1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Switch pedala frana la A4 B7 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de weasel, 7 Oct 2010.

  1. weasel 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Sep 2010
    Locație:
    cluj
    Masina:
    audi a4 1.9 tdi awx b6 8e 2002avant
    Lampile de frana se aprind singure A4 B7

    VIN: WAUZZZ8EX5A487644 Mileage: 117890km/73253miles
    -------------------------------------------------------------------------------
    Address 01: Engine Labels: 03G-906-016-BKE.lbl
    Part No SW: 03G 906 016 FE HW: 028 101 212 7
    Component: R4 1,9L EDC 0000SG 9820
    Revision: 12345678 Serial number: AUX6Z0D0470919
    Coding: 0000071
    Shop #: WSC 20516 123 84211

    1 Fault Found:
    16955 - Brake Switch (F): Implausible Signal
    P0571 - 000 - - - Intermittent
    Freeze Frame:
    RPM: 1008 /min
    Torque: 61.0 Nm
    Speed: 0.0 km/h
    Load: 7.1 %
    Voltage: 13.91 V
    Bin. Bits: 11000101
    Torque: 141.5 Nm
    Bin. Bits: 0 00 1

    Readiness: 0 0 0 0 0
    eroarea asta imi apare la scanarea cu vag 912 problema ii ca merge masina doar ca in mers pur si simplu mi se aprind lampile de frana
    si de cand a dat frigu se aprind si singure din senin si fara sa fiu in masina ma trezesc cu bateria descarcata si vin si imi zic vecini ca am lasat becurile aprinse iar daca ridic putin de pedala se sting
    daca ma ma puteti ajuta sau macar cam cat costa am inteles de pe alte forumuri ca ar fi vorba de ceva senzor la pedala si is curios daca se schimba greu
     
  2. weasel 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Sep 2010
    Locație:
    cluj
    Masina:
    audi a4 1.9 tdi awx b6 8e 2002avant
    apropo masina este un audi din 2005 1,9 115 cp
     
  3. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Da, este "switch"-ul de la pedala, un intrerupator! Costa in jur de 60 de lei si se schimba foarte usor! Trebuie sa dai jos plasticul din partea de jos a bordului, de la pedale, sunt 2 suruburi sus si doua jos daca nu ma insel, dupa care te uiti in partea de sus a pedalei de frana si vezi switch-ul. Se scoate prin rotirea lui in partea opusa a acelor de ceasornic...si se schimba, spor la treaba!
     
  4. darking

    darking 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2010
    Locație:
    craiova
    Masina:
    2.0 TDI 2006
    de vreo 2 noptii ma tot suna vecinii pe la 7-8 dimineata ca am stopurile la masina aprinse.am coborat de fiecare data cu gandul ca am uitat farurile aprinse,dar am constatat ca acestea erau stinse.are cineva idee din ce cauza mi-i se aprind spopurile singure?
    multumesc si astept un raspuns
     
  5. allexutzu

    allexutzu Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2010
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    BMW 320d e90
    stopurile pe frana? sau pozitii? daca se refera la stopurile pe frana inseamna ca e de vina contactorul de la pedala de frana...la unii nu mai functioneaza deloc, la altii ramane blocat pe aprins...in cazul tau probabil ca are insomnii si se declanseaza din cand in cand :) nu e foarte scump, am schimbat la o skoda si am dat vreo 30-40 lei, nu mai stiu...
     
  6. john7

    john7 Bronze Member

    Înscris:
    8 Ian 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9TDI BKE
    asta am patit si eu asta iarna. De 2-3 ori am observat la timp, am apasat putin frana si s-au stins.
    ghinionul a facut sa se aprinda intr-o noapte geroasa iar dimineata, cand sa deschid masina...nimic, am deschis-o cu cheia, am masurat bateria si aveam doar 3 volti...am reancarcat bateria si am dat jos switch-ul de frana. L-am reglat apoi astfel incat sa nu se aprinda decat dupa ce apas pedala de frana aprox 2 cm. De atunci nu am mai avut nimic.
    concluzie... trage la maxim de tija de plastic care vine in contact direct cu corpul pedalei de frana, monteaza switch-ul la loc si va fi ok.
    detalii despre montaj gasesti aici
     
    Ultima editare: 6 Ian 2011
  7. Noris

    Noris 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Dec 2010
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A6, 2.0 TDI, 2010
    La fel am patit si eu cu un audi a6 2006. e din cauza switchu`lui de la pedala de frana am dat pe el 50 lei de la reprezentanta :D
     
  8. darking

    darking 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2010
    Locație:
    craiova
    Masina:
    2.0 TDI 2006
    va multumesc mult.doar ce am demontat ieri jumatate din masina si era totul in regula si m-am pomenit cu chestia asta.maine o sa il desfac.
     
  9. Audi_R

    Audi_R 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
    L-am schimbat si eu am dat 120 RON.
     
  10. irimiafeldioreanu 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Apr 2010
    Locație:
    tulcea
    Masina:
    audi a4 2.0 diesel
    am patit si eu la fel la masina mea (audi a4 2.0 multitronic) este vorba de senzorul de frana de la pedala de frana. se inlocuieste asa cum zice ORGO !! schimbati-l cat mai repede fiindca vi se poate duce bateria!!!! eu am schimbat bateria din acesta cauza!! lampile de la stopurile pe frana au consum ridicat de curent in comparatie cu pozitiile iar alternatorul nefunctionand nu mai alimenteaza bateria! in special am observat ca se aprind singure la diferente mari de temperatura mai ales temperaturi foarte joase
     
  11. darking

    darking 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2010
    Locație:
    craiova
    Masina:
    2.0 TDI 2006
    am patit si eu de 2 ori treaba asta cand erau minus 15 grade afara.dar acum de cand s-a ma incalzit nu mi-i s-a mai intamplat.este intrerupatorul de frana de vina
     
  12. bogdann

    bogdann 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2010
    Locație:
    medias
    Masina:
    a8 2012 3.0 tdi quattro
    salutare. am un audi a4 2007 combi. nu mai mer becurile de frana si pozitie pe dreapta spate si nu sunt arse, le-am schimbat cu unele noi si tot nu merg, in bord imi apare eroare bec ars frana dreapta spate. ma poate ajuta cineva?
     
  13. Norules

    Norules 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 | 2.0TDI | 2005
    Sunt din Craiova, am avut aceeasi problema. Am fost la reprezentanta (Serpico) unde mi-au zis ca trebuie schimbat switch-ul (Costa 60 Ron). Nu am putut sa ma lipsesc de masina, asa ca se poate rezolva printr-o simpla "ridicare" de pedala atunci cand coborati din masina. Nu trebuie fortat, doar putin impinsa in sus. Nu se mai aprind. :)
     
  14. amantia 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2009
    Locație:
    Sfântu Gheorghe
    Masina:
    A4 B7 2005 2.0 TFSIQ, WV eGolf 2019
    Am un B7 sedan din 2005, si am o problema similara cu ea. Cand e frig (sub -10), se aprinde becul de frana asa, cand vrea ea. Dimineata ma trezesc ca becul arde. De doua ori am fost treaz in timpul noptii si am "prins" cum s-a aprins. Daca deschid o usa, sau apas un buton pe telecomanda, becul se stinge.
    Ciudat e si ca al treilea bec de frana NU se aprinde, numai cele doua becuri din spate-lateral.
    Oare e switchul acela (pe care am comandat deja)? La voi s-a aprins si al treilea stop?
    Si mie imi e teama ca raman cu bateria descarcata.
     
  15. trandy

    trandy 4th Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A6 3.0 tdi
    sunt sanse sa ramai fara baterie daca ai pb cu ea, daca schimbi switch-ul schimba si becurile din stopuri, stopul central se aprinde doar cand apesi pedala, stopurile se apind ca semnanilizare ca ai probleme
     
  16. amantia 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2009
    Locație:
    Sfântu Gheorghe
    Masina:
    A4 B7 2005 2.0 TFSIQ, WV eGolf 2019
    Ce probleme indica aprinderea lor (in afara posibilei probleme la switch)?
    Si de ce ar trebui sa schimb becurile daca nu sunt arse?
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Mar 2011
  17. just4mutu

    just4mutu 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2010
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    a4 b8 quatro
    asta e doar o problema de switch nu trebuie sa schimbi becurile daca sunt bune
     
  18. trandy

    trandy 4th Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A6 3.0 tdi
    eu iti recomand sa le schimbi chiar daca functioneaza. la 2 din 3 masini am gasit becurile afumate si unele chiar topite.
     
  19. amantia 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2009
    Locație:
    Sfântu Gheorghe
    Masina:
    A4 B7 2005 2.0 TFSIQ, WV eGolf 2019
    Bine, azi am scimbat switchul. Cel vechi era inca switchul original din 2005, cel nou arata destul de diferit, s-a schimbat modelul. Becurile nu l-am scos, din afara nu apar afumate. Pana acum s-au aprins automat in 4 nopti din care numai de doua ori puteau fi aprinse pentru timp mai mult, in celelalte cazuri am reusit sa-l sting becurile relativ repede.
    Acum vine incalzirea, deci nu pot testa, dar sper ca problema e rezolvata.
     
  20. john7

    john7 Bronze Member

    Înscris:
    8 Ian 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9TDI BKE
    Asa cum am mai zis nu era nevoie de schimbarea switch-ului. Trebuia doar ajustat reglajul.
     

Distribuie pagina asta