1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sunet sau zgomot neidentificat (greierasi) in masina la A6 C6 - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de albinatrevel, 12 Sep 2010.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @flopoem Acelasi zgomot il am si eu, la diferenta de 1 sec si ceva intre pocanituri, ca si cum cineva ar ciocani la usa. Se manifesta exact ca la tine la 2-3 metri dupa ce plec din loc, dar nu mereu. Eu am cutie manuala.
     
  2. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Eu am un păcănit în portiera stânga față.
    Deja intru în depreciere :).
    Când franez, poc, când accelerez, poc, când masina intra intr-un balans, la viteza mica, atunci când terenul e "ondulat", poc-poc-poc.....și tot așa.
    Sa fie de la "încuietoare"? Nu, pentru ca mă împing în ușa și tot face.
    Sa fie din balamale? Nu, ușa nu are nici cel mai mic joc, iar șuruburile din balamale sunt betonate la propriu.
    Am demontat tot ce era în ușa, mai puțin rama cu geamul, am băgat mâinile, capul, lanterna, oglinzi....nimic, totul e la locul lui, bine bine prins. Am strâns totul, mai bine zis, am încercat, pentru ca era totul OK.
    A rămas ca o sa iau un băiat de la tinichigerie cu mine în mașină, de la reprezentanta, dar tare mi-e ca nu o sa găsească o rezolvare. Încă nu am ajuns pe la ei...
    Ce am de gând acum? E noaptea minții... :-D
    Am luat stetoscopul și la prima cursă, dacă o sa vedeți un nebun cu niște chestii în urechi, eu sunt, căutând cu mana stângă, pe portiera, cm cu cm zona mai exacta a provenienței păcănitului.
    Dacă găsesc ceva, postez, dacă cineva a trecut prin așa ceva și a rezolvat, îl rog sa posteze.
     
    Ultima editare: 28 Oct 2013
  3. jonnyy_b

    jonnyy_b 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Iul 2009
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    AUDI A6, 2.0 TDIe, 2010, CAGB
    Eu am o problema la a6-le meu, 2010 , si anume usa din spate dreapta la drum denivelat scartaie rau..undeva in spate la broasca cred partea sus asa.Am dat cu wd 40 dar tot face. A mai patit careva?
     
  4. VdTAFAN

    VdTAFAN Silver Member

    Înscris:
    22 Oct 2012
    Locație:
    Craiova/Caracal
    Masina:
    Audi A6, 3.0TDI, BMK,6HP19A,2006
    Va dau un sfat.....Get used to it.... Si eu am greieri in hayon si in torpedo pentru ca le am desfacut si s au "dereglat" Lafel in usi si bord. Sa nu mai zic ca atunci cand intru de pe un drum de tara pe un drum asfaltat, din cauza diferentei de nivel, intreaga masina se contorsioneaza si trozneste toata de parca se rupe.....Eu unul nu le iau in seama. Se pot repara, dar lenea e mare...Asa ca nu va mai stresati.. Numai bine!
     
  5. myh21ro 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Iul 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 2016 2.0 TDI
    Gabriel si la mine se aude uneori acel poc. Eu suspectez insa ca ar fi in blocul de la centura. In usa nu cred ca se aude. In vara am demontat fetele la usi, insa nu am gasit nimic acolo.
     
  6. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Corect. Mă gândeam și eu să nu fie ceva din "stalp", ceea ce ar confirma problema cu centura, dar o sa "vad" unde se aude exact și chit ca tai cu "autogenul" și tot ajung unde trebuie.
    Deci zici ca nu e nici din ușa spate... Eu am demontat- o doar pe cea din fata, cum am zis. Oricum, am băgat "stalpul" în ecuația asta...la limită, pentru ca deocamdată, impresia o am ca tot din zona portierei față ar veni păcănitul.
    O sa vad, dar cu scoaterea mașinii din garaj odată pe luna, cam greu sa mă apuc de "treaba". :-D (chiar ca plătesc impozit de-am boulea)
    Vreau ca după 8 noiembrie sa ajung pe la reprezentanta, sa pun niște țopuri pe la scut si deflectoare și atunci o sa iau la un test un tinichigiu, ca așa a rămas să facem.
    O sa vad ce spune și postez...
     
  7. tyyy84 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 C6 2.0 TDI 140CP - 2007
    Aentie !!! Aveam un scartait foarte enervant in dreptul stalpului din stanga soferului...

    Am desfacut amandoua fetele de usi, am uns si schimbat clemele...am desfacut stalpul si am uns ce se putea pe dedesubt si nimic...

    Cu greu mi-am dat seama ca era din incuietoarea usii fata ( usa de la sofer) care de la gropi, denivelari atingea partea din fier de pe caroserie( cuiul )...am ridicat din reglaj si s-a dus zgomotul ...bafta...sper sa rezolvati si voi cate ceva cu aceste informatii...
     
    go_play și nae77 apreciază asta.
  8. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Mulțumim...
    Problema e ca am încercat și o treaba cum se făcea la "autohtone" și anume, mă împingeam în ușa de cred ca o deformam (nu sunt un silfid, fost rugby-st :) ) și făcea EXAAACT la fel, nesimțind vreo modificare cât de mica. Te rog sa mă crezi, nu lipsea mult sa stric ceva cu impinsul ăla.
    Nimic...
    Ar fi fost ceva de preferat sa fie cum zici tu... :)
    Ajung după 8 ale lunii la reprezentanta, sa vad ce zic și ei...
    După, dacă e sa rămână așa, mă apuc de demontat. TOATĂ partea stângă...
     
  9. AudiA6Avant 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2015
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    AUDI A6 Avant 4F5 2.0 TDI 2009 170 PS
    Am si eu un zgomot in masina, parca ar merge un ventilator (dar nu este de la clima, pentru ca ramane si cand inchid clima). Cineva mi-a spus ca poate sa vina de la pompa de motorina. Are/a avut cineva aceasta problema sau ce ar putea fi ?
    Multumesc anticipat de raspunsuri si sfaturi
     
  10. FlorinMatt 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    Audi a6 c6 3.0Tdi 2009
    Mie imi troscane semnalizarea cand o apuca
     
  11. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Eu am rezolvat-o… Phiu. M-a terminat psihic.
    Am scos geamul cu tot cu cadrul, cand am schimbat incuietoarea si a disparut pacanitul.
    Deci originea tot nu o stiu, dar bine ca a disparut.
    (Cred ca a aparut dupa ce au umblat cei cu folierea…)
     
  12. Bogda_n

    Bogda_n 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4F2C6 3.0 TDI (CDYA) 2010
    salut,

    ai gasit o rezolvare?
    ocazional am si eu aceeasi problema, rabatez bancheta o pun in pozitie normala si o perioada e liniste, dupa ceva timp revine zgomotul ...
     
  13. silvyu

    silvyu 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Ian 2012
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi A6 C6 2010 Avant, 2.0TDI, cod CAHA, 170CP, manual.
    Vin cu o rezolvare, poate au si altii acelasi zgomot care il aveam eu. La mine zgomotul venea de la balamalele de prindere a banchetei spate. Dupa ce am uns finut cu vaselina balamalele, le-am blocat si deblocat de cateva ori sa intre vaselina bine peste tot ce misca, am mai dat o pelicula si pe boltul de prindere nu mai am nici un zgomot in masina! :)
    Incercati varianta asta poate o rezolvati si voi.
     
    Mihai Hristescu apreciază asta.
  14. Bogda_n

    Bogda_n 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4F2C6 3.0 TDI (CDYA) 2010
    Salut,

    Stie cineva un "mecanic / doctor" bun pentru "greierasi" habitaclu?

    Cel mai probabil trebuie schimbate clemele la elemente de plastic care au fost desfacute si reglaj usi.

    Pe forum am gasit rezolvari / instructiuni, dar parca nu m-as baga singur in asta ...

    Multumesc,
     
  15. go_play

    go_play 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C6 3.0 Quattro (ASB) 2007
    Cum se regleaza usile? Care surub si cum?
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu a mai intrat pe forum de peste 2 (doi) ani. Crezi ca iti va raspunde acum ?
    Se desfac (mai bine zis se slabesc) cele 2 suruburi de pe stalpul usii care tin acel "cui = platnic" si se regleaza lovind foarte usor cu un ciocan (sus-jos sau stanga-dreapta) acel "cui = platnic" proband dupa ce se strange, cum inchide usa. Daca nu se inchide bine iar se desface si iar se bate in el foarte usor. Fa asta la un bun tinichigiu auto. Stie el ce are de facut.
     
    go_play apreciază asta.
  17. go_play

    go_play 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C6 3.0 Quattro (ASB) 2007
    Multumesc Cristi.
    Spune-mi stii cumva daca din balamale se pot face reglaje sau acolo nu ai ce face. Citisem eu mai demult ceva cum ca se poate face ceva dar nu era ceva concret, mai mult evaziv.
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Depinde, daca sunt lasate se pot face si acolo niste ajustari cu niste distantiere foarte subtiri. Mergi la un tinichigiu profesionist. Daca erai in Bucuresti se rezolva fara probleme.
     

Distribuie pagina asta