1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Tampon Hidraulic motor (suporti motor) la A6 C6 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de lucian190, 10 Feb 2011.

  1. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Pentru A6-le meu, 2.7 TDI - CANA, vreau cat de curand sa ii schimb suportii de motor si eventual cel de la cutie (se simte o trepidatie foarte usoara la relanti si deasemenea si la schimbator se simte).

    Codurile pentru suportii motor identificate de mine sunt urmatoarele:
    - 4F0199379BL si 4F0199382BL. Sunt ok?

    Cu codul de la tamponul la cutie ma ajuta cineva? (cutie manuala)

    Mersi!
     
  2. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Schimba-l si cel din poza 2 daca tot le-ai pus gand rau celorlalte. E mic, ieftin si foarte important.
     
    z1daru apreciază asta.
  3. Danygeorge

    Danygeorge 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2017
    Locație:
    United Kingdom / Romania - Calarasi
    Masina:
    A6 c7 3.0 Quattro CDUC 2012
    Salut. Care ați avut probleme cu șurubul acela care este mai îndepărtat fata de cele doua de la suportul de tampon hidraulic. Nu reușesc sa le scot pe nici una din părți. Are cineva vreo idee? Mulțumesc frumos și sper ca înțelegeți la care ma refer.
     
    Mitrea apreciază asta.
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Care surub ?

    upload_2019-11-26_3-49-49.png
     
  5. DrLexic

    DrLexic 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Apr 2014
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    A6 4F, 2007, 2.0 BRE, S-line Facelift look
    Am sunat la 3 magazine (epiesa, autohut=epiesa, autokarma) si nu gasesc suport motor stanga pe lemforder. Mi s-a dat varianta Vaico. Din ce-am citit, nu recomandati. Nici pe autodoc nu au lemforder pe stanga.
     
  6. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Am cautat dupa VIN-ului unui C6 cu BRE. Am gasit la 7 distribuitori doar: Topran (HansPries), Mapco, Impergom, Optimal, Birth, Vaico si original VW. Nici nu imi echivaleaza cod de Lmf macar, deci ei nu produc acest tip.
     
    DrLexic apreciază asta.
  7. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    Suportii sunt produsi de AVON.
     
    DrLexic apreciază asta.
  8. DrLexic

    DrLexic 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Apr 2014
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    A6 4F, 2007, 2.0 BRE, S-line Facelift look
    @AlexPTB , ma poti ajuta, te rog, cu un cod pe original? Va fi cu siguranta folositor si altora daca ti-l cer aici. O sa ii comand de la autodoc, stanga OE si dreapta Lemforder. Am vazut ca au reduceri de 35% si vreau sa profit. N-am gasit la ei pe site/aplicatie nici OE, n-am varianta de selectare.

    Ideea e ca nu pot suna la ei. I-am contactat prin formular.

    Multumesc!
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Tampoanele motor se cumpara doar si strict originale. Sunt facuti de AVON (asa cum a mentionat si mihaicristian si am mai mentionat si eu si alti useri asta de zeci de ori pe forum pana acum) si nu se gasesc sub aceasta marca la vanzare. Nu inteleg de ce tot cauti sa cumparati ceva ce nu este conform si nerecomandat pentru masina voastra.
     
    DrLexic apreciază asta.
  10. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Cod suport original stanga (cu mufa): 4F0 199 379 BK

    Cod suport dreapta: 4F0 199 382 BK (36231 01 lemforder)

    Tampon antibalans fata (trager): 8E0 199 339

    Offtopic: ai grija ca nu intotdeauna -35% chiar inseamna -35% :)

    Si apropo, vezi sa nu patesti ca mine, sa primesti altceva fata de ce ai comandat.

    Apropo 2, la ei e 314 lei (la ora actuala) cel LMF iar la un magazin oarecare de piese costa aproximativ 325-350 lei. Dar noi nu stam pe forum sa dezbatem preturile.
     
