1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Temperatura exterioara - afisare in bord si senzor temperatura - modele clasice

Discuție în 'Modele clasice' creată de fagarasan, 25 Ian 2009.

  1. adistef 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2010
    Locație:
    Voroneț
    Masina:
    audi 80 b4 cabrio 1998
    un afisaj cu senzor si instalatie am eu pentru b4,cine vrea +scema de legatura
     
  2. fagarasan

    fagarasan Silver Member

    Înscris:
    14 Ian 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Ford fiesta TDCI 2007
    Vreau eu.Cum facem sa luam legatura?M-ar interesa un pret si daca il trimiti in tara,ca nu am cum sa ajung la tine.Vorbim aici sau pe PM?
     
  3. adistef 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2010
    Locație:
    Voroneț
    Masina:
    audi 80 b4 cabrio 1998
    0744555827
     
  4. panti

    panti Silver Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    audia3 1.9 TDI ALH,seat toledo 1.9 TDI
    si al meu are idicator temp ext cu toate ca e din 92.functioneaza foarte bine:)
     
  5. fagarasan

    fagarasan Silver Member

    Înscris:
    14 Ian 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Ford fiesta TDCI 2007
    Il recomand cu incredere pe Adistef.Prompt,corect(chiar foarte corect avand in vedere ca mi-a trimis si schema electrica si 2 beculete de rezerva+instalatia completa,cu surubele si prize).E functional totul.l-am incercat,i-am inlocuit becul ars,astept sa se mai incalzeasca sa il pun sus.(l-am incercat la o sursa de calculator,12 v).Multumesc Adistef,esti mare om!
     
  6. TM69FAB

    TM69FAB 6th Gear Member

    Înscris:
    31 Mar 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    -)) este a nevestei
    Vreau si tot chitul daca mai are cineva.

    Astept sa il montezi domnu` -fagarasan- sunt foarte curios sa vad ce parere ai despre toata operatiunea , costuri si alte chestii...
     
  7. fagarasan

    fagarasan Silver Member

    Înscris:
    14 Ian 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Ford fiesta TDCI 2007
    Pana ce nu se mai incalzeste afara,nu il voi monta.In afara de costul kitului,care multumita colegului,a fost complet,nu mai necesita alta investitie suplimentara.Practic are tot:ecran,senzor,cablaj,suruburi,tot.L-am incercat(in casa,e drept) si merge super OK.Montajul se face simplu:in bord are loc pt ecran,care se prinde in 2 suruburi.Doar trebuie inlaturata folia aceea oarba.Legarea e simpla:vitezometru(cred ca isi calculeaza temperatura in functie de viteza),lumini de pozitie(isi ia din intensitate cand aprinzi pozitiile),+,-.In imagine se vede unde se monteaza.Sper sa nu se supere colegul nostru ca i-am folosit poza.:whistle2:
     
  8. OvyBj

    OvyBj Silver Member

    Înscris:
    6 Feb 2009
    Locație:
    Blaj/Sibiu
    Masina:
    Audi 80 b3 '91 1.6 cod PP 51kw
    Un pret pentru acest chit se poate? Si cum vine legat mai exact? Are mufa si vine plug&play sau trebe legat si de alte chestii?
    Nu stiam de unde cunosc eu poza aia;) apoi mi-am recunoscut musamaua:arco:
     
  9. otelea

    otelea Silver Member

    Înscris:
    4 Apr 2008
    Locație:
    Câmpulung Moldovenesc
    Masina:
    audi 80 B4 1.9 tdi 90cp 1994; A4 1.9 TDI AVB 2004; A6 allroud 2,5 TDI BCZ 2004
    Vreau si eu. Daca stie cineva pe undeva, rog PM. ma revansez si eu cu ceva!
     
  10. sandigol 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2009
    Locație:
    novaci
    Masina:
    audi b4 1.9 TDI 90 cp 1993
    salutare

    Si pe mine m-ar interesa un astfel de kit.Daca mai are cineva si nu il foloseste......astept un semn!
     
  11. myth

    myth Silver Member

    Înscris:
    26 Ian 2011
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    audi a4 '96 <-> audi a6 '98 + audi a3 '03
    http://www.s2forum.com/forum/showthread.php?t=26593

    As promised, part numbers.

