1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Suspensie pneumatica la A8 D3 - discutii diverse - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A8 D3 (2003 - 2010)' creată de alexu, 16 Feb 2010.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    G291 este incastrat in blocul de valve.
     
  2. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Eu am eroarea aia cu intermitent de 100 k km si suspensia functioneaza perfect. De sarbatori am fost plecat 8 zile si era in picioare. Nu cred ca se lasa de la ea. Acum nu se stie niciodata
     
  3. Razvan1989

    Razvan1989 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2017
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    Audi a8 3.0 tdi 2005
    Nici la mine nu se Lasa,dar pe fata se aude un sunet ciudat,scârțâie ceva urat,si când pun frâna uneori aud cum da aer afara in Zona din fata.chiar nu stiu ce sa ii fac.
     
  4. A8 3.0i

    A8 3.0i 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Dec 2016
    Locație:
    Wiena
    Masina:
    Audi a8 3.0 2005
    Rasvan 1989
    Am avut aceasi aroare si am schimbat blovul de valve si a disparuz
    Se afla in stanga fata sub aripa sicces
     
  5. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Scartaitul acela vine de la amortizoare , supriza este ca se schimba cu tot cu perna


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  6. Razvan1989

    Razvan1989 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2017
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    Audi a8 3.0 tdi 2005
    Am observat ca scârțâie de când a venit gerul,eroarea g291 am șters-o si numai apare!!!
     
  7. AllexBrl

    AllexBrl 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a8 3.0tdi 2004
    Am si eu o problema in modul dynamic nu se stinge becul verde cu sageata in jos dc? Mentionez nu am nici o eroare pe tester iar ea se ridica si se lasa...cineva in masura sa imi raspunda si mie??
     
  8. razzzvan7 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2018
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    A8 3.0 tdi 2006
    Va salut . Exista vreo metoda prin care as putea sa blochez aerul sa nu mai iasă din perne ?
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da, schimbi perna.
     
  10. razzzvan7 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2018
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    A8 3.0 tdi 2006
    La mine problema cred ca este compresorul . nu cred ca mai are putere sa țină presiunea. și nu mi se lasă doar o perna mi se lasă toate . dacă încerc sa bag aer de la un compresor extern pot sa o ridic cât vreau doar pe spate . pe fata partea dreapta supapa era înfundată . am desfundat o și acum doar ea mai rămâne sus .
     
  11. Sandulean Sergiu 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A8 D3, 4.2 TDI, 2006/01
    Salut,
    Detin un A8 D3 2006 4.2 TDI, si am urmatoarea intrebare: mi s-a aprins becul de galben de la suspensie (a stat putin cel verde aprins, dupa care s-a stins si a ramas doar cel galben ).
    Am fost si am facut plinul, nu stiu care ar fi legatura, dar dupa ce am facut plinul, s-a stins pentru 100 km apoi iar s-a aprins si asa a ramas.
    Interesant este faptul ca suspensia se ridica si se lasa exact cum ar trebui, masina nu e inegala ( nu e lasa pe fata/spate sau lateral ). Nu prea imi explic, toate cele 4 moduri de supsensie sunt active.

    Daca a mai intampinat cineva acesta problema si ma poate ajuta ii multumesc.
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Fa diagnoza. Daca ai avut martor aprins, in principiu, ramane eroare la diagnoza. Daca nu mai apare asta a fost, o eroare sporadica.
     
  13. Cipriannnn 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2018
    Locație:
    Alexandria
    Masina:
    Audi a8 3.0tdi
    Buna seara, am si eu o dilrma si mi-ar fi de mare folos raspunsul vostru.
    Doresc sa cumpar un audi a8 si mi se pare ca nu sta drept,mai exact mi se pare ca sta putin lasat de spate,o sa atasez o poza ... Va multumesc!
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Tu ai facut test la masina sau tu vrei sa ghicim din poze ? In fiecare zi ma mir de ce intrebari puneti si se pare ca ma surprindeti (care la varsta mea am zis ca le-am vazut si auzit pe toate) cu ceva. :)

    Pe langa faptul ca pozele sunt cele mai penibile = execrabile = panarame vazute de mine pe acest forum. Mai mici nu puteai sa le gasesti ca si format ? :)
    Nu se vede nimic relevant din pozele astea. Masina se cumpara pe principiul vazut placut si atat. Nu ai cum sa stii ce are o masina aflata la mii de km deparatre daca nu se mentioneaza nimic. Poate este o iluzie in poza, poate pozele nu sunt concludente si masina nu are nimic. Ce faci ? Nu mai cumperi masina ?
     
  15. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Încearcă sa faci măsurătorile descrise aici, ultima imagine și verifica la A8-ul pe care vrei să-l cumperi, ar trebui sa îți ofere un răspuns. Totodata nu vei avea niciodată același nivel la cele toate 4 rotile, vor oscila un pic.
     
  16. Tuta00 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2018
    Locație:
    Murcia
    Masina:
    Audi A8 D3 2007
    Salutare

    Am o problema cu suspensia din partea dreapta fata. I-am schimbat perna cu una noua si mi se aude o bataie in sec ca si cum ar fi telescopul desprins. L-am desfacut de 2 ori si nu am gasit nimic in neregula. Masina are braturile toate schimbate si compresor nou. Va multumesc pentru orice raspuns.
     
  17. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Toate bratele au fost schimbate ?
     
  18. Tuta00 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2018
    Locație:
    Murcia
    Masina:
    Audi A8 D3 2007
    Da, toate schimbate. Problema o am de cand am schimbat perna de pe partea dreapta fata
    Ea nu pierde aer e totul perfect dar suna ca si cum s-ar atinge telescopul cu ceva fier. Nu am idee ce poate fi.
     
  19. Alex Bădică

    Alex Bădică 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2018
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    A8, 4.2 benzina, v8, 2003
    Salut,
    Am un A8 D3 an 2003, benzina, 4.2 V8 si am o problema la pernele de aer. Mai exact când doresc să mut suspensia de pe dynamic pe lift, nu functioneaza. Nu se ridica la comanda mea. Tin sa mentionez ca mașinii ii este luata borna mereu pentru ca are un consumator in plus si inca nu am stabilit ce consumator este. Mai mereu se ridica "lift" si te zdruncina in ea de iti vine rau.. Mă puteti ajuta ?
     
  20. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Al meu sta exact la fel si nu are o problema la suspensie.
     

Distribuie pagina asta