca, si intra la loc...
    am incercat un alt spalator de la alt producator, acelasi lucru, intr-un final am cumparat pe original, dar si acesta face la fel...
    mentionez ca spalatorul de pe partea dreapta functioneaza perfect...

    daca bag presiune mai mica in spalator cu pistolul doar se ridica, cand maresc presiunea iese aerul si pe diuze...
    pe furtunl ce intra in spalator vine lichid... deci nu e infundat...

    ce ar putea fi? baietii de la service mi-au zis ca nu stiu care e problema, eventual sa incerc si cu alta pompa noua, poate asta veche nu mai face presiune suficienta... dar dupa cum am zis pe partea dreapta merge perfect, si pe stanga se ridica, edci presiune e, dar poate nu e suficienta...
    nu stiu ce sa zic....

    multumesc!
     
  17. Vlad Mararu 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Aug 2018
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4, B7 Avant, 2007, 2.0 TDI, 103 kW, BPW
    Salut,
    am observat ca ziceau colegii mai sus ca spalatorul de la faruri este diferit la S-line fata de varianta clasica, oare stiti daca difera si capacul spalatorului intre varianta S-line si cea clasica?

    Daca da, aveti oare un cod pt cel de S-line?

    Va multumesc!
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, este diferit si capacul. Codul il afli la magazin cand il comanzi.
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @Cristi Cred ca te inseli, cred ... :)
    Eu din cate stiu capacele spalatorului de far sunt aceleasi atat pe bara standard cat si pe S-Line. Intr-adevar spalatoarele difera.
     
  20. ltalexei

    ltalexei 5th Gear Member

    Înscris:
    28 Oct 2009
    Locație:
    Chisinau - Republica Moldova
    Masina:
    AUDI A4, 2.0 tdi, 2005 avant multitronic BLB
    Salut tuturor,
    Atasate sunt poze despre inlocuirea cu mult (pain in the ass) chin a bratului stergatorului geam spate A4 B7 Avant, + si utilajul folosit la inlocuirea acestuia.
    Durata - 1 ora.
    Bratul cumparat de pe ebay.com. Pare a fi destul de calitativ (neoriginal)
     

Distribuie pagina asta