    ATD itself = 4A0 919 272 C,
    The 5 pin plug = 893 971 635,
    5 standard yellow wires (no other colours available) with pins, 30cm = 000 979 134 (x5)
    The sensor = 4A0 820 535,
    The 2 pin connector to fit the above sensor = 443 906 232,
    2 standard yellow wires (as above) with pins, 30cm = 000 979 133 (x2)
    Bracket for above sensor = 893 820 536 A

    sper ca va ajuta cu ceva :D
     
  12. otelea

    otelea Silver Member

    Înscris:
    4 Apr 2008
    Locație:
    Câmpulung Moldovenesc
    Masina:
    audi 80 B4 1.9 tdi 90cp 1994; A4 1.9 TDI AVB 2004; A6 allroud 2,5 TDI BCZ 2004
    Foarte bun link-ul si multumim si de coduri, dar eu ma gandeam ca am sa gasesc tot kit-ul pe la cineva. Multumim oricum!
     
  13. crysty7

    crysty7 Bronze Member

    Înscris:
    17 Oct 2009
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    AUDI A4 AVANT, 2011, 2.0TDI, CAGA, MANUAL
    Cine are tot kitul disponibil sau doar afisajul 4A0 919 272 C , astept un info aici sau SMS la 0721397470 .
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    crysty7 de ce nu te folosesti de aria de publicitate ?. Aici este o arie tehnica.

    Daca nu incetati cu publicitatea in acest topic o sa sterg toate postarile Off Topic.
     
  15. Nae

    Nae 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi 80 B4
    Temperatura exterioara o afiseaza si al meu. Intrebarea mea e: display-ul respectiv e iluminat la tine? Al meu pot vedea temperatura doar ziua, noaptea nefiind iluminat. Am desfacut bordul dar in compartimentul unde intra display-ul respectiv nu am mufe pentru leduri. Ma gandesc c-o fi ceva ars la el si de-aia intreb...
     
  16. myth

    myth Silver Member

    Înscris:
    26 Ian 2011
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    audi a4 '96 <-> audi a6 '98 + audi a3 '03
    Nae, vezi pe pagina 2 postul meu. Este un link acolo. Iti arata, printre altele, cum sa pui un led in loc de bec normal ca sa nu mai ai probleme noaptea. Sau poti schimba becu pur si simplu :P
     
  17. Nae

    Nae 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi 80 B4
    Multumesc mult. Pana acum nu desfacusem si ecranul din corpul bordului. Aia era problema: becul ars.
     
  18. fagarasan

    fagarasan Silver Member

    Înscris:
    14 Ian 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Ford fiesta TDCI 2007
    Salutare tuturor!

    Am reusit sa imi montez indicatorul de temperatura exterior. Ca si lucrare mi-a luat cateva ore. De montat pe ceasuri, se monteaza usor in bord, nimereste la fix fara nici o adaptare.

    Legaturile electrice le poate face oricine se pricepe un pic la electronica (+ contact, -, + pozitie). Masina a avut suportul pentru senzor (sonda) in fata langa radiator, asa ca e totul original.

    Bordul a prins o alta alura, mai moderna zic eu, chiar daca nu pare nu stiu ce. E placut sa te uiti la el, mai ales ca se incadreaza bine langa display-ul electronic al orei, iluminat in acelasi ton si al ceasurilor iluminate in rosu.

    Voi reveni cu poze, in week-end voi face si le voi posta, daca sunt doritori sa vada cum a iesit.
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Iul 2011
  19. s.razvan

    s.razvan 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B6 1.8T BFB 2003
    am si eu o problema cu afisajul. instalatia o am pe masina, deoarece am climatronic, afisajul l-am luat de pe un v6. problema e ca temperatura fluctueaza de la -40* la +40*. nu se stabilizeaza nici cum, iar valorile indicate sunt aleatorii. o sa fac si un filmulet ca sa intelegeti mai bine ce zic.
     
  20. s.razvan

    s.razvan 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B6 1.8T BFB 2003

Distribuie pagina asta