1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Stropitori parbriz si faruri - stergatoare si brate - in fata si la hayon - la Audi A2

Discuție în 'Audi A2' creată de relikka, 21 Mai 2008.

  1. relikka 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A2 1.4I
    Probleme noi: stergatorul. Al meu nu mai sterge deloc bine. As putea spune ca a devenit chiar periculos in sensul ca imi manjeste geamul de nu mai vad nimic. Eu ma ingrozesc cand ploua pentru ca mai mult trebuie sa ghicesc ce am in fata...

    Gasisem undeva stergator (aero Bosch de 75 cm) la 110 lei, am dat avans, toate bune si frumoase, insa cand m-am dus sa il iau mi-au spus ca trebuie sa imi dea banii inapoi pentru ca trebuie sa le aduca din Germania si nu pot lua mai putin de 5 :crying: Asa ca daca mai e cineva doritor, sa-mi spuna, poate reusim sa ne strangem 5. Sau daca stiti alt loc de unde as putea sa iau, raman vesnic indatorata :yes:
     
  2. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
  3. relikka 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A2 1.4I
    thx, am intrebat deja acolo si au doar de 70 de cm. Nu ar fi asta problema, dar nu stiu sigur daca se potriveste si nu vreau sa schimb si bratul...
     
  4. relikka 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A2 1.4I
    Uite ca am folosit formularul din link-ul trimis de teg si mi-au si dat raspuns cei de la Augsburg. Se pare ca au stergator de 75:))). Probabil ca saptamana trecuta nu aveau pe stoc. M-as duce azi sa-l iau, sper sa reusesc sa ii localizez pe harta. :)
     
  5. blizzard

    blizzard Bronze Member

    Înscris:
    3 Feb 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A6, 2003, 1,9 TDI 131 CP
    Sal,
    Stergatoare nu e neaparat sa iei de la Bosch. Eu iti recomand cu caldura si marca VALEO siliconate. Foarte bune si facute pe tipuri si modele de masini. Cauta la pises auto import si nu se poate sa nu gasesti!
    Bafta! :icon_thumright:
     
  6. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Chiar asa mic e Bucurestiul ala, ca numai la un magazin gasesti stergatoare? Si pe langa asta mai gasesti si pe la centrele comerciale, cum ar fi Metro, Sell, Cora, Real etc. Sa stiti ca nu toate de aici sunt de proasta calitate. Eu am luat de la Real, doar o pereche de lamele cu 9 lei si sterg foarte bine, daca ma tin un an e super!
     
  7. relikka 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A2 1.4I
    Stergatoare gasesti peste tot, insa stergator pentru A2 nu.
     
  8. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Cumperi doar gumele, chiar daca sunt mai lungi (sa nu fie mai scurte) si neaparat sa fie pe baza de silicon. Alea poti sa le tai exact la lungimea dorita.
     
  9. relikka 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A2 1.4I
    eu in super/hipermarket si benzinarii am gasit de maxim 53 cm. Ori mie imi trebuie de 75.
     
  10. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
  11. relikka 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A2 1.4I
    Am reusit in sfarsit sa-mi iau stergatoare! De disperare mi-am luat 2 :P
    A trebuit sa fac comanda la Augsburg, pentru ca nu aveau pe stoc. Unul a costat aprox 700 de mii. N-am vazut mesajul lui viceroy, ca mi-as fi luat de la el. Sunt atat de incantata incat sterg parbrizul incontinuu :))). Sunt silentioase si sterg impecabil.
     
  12. liarc 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A2-1,4 benzina
    Relikka imi pare rau ca ai atatea probleme. Inainte sa imi iau A2 am avut o Skoda fabia combi...numai probleme am avut cu ea....dupa vreo 7 luni de umblat cu ea prin service-uri am renuntat la ea...si am lúat A2. Sunt fff incantata de el, pana acum am avut probleme cu el, de exemlu: s-a dus bateria, trebuie sa schimb bucsele pe fata, si stergatorul nu mai sterge bine...Dar e o nimica toata pe langa skoda.

    Apropos de stergator, numai 70 lei ai dat pe o bucata? Eu am comandat unul si am dat 97 lei...dar sunt fff dezamagita. de 2 zile l-am pus si a inceput sa sara deja si face galagie. Oare pentru asta am garantie la el???
    Poate imi dai si mie adresa unde ai comandat stergatorul.
    Mersi mult si mult succes sa iti rezolvi problemele...daca obosesti, inseamna ca tre sa renunti la ea :(.
     
  13. viceroy 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2008
    Locație:
    craciunesti
    Masina:
    dacia
    salut

    cred ca stergatorul pe care lai cumparat recent are inca prea mare forta de revenire.Solutia ar fi sa incerci sa il curbezi in sensul invers decat este in stare libera deoarece forta de apasare a bratului este la limita sa spunem altfel,forta de apasare se calculeaza astfel 750mm inmultit cu 1,6este egal 12.00 newtoni pe cand cind la o lama de sa spunem 700mm este 11,20 daca tot asa scartaie pe parbriz schimba lamela de pe cel nou pe cel vechi si ai sa vezi ca nu o sa mai scartaie
     
  14. liarc 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A2-1,4 benzina
    In sensul asta ai dreptate, sa sti ca nu m-am gandit, am sa incerc :) Mersi de idee.
    As fi vrut sa imi iau unul de la Bosh dar din pacate numai de la Valeo am gasit.
     
  15. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Si de ce nu ai luat Valeo? Sa stii ca sunt foarte bune, la pret cred ca sunt tot pe acolo.
     
  16. liarc 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A2-1,4 benzina
    Pai am luat Valeo la 97 ron/bucata si nu prea sunt multumita de ele, cel putin nu imi place cum se comporta la temperaturi scazute.
     
  17. relikka 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A2 1.4I
    eu sunt incantata de cel de la Bosch, e impecabil. Si din cate se pare, e si mai ieftin :). L-am luat de la Augsburg - e un magazin de piese auto in Militari, pe soseaua de centura (pe langa Metro, Kika, etc).
     
  18. tudorgafiuc

    tudorgafiuc 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2010
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A2, 1.4 diesel 2001
    Ieri sau alalta-ieri, in mers, stergeam parbrizul si i-am dat si cu lichid. A tasnit un pic, dupa care nimic. Am zis ca am ramas fara. :huh:
    Azi pun 1.5l de lichid de parbriz in rezervor ... cand incerc sa dau, tot nimic. M-am uitat pe sub masina dar n-a curs, sa zic ca e rezervorul spart sau ceva.

    De ce nu mai scoate lichidul ? am sters chestiile alea mici din care tasneste pe parbriz, le-am dat sus-jos, dar nimic... Ce sa fac ?
     
  19. Niwi

    Niwi 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2008
    Locație:
    SUA (satele unite ale Almăjului )
    Masina:
    pe jos
    Pai daca nu ti-a iesit furtunul de undeva si nu face balta sub masina inseamna ca nu mai merge pompa. De auzit se aude ca lucreaza pompa?
    Daca nu atunci verifici la panoul de sigurante daca e arsa siguranta si daca nici asta nu e atunci mergi la un electrician sa-ti verifice motorasul (pe direct) sau dupa caz sa-ti schimbe levierul de comanda sau firele daca una din cele doua sunt defecte.
     
  20. tudorgafiuc

    tudorgafiuc 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2010
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A2, 1.4 diesel 2001
    Se aude pompa normal ca si atunci cand mergea.
     

Distribuie pagina asta