1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sunet sau zgomot neidentificat (greierasi) in masina la A6 C7 - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de flavius89, 7 Iul 2019.

  1. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    Hello, poate sunt colegi ce s-au mai confruntat cu acest aspect:

    In zona trimurilor centrale in mijlocului bordului cand masina e in mers intre 1600-1800rpm, se creaza o rezonanta, zgomote de niste plastice / greerasi in bord. Are idee cineva de unde provin?
     
  2. Tudor Virgil 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2017
    Locație:
    Prahova
    Masina:
    Q7 4M , 3.0 , 2015
    De la suportul de telefon care probabil îl folosesti și ai solicitat plasticele alea. Părerea mea .
     
  3. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    Parca e mai din interior in bord, am pus mana pe acele grilaje in timp ce se auzea rezonanta dar nu e de acolo. Suport de telefon nu folosesc.
     
  4. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    E posibil sa bazaie difuzorul central din bord la acea turatie a motorului? S-a mai confruntat cineva cu problema asta? Mai e prezent sunetul si pe drum foarte rau .
     
  5. aNd oNe 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2012
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 190CP Ultra avant 2016
    flavius89 Salut,
    Ai rezolvat cu scârțâitul ? La mine se aude undeva intre volan si bord.
     
  6. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    Nu am rezolvat. Încă îl am și apare uneori pe zona de turații 1600 - 1800, din aceeași zona pe care o menționezi și tu. Nu știu ce putem face
     
  7. aNd oNe 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2012
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 190CP Ultra avant 2016
    Cred ca ii dau foc, pentru ca ma oboseste :) Cand se mai incalzeste afara, dau jos plasticuriile de la volan si testez fara ele, si tot asa. Pana gasesc locul. Uneori am impresia ca se aude si intre bord si parbriz. N-am idee. La mine se aude cam la orice viteza, daca ii drumul denivelat
     
  8. a6jii 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2015
    Locație:
    targu-jiu
    Masina:
    a6 c7 4g 2.0tdi 190cp quattro 2016 / a6 4f 2.7tdi quattro 2006
    Am si eu aceeasi problema. Dar zgomotul apare exact la 2.000 turatii. Am observat ca aunci cand pun un deget si imping partea metalica de la grila de la clima centrala/stanga imi dispare sunetul.
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Demonteaz-o si vezi ce bazaie.
     
    Alex3 apreciază asta.
  10. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    La mine nu vine de la grila centrala ci ceva mai spre parbriz din bord. Pe orice as pune mana nu dispare sunetul
     
  11. aNd oNe 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2012
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 190CP Ultra avant 2016
    Salut, a rezolvat cineva cu scartaitul? Mersi
     
  12. Andy87

    Andy87 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2017
    Locație:
    Germania
    Masina:
    audi a6 c7 4g , 2.0 tdi 190 hp, 07.2017
    Va salut,
    Recent am cumparat un A6 C7 2.0 tdi 190 cp avant, an fabricatie 2017. Totul bine si frumos, pana cand am inceput sa aud un suierat de frecventa inalta, (dinspre mijlocul bordului) de la 80 km/h in sus, doar cand apas pedala de acceleratie. La 100 km/h dispare, dar reapare cand ajung la 130 km/h si cu cat viteza e mai mare, rezonanta creste. Este foarte enervant. Mentionez ca sunetul apare doar cand apas pedala de acceleratie. Daca nu o accelerez, nu se aude (in intervalele astea de viteza). Am fost cu masina in reprezentanta, Germania, au verificat-o, au facut test drive si mi-au spus ca nu au putut sa gaseasca sursa sunetului.
    Stiu ca aici pe forum postezi cand ai epuizat toate solutiile si eu, chiar am epuizat toate solutiile. Dupa ce am rascolit si internetul, am gasit pe un forum extern ca ar putea fi o pierdere de aer pe furtunul dintre clapeta de acceleratie si intercooler. Nici nu stiu daca masina mea are intercooler si la acel furtun gros, e foarte greu de ajuns la el, fiind in spatele motorului. Are cineva vreo idee, vreo parere, vreun sfat ceva ? Multumesc.
     
    iuonut apreciază asta.
  13. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    Si-a facut cineva curaj sa desfaca plasticele din bord din jurul grilelor de aer /mmi de unde se aude zdranganeala pe care o mentionam cei cu buba asta ?
     
  14. nrtek 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 2017
    Se pare ca e o problema comuna, tot in zona centrala se aude si la mine, la acelasi numar de turatii.
    Am observat ca daca bag ecranul in bord nu se mai aude.
     
  15. aNd oNe 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2012
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 190CP Ultra avant 2016
    nrtek
    Eu am observat ca scartaie geamul de plastic al ceasurilor. Cand scartaie apas cu degetul putin mai jos de unde apare in ce viteza esti (atasat poza) si nu se mai aude
     
  16. nrtek 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 2017
    aNd oNe incerc maine desi nu-mi da impresia ca din zona aia se aude. Insa, ce este culmea e ca, am observat ca doar la fix 2000 de rotatii se aude.
     
  17. nrtek 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 2017
    De ceva timp am scos din grila de ventilatie ( cea din dreapta) suportul de telefon si nu am mai auzit absolut nimic , inca nu am iesit la un drum mai lung pentru ca acolo era destul de prezenta si suparatoare dar sper sa nu se mai auda.
    Ps: cumva toti cei care am postat am tinut suportul de telefon pe grila?
     
  18. Andy87

    Andy87 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2017
    Locație:
    Germania
    Masina:
    audi a6 c7 4g , 2.0 tdi 190 hp, 07.2017
    La mine e strict conditionat sunetul, de acceleratie. Am trimis-o recent in reprezentanta, a spus ca e normal, ca fac si alte masini cu motorizare ca a mea, la fel. Tot astept, poate cineva i-a dat de cap.
     
  19. Oliver24 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2012
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A6 2.0 TDI 177 CP- CGCL-
    S-a mai lovit cineva de acest sunet in habitaclu ? De ceva timp a inceput sa se audă și la mine:

     
  20. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Eu am asimilat sunetul cu freonul din instalație. La mine așa se aude de când am mașina, nici nu s-a intensificat, nici nu a scăzut, se aude doar în sezonul cald când sunt temperaturi mari sau când a fost mașina lăsată în soare și lucrează mai intens compresorul de AC.
     

Distribuie pagina asta