1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Temptation: Black A4 B6 avant, 1.9TDI AVF 2003

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de ovidiutm, 29 Aug 2012.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Mersi băieți, și mie îmi place cum arată.
    Nu am montat-o pe masina ca să văd dacă mai cere vreo atenție însă, din start nu îmi place ca e o bară modificată și nu una de la mama ei Ultrasport. Evident, când am luat-o, nu am știut asta. O altă chestie ce nu mi-a plăcut e ca cine a modificat-o, nu prea știa cum se face asta. Din cauza asta a necesitat niște ramforsări și niște adăugări pentru ca grilele să nu cadă singure din cauza vântului.
    Acum, e ce trebuie însă aceste modificări ce au fost necesare ca să o aduc la o linie de plutire, mi-au cam lăsat un gust amar.
     
    Ultima editare: 4 Oct 2015
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eh, bine ca ai trecut peste. Cu ocazia asta si retrofit-ul la senzori fata sau astupi gaurile ?
     
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu, senzori am. Am si calculatorul (cel care suporta 8 senzori) insa imi lipseste cablajul. Nici asta nu ar fi o problema atat de grava, ci faptul ca nu as vrea sa renunt la sertarasul de carti de vizita (care la mine e plin) ca sa montez butonul de activare/dezactivare senzori fata alaturi de 2 butoane blank - de umplutura.
     
  4. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Vezi daca ai navi mic.Eu am avut butonul montat 2 ani in spatiul din fata brichetei.Nu voiam sa renunt la sertar, mai ales ca abia il montasem pe cel iluminat.
    Acum am montat un alt buton acolo si de nevoie am pus butonul la locul lui, impreuna cu cel de airbag si un singur dummy.Este mult mai practic acolo si arata decent.
     
  5. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Catalin, eu am alt buton acolo, si nu de la navi mic - ala a zburat la scurt timp dupa ce am montat navi mare.
     
  6. Barosyka

    Barosyka 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    A4 B8 2009 2.0 TDI CAGA manual
    Salut! Ai găsit rezolvare pentru suspensie? Și a mea este la fel, puțin mai lăsată de spate...
     
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Am lasat-o asa.
    Acele cauciucuri pe care stau arcurile, imprumutate de la alt model necesita artificii, lucru cu care nu sunt de acord.
     
  8. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Cum mai arata masinuta, Ovidiu ?! :)
     
    TalosCosmin apreciază asta.
  9. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Cred ca masinuta arata a Ford acum :))
     
  10. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Exista o varianta chiar pe B6: distantieri de plastic (au ~1cm) ce vin montati sub cauciucul pe care se sprijina arcul.Am cumparat un set, insa nu i-am montat inca!Daca nu ma insel, sunt cei din poza:
    [​IMG]


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  11. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Catalin, nu stiam de varianta asta. Chiar sunt curios de un feedback, daca apuci sa le montezi.
    Ovidiu, Fordul nu il mai am - am luat altceva. :p
    Cosmin, am mai adaugat o gramada de optiuni pe ea, insa din lipsa de timp nu am mai postat nimic.
    Voi reveni! ;)
     
    lowlife, Cata_ADC și Cosmin ZKG apreciază asta.
  12. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Macar cu poze , ca ne prindem noi de dotari. :)
     
  13. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Atunci sa incepem cu ceva cu care m-am chinuit circa jumatate de an sa aduc aceasta optiune in masina, fara a renunta la RNS-E.
    Si anuma posibilitatea de a urmari fisiere video, respectiv TV.
    Poate pentru unii (care nu stiu ce inseamna) pare simplu, insa sa integrez totul intr-un player oe nu a fost usor.
    Mentionez ca inca o optiune pe care nu v-am aratat-o era camera de mers inapoi (la care o sa revin intr-un alt post) care a reprezentat inca un obstacol in buna functionare a clipurilor si trecerea automata pe camera de mers inapoi atunci cand merg cu spatele. Si toate acestea pe un rns-e care nu are intrare video.
    Si, daca inca nu sunteti impresionati, consider ca pasul urmator e cireasa de pe tort: toate comenzile de selectare, volum, next/previous le fac de pe tastele rns-e ului.


     
    AlexPTB, paul14, rotitza și alți 13 apreciază asta.
  14. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Când imi faci programare ?! :) Difera ceea ce ai facut tu la RNS-E-ul facelift ?
    Foarte interesant acest retrofit, practic care au fost costurile ? Ma interesasem si eu de aceasta optiune adaugata RNS-E-ului, iar costurile treceau de 200 euro si m-am lasat pagubas la acel moment...
     
  15. gutza25

    gutza25 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2012
    Locație:
    Fetești - Ialomița
    Masina:
    A4 B9, an 2017, 2.0 tdi DETA, 190 cp, cod cutie RYQ
    Frumos. Si eu sunt interesat de optiunile astea pentru un RNS-E- ul facelift. Si cam cat ar costa? Ms
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Costurile sunt direct legate de ce alte optiuni mai vrei sa adaugi:
    - dvd player (separat de rns-e)
    - camera mers inapoi
    - tv tuner
    ... practic de orice device care cere intrare video.
    Din nefericire, eu le-am incercat pe toate si am cumparat toate variantele + lucruri aditionale.
    Am ales tipul asta de prindere la camera (foto 1 si 2) intrucat cele integrate in lumina de mers inapoi de pe stanga micsorau zona de iluminare si cu leduri puternice practic pe stanga as fi avut o lumina asimetrica fata de dreapta... sa nu zic chioara. Aveam nevoie de ceva care sa ilumineze dincolo de numarul de inmatriculare.

    In continuare am sa explic lungul si anevoiosul drum pe care l-am parcurs ca sa ajung aici...
    Initial voiam camera mers inapoi. Asadar am achizitionat:

    - interfata multimedia 1 iesire video 100 euro NOUA.
    - camera mers inapoi china, corp iluminare numar 350 lei NOUA.
    - leduri iluminare PUTERNICE, ca sa ma ajute sa vad noaptea pe camera 150 lei setul.

    Apoi mi-a venit ideea de a adaugat video asa ca am cumparat:

    - dvd player extern Dietz 85700 - 100 euro (ebay) SECOND
    Stia card SD, DVD, CD si intrare USB.

    Pentru ca nu aveam unde sa il montez m-am gandit sa il integrez in torpedo exact ca magazia de cd oe.
    Asa ca am cumparat :

    - torpedou compartimentat cu loc de magazie si cu cool box SECOND 100 euro.
    + alte accesorii la torpedo despre care va vorbesc la sfarsitul acestui post.

    Surpriza... dvd playerul achizitionat nu era de dimensiunile magaziei de cd, ci cu vreo 2 cm mai subtire deci nu putea sta cum trebuie in locul lui destinat in torpedo. Am cautat solutii si am gasit o tavita de A5 (8T0 857 925) care inchide gaura de magazie din torpedo, tavita pe urma sa o decupez la interior ca sa integrez perfect dvd-ul in tavita si apoi tavita in torpedo.
    Nu am apucat sa fac vreun decupaj caci am constatat ca am neglijat o alta problema: interfata mea multimedia stia doar o iesire video asadar putea avea ori numai camera de mers inapoi ori numai dvd playerul. Cautatand interfete multimedia cu 2 iesiri m-am descurajat intrucat costurile erau de inca 400 euro pentru o astfel de interfata. Ajunsesem intr-un punct in care investisem niste bani si nu putea monta totul pe masina si sa functioneze concomitent.
    Apoi, colegul Claudiu mi-a dat o idee sa imi confectionez un switch in care sa conectez cele 2 intrari video si sa comut eu intre ele printr-o simpla apasare de buton ca sa comut intre ele. Era o solutie mai ieftin insa tot nu imi placea ca atunci cand eram pe dvd si voiam sa merg cu spatele trebuia sa apas si acel switch. Plus ca mai aparea problema unde sa il montez... Apoi o alta problema pe care nu am luat-o in considerare:
    - datorita rezolutiei diferite pe care functionau dvd-ul si camera de mers inapoi interfata se decalibra (fugea imaginea) si cerea o resetare din cand in cand.
    Aceasta resetare necesita astfel ca interfata sa o montez intr-un loc accesibil ca sa am acces la ea. La naiba... cu atatea cabluri in jurul ei, ultimul lucru pe care il vroiam era sa o montez undeva unde sa am acces, implicit la vedere.
    Asadar intr-o zi mi-am luat inima in dinti si am reluat cautarile pentru o interfata multimedia cu 2 intrari. Iar am avut parte de o surpriza... am constata din experienta altora, ca exista o astfel de interfata cu 2 intrari la jumatate din pretul initial de 400 euro, insa este catalogata in specificatii ca stie doar o intrare, chiar daca in poze se vedeau 2 rca-uri. Contrariat de faptul ca 2 membri de forum care aveau interfata asta imi confirmau ca are 2 intrari, dar si de faptul ca si interfata mea avea tot 2 insa mu functionau in acelasi timp, am riscat si am comandat:

    - interfata multimedia 2 iesiri video 200 euro NOUA.

    Nu mai intru in detalii ca in Romania se gasea pe mai multe site-uri - chiar spuneau ca e in stoc - si de fapt nimeni nu o avea. Toti imi cereau suma integrala in avans si nu erau siguri ca puteau sa imi livreze interfata intrucat se parea ca nu se mai fabrica. Si ma costa circa 1000 lei. Asadar am comandat-o de noua de pe ebay.

    Intradevar, interfata era ceea ce cautam. Acum insa ma nemultumea acel deculaj in tavita de torpedou... asadar am gasit o solutie mai desteapta la acel dvd Dietz. Si anume un DVB-T capabil sa il montez ascuns (marimea lui a fost importanta intrucat aveam un loc destinat) si de pe care sa prelungesc doar USB-ul in torpedo.

    DVB-T NOU 150 euro
    - Tv Digital (in Romania doar in Sibiu si Bucuresti)
    - intrare pe usb (Hdd, stick) cu fisiere audio si video
    - codec-uri integrate
    - capabil recunoastere subtitrari
    Aici a fost crunt ca si montaj pentru ca a trebuit sa scot afara tot interiorul pentru a monta antenele pentru receptie TV ascuns sub geamurile laterale din portbagaj si sa trag firele pe patul de cablu de sub mocheta, pana in fata la unitate.

    Cum deja aveam camera de mers inapoi, DVD-ul si DVB-T-ul insemna 3 intrari video oar interfata mea stia doar 2. Asa ca am renuntat la DVD intrucat avea mai multe avantaje DVB-T-ul.

    Ulterior, am vazut cum stau camerele orig Audi pe masini si dupa cateva analize am constatat ca A8-ul 4H are cele mai multe lucruri in comun cu A4 8E. Pentru ca imi doream o integrare OE, o camera mai discreta, zic eu mai fiabila si cu un unghi mai wide am achizitionat:

    - camera mers inapoi Audi A8 4H cu intreg corp inchidere/iluminare numar/yala hayon SECOND 150 EURO

    Cu ajustari minime am reusit sa integrez intreg ansamblul si pot spune cu mandrie ca nu am facut compromisuri. Nu am pierdut nimic din ce aveam inainte, am adaugat ceva si totul e oe.

    Bineinteles ca mai era ceva ce nu imi dadea pace... cum sa fac comenzile sa functioneze de pe RNS-e si nu de pe telecomanda DVB-T.
    3 luni m-am interesat cum sa fac asta si din pacate pe internet nu exista cineva care sa explice cum a facut asta. Totusi, cu interventii minime, fara sa intervin in interiorul rns-e sau dvb-t am reusit sa realizez o conexiune care sa ramana si dupa oprirea motorului si sa nu fie nevoie de reimperechez de fiecare data.

    Si, nu il ultimul rand la aceste accesorii am achizitionat si alte componente ce vreau sa le schimb/unele le-am montat deja pentru ca cele vechi sau care au venit cu noul torpedo, nu aratau asa cum mi-as fi dorit:

    - alta usa de torpedo (montat deja 100 euro)
    - alt maner deschidere torpedo in care sa mut yala actuala (montat deja 35 euro)
    - alt amortizor torpedo (urmeaza montat 35 euro)
    - alt tunel central 2 din (fara suport tel cu cotiera) urmeaza
    - alt plastic mare de sub volan (urmeaza).
     
    Ultima editare: 2 Ian 2018
    AlexPTB, paul14, arazvan2002 și alți 7 apreciază asta.
  17. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Cosmin, costurile le poti calcula singur in functie de ce vrei sa faci (ai preturi la fiecare achizitie).
    Gutza, ce am facut eu nu difera pentru varianta RNS-e 193. Din contra, o sa ai o imagine mai buna datorita display-ului LED.


    P.S. - suplimentar led-urilor de la numar am adaugat becuri cu led pe stopurile de mers inapoi. Deloc regretabila alegerea, desi m-au costat destul de mult.
    In poze nu se vede asa bine cum bat in realitate, lumina e foarte puternica. ;)
     
    Ultima editare: 2 Ian 2018
    rotitza, Andrei77, arazvan2002 și alți 2 apreciază asta.
  18. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Mulțumesc pentru lămuriri și lista de prețuri :icon_thumright: intr-adevar destul de piperate costurile ! Foarte faina camera de marche arriere, iar un mare + pentru faptul ca este originala Audi !
     
  19. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Foarte tare modificarea si foarte utila mai ales pentru cei care sunt pe linia OEM si nu vor sa puna o navigație AM.

    Destul de scumpa dar merita,calitatea costa:)

    Felicitari :applaus: +esti exemplul de cum se prezinta un retrofit.
     
  20. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Acelasi Ovi,nu te-ai schimbat :laugh:
     
    Cata_ADC apreciază asta.

Distribuie pagina asta