    DrLexic apreciază asta.
  11. silvio

    silvio Silver Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Locație:
    Milano
    Masina:
    audi a6 4f 2.0 tdi 2006 audi a6 4f 3.0 Tdi 2011
    Cristi are dreptate. Cumparati tampoane originale. Dacă nu e original o sa se simtă vibrațiile motorului. Am înlocuit multe tampoane la audi A6, A4 cu diverse motorizări. Dar niciunul nu a cumpărat tampoane originale vw si toate au vibrații. La A6 2.0 tdi la 3000 de turati vibreaza foarte tare, la fel și la A4.
    Aveam în familie un A6 3.0 tdi din 2010 care avea o mica vibrație când era în D. Am mers pe la multi mecanici sa le aud părerea si cam toți ziceau de convertizor, alți de planetare. Am mers la reprezentanta și am comandat tampoanele originale care au costat 540 euro (sa cad jos), le-am montat si nu se mai simte absolut nici o vibratie. Imediat mi-am amintit de Cristi, cand, cu ani în urma, m-a sfătuit sa cumpar tampoane originale. Avea si are dreptate.
    Nu știu cine fabrica tampoanele originale pentru Audi dar nu are echivalent pe AfterMarket. Eu am montat diverse mărci de tampoane, cele mai scumpe Meyle, credeam ca sunt cele originale facute de Corteco si nu mai zic de ce fel de vibrați mari aveam. Marca Lemforder nu am găsit niciodată pe cel din stânga cu senzor, doar dreapta. Sunt foarte scumpe cele originale dar merită asa ca, Cristi îmi cer scuze pentru ca trebuia sa fac asa cum mi-ai spus cu ani in urma si sa cumpar mereu tampoane originale. De marca asta AVON, nu am auzit.
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pentru 3.0TDI sunt fabricate exclusiv de Avon.
    Avon fabrica doar pentru grupul VAG, nu si aftermarket.
     
  13. silvio

    silvio Silver Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Locație:
    Milano
    Masina:
    audi a6 4f 2.0 tdi 2006 audi a6 4f 3.0 Tdi 2011
    Si pentru 2.0 tdi cine le fabrica pe cele originale ?
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Tot AVON dar la unele motorizari gasesti echivalente AM si pe Lemforder.
     
  15. Sorin baciu

    Sorin baciu 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Ian 2017
    Locație:
    Germania / Râmnicu Sărat
    Masina:
    Audi A6 C6 3.0 TDI BMK. AN 2006
    Salutare tuturor,
    Sunt pe cale să înlocuiesc suporți motor
    (3.0 BMK) CV manuală,
    Ce părere de marca NK ?
    Vă mulțumesc.
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Niciuna. Cumpara suporti motor originali si atat.
     
  17. Sorin baciu

    Sorin baciu 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Ian 2017
    Locație:
    Germania / Râmnicu Sărat
    Masina:
    Audi A6 C6 3.0 TDI BMK. AN 2006
    Ok, mulțumesc frumos.
     
  18. BXR 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2021
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4f 2.0 BRE
    După 40.000km de la înlocuirea celor două suporturi de motor (cu unele originale), a celui de cutie şi a bucşelor de cadru, a cedat suportul stânga, cel cu circuit electronic.
    Piesele fuseseră cumpărate de mine acum patru ani, aşa că nu pot invoca vreo garanţie.
    Se pare că suportul a cedat atunci când am căzut pe braţul din stânga, într-un şant. Evenimentul s-a produs la viteză mică, la ieşirea dintr-o curte. Şocul nu a fost mare dar maşina a rămas pe burtă.

    O soluţie mai rezistentă nu există ? Pentru 4F0199379BK nu există vreun înlocuitor provenit din zona motorsport, ceva care este orientat mai puţin către confort ?
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    O solutie mai rezistenta pentru a nu se strica tamponul in cazul in care cazi cu masina in sant ?
    Din pacate, nu.

    Poate ca nu ai simtit tu socul asa puternic, dar se pare ca socul mecanic a fost atat de puternic incat a afectat tamponul, totusi, este o masina de peste 1500 kg.
     
  20. BXR 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2021
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4f 2.0 BRE
    @audi66, caut o soluţie mai rezistentă la uzura normală produsă de vibraţii.
    Tampoanele originale nu mai amortizau bine vibraţiile motorului de pe la 130.000km. Am mai parcurs încă 20.000km cu ele şi apoi le-am înlocuit.
    Cele noi au fost OK dar o alunecare a roţii pe marginea şanţului şi o "cădere" de maxim 7 cm nu ar trebui să strice un tampon.
    Energia de impact este multa mai mare atunci cand autoturismul sare peste denivelări la viteze mari, cu jante de diametru mare şi anvelope RF.

    M-am uitat la fabricanţii de bucşe din poliuretan dar momentan nu am găsit nimic.
     

Distribuie pagina